(2.) De overtuiging ofconvictie van M. Van Wambeke De kiezers- en kiezingt wisten hebben onliings onze volksvertegenwoordigerska mer gedurende dry zitdagen onledig ge houden. Eenieder vrecf in zyne handen by 't vernemen der samenstelling eener com missie. aen wiens onderzoek de reklamatie over den uilslag der kiezingen van het arrondissement Yperen werd verzonden en namentlyk over zynen in andere be luiken hoogstvermaerden verslaggever, M. Vair Wamuéke. die-aa.uwelyks aen eene vervolging, uit hooide van kièsomkoopery of kiesbedrog voor het assisen-hof, eene verschyning deed, en dank aen de pres criptie aen een vonnis ontsnapt is. Voor 11. Van Wambeke, met zyne zonderlinge gave, is er niets moeilyk en nog minder onmogelyk. Met kwam hem als een kinderspel voor aen te looncn dat de liberalen kandidael niet het minste regt bezat om in de kamers aenveerd te worden, en dat zynen tegenstrever de meeste geldige stemmen had bekomen. Omdiezaek ten goede te leiden, maekte hy eene zydesprong in zynen rekeningshof waer er voor hem, maer voor hem alleen, wel te verstaen, niet dan onfaelbaer- heden aen te treffen zyn. Ware hy daer redenaer, heer en meester geweest, onze gebrevetcerde uitvinder zou er in gelukt zyn, zyne vervalschte opgaven te doen doorgaen. Maer hy had zonder zyne regt- zinnigc hospessen gecyferd, die hem zoo snel op de hielen trapten dat hy nauwelyks de DRY uitgesproken had, of met de be- wysstukken in de handlogenstraften zy solemneel de aenhalingen van den schaemteloozen ailezer en spreker, aenha lingen die hy zoodanig had verminkt, dat de verontwaerdiging in de oogen aller onpartydige en kundige leden der kamer, stond te lezen. Ook. daer hy de grofste leugens met eene onbeschroomdheid die hem overal kenmerkt, niet aerzelde te bevestigen, konden zy zich niet weder- houden hunne verwondering op honderde verschillige manieren uit te drukken. Zy begrepen niet hoe eenen volksvertegen woordiger zvne waerdighcid met eene zoo onbeschofte doening kon te kort doen en ten gronde besmeuren Als verslaggever had hy zyn gewrogt voor te staen. het geen hy in de eerste oogenhlikken trachte te doen. Maer, daer bedrog en leugens toch eens moeten uitkomen, begonst hy waerschynlyk op zyne muit te denken cn sprong op zynen slaeppikkel, waer hy ontwaekt werd door eenen voorstel strekkende tot eene ballot— tering tusschcn M. Merris cn Van Renyn- ghene, voorstel dat hy bytrad. Als men zulke doeningen waerneemt zou men niet in onmagt vallen cn geene ju belfeest moeten in rig ten om hyzonderp gunst van den H. Geest op eenen derge- lykcn kwispelverslaggever in te roepen P Wie zou dan kunnen gelooven dal de commissie acht dagen afvergde om al de stukken lot de kiezing betrekkelijk, met nauwkeurigheid en onpartijdigheid te onderzoeken en op dalna eene diepe overtuiging verworven te hebben, zy een verslag zou aenbieden waerdig der bel- gische volksvertegenwoordigers Waer is dan de commissie en M. Van Wambeke, de verslaggever in 't byzonder, met zyne aijouuoo of overtuiging gebleven ff, M. Van Wambeke, gy die meer dan iemand de overtuiging moest hebben der gegrondheid uwer gezegden en uwer onverteerbare prosa. gy bekent dat gy in alles de waerheid gespaerd hebt, onge- twyfeld om beters wille. En 't is zoo dat gy geheel de majoriteit der commissie verraed t O onvoorzichtigen volksvertegenwoor diger. Na eene dusdanige beslaliging, doet gy de neiging onstaen en veroorloofd en verpligt gy ons zelf u te vragen of. om uwe grillen cn driften den vollen loomte geven, gy ons Heer en de menschen en zelfs kondet gy het, des noods uwen God cn uw vaderland niet zoudet willen verpanden of verraden P Haddet gy een reisje doen gelden naer de eene of andere uitheemsche stad, om u te onttrekken aen de zending die u moest opgelegd worden, daer men wist datgy in 't vak aen 't welk de meerderheid der commissie haren toevlugt moest nemen, vele ondervinding bezit, en in het guide leugenboek op de eerste bladzyde de beste plaets verdient, dan zou men u nogeenigen tyd misschien voor eene serieuse menscli aenzien hebben, maer na eene zoo domme als onbedrevene handelwyze, ontvouwd gy aen de oogen van geheel bet land. wat by u de regtzinnigheid en de overtuiging is Ja, wie heeft ooit eene dwazere, ónbe- zonnere stemming gezienals die van M. de verslaggever fan ffambeke. die zijn eigen werk. volgens hem en geheel de commissie die hel gehandteekend heeft, de vrugt is van nauwkeurige en geweten- volle opzoekingen, afkeurt, in de vuil- tnande smgt, en zich verhaest langs eene andere syde over te InoptnH Zoo dat M. Van Wambeke met regt en met reden en zonder eenigen tegenzeg of tegensidder den ONMOGELYKEN KLELNMOEDIGEN ONBESCHROOMDERIK is geworden. 'T is met mannen van den deessem van M. Van Wambeke aen 't werk te zien, dat men bet getouw leert kennen't is met hunne tusschenkomst dal men zich nimmer zal moeten verwonderen, indien men de zuiverste spiritualjsten tot de grofste en massiefste materialisten ooit moet zien overgaen. In zulke spiegels is iiet maer geoorloofd zieli by pikdonker nagten te spiegelen, wil men niet de schoonsteen edelste gevoelens als vernietigende inge vingen verwerpenagtervolgen en zien uitdooven. Maer gelukkiglyk dal bel getal der kiaerziende menschen, die het onderwys na waerde beginnen te. schatten, dagelyks aengroeit en een einde zullen weten te stellen aen de verwaendheden van ecnige losbollen die zich als opregte en doordron- gene catholyke bokkenryders aengeven cn niet zoo zeer betragten dan de samenleving in de domheid, in de onnoozclheid en de onwetendheid te houden, om des te ge- makkelyker ze te foppen en te bedriegen, ofschoon dit heel legenstrydig is aen de leer Christi, die zegt Gaet, vermenigvuldigd en verbeterd, want de onwetendheid met hare guide scepter beersclil onder liet volk. Dit blad verschynt op onbepaelde tyd- «tippen en ten minsten tvraelf mael jaers.-^-Inichryvingsprvs fr. 2-75 cent. perjaer roorop betaelbaer. 4? Drie ven. enx. franco toe Ie xenden aen den drukker-uitgever Roozrmaryi straet. 1, te Aelit.Men gelast zich met alle drukwerken. YKER.

Den Yker | 1870 | | pagina 7