BUITENGOED voor 2 miljoen inwoners, ieder gerekend op een dagelijks rantsoen van 200 grammen. Daartoe moesten 50,000 ossen, 225,000 schapen, 50.000 koeien en 110.000 varkens bijeen ge bracht worden. Toen echter het beleg van den 19 seplembsr inderdaad begon, ontbraken daar aan 6,000 ossen, 75,000 schapen, meer dan de helft van de koeien en bijna alle varkens. Geluk kig waren het meel en het graan voldoende voor handen. Het is dus, na verloop van weinig lijd, noodig geworden hel dagelijksch rantsoen vleesch op de helft te verminderen, vervolgens het om de twee en eindelijk om de drij dagen uit te deelen. Wij zullen van nu af nog voor eenige dagen rund- en schapenvleesch hebben, omdat een gedeelte van de verbruikers alleen paardenvleeseh willen eten, hetgeen eenig vee beschikbaar heeft gelaten en omdat de laatst geslachte beesten de voordeelig- sle waren. Maar binnen weinige dagen zullen wij alleen paardenvleeseh hebbenhet dient tot niets het te verbergen. Ten onrechte ook beweert men, dat er voor eenige weken gezouten vleesch is; wat wij er van hebben zal spoedig op z:jn. Er is minder gezouten dan men gewenscht had, en er is het noodige van moeten bewaard worden voor de voeding der troepen ie velde. Dezer dagen las men in een algemeen verspreid blad, dat wij voor tien a twaalf dagen gezouten visch en slok- visch hadden. Dat is veel gezegd en alles hangt af van het geen men denkt dat iedereen er van gebruiken moet, maar er is overdrijving in 't gezegde dal wij rijst, olie en chokolade genoeg hebben om er ons zes maanden meê te voeden. De kom missie voor de proviand gelooft niet dat, als men al de chokolade die in Parijs is, gelijkelijk ver deelde, ieder meer dan 750 grammen zou krij gen. Hijst is .er nog veel, maar niet voor vijf maanden. Olie begint zeldzaam te worden. Suiker, koffie, noch wijn, bij voorbeeld, zul len ons niet ontbreken echter zou er niet ge noeg zijn voor een jaar, zooals men beweert, maar dat doet er niets toe. Zeker is het dat het brood ver tot in januari loopen zal en goed van kwaliteit kan blijven. Rijst, suiker, koffie, wijn en brood zullen ons, als het moet, in de gelegenheid stellen den tegen stand nog langer te rekken, zelfs met behoud van gezondheid en kracht. Wij hebben in deze op- ven niet gesproken van het paardenvleeseh. Maar volgens de zuinigste berekening en zonder schade aan gewichtige diensten, kan Parijs zich met dat vleesch ongeveer even lang voeden als niet brood. Aldus zal, in de eerste maand de voeding geen al te groote verandering ondergaan, en hopen wij in de twee eerste maanden zeker or dentelijk gevoed te zullen w orden. Twee maan den beleg was hi t maximum waarop de tegen stand berekend was. Parijs zal het maximum verdubbelen en zelfs verder gaan, als het geluk van het land het eischt. Op een ander tijdstip dan dat waarop het beleg begonnen is, zouden wij beter geproviandeerd zijn geweestmaar de gedroogde groenten zaten nog in den dop en de aardappelen begonnen pas rijp te worden. Noch olie, noch wijn van dit jaar zijn te Parijs kunnen aangevoerd worden. Mannelijk 5 II. Vrouwelijk 6 HUWELIJKEN. OYERLIJDENS. Marktprijzen. oo oo De oudste muziekmaatschappij der stad heeft zondag de feestdag gevierd van Sle Cecilia. De leden hebben zich aan een prachtig banket vei— eenigd, die ten drij ure begonnen slechts laat in den avond is geëindigd. Verscheidene heildron ken werden cr voorgesteld en vuriglijk toege juicht. Degene aait den verstandigeii vooruit gang gepaard met standvastigheid werd met onbeschrijflijken geestdrift onthaald't Kon moeilijk anderszijn, want nooit dronk men met meer a propos. De maatschappij die zoolang in eenen kwijnenden toestand verkeerde, en dank aanharen achtbaren voorzitter, die menig jaar er den interim met ievcr en zelfsopofferingen van vervulde, en dank aan hem, zeggen wij in stand is geblevui, heeft sedert eenige jaren eene groote ontwikkeling verkregen en haren vorigen bloei hernomen. Terwijl in dergelijke maatschappijen dc twist, de tweedracht en den nijd gedurig liet vaandel spannen, heerschen alleen in de oude garde of Société des amis constants vriendschap en eendracht; en zoo verrechtvaardig! zij op eene waardige wijze hare leus, waaraan, wij mogen hel verzekerd zijn, zij steeds zal getrouw blijven. Eer en erkentenis aan hen en bijzonderlijk aan den achlbaren v oorzitter, die deze maatschappij ten allen tijde hunne genegenheid toezwaaiden, ze in den uitersten nood eene werkzaame en ge lukkige hand reikten en ze vaneen nakendenen bijna onvermijdelijken val reddeden. DE VOLKSKAMER Studio van Meester DE PAUW te Aelst. De Notaris DE PAUW, te Aelst. zal. open baarlijk verpachten, voor eenen termijn van 9 achtereenvolgende jaren, ingang nemende met 1 Januari 1871. de goederen toebehoorende aan de bttrgelijke Gods-en Weezenhuizen der stad Aelst, te weten 1° Op Maandag 12 en Dijnsdag 15 Decem ber 1870, voor de goederen te Aelst-Schaerbeke en Aalst-M) Ibcke. 2° Op Woensdag 14 December voorde goederen te Nieuwcrkerken, Erembodegem, Haeltert en Kerxken. 3' Op Donderdag 15 December voor de gene te Denderhautem, Ninove, Welle, Den derleeuw, Iddergem, ilekelgcm, Outre. Aspe- lapr, Appelterre, Aygem, Ylicrzele en Eroiule- gern. 4°En op Vrijdag 16 December voor de gene te Baerdcgem, Moorsel, Erpe, Hofstude, Gysegcm, Lede, Herdersem, I.npe, Smetlede, Wiebelen, Clierscainp, Schcllebelle, Ressegeni, Letlerhautcm, Aelst en Aelst-Mylbekc, telkens om 1 uur juist namiddag ter Estarninet liet Pa vilion, tc Aelst aan de groote Markt. OORLOGST!! DINGEN. BURGERLJ1KE STAND. Van 25 Nov. tol 2 Dec. 1870. BY LICITAT1E. O! EN BA BE VERKOOPING van een schoon en aengenaem ZITDAGEN: INSTEL. MAENDAG 28 NOVEMBER ).Q7n VERBLYF, 12 DECEMBER )18/u" Telkens om 5 nre namiddag, ter Estarninet AUX ARCADES, bewoond byJuffr. Wed we Yan Den Broeck te Aelst, aen de statie van den yzeren weg. De ratten beginnen te Parijs gezocht te worden. De jacht is open; er wordt een merkt van die knaag dieren gehouden op de Stadhuisplaats. De levende dieren zitten in hokken. Wat de prijzen betreft, zij zijn van 80 tot 5o centiemen, volgens dat ze vet zijn. Het is uitmuntend, zei een koopman, de rat mag p'aats nemen tusschen het kieken en 't verken, zonder te rekenen dat de huid kan dienen. Er zijn personen, die van het vangen der ratten eene nijverheid hebben gemaakt. Zij stellen slagen in de rio len, waarin zij ze vangen. DE VOORZIENIGHEID DEK DEUGENJETEN. De grootmoedigheid van M. Cornesse zal spreekwoor delijk wordenzonder twijfel zal de geschiedenis hem de voorzienigheid der deugenietcu noemen, zegt de Progrès de Verders. Nauwelijks heeft hij genade geschonken aan den gif menger Hessels, of hij is op nieuw aan 't ruizemuizen in de gevangenissen,ten einde genade te kunnen verleenen aan een anderen booswicht. Men verzekert ons, dat hij de hand gelegd heeft op eenen deurwaarder. Onze lezers kennen wellicht de exploiten van dezen ambtenaar; exploiten, die hem eene gevangenis straf van zes maanden op den hals haalden. Na een genatenteerden gifmenger, een dief, die een openbaar ambt bekleedde: het tweede geval van genade moet voor het eerste niet onderdoen, en is geheel en al waardig van een minister, die zich weinig om het schan daal bekommert. D... heeft genade bekomen, fluistert men hier elkander in het oor. Er is nog meer; hij zal zelfs eene plaats heko men in een onzer gf oote financiële etablissementen. De openbare opinie is er over ontroerd, en wil weten of de minister wezenlijk tot dit punt den spot zal durven drijven ,T»et de justicie. Dat hij antwoorde! Is het waar dat hij den deurwaarder D... op vrije voe ten heeft gesteld? Is het waar dat de hank van Belgie dezen ambtenaar in hare dienst heeft opgenomen, en voor welke werk zaamheden Eindelijk zal S..., zijn medeplichtige, begrepen zijn in de genade, waardoor de voornaamste schuldige aan de samenleving wordt teruggegeven? De openbare opinie wacht op uitleggingen. Geboorten J. Van Malderen, borstelmaker, met 31. Singelyn, mut- temaakster. J. Van den Horre, vleeschhouwer, met A. Panne, z. b. G. Dc Buck, werktuigkundige, met M. Van Gei(,z. b. M. Rrulin, vr. Van Driessche,z. h. 49 j. Mylb. P. Dc Groodt, vr. Pauwels. kantw. 2 j. Schaerh. C. de 43 it ra. De Backer, herberg. 42 j. Oude Graanm. C. Van Steertem, wed® Van den Meersschnul,dagl. 6Gj. Schaerh. Negen kinderen onder de 7 jaren. 3 December. Per 1 heet. Franks. AALST, Tarwe Masteluin ffi'gge Gaarst Haver Raapzaad Lijnzaad Raapzaad-Olie. Lijnzaad «Olie. Raapzaad Koek. p. 100 kit. Lijnzaad Koeken Hoppe (1070) per 50 kil. Aardap. (ronde) p. 100 kit. id. (witte) Boter, per 3 kilos F.iers per 25 Viggenen per stuk. Vlas de 3 kilos Lijnwaden ter markt gebracht. Verkocht. 82 lit 50 ceo 3d (;0 a 36 30 28 00 33 0O 23 00 00 00 13 f8 00 00 00 00 €0 00 00 00 00 00 34 00 8 00 7 50 8 30 2 54 13 00 4 27 7G 25 00 00 00 10 38 00 00 00 00 00 0o 00 00 00 00 CC 00 36 00 9 00 8 00 9 54 2 81 18 00 4 63 stuk. 20 heeft (leze week toegewijd nan de bepleiting van het budjet van 's rijksmiddelen: behalve de hierboven ge melde wijzigingen, veranderingen brengende aan de kie zerslijsten, is er niets opmerkzaamvvaardig voorgevallen. De Pruis heeft verscheide nieuwe zegepralen behaald het schijnt ook dat hij het leger van de Loire afgeslagen heeft. De overwinningen die door het Fransch leger zouden gedaan en als officieel afgekondigd zijn, in tegenstrijdig heid met de officieele depechen van den koning van Pruisen, worden als echte uitvindsels aanschouwd. TE YVICHELEN-SCII00NA ER DE aen de sialic van den yzeren weg. De Notaris BRECKPOT, tc Aelst, daertoc in regte be noemd, zal ten verzoeke van die het behoort, ter Ins- schenkomst van zynen ambtgenoot Meester DE SCIIAEP- DRYVEB, ten overstaen van den heer vrederegter des kantons Aelst, openbaerlyk verkoopen, om er bv den kooper dadelyk in gebruik van te komen. Een schoon en aengenaem buitengoed gestaen en gelegen te Wichelen-schoonaorde, aen de statie van den yzeren wegen aen de nieuwe brugge over de schel de, groot in gronde 33 aren 10 centiaren, palende Oost sieur Adolphe Wezemael, zuid den steenweg van Wet— teren naer dendermonde, West den heer graef De Kerk hove-De Limon en Noord sieur Elisius Pieters, lactst be woond geweest by dame De Moor-Jespers. Hetzelve buitengoed, onlangs nieuw op gebouwd, heb bende 6 hoven kamers, grooten en kleinen Salon, Eet- plaets, .Bureau, spreekplaets, twee keukens, 15 in<T<'— maekte kassen, stallingen, remisien, schoorien en wei- beplanten Hof en verdere gerieflykheden, kan door zyne voordeelige gelegenheid ook dienen voor alle be- dryven. De kooper zal de boomen en gewassen moeten over nemen op de som van fr. 577» 50.

Den Yker | 1870 | | pagina 3