De miilitaire lasten zouden van de helft ver minderd worden, er gingen min jongelingen sol daat worden. Praatjes en zijn geen oorden Gaat eens gelijk waar, in stad of in den builen, en ie- d "reen zal u nieuws vertellen over de nieuwe miliciewet van 1873. De volksgenegcnhe.id ontsnapt u, klerikalen. Gij'hebt uwe duurste eeden, uwe belofltn van IS70 vergeten en schandelijk verraden. De dag der rekening nadert snel en dreigend. De tijdingen uit Gent, Charleroi, Yerviers, Au- denaarde, enz., onstellen hevig bet ministerie en zijne partij, want de liberale partij is eens gezind in de bijzonderste plaatsen des lands en zal eene krachtdadige en beslissende pooging in 'twerk stellen om Belgie tc redden. DE HURZE OF 11ET LEI EN, jefZaterdag, Karei, w ildet gij mij over den hekel halen met mij leelijke ver,wijtingen toetebrengen, omdai ik niet gedurig uwe woor den toejuichte: maar inwendig verheugde ik mij over uwe houding, ik zou u tc veel hadden moeten zeggen en de tijd ontbrak; daarom liet ik u maar altijd voortvaren heden zou ik mij ne beurt eens willen hebben; maar'l zal niet mo gelijk ;zijn ik zie het aan uw gelaal;gij zijl gram en wat is de rede ik zal mij bedwingen de olie zwemt altijd boven, ik zal niet verliezen met tc wachten allo, karei, spreekt nu met volle mon den, laat uw hart eens overloopen, want er is onstuimig weder op handen. Spreekt zoolang het u behaagt;gij moogt verzekerd zijn dat ik u niet zal onderbreken allo komt uit uw bed, Kaïtl, ik zit op mijn gemak en ben nieuwsgie- rig u le hooren. Karei. Vijf loielingen zijn in 't lotgevallen en moeten soldaat worden zij hebben geene storting van 200 fr. gedaan, en zij moeten op trekken of anders zal er eene revolutie uitbar sten, ja de uit bei lol gevallen manschappen die de storting hunner 200 fr. in zuiver verlies Gode zij dank nog ben ik niet zöö diep gezonken. De stilte van den nacht heelt mij weder tot mijne zinnen doen komen; mijne eer is weg, maar niet mijn gevoel van eer; het heeft mij voorgehouden wat ik moete doen, en ik hebbe aanzijn gebod snel voldaan. Er is reeds een brief aan den gene raal op den post. Dezelve bevat de bekentenis mij ner lafhartigheid en de bede mij tijden plaatste bepalen, om voor een krijgsraad te verschijnen en de verdiende strafte kunnen ontvangen, Gaar ne wille ik met mijn leven de verlorene achting van mijnen veldheer en het mededogen mijner dappere krijgsmakkers betalen." Met diepe aandoening had de dame hem aange hoord. Te vergeefs poogde zij den ouden man te troosten, of zelfs de boop op vergiffenis in hem op te wekken. Neen," nep hij woest uit, nimmer kan ik het mij zei ven vergeven de toegevendheid van den generaal zoude mij slechts ongelukkiger maken Er verliep eene week, gedurende welke dé brave, doch' in zijne eigene oogen on- teerde krijgsman, zijne kamer niet verliet en voor eiken bedienden de oogeu nedersloeg. Eindelijk kwam het antwoord van den tylaarschalk Villars geschreven te Quesnoy den September degene die wij gemaakt hebben welke ons werk niet is, niet meer aan al de andere die ons door de bisschoppen opgedrongen zijn, zal niet wei nig bijdragen om ons met pak en zak tc doen opkramen de binnen en de buiten, in een woord al wie verstaat dat twee en aclit en twing- tig dertig maakt, zijn er zoodanig op verbit terd dat de kiezingen van juni eerstkomend ons eenen afgrijselijken doodUop zullen toebrengen. En die miljoenen kwestie van Antwerpen! Antwerpen omdat het liberaal is zou van alle voordeelcn onterfd worden, allo, Karei, dat is te erg, wie zou zijn slapen er niet voor laten, en werken en wroeten om die afschuwelijke landuilstroopers onder de voeten te krijgen, en de burgers van P.elgie eenige rust en rechtvaar digheid op hun gemak te laten genieten Jef. De militieweten al wat bel klerikaal bestuur al aan bet licht gebracht heeft.draagt het kenmerk van liet langrandistenbloed dat in zij ne aders stroomt: van den grootste lolden klein ste, zij leven allen onder dezelfde constellatie en worden bekoord doorhelzelfde planeet en«ver- laat die plaats dat ik er mij nederzet, uweborze is de mijne dal is heel bun geheim, daar zijn al hunne zielezuchten. En liet geluk, de voorspoed van het volk, de veredeling van het mensclidom door de waarheid dal brengt hun niets bij cri daar willen zij niets van hooren nooit hadden die hoofdpunten grootere en gevaarlijkere vijan den.Kende eenieder de mililiewelen wist inen de jesuietenknepen en dc berekende plannen die zij verval, men zou er al gauw mede gedaan maken zie bier eene redenering en cijfering, waarvan eenieder zich zou moeten doordringen, want zij zijn doorslaande vooral wie niet zie nend blind wil zijn en blijven. Dat men het volgende dan eens wel over- peinze, overlegge en onze anlimitaristen, onze ioo bravo on rechtzinnige klerikalen en kalhn- lijkcn, die de militaire lastverminderingen als het hoofpunt lot hunne kiezing boven alles in 1870 deden gelden, naar hunne weiken oor- deelc. IETS VOOR DE L\NDBOUWERS EN KLEINE BURGERS. De keuring is begonnen :x voor bet eerste maal zal de miliciewet van 18 september 1873, ten uitvoer gebracht worden. Wie de stad bewoont, wist, liet zij door zelf gelezen te hebben, liet zij door hooren zeggen, dat, om mogen te remplaceeren, er zeker for maliteiten moesten volbracht worden, eer men tot de loling overging. Maar hoeveel bnilenlic- denen landbouwers zijn er niet die zulks niet vcnomen hadden p Om aan bel roer te geraken, hebben de kle rikalen overal vermindering der miilitaire lasten beloofd. Wilt ge weten, brave lieden hoe zij Het zelve luidde aldus Het is zeer bedroevende voor de menschheid, dat een man van eenen sederd meer dan veertig jaren beproefden moed, plotsling konde vergeten, wat hij aan zijn geheiligdsten plicht en zich zei ven verschuldigd was; het is echter niet minder schoon,dat diezelfde man, zoodra de verbijstering van geest, welke hem wegsleepte, van hem was ge weken, vrijwillig zijn hoofd aanbiedt om voor zijne misdaad cn ook voor het door hem gegevene slechte voorbeeld, te boeten. Hit zijn mijne ge voelens, arme, ongelukkige p-*I dit zijn de gevoe lens van-alle braven in de armée; en ofschoon de krijgswetten niet gedoogen u vrij te spreken, of ook slechts nwen misstap te bewimpelen, zoo be- klaagen wij al te maal u toch veel te eprecht, om uw heldhaftig aanbod niet van de hand te wijzen, waartoe het grievenste berouw u heeft bewogen. Dus, mijn arme P'! ontvang mijne oprechte, wenschen, benevens die van uwe oude vrienden. Dat de tijd u tro sfe over een ongeluk, het gene wij bijna&r even zoo smerteiijk gevoelen als gij zelf.". Schepte de ongelukkige troost uit dezen men- schenlijken brief? Neen Daar de gerech- hunne beloftens gehouden hebben Wij zullen u dat eens in korte woorden uitleggen. Voor eerst neemt ieder jaar 1000 man meer in bet actief leger, item 1000 werklieden welke men jaarlijks meer aan den akkerbouw ont rooft. Ten tweede, ieder loteling die van gedacht is eenen remplacant te stellen, moetin de kas van Staat, alvorens dat bij lol, 200 FRANKEN stor ten. En indien hij het niet doel, geeft het minis terie hem niet alleen grenen remplacant. maar laat hem zelfs niet toe van eenen te zoeken noch te stellen. Dus, landbouwers, dat uwe kin deren gedwongenzijii van zelf op te gaan. Hoe goed is lock dal klerikaal ministerie voor de landbouwers enkleine burgers Laat ons nu eens onderzoeken wat er voor valt, indien men devoorzichligheid gehad beeft om die TWEE den loteling toegelaten van zelf eenen vervanger te zoeken, en hem aan te bie- bieden voor den eersten januari eerstkomend. Wal is dal klerikaal gouvernement toch weldoenend voor landbouwers en kleine bur gers Ja, en die goedheid vindt men in alle de dce- len van die weldadige miliciewet van 1873. Zoo, bij voorbeeld, in de wet door die afgrij- zelijke liberalen gemaakt in 1870, vondt men een artikeltje 72, die eisclile, om den vervangde lote-HONDERD franken af te doppen. Dan gelast bet gouvernement zich met. u ee nen remplacant aan de band te doen wel le verslaan als er genoeg zijn die zich aangebo den hebben, en als gij rijk genoeg zijl om er nog eens 1-100 schoone klinkende zilver fran ken bij le lellen. Maar indien de eerste dag van october maand verloopen is zonder dat bet gouverne ment den verlangden remplacant gevonden heeft, is het aan ling gansch te bevrijen van al le veranlwnAPftpIijkheid jegens het gouverne ment, van 400 franken in de Staatskas le stor ten. Die somma, melde intresten, werd weder gegeven, de helft,als de remplacant naar buis gezonden w ierd, en de andere helft als bij vrij van dienst was. De klerikale wel van 1873. heeft dat aange legd op eene andere wijze, welke veel voordee- liger is voorhet rijk. Als gij van alle verantwoordelijkheid wilt af zijn, moet gij nu geen 400 franken meer lellen. Neen, gij moet 800 franken geven. En bij het koninglijk besluit van 23' October 1873 is een voorschrift van vervangingsakt, welk zegt DE GESTORTE SOMMA VOOR BE- VRIJLNG 800 FRANKEN) BLIJFT VER- KREGEN DOOR DE VERVANGINGSKAS. Ach Wat is dat klerikaal gouvernement toch weldoenend voor landbouwers en kleine burgers. tigheid hem niet wilde richten, nam bij nu het besluit zich zelvento straften, en wraarlijk harder dan wanneer hij, door het krijgsrecht, ware ver oordeeld vOör zijne voormalige grenadiers neder te knielen. Hij zond zijne Lodewijks-orde terug, vertrok naar Calais, waar steeds een sterk garni zoen lag, vertoonde zich daar dagelijks in de uni form van zijn regiment, maar zonder degen, en wijdde zich zelden zoodanig der schande, om voor het oog der soldaten als een waarschouwend voor beeld rond te "wandelen. Gebukt onder den last der jaren en der schande, heeft men hem langen tijd deze, voor een' man van eer verssbrikkelijke boete, zien doen. Te recht zeide de Maarschalk Villars, het is be droevende voor de menschheid, dat zij dikwerf in dehachelijkste oogenblikken op geene verworve ne deugd met zekerheid moge rekenen. Wat was het dan, dat den 9 September den grijsgewordenen heldplotseling moedeloos maakte Men moet zich schamen eene gissing op het papier te stellen die al te schandelijk voorde menscheid luidt, en evenwel is de zelve de waarschijnlijkste: hij bad misschien 's avonds te voren, tegen zijne gewoon te, te veel gegeten gedaan hebben zonden het ministerie van oorlog gaan bestormen en nogtans is er spraak dat de ministerraad over pelilien diesaangaande verga derd geweest is om te beslissen of er ja of neen eene verlenging of een svpph mentje post fac tum, voor degene die niet gestort hebben,bij een koninglijk besluit, zal toegestaan worden. Zou de men niet grijs worden voor den tijd als men eene dusdanige doening overlegt als de mi- litiewel op het tapijt in de kamer was,gebruikte de linkerzijde dan geene hercclesagumenlen om de gebrekkelijkbcden en de onrechtvecr.lig- liedcn van sommige artikelen derzelve te doen uilscbijnen.en wat antwoorde bel ministerie aan MM. Pirmez, Sainctelelte, Lehardy de Beaulieu enz.?dal men niets le vreezen bad en dat zij aan al de behoeften zou voldoen. En wat zeggen zij nu lot zich zelve in bet donker, want in bet openbaar, zooals al wat jesuiel is, durven zij hunne gedachten niet uilen. Die wel, gelijk al

Den Yker | 1874 | | pagina 2