- anders over dan hunne rechten voor de recht- Danken ledoen gelden, maar dal is den aarden pot tegen den ijzeren willen doen opwegen. Stel lig zijn de belangen van Belgic in goede handen Ik spreek van de zedelijke, politieke en stoffe lijke belangen. Men gevoelt, dat de verpestenden geest der Langründisten een bedorven invloed op hen uitoefent. liet is stellis dat SI. Wasseige niet gelukkig is in zijne werkingen; alles keert tegen hem. Hij heeft de uitgave der korrespondenlie- kaarten aan 5 "entiemen lot op 1 januari ver- •daagd. en ziedaar dat men onmiddeiijk een middel vindt om ze in omloop Ie brengen, on danks den minister en de post. jNiels is eenvoudiger... Gij schrijft op eene kaart waarop gij een post zegel van o centiemen plakt. Gij steekt die kaart in de hus. De fafcteur gaal haar aanbieden, aan den per soon voor wicn ze bestemd is en eischt twintig centiemen voor onvoldoende frankeering. De persoon werpt de oogen op de kaarl, leest ze en geeft den faktrur e kaart terug, zeggen e Ik weiger ze. En de loer is gespeeld. Arme M. Wasseige! AFSCHAFFING DER CONSCRIPTIE. Eer het klerikale miuislerie inet zijne parle mentaire meerderheid aan het bewind kwam, klonk hel in het kamp der schijnheilige piiari- zeërs, als uil een mond Weg met de cons criptie. 't Was een der groole middelen, waarvan de klcrikalen zich bedienden, ten einde de kiezers om den tuin te leiden, en velen lieten zich in slaap wiegen. De klerikale partij zegepraalde door dezen .deloijalcn middel en meerandere deloijalc mid delen. Thans dat zij het Staatsroer in handen houdt, is ook het oogenbiik van handelen gekomen, dat is, hel vervullen der gedane beloften Zulks brengt de klcrikalen in groote verlegen heid, omdat er, in ai hunne beloften het kleinste greintje rechtzinnigheid niet slak. Om de gemoederen niet le veel in opschudding te brengen, sp'egelde men hel publick met een bedriegend brandglaasken de afschaffing der conscriptie in de oogen. Eerst sprak men er over op vastberaden toon doch deze toon begon weldra te vei flauwen en twijfelachtig te worden. De zwarte partij gebruikte de poesjenel der Kamer, zooals M. Coumans eens le Gheel werd gedoopt, om deze twijfelachtigheid aan te kon digen. De vertegenwoordiger van het Turnhoutsche Jesuielenncsl begon dan ook met in zijn blad de Paix te schrijden Dat binnen kort de kwestie van de afschaffing der Conscriptie aan'de Kamer zou onderworpen worden, en deze kwestie kan-, had van gestemd le worden. Het publiek bleef hopen tot op 't oogenbiik dat het zw arte ministerie den tijd gekomen dacht, om maar onbeschaamd weg het masker der meineedigheid af te schudden. Thans is dit masker gevallen. Al de katholieke dagbladen, prediken als getiouwe ministeriëclc slaven, den kruistocht tegen de afschaffing der conscriptie. 'lis wel waar, zeggen zij, dat verscheidene leden der Kamer de afschaffing der conscriptie gaan vragendoch hel kabinet is het maar hoe genaamd niet eens op dit punt. Meu licht onder den panloeffei van M. den minister' van oorlog, en men weet dat deze dag en nacht droomt aan de uitbreiding van het soldatenspel. 't Was immers M. de generaal Guillaume, die, in 18G7, in de kommissie der militaire inrichting verklaarde dat, in geval men de plaatsvervanging en nummerverwisseling bij 't leger in voegen hield, men bij de klassen der militie een jaar- lijkscli contingent zou hebben moeten brengen, niet van ÏO, maar wel van 14 tot 16 duizend man. In stede van de conscriptie af le schaffen, zou M. de minister van oorlog het contingent met 3 a 4 duizend man willen zien verhoogen, en en kel zou hij in de afschaffing der conscriptie toe stemmen, op voorwaarde dat men liet pruisische sijsiema de algemeene wapening aannam. De oplossing van de afschaffing der conscrip tie zal dus bestaan in de oplossing van het vraag stuk Zal men van Belgie eene groolere of eene alge- inecne kazerne maken? De beide kwestien zullen in de Kamer weinige partijgangers vinden. Men zal nogmaals de builenlandsche gebeur tenissen Ier hulp roepen als beschermengel der valsche beloften, welke de klerikale partij den kiezers als lokaas heeft toegesmeten, en niets beters vinden dan zich maar vast te klampen aan den huidigen zakcutoesland. En zoo zal de afschaffing der conscriptie, of eene meer rechtvaardige en billijke gelijkheid voor den bloedimpost begraven blijven, even als al de groole hervormingen, waardoor de bis schoppelijke partij hel belgisehe liberalism heeft aan de galg poogeu le knoopen. EEN TREURIG GEVOLG. N oor 't assisenhof der provincie Brabant is eene zaak gevonnisd geworden, welke waarlijk betreurenswaardig is, en de aandacht van den wetgever moet vestigen. Wij bedoelen, name lijk, de zaak Jansscns, w aarover w ij de volgende juiste bemerkingen in den Lierenaar aantreffen Te IJiest leefde een rijke oom, die zoo wat 125 duizend frank bezat. Zijne nalatenschap kwam toe aan de kin deren zijner twee broeders. Doch op den dag van de opening van In t testament blijkt het, dat bijna de geheele nala tenschap overgaat aan de twee zonen van eenen broeder, een avoué te Leuven en een onderpas toor le Geldenaken. Van daar een onverzoenlijke haat der uit- geslotene neven tegen hunne bevoordeelde kozijns, een haat zoo levendig, dal een der be roofden le Brussel den avoué met eeueii revol ver geschoten, en hem gevaarlijk gekwetst heeft. De eene kozijn zit nu voor het hof van assisen, de andere is lijdend ten gevolge der wonden, en zal misschien nooil zijn geheele gezondheid terug krijgen. Ziedaar de treurige gevolgen van het testa ment van menonkel. Er is hier geen politiek in bemoeit, zoodat wij kunnen redeneeren zonder dat men ons van partijgeest beschuldige. Maar voor dees geval en voor al de ande ren, zeggen wij dat niets noodlottiger of gevaar lijker is voor de samenlevingen voorde familiën, dan de ontervingen Op honderd testamenten, die iemand uit sluiten, zijn er negen en negentig, die gemaakt zijn op de laatste oogenblikken. door oude men- schen, die aan kleine vleijerijen of onbeschaamde laagheden toegeven, en dan onrechtveerdighcden begaan, welke zij met hun volle versland zouden verstoeten hebben. De wet moest maatregelen nemen, om dit kwaad uil te roeien, want de samenleving heeft er belang bij de eendracht der familien te hand haven, en feiten gelijk dit van Brussel le voor komen. >i Zeker moet een stervende macht genoeg hebben over zijn goed, om bewezenc diensten te kunnen beloonen. goede zorgen le betalen. Maar zie al de zaken van erfenissen na, 'I is nooil tegen dusdanige legaten, dat de erfgenamen opkomen, en die giften zijn gw oonlijk zoo klein, dat er niets op le zeggen valt. Du telegraaf spe<It tegenwoordig vieze rollen; hij staat heel mi ul onder den dwang van M. Wasseige, nieester- Lifecht van den hertog Fertian Nunez Hij de laatste kie zingen werden alleen de telegrammen verzonden, die aan het ministerie behaagden. Al de telegrammen die spraken over volksontroeringen, over de verontweerdi- ging der verstandige kiezers tegen de papen-slaven van den buiten, werden omueêdoogend terzijde geschoven. Thans gaat het er nog erger naartoe. Men laat naar Duilschland telegrammen overmaken, welke men on- meêdoogend voor Frankrijk weigert.Een brusselsch blad riep hierop de algemeene aandacht. De Monileur logen strafte de bewering Uet brusselsch blad hield alles staan wat het gezegd had. VYeèr kwam de Monitcur met eene logenstraffing op. Fn woensdag nogtans, in antwoord op eene interpellatie, moest Wasseige bekennen dat hét feil waar was... maar hel en was zijne schuld niet... het was deschul i van den telegrafist... en 't en zal niet meer gebeuren... Zoo gaat het altijd. Als de minister eene domme streek heeft begaan, die strijdt tegen al de plichten welke ons de onzijdigheid oplegt, dan en is het nooit zijne schuld. Hij vindt altijd den eenen of anderen beambte, dien hij als de bok van Israël vooruitzet en die dan moet boelen voor de zonden door de verregaande onnoozelheid en wi pelieurigheid van den minister bedreven. Een redelijk lange theoretische woordenstrijd heeft plaats gehad over de Koophandelkamers. Dit vraagstuk is nog bij lutge niet opgelost; wij zullen dus nog «neer dai) eens gelegenheid hebben er op weder te koeren. Om het beloofde stelsel van bezuinigheid te bekrach tigen, is de jaarwedde van het persooneel der bureelen van het ministerie van biiilenlaiidsche zaken met 10,000 fr. vermeerderd. Men ziel dat M d'Anetfcan gezorgd heeft voorden klaas van zijne onderhoorigen. Hij geeft dien uit den zak der burgers. E sempere bene. GROOTE 0PSCHUDDING IN HET DEPARTEMENT VAN OPENBARE YYERKEN. M. Wasseige, de minister van openbare werken, beeft d juscing morgeud eene correspondentie-kaart ontvangen, met een postzegel an vijf centiemen gefrankeerd, het volgende behelzende: De hertog van Fernan-Nuncz, verzoekt M. Wasseige zich heden, zonder fout, naar zijn hotel te begeven. Bij hel lezen van die uitnoodiging, die eerst door de handen zijner bedienden moest passeeren, is Zijne Ex. M Wasseige, bijna in onmacht gevallen. Maar hij houdLzich in en loopt hij zijnen vriend Cor- nesse, om hem te verzoeken den persoon te \ervolgen, die niet hem 7.00 den spot wil houden. M. Corr.esse heeft alle de moeite van de wereld gehad, om den intendent van den hertog Fernan-Nunez te stil len, met hem te beloven dat hij een onderzoek zal doen. CORFÏ ESPON DEN TI E- K A A R TEN. Men weet hoe M. Wasseige, de intendent van M wij willen zeggen de nieuwe minister van openbare werken, de wet op de correspondentie-kaarten, onder de voelen heeft vertrappel'!, hoe stoutmoedig hij zich boven de uitvoering der wet heeft geplaatst. Men weet hoe stoutmoedig hij in de Kamer zegde: Ik lach met de uitvoering der wetik zal u de cor respondentie-kaarten voor een nieuwjaarsgeschenk ge- ten. Belanghebbenden willen echter niet wachten op den nieuwsjaarsboek van den intendent van M..., wij willen zeggen van M. den minister van openbare werken. Daarom dan ook heeft een der belanghebbenden hem op voorhand een Sint-i\iholaas te huis gezonden, be staande in een gezegeld papier. In den persoon van M. Wasseige, is dan ook aan den Staat eene citatie gezonden geworden, ten einde op za terdag aanstaande, 10 december voor den vrederechter te verschijnen, ten einde hem te zien veroordeelen tot zekere schadeloosstellingen, om de wel van 15 mei 1870 op de correspondentie-kaarten, welke op 15 november 1870 in uitvoering moest worden gebracht, in de kartons te hebben laten rusten. Wij wachten op den uilslag der zaak. M. MALOÜ. Allo, proficiat. Ons fameus ministerie is gespaand en nog meer, het kan alleen loopen. M. Malou heeft zijne demissie gegeven van lid van den Ministerraad En zij is aanvaard geworden door Z. M., tegengetee- kend M de baron d'Anethan. M. Malou heeft eindelijk verstaan dat hij die de hand beeft in wel vijftig maatschappijen, die allen met hel Gouvernement onderhandelen, niet langer deel van dat zelfde Gouvernement mocht maken. Of is het misschien dal hij verkregen heeft wat hij wilde Ofwel moet hij iets verkrijgen dat te hard zon doen schreeuwen, indien liet Land er de hand van M. Malou in zage 't Eindeke zal 't uitwijzen. In afwachting is het miuislerie gespaand en kan liet alleen loopen.

Den Yker | 1870 | | pagina 2