Marktprijzen. gent. De pêche d'oignies die sedert een tiental jaren de privintie Hcnegauwen, waarzij zeer in eere slaat, is huiten geschreden, is niet zonder verdiensten en verreclitveerdigt de faam die zij in hare oorsprongoord geniet. Lange jai en voedde men een onbegrijpelijk vooroordeel tegen de aanwinning van nieuwe persiiv-verscheidenheden en aanzag men de winst van gedraehtzame en smakelijke waaiso. rlen als ecne hersenschim. Van Mons, de onsterfelijke en onvermoeibare vruchtkweekor, niettegenstaande al de schijnbare reden die men tegen zijne inzichten inriep om zijne theoria of bespiegeling over hel ontstaan van kloeke landelijke soorten door de aanhou dende zaaingen, te bestrijden, zette zijne werkin gen voort en bekwam bij al de specien der fiuit hoornen nieuwigheden die in kloekle en opbrengst de oorspecien overtreffen. Ongelukkiglijk de persiksoort vestigde weinig de aandacht van Van Alons zoo dal anderen die taal op zich moesten nemen,:, hetgeen $e{l«i§i»~*ferd en gelijk moest geven aan den prins der fruilboomleellkunde. Hier was het de toeval die zich met de zaaingen belaste, daar was het de gloed tol het bekomen van eene nii uwighcid die persiksteenen plantte. Niettemin de kim ontwikkelde zich, er groeiden hoornen uit die hunne vruchten opleverden en bier en daar deed er zich eene vrucht onder- scheiden door weelderigheid, buitengewonen wasdom of smakelijke hoedanigheden. Men weet niet juist uit de steenen welker verscheidenheden de beste waren voortgesproten, want allen had den dezelfde waarde niet. Men plantte dan de •steenen der nieuwe lest gewonnene soorten, die veel bedekkingen hadden met de vrille wijnper- sik en men bekwam bijna niets dan lekkere sóórten. Sedert dien oogenblik neemt men den wijnpersiks'een tol voortplantingder frankslam- men en men erlangt bijna steeds allerbeste zooge zegde wilde waaibonmen, wier fruit in 't algemeen voor de leiboomen niet moet onderdoen. Twee allerbeste in Aelst verkregene verscheidenheden, eene rropge en ecne lale hebben haren weg ge maakt en mogen met alle stelligheid als zeer smakelijk en voortbrengende aanbevolen wor den: de maatschappij stelt dezelve aan de be schikking barer leden. Door aanhoudendheid zal de persik lot het hoogste punt zich veredelen en zullen de. w aaisoorten de leiboomen die zoo vele zorgen vragen*heel en gansch uit Belgie sluiten en hoogst voordeeliglijk vervangen. Hier beperken zich de aanmerkingen ons door de Aelstersche tentoonstelling ingegeven. Zooals wij aan het hoofd onzes vluchtig verslag zegden, heeft de maatschappij iets nuttigs willen slichten en niet gev eesd zich aan den ouden slenter die de tentoonstellingen in 't algemeen ovcrheerscht los te rukken, om den vooruitgang ter hulp te snellen. Ja, met eenige doelmatige voorschriften in voege te stellen heeft zij de jaarlijksche ten toonstelling die voortijds en met rede slechts eene pronkzaal mocht genoemd worden in eene tijde lijke school herschapen, waar stellige begrippen en gegronde beoordeelingen voor allen aangebo den, voorgedragen, en tot nut van't algemeen veropenbaard worden. Ten slotte inrichters en tentoon-stellers die tot dit werk medegeholpen hebbenverdienen den grootsten lof, dien deskun digen hen met liefde toezwaaien. De correspondentie gewisseld lusschen de Nationale Bank en den beer minister van finan- tien, tijdens de oorlogsverklaring lusschen Frank rijk en Pruisen is geIrukt en uitgegeven. Men herinnert zich nog welken schrik in den handel werd gebracht, door hel vervoer van het geld der schatkist naar de Succursale van Antwerpen. Men dacht een oogenblik. dat Belgie bedreigd was ipel cenen' inval en iedereen liep naar de Bank om klinkende munt voor zijn papier te gaan balen. Gelukkig]ijk dat het volk eerder begrepen heeft, dat het gevaar zoo groot niet was als de lieer Tack, minister van finnntien dit dacht, anders zou de geld-krisis lot vele rampen hebben aanleiding gegeven. Uit d? stukken blijkt, dat de verantwoorde lijkheid moet gelegd worden op dengenc die ze genomen heeft, 't is te zeggen op M. Tack, van treurige herinnering. Hij was verwittigd gewor den, door de bank, dal er maatregelen genomen waren om in geval van gevaar al hel geld der schatkist en van de Bank in eenige uren naar Antwerpen over te brengen. Ondanks die ver zekering, nam hij den IS juli een besluit om al de gelden der schatkist en de titels der openbare leening in de Bank neergelegd, te doen wegbren gen. M. Tack was zoo zeer bevreesd, blijkt er uit zijnen brief, dal hij de lolle verloren had. De geschrevene bewijzen bestaan daarvan, die M. Tack niet zal kunnen loochenen. SPRESGENDE DU1YELKENS. De K la a ad Dg en is nog niet verre voorbij. liet moet ons dus toegelaten zijn nog een oogenblik aan de speel dingen van dien gelukkigen dag te denken, en onder die speeldingen slcehts voor eenen stond stil te blijven bij die drollige dooskens, waaruit onverwachts, als men er minst aan denkt, een duivelden te voorschijn springt. Dat wij juist die duiveldooskens als het voorwerp onzer aandacht verkiezen dat komt alleen omdat wij, moê van oorlogsnieuws, moord en brand, hongersnood en pes!, eens wilden nadenken op onze binnenlandsche politiek, op het gedrag der klerikalen, en wel voorname lijk op het gedrag onzer mirakuleuze ministers. Hoe is toch dat ministerie voor den dag gekomen? Gelijk de duivel uit zijn doosken. Daar had nog de liberale partij de meerderheid in de Kamer zoo wel als in het Sena it kleine meerderheid zal men zeggen, dat is waar, wij bekennen het niet zon der een diep gevoel van spijt, kleine meerderheid, zoo klein geworden door de lauwheid vaneenigen, de over haasting van anderen en de samenzweering van geldbe- lang en fanatismus maar toch meerderheid, hoe klein ook. Zonder doorslaande rede geeft de Kroon de macht in de banden der klerikalen en laat hun toe de Kamer, die nog niet eens gebonden was, te ontbinden en onder drukkingen van allen aard, biecht-en preekstoel, op wekking der laagste driften, beloften van macht en mogendheid, plekken en plaatsen, geld en goed, roem en rang, verliezen de liberalen en wat zien wij vooreen ministerie? 't Springt uit eer duiveldoosken. En 't blijft in alles zijne geboorte getrouw. Spreekt men van Langrand, Nothomb springt uit het doosken zoo arm als Job. Rien dans les mainsrien dans les pochcs. Komen er circulaire» uit, waarbij liet volksonderwijs bedreigd werdt met eenen totalen ondergang, aangezien men als ballon dessai het gedacht ter bane bracht om staatssubsidiën af te schaffen, klopt men daarvoor den rhetoricnlen Kcrvvn op de duimen bij komt in den Moniteur te voorschijn met een doosken en hij zegt: 'K en heb ik bet niet geweest, ziehier den plichtigen. En Jainart springt op... een bediende van l minis terie, de bok of liever het duivelken van Israël. Beschuldigt de Etoile den intendent van openbare za ken Wasse ge, da! men naar Duilschland telegrammen mag verzenden, die voor Frankrijk niet worden aange nomen daar komt alweer bet doosken te voorschijn. 'K en heb ik het niet geweest, ziehier den plichti gen. En een telegrafbediende springt te voorschijn, die alweer het vuil lijnwaad van het ministerie met zijne zeep moet laten wasschen en droogen op zijne kosten. Is er kwestie van burgerwacht? Paf! een doosken en de commissie springt er uit in de gedaante van verscheidene militaire duivelkens. Spreekt men van de wet op de examens der Univer siteiten flier bet doosken en alwéér eene commissie van zwarte duivelkens in professorsgewaad. De kerkhofkwestie houdt ons al ik en weet niet hoe lang bezig en bet liberale ministerie, die voor den duivel maar al te benauwd is geweest 111 vele gelegenheden, hield zich zoo koes als een muizeke, maar ons zwart gou vernement, dat noch voor helle noch voor duivel vreest, gewaarborgd als het is door volle aflaten, wil die kwestie doen beslissen naar zijn genoegen of liever ten genoege der bisschoppen en wat doet het? Wat zou het doen? liet doosken voor de pinnen en alwéér eene commis sie, ditmaal van croquemorts. Wat nog Bïalou wordt minister. Het duivelken springt uit hel d^osken. Bïalou is beu van minister te zijn. net duivelken wordt onder 't scheelkcn vai 't doosken geduwen. En daar en is geen haan meer die er over kraait. En Tack, God wil zijn lieve ziel hebben. Crik en crac! Daar lig Tack. Hij cn had nog maar rest zijn neusken uit het doosken gesteken of hij kreeg al de scheel op zijnen kop... cn men hoort van den fameuzen geldman niet meer spreken. Tack had een slechte tactiek en met nen tiek viel hij van 't dak. noc lang znPt nog duren eer zijn waarde confraters dit nobel voorbeeld zullen volgen De uitreiking der eermetalen toegewezen ter ge legenheid der laatste hopbouw'entoonstelling, zal den 18 dezer, 's middags, in de J ier Winden alhier, plaats hebben. Daarna zullen de leden zich aan een vrienden noenmaal vereen igen. Sedert twee dagen zijn er alhier veischeide hon- derde soldaten toegekomen, waarender eene menigte frausche krijgsgevangen die zich in den slordigsten staat bevinden, 't Water kan men zich nochtans overal ge makkelijk verschaffen. Zij vervangen de reinigheid en het orde zelve der troepskinder n, wiens school-gcsticht in een gevang herschapen is. OORLOGSTIJ DIN GEN. Er valt slechts met stelligheid aangestipt te worden dat Montmédy zich heeft overgegeven. DE VOLKSHAMER heeft deze week veel gesproken en weinig nut ver richt. Zij heeft zich onledig gehouden met de bepleiting nopens den gemeente-onderwijzer van Cherseamp, door M. den minister van binnenlandsche zaken uitgelokt. M. Ke! vyn heeft er bewijs gegeven van eene groote on wetendheid gepaard met eene sterke dosis slechte trouw. Verplicht het dossier mede te deelen aangaande de zaken die men ten laste van M. Pirmez legde, heeft M. Kervyn, bijgenaamd de zoutteller twee der voor naamste stukken doen verdwijnen Het zijn twee ver slagen van eenen bloedverwant van M. Kervyn, de provintiale opzichter van het lager onderwijs van Oost-VIaanderen, een ambtenaar voor'zijne klerikale denkwijze gekend. Deze twee verslagen stelden den maatregel voor, die M Pirmez heeft goedgekeurd. M. Vermeeren wilde den bal die de rechterzijde vvierd toegeworpen afkeeren en spreken over het incident der 100,000 fr. door M. Coomar sin zijn blad la Paix gedrukt. BI. Pirmez, heeft niet veel moeite gehad om 51. Coomans te bewijzen dat hij hem gelasterd heeft, de lezing van 't artikel, door BI. Coomans overcergisleren geloochend, was daartoe voldoende. De petitie der kwestie van Cherscnmp is aan de minis ters va binnenlandsche zaken en van jus!icie verzon den 40 leden der Kamer hebben zich tegen die verzen ding verzet, door hunne stem het gedrag van BI. Kervyn in deze kwestie niet willende goedkeuren. Wat de burgemeester van Cherseamp betreft, die de groote schuldige is, daar het zijne fout is dat de horlo- gie der kerk niet gaat en de pastor geenc profijten ge noeg heeft, men mag er zich aan verwrehten, dat hij weldra van zijne bediening van burgemeester zal afge steld worden. Er zijn over de afbraak der citadel, de ringspoorweg van Gent en dc vaart van Terneuzen, ondervragingen gedaan, alsook over de nalatenheid van het bewind voor wat de inrichting der norma'e scholen van Luik en Ber gen betreft; deze laatste hebben de ministers in de war gebracht. BURGERLJIKE STAND. Aran 2-16 Dcc. 1870. Mannelijk 19 ~x Geboorten ,,',33. vrouwelijk 14-/ HUWELIJKEN. J. Walgraef, dagl. met C. Opdebeek. dienslm. F. De Witte, twijnder, met SI Weitekens, kantw. OYERLIJDENS. C Thienpont, katoentwijnsler, 24 j. schaart). C. Sterck m. Blaes, olieslagersgast, 62 j.sctiaarb. A. Troycnhove, zwarle zusier, 77 j. kapellestr. A. Ringoir W* De Backer, z. b. 82 Leopoldslr B. Van Der Stracten, m. Van Cauleren, slotmaker,12 j mijlb. B. ItendricktW* De Ryek, z b 77 j. Leopold sir. F. Du Four, m. Gnossens, steenkapper, 46 j. Peperslr. Tien kinderen onder de 7 jaren. AALST, 17 December. Per 1 hert. 32 lit 80 een Tarwe Franks. 27 00 a 34 00 Blasleluin 24 00 29 50 Rogge22 00 24 00 Gaarst 18 00 19 00 Haver 18 OS 14 .72 Raapzaad 50 00 00 00 Lijnzaad 8;> 00 37 00 Raapzaad-Olie. 111 00 112 00 Lijnzaad-Olie. 71 00 71 .50 Raapzaad Koek. p. 100 kil. 22 00 23 00 Lijnzaad Koeken 27 00 30 00 Hoppe (1870) per 50 kil. 35 00 37 00 Aardap. (roode) p. 100 kil. 8 75 9 75 id. (witte) 7 50 8 00 Boter, per 3 kilos 8 72 9 27 Eiers per 25 - 54 3 00 Viggenen per stuk. 10 CO 21 00 Vlas de 3 kilos 4 ('0 15 00 Lijnwaden ter markt gebracht. 80 stuk. Verkocht. 40

Den Yker | 1870 | | pagina 3