De onthouding van dc commissie der krijgs- dienslbaarhed-en is te zot om er zich mede be zig te houden, 't Is onder hare bescherming dat onder anderen M. Victor Jacobs en Meeus gekozen zijn en men heeft het gezien die twee heerschappen, gekozen middeu dc hevigste \ei- vloekingen legen alles wat leger of 's lands ver dediging aanging, hebben eenegunstige stem ge geven aan de gouvernemenleeleontwerpen,[waar bij de lasten van dienst en geld erg verzwaard worden. De onthouding der patronen van zulke eed brekers, van zulke meineedigen, is dus niet an ders dan een jankklaasenspel en zet aan de fees ten den ernst bij, die zij door de medewerking van zulke hansworsten, natuurlijk zouden verlo ren hebben. Wat meer aandacht verdient is de proleslalie der bewarende partij, die maar de voorloopster was der protestatie van de Anlwerpsche geeste lijkheid. De zwarteheeren willen niet meêdoen. Goed zoo De feesten zullen alzoo dooi de wil der jesuicten uitsluitclijk liberaal zijn. Wij vragen niets beter en zien Antwerpen met genoegen verlost van de medehulp van man nen, wier vaderland niet Belgie, maar Rome is, wier vorst niet Leopold II. maar PiusIXheet w ier wet niet de Grondw et, maar de Sylla bus en de Encycliek zijn. Al de liberalen van gansch Belgie weten nu khiaren duidelijk waar het paard gestald is. De feesten van Antwerpen zijn liberaal cn na tionaal, niet jesuietiek cn roomsch. Dit is voldoende om geheel Belgie zondag aanstaande le -Antwerpen door talrijke afge vaardigden vertegenwoordigd te zien. Al wie moe is van het zwarte juk zal hulde willen brengen aan den antwerpschen gemeenteraad, die bet burgerlijk recht zoo manmoedig staande houdt en verdedigt, aan den staf der burger wacht, die geen hairbreed geweken heeftin het vervullen zijner dierbaarste plichten, aan den Koning eindelijk die, zonder zich te laten af schrikken door het laffe gewawwel der zwarte padden, eens te meer zijnen eerbied voor onze vrij Grondwet en de wille der Natie in klaren dag gaat beloonen. Antwerpen zal zondag de vergaderplaats zijn van alle Belgen, die opstaan legen de lagen cn listen der roomsche slangen en wier boezem klopt voor eigen recht en eigen vaderland. {La Lérilé.) KIEZING TE ANTWERPEN. De Moniteur van27 Aug. roeptde kiezers bij een van liet arrondissement Antwerpen op dijnsdag 16 september, om 9 ure 's morgemls, teu einde over ie gaan tot de kiczing van twee volksvertegenwoordigers in vervanging van M. Gerrils, overleden en van 31. d Hane de Sleen- liuyze, ontslaggever. Volgens een klerikaal blad van Brussel zou den de kandidaten der kathoiijke partij MM. Belpaire en Van Hisscnbove zijn, cn volgens een ander M. E. De Decker en M. Guyot van Prael, twee onbekenden op het terrein van ken nissen maar slaven en knikkelbollen \an den bisschop. Tot hiertoe hebben de liberalen van Antwer pen nog niet beslist of zij deel aan den strijd willen nemen. L' Etoile beige is van gevoelen nu dat de Anlwcpsche kwestie dood is, dat de katholieken van geene krijgsvermindering meer kunnen spreken er alleenlij eene kiezing op de princie pen kan plaats hebben en de liberalen wel zou den doen den strijd aan le gaan, voor zoo veel zij op twee populaire namen hunnen keus laten vallen. Indien zij dit maal niet overwinnen zullen zij toch werk aan hunne tegenstrevers leveren. Maar men zou moeten kiezen met de ver- valscble lijsten AAN WIE Is het niet zonderling en onverstaanbaar dat wij M. Van Wambeke, borgemeester te Aalst, alzoo dikwijls ondervraagd hebben en dat hij nooit met woorden noch met werken recht laat wedervaren aan wrie recht toekomt? Indien hij het hoofd der burgerij is moet of mag hij dan onophoudelijk aan de bokkenrijdersbende alleen en uitsluitelijk alle voordeelen vergunnen, welke aan al de burgers, als hij een graantje ge- reehdigheid aan het hart liggen heeft, moeten toegekend worden Hoe wil hij dan vergeten dat de heide partijen in de stadsuitgaven op het zelfde hladje staan en in stads onderhoudkosten op de zelfde schaal toeholpen Kent de man dan geen reglementen meer en kan het op dezelfde ure voor den eenen nacht en voor den anderen dag zijn Zou M. Van Wambeke hij geval witten of zwarten sneeuw voor hemelsche manna den men sehen kunnen opdissclien, en naar wenscli den eenen in den anderen doen veranderen volgens de belangen zijner partij het vereischen En zouden de menschen sulachtig en dom genoeg blijven zijn om die mannapillen voor wezenlijkheden in te slikken Waarom bedient hij zich gestadig van twee ma ten on twee gewichten? Waarom zijn de politiemannen nooit ter plaats waar er brand ontstaat of gestolen wordt, en ge lukken zij er niet eens in den dader hij de oor te vatten En waarom is dit zoo slechts sinds den hokken- haspel aan 't roer is Waarom als er gefeest wordt in het een of het ander huis door vredeminnende liberalen bezocht ziet men op het slaan van den tienen de nacht en dan politie cr rondzwerven om het vermaak te be letten, en wordt het toegelaten te muzikeeren, zingen, schreeuwen, tieren en dansen, in de bok- kenkroögen zoolang het hun hartje belieft Wij zouden geern weten voor welke redens er jegens de Aalstersche borgerij alzoo op twee verschillige wijzen te werk gegaan wordt? Waa rom, bijvoorbeeld, gedoogt M. De Borgemeester, den speelman tot drijen van den morgend op de zaad hij M. Dc Landsheer en worden vreedzame danspartijen om 11 ure door de politiemannen op- geschorts bij den heer L. Cleemput Is dit de handelwijze van een katholijk burge meester die gezworen heelt zijne plichten op den zelfden voet jegens al de inwoners te vervullen of wel van eenen partijdigen hansworst die knollen voor appelcienen verkoopt, die hier door alle mid dels vreedzame burgers zoekt te kwellen, om dat hun geweten hun belet zijn politiek uithangboid bii te treden, en ginder de oogen sluit voor alle soorten van buitensporigheden en ruststonn- rren °Ten slotteen alles wel opgemerkt zou de bedaard- ste mensch uit die doeningen geen kwaad garen spinnen en willen of niet. aan Maeter eens moeten denken Zou de burgemeester ons niet kunnen zeggen wie de voeteD van eenen zijner wakkerste politie mannen ontschoend heeft, terwijl hij van dienst was? familie-feesten. MEN VRAAGT ONS. of het waar is dat de gemeenteraad van Aalst het schepenen college de macht ontnomen heeft te be schikken over plaatsen en toestellen welkdanig zij ook wezen mogen, ten gebruike der inwoners, en datde burgemeester gemachtigd is ze toetestaau aan vreemdelingen. ANTWOORD. De gemeenteraad heeft de eerste beslissing ge nomen in eene openbare zitting en wat dc tweede betreft dat blijkt uit de overvoering van het groot kiosk, ten gebruike der stad Dendermondc; want men weet dat dit kiosk dat slechts ruim genoeg was, voor de uitvoering der muziekstukken tij dens de laaste gemeentefeest, aan de fanfaren werd Men ziet het voor M.Van Wambeke en zijne colli gas die den voorspoed der burgerij zo zeer behertigen, is de rok dichter dan het hemd En dat moeten wij dulden en hoe lang nog Herzele, den 22 Oost 1873. Een staaltje uit de zeden der bokken. Als wanneer men een weinig de manier van doen van zekere klenkalen welke zich nochtans als SEULS DEPOSIT AIRES der roomsche deug den aangeven, een weinig naspeurd, dan ontmoet men menigmaal streken welke men voorzeker als zonderlinge mag aanzien. Zie hier een staalje, hel is stichtend Zaterdag laatst ter gelegenheid van den biddag ging-hier volgens gewoonte eene processie uit, deze wierd gesloten door onze twee klerikale schepenen die gewapend elk met eene flambeeuw achter den he mel stapten. Reeds bij hot uitgaan had men be merkt dat onze schepen N" 1 zijnen gewoonlijke» stap niet had tot dus verre ging alles nog al „oed, maar hij den terugkeer dan ging de kat op do koord, zijne schreven wierden zoo onregelmatig dat hij gecne streek meer kon houden, zijne ge- baarden°zoo zonderling dat eenieder er over ver baasd stond en men niet wist wat dit al mogt be- leekenen eenigen dachten dat de gelukkige voor- ze-dn- van onzen hoer pastoor die geheel de fa milie van onzen heer schepenen reeds heilig ver klaard in vergelding van eene milddadigegifte door dezen aan de kerk gedaan, zich ging verwezenlij ken en dat hij onder eeniedets oogen den hemel „in, instappen. Men bedroog zich, hij geraakte er nauwelijks met eenen voet binnen en vvierd toen aangegrepen door zijne dame welke ondersteund door hare meid en den veldwachter haren bemin den echtgenoot in bewaring bracht bij haren ge loofsgenoot den oud-vrederechter. Het raadsel was opgelost, men begreep alsdan dat het niets anders was dan eene slapp.gneid m de been en bijzonderlijk en welk zich doet gevoelen als men de uitwerksels van wijn of zoo iets wilt tr°Daearnwierd eens wel gelachen en men lacht nog aan den dag leggen overschrijden allen lof. Om het volkskind dat te huis geen uurtje lot het aanleeren te besteden heeft, want moeder of vader, die in 't algemeen van alle geleerdheid heroofd zijn, heb ben altijd het eene of het andere voor hunne kinderen in het huishouden le verrichten zooverre in het onderwijs te vervorderen, mogen de professors geen oo- genblik verloren hebben. Heel de bovolking kan hun niet genoegzaam hare er kentelijkheid toewijden. Van den anderen kant kunnen wij ons niet onthou den een ernstige bedenking nederschrijven: de kinderen woonen niet lang genoeg de leergangen bij en verla ten le vroeg de scholen, en juist op het oogenblik dat zij de grootste vruchten gaan plukken. Het leven is moeilijk en lastig, en de ouders zoekeu te vroegtijdig hulp en bijstand in liune kinderen die op de fabrieken schier nog in den bundel met opene armen ontvangen worden, omdat zijnnar eenige centen ter week te betalen zouden hebben. Zou men niet huiveren voor de toekomst er afnemende kloekte van den werk man als men zoo des middags zoovele kinderen en wicht jes de fabriek, onder de firma Eliaart-Cools, ziel uittrek ken,die schier nog op den arm zouden moeten gedragen worden! Wanneer zal er eene wet aan dit misbruik door het land gestemd worden 't Kan niet te gauw zijn, want 's menschen kloekte is op een zienlijke wijze aan het verzwakken Indien wij roet genoegen de oefeningen der middelba re scholen voor meisjes en jongens bijgewoond hebben, hebben wij met niet min belangstelling cn innige voldoening bij de oefeningen en prijsdeelingen der kostelooze gemeente scholen aanwezig geweest. De zorg, de onvermoeilijke moed en ijver, welke de onderwijskorpsen der scholen voor meisjes en jongens MAATSCHAPPIJ LES AMIS CONSTANTS allllCl OlltZCgd

Den Yker | 1873 | | pagina 2