BUITENGOED ik Marktprijzen, van een schoon en aengcnaem Maar wie gaat met den groolen sleur door? Zijn 't personen die diensten bewezen och neen, 't zijn degenen die zich meester maken van 't verstand der sterveudeu, die hen op de laatste uren weten te flecmen en te vleien, die de familie weten aan de deur te zetten en af te weren, en zoo den wil te dwingen. Welnu, dagelijks bijna leest men dergelijke voorvallen in de gazetten, waar een onrecht vaardig testament de oorzaak wordt van wraak nemingen, van mishandelingen, van moorden zelfs. Er hebben tijden beslaan, dat de personen geene testamenten mochten maken na zekeren ouderdom en binnen eenen zekeren tijd voor hunne dood of voor hunne laatste ziekte. Er zijn wetten geweest, dat de testamenten geene uitsluitingen mochten behelzen zonder geldige reden op te geven, en dat de familie nooit geheel kon uitgesloten worden, gelijk het nu met de kindereu hel geval is. Die wellen werden ingevoerd in die tijden, omdat de jacht op erfenissen lot talrijke mis bruiken aanleiding gaf. Men is tot een meer toegevend stelsel terug gekomen, omdat men dacht dat de oude mis bruiken verdwenen waren. Thans bewijst de ondervinding, dal het ge vaar wéér even groot 'is geworden als het ooit was, en wij vragen dat de wet l<,>t strenge maat regelen terug kome, om het erfgoed der familien le beschermen legen overrompelingen en aftrog- gelarij. Dat de liberalen eenc herziening der erf wetten in hun programma zetten, en zij zullen alle eerlijke lieden voor zich hebben. WAAROM 1)E OORLOG? Ik zie wel wal de volken er door verliezen zoek naar wal zij er door winnen. Overwinnaarsof overwonnenen betalen beiden kosten, beloopeu beiden de gevaren, beider bloed stroomt op de slagvelden. Heeft eene vermeerdering van grondgebied hen ooit rijker of vrijer gemaakt? Aren. Wat een volk rijker en vrijer maakt is niet de •overw inning, het is de arbeid bel is niet de oor log. liet is de vrede liet is niet de plundeiing, het is het eredict. Waartoe dan legers, die bet derde van het hudjet van iederen staat verslinden, en aan den veld-arbeid en aan de werkplaats zijne krach tigste armen onttrekken Is het naijver der volken, die de gouverne menten tot den oorlog noodzaakt? Neen. Dank zij de vorderingen van het onderwijs, de ontwikkeling van den handel, de volmaking der middelen van vervoer, die bet transport zoo snel en gemakkelijk maken, alle ingewortelde baat tusschen liet eene vrije volk en hel andere is uitgedoofd. Tusschen de volkeren bestaat geen vijand schap meer. Indien de volken geen vijanden meer zijn, waartoe dan staande legers Indien er tusschen de volken geene vijand schap meer bestaat, hoe is het dan te verklaren dat zooveel geld wordt verkwist, om nultelooze legers te onderhouden? Het is niet alleen eenc belasting op hel bloed maar bovendien op liet sweet, en dal is te veel. Dat verklaart zich alleen uit het belang der i vorsten, die geene reden van bestaan meer zou den hebben en die niet meer zouden bestaan, indien er geene legers meer waren. Dat de koningen verdwijnen en welhaast zul len ook de 1 "gers ophouden le bestaan, even als het water ophoudt te vloeien, zoodra de bron is opgedroogd. De vrede is de natuurlijke vijand der konin gen de oorlog is de natuurlijke vijand der volken. Zonder den oorlog waren de koningen nimmer despolen geworden. Zonder den vrede, hadden de voiken nimmer de vrijheid verkregen. Veronderstel dat door eene gelukkige omwen teling al de volkeren van Europa vrij w aren, gelooft gij dat zij alsdan elkander den oorlog zou den verklaren? Waarom zouden zij elkander dien verklaren? Neen, zij zouden elkander dien niet verklaren. Zij zouden hunne voortbrengselen met elkander den oorlog, wat de mond ruilen, zij zouden met elkander van ideën wisse len. Zij zouden op elka ider trekken, ja, maar het zou niet met liet zwaard, het zou met wissel- brieven zijn. De miljoenen, die zij thans jaarlijks verkwis ten aan regimenten, aan wapenen, aan proviau- deering, zij zouden die hesleden aan het ver menigvuldigen hunner spoorwegen, aan liet verbeteren hunner havens en liet verfraaien, tot zelfs der kleinste gemeenten. Zij zouden wedijveren in krachtinspanning. De veranderde strijd zou niet meer zijn van natie legen natie, maar van industrie tegen in dustrie; het zou een strijd zijn om elkander te overtreffen in het leveren van de schoonste en goedkoopste voortbrengselen. Er zou geen ellende meer zijn, want liet derde van den openbaren rijkdom zou niet meer van zijn natuurlijken weg w orden afgetrokken. Er zouden geen van honger stervenden meer zijn, want er zouden geen soldaten meer zijn te voeden. leder soldaat die men voedt en die verslijt door niets doen, belet aan drie arbeiders zich té verzwakken met niet le gebruiken. Drie arbeiders, die voortbrengen zonder te verbruiken, brengen negen armen voort. Het minst dat negen armen voortbrengen zijn drie misdadigers. Het een komt uit het andere voort in dal weetsel wal men maatschappij noemt De ellende is voor van een stroom is voor zijn loop. Geen oorlog meer, geen ellende meer Wie belet dat het zoo worde? Wie onderhoudt die beide geeselsLegers en Armoede? Het zijn de koningen, die, zich beschouwt 11de als eigenaars van het grondgebied en van het volk, die van vader op zoon overgaan, belang hebben dat volk talrijk te maken, dat grondgebied te verbreeden. Koningen en armen zijn dus de beide einden derzelfde vraag, de uitersten van denzelfden hef boom. Geen hefboom zonder twee einden. Zonder koningen zouden er dus van zelfs geen armen kunnen bestaan. Er zouden geen arme werklieden meer beslaan, wanneer er op de wereld niet dan vrije men- scïien bestonden: Wanneer er in Europa niet dan vrije men- schen zullen bestaan, tentoonstellingen zooals inen le Londen en Parijs bewonderde, zullen geen nieuwigheid meer zijn, volksfeesten zullen niet meer tot de zeldzaamheden belmoren. Zij zullen zich lol in het oneindige vermenig vuldigen, in alle vormen en in alle steden, als Berlijn, Weenen, Straatsburg, Rome, Milaan, Turijn, Geneve, Madrid, Brussel, Amsterdam, enz. Hel geld dal men verkwist aan kanonnen, die dienen om elkander te dooden. men zal het be steden aan glazen om met elkander le drinken. Men zal elkander niet meer milrailleeren, men zal metelkaar klinken De volken zullen erhunne welvaart bij vinden het zullen slechts de vor sten zi|u, die er hunne kroon bij zullen verliezen. Lies te erger voor hen, des te beter voor ons. Het eene volk ten bezoeke bij het andere, is in de toekomst de vrijheid in alle hoofdsteden van Europa. Overal de vrijheid, zal overal de vrede zijn; overal de vrede zal zijn overal de arbeid e overal de arbeid overal het geluk (A. rn. d.) DE VOLKS KA ME It heeft niets bijzonders verrichtslechts valt er aan le stippen dat het ontslag van M. Mplou het voorwerp is geweest van eene vraag van uitleg gingen door M. Rogier, op welk het kabinet niet heeft willen antw oorden. M. d Anelhan heeft zich beperkt le verklaren dal er geene politieke oneenigheid tusschen hen was ontstaan. Ten slotte heeft M. Rogier zijn spijt uitgedrukt over de aftreding van M. Malou. lk wil niets onaan genaams zeggen aan de nieuwe ministers, zeide hij. maar ik mag toch zeggen, dat ik verkies te strijden tegen meer aanzienlijke ministers. En geheel de Kamer van de hand Gods geslagen, stond verstomd en zweeg gelijk een paling. OORLOGSTE! DIAGEN. De laatste overwinningen der duitschers in Frankrijk bewijzen meer en meer dat alle hoop vourdit land ver loren is. Van nu af, zal het boire-leger waarschijnlijk wederom worden wat 't een poos lang was: eene mythe; en de laatste hoop der fransche bezetting op hulp van buiten, moet in rook opgaan. 'l Was voor l'arijs een punt van eer, dat hel zich ver dedigen en vechten zuu. Welnu, l'arijs heeft getto«g ge daan voor zijne eer. Honger binnen de wallen, een onverbreekbare ijzeren ring van buiten. En geene hoop op ontzet! kunnen dan de Parijzenaars hunnen waren toestand beseffen en verder nog aan ernstigen tegenstand denken? De duitschers zijn op weg ont Tours en Bourges in te nemen. Het leger onder bet bevel van generaal Ducrot, heeft zijne richting veranderd om te ontsnappen aan de nul telooze opoffering van duizenden moedige soldaten. AALST, 10 December. Ter 1 heet. TarweFranks. Masleluin Rogge Gaarst Haver Raapzaad Lijnzaad -Raapzaad-Olie. Lijnzaad-Olie. Raapzaad koek. p. 100 kil. Lijnzaad Koeken Hoppe (1H70) per 50 kit. Aardap. (roode) p. 100 kil. i<T. (witte) Boter, ]ter 3 kilos Eiers per 25 Viggenen per stuk. Vlas de 3 kilos Lijnwaden ter markt gebracht. Verkocht. 32 lit50 ecu 52 00 it 36 00 20 00 32 00 25 00 00 00 1-5 27 52 50 36 00 112 00 114 00 72 00 00 00 23 00 00 00 13 84 51 00 35 50 21 00 28 00 38 00 8 00 7 50 8 £4 2 'JO 13 00 4 27 23 00 31 00 37 00 9 50 8 00 9 63 3 09 18 00 4 63 stuk. BERICHT. JEAN HOFMAN, heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat hij zich in de Zonnestraal N° 26.ie Aalst, komt te vestigen alsOrgelntaker, en fabrikant van Musiekinstrumenten en Pianos. Hij gelast zich ook met iiet repareereu en accor deren der pianos en andere muziekinstrumenten. Studio van Meesier DE PAUW te Aclst. De Notaris DE PAUW, le Aelst, zal, open baarlijk verpachten, voor eenen termijn van 9 achtereenvolgende jaren, ingang nemende inet 1 Januari 1871, de goederen loebehoorende aan de burgelijke Gods-en Weezenhuizen der stad Aëlst, le welen 1° Op Maandag 12 en Dijnsdag 13 Decem ber 1870, voor de goederen te Aelst-Schaerheke en Aalst-Mylbeke. 2" Op Woensdag 14 December voerde goederen te Nieuw erkerken, Eremhodegem, Haéllerl en Kerxken. 3° Op Donderdag 13 December voor de gene te Denderhantem, Ninovc, Welle, Den derleeuw, Iddergem, Hekelgem. Outre. Aspe- laer, Appellerre, Avgem, Vlicrzele en Erpnde- gem. 4"En op Vrijdag 16 December voor de gene te Baerdegcm, Moorsel, Erpe, llofstade, Gysegem, Lede, Herdersem, Impe, Smetlede, Wichelen, Cherscamp, Schellebelle, Ressegem, Lctlerhaulem, Aelst en Aclst-Mylbeke, telkens om 1 uur juist namiddag ter Estaminet hel Pa vilion, te Aelst aan de groole Markt. BY LI Cl1'ATIE. OPENBA UE VERKOOPIING TE W1CHELEN-SCH00NAERDE acn de statie van den yzcren weg. De Notaris BMCKFOT, tc Aelstdaertoc in repte be noemd, zal ten verzoeke van die het behoort, ter lus- schcnkomst van zynen ambtgenoot Meester DE SCUAEP- DRYVER, ten overstaen van den heer vrederegter des kantons Aelst, openbaerlyk verkoopen, om er by den kooper dadelyk in gebruik van te komen. Een schoon en aengcnaem buitengoed gestaen en gelegen te Wichelen-schoonarrde, acn de statie van den vieren wegen aen de nieuwe brugge over de sehel- de/jgroot in gronde 33 aren 10 centiaren, palende Oost sieur Adolphe Wezemael, zuid deri steenweg van Wei- teren naer dendermonde, West den heer graef De Kerk hove-De Limon en Noord sieur Eiisius I'ieters, laetst be woond geweest by dame De Moor-Jespcrs. Hetzelve buitengoed, onlangs nieuw op gebouwd, heb bende 0 boven kamers, groolen en kleinen Salon, Eet— plaets, Bureau, spreekplaels, twee keukens, 15 inge- maekte kassen, stallingen, remisien, schuonen en wei- beplanten Hof en verdere gcrieflvkheden, kan door zyne voordeelige gelegenheid ook dienen voor alle bc- dryven. De kooper zal de boomen en gewassen moeten over nemen op de som van f r. 577» 50. ZITDAGEN INSTEL, MAENDAG 28 NOVEMBER .S7n VERBLYF, 12 DECEMBER Telkens om 3 nre namiddag, Ier Estaminet AUX ARCADES, bewoond byJuffr. Weduwe Van Den Broeck te Aelst, aen de statie van den Vzeren weg.

Den Yker | 1870 | | pagina 3