VREDE EN EENDRACHT CAMBRAI, ARR AS, GEDICHTEN huwelijken. JOSEPH DE BRIIIK, Hovenier en Landbouwer MUSEE DU JEUNE AGE Men vraagt boekdrukkers leerlingen, ten bureele dezes. m de barlen uwer kinderen heeft neergelegd, zoo ontsieren of geheel verdooven liet zijn uwe kinders, brave huisvaders God heeft u zoo vele harten, zoo veel geesten toevertrouwd, wier ont wikkeling hij nagaat, en die eens tot hem, hun nen oorprong, znllen lerngkeeren Bewaakt uw kroost,dit goddelijk pandlKnakl die jeugdige blocmkens niet, die loch zoo vele schatten inhouden Want hij alleen, de vriend der kinderen, zal u eens rekening vragen, en wee u, indien ge uwe zoontjes, onbezonnen of onverschillig hebt afgestaan aan de ondermaan- sche kindervrienden, die zoo vaak de enge en donkere cellekens onzer slaalskoshuizen bewo nen en bezwadderen!... Niet alleen ontstaat en bloeit ongelukkiglijk palerschool op nonnengesticht, maar ook heeft ons zoo vooruitstrevend boogbestuur, ons zwart ministerie voor goed den oorlog verklaard aan alle onderwijsgestichten van den Slaat in 't algemeen, en aan 'l middelbaar onderwijs in 'l bijzonder. Natuurlijk moet M. Delcour, als minister van onderwijs, hoogklinkende proteslaties van sympathie en sollicitude pour l'enseignement doen booren, maar als klerikale minister van onderwijs, als Roomscheu knecht, beeft hij in den grond des harten gezworen het onderwijs van den Staat uil al zijne krachten te ondermij nen, zelfs te vernietigen.zoo 't maar zijn kon Alle mogelijke middelen worden in hel werk gesteld om den leeraars allerlei moeilijkheden te berokkenen, om de ontmoediging in de ran gen van hel onderw ijzend korps te laten dringen, en hen alzoo te verplichten in ccnig ander be stuur de rnst en de achting te zoeken die heden- daagsch in hunne eerste loopbaan onmogelijk te vinden zijn. Het onderwijzend personeel ontvolken, is de geschiksle en doelmatigste middel om alle uit breiding van het middelbaar onderwijs, (als het inrichten van nieuwe scholen, nieuwe leergan gen, enz. onmogelijk te maken. Die ontvolking moet ook de verzwakkiug der studies voor noodzakelijk gevolg hebben. In stilte dus en zachtjes aan, doch met snellen gang, wordt hel officieel onderwijs, dal juist de zekerste waarborg oplevert, ondermijnd, en in den grond geboord. Overal worden creaturen onzer klerikale ba- zeu geplaatst, (ondanks hooger verdiensten en graden van andere miskende kandidaten), die langhartig genoeg zijn om den onteerenden rol van bespieder, van verrader en verklikker uil te oefenen jegens hunne ambtgenoten, wiereenig ongelijk hierin beslaat, wat meer gezonde rede, bekwaamheid, waardigheid en eerlijkheid te bezitten, dan zij, hunne lage. kleingeestige, doch bevoordeeligde verguizers En zoo dringen verraad, dwang, en bijgevolg ontmoediging in het onderwijzers-korps. En zoo verkwijnt zichbaar het vrijzinnig-onderwijs van den Staal! En dit is het werk van ons volkslie- vend ministerie, en wel bijzonderlijk van Mijn heer Delcour, aan wier zorgen de opvoeding onzer kinderen is toevertrouwd!... Wat seliitterende toekomst voorwaar staat ons landeken te verwachten!!... Daarom, onze kinderen aan die geeslverkren- kers en harlvermoorders onttrokken en ons volk verlichtEn wanneer onderwijs en verlich. ting alom hunnen gezegenden invloedzullen ver spreid hebben, wanneer domheid en vooroor deel voor eeuwig zullen versmoord worden door den klimmenden vloed der volksverlichting wanneer de dikke nevel der onwetendheid door de stralende redezon zal ontbonden zijn, dan, maar dan alleen, zal het hoofd der Rooroschc slang kunnen verpletterd worden; dan zal de snikkerende star der hoop slatig aan den gezicht einder oprijzen: dan, maar dan alleen, ik her haal het, is Belgie's toekomst verzekerd, is Eu ropa, is de wereld gered De libéralen worden wakker. In het Wajlcnland vooral beginnen de libe ralen zich met het oog op de aanstaande kiezin gen neerstig aau het werk tc stellen. In al dc plaatsen waar er geene liberale vcreenigiug be slaat, richten zij er eene in en vinden er groo- ten bijval. De heer Berghe, die in den Senaat de arron dissementen Neufchaleau en Virion vertegen woordigd, heeft aan de liberale kiezers van zijn distrikt, eenen brief gezonden, die ze uitnoodigl om Zondag aanstaande, te Neufchateau, bijeen te komen, om er eene liberale vereeniging in te richten. Ziehier de circulaire in kwestie. «Mijnheer. Eene vereeniging zal zondag 11 April plaats hebben om eene liberale vereeniging in het kanton Neufchateau in te l ichten. Ik ver zoek u er aanwezig te zijn. Overal richt de liberale partij zich in om den strijd aan tc vangen. Het is eene noodwen digheid die zich opdringt. Wij mogen niet stil blijven ais wij dc gestadige pogingen zien, die onze tegenstrevers aanwenden. Het is niet noodig u hier een breedvoerig programma af te schetsen. De onafhankelijkheid der burgerlijke overheid; de rechtzinnige na koming onzer grondwettelijke vrijheden; de te genstand legende inmenging der geestelijkheid in hel wereldlijk bestuur, tenzelfden tijde als den eerbied voor den godsdienst, ziedaar wat wij wij willen. Hopende, dat gij niet zult aarzelen ons uwe nuttige medewerking te verleenen, verzoek ik u dé verzekering mijner hoogachting te aanvaar den. c. BEitGH, senaleur. Een mandement, De oproep van M. den senateur C. Berghe heeft aanleiding gegeven aan een mandement van wege den Bisschop van Namen, dat in hevigheid en uit vallen tegen de liberalen alles overtreft wat al is verschenen. In geheel het mandement wordt geen enkel woord gezegd wat gewoonlijk de herder tegen zij ne kudde zegt, 't is te zeggen een woord van vre de of broederlijkheid. Het bisschoppelijk schrift is van het begin tot het einde gericht tegen de liberalen van Arlon en van geheel Luxemburg, omdat zij de stoutheid hebben gehad een liberalen kring te Arlon te stichten. De zielenherder, zooals hij zich durft noemen, gebruikt niet min dan drie kolonuen van een ge woon dagblad om te zeggen dat de liberalen het sleebste volk is dat er bestaat, tot alles in staat en wie men de sacramenten zou moeten weigeren. Naar wij vernemen heeft dit mandement in ge heel Luxemburg en vooral in Arlon eenen grooten indruk gemaakt, iedereen is veroutweerdigd over de taal van den Bisschop en personen,die lot hier toe aarzelden om zich lid van de liberale Associa tie te laten maken, hebben zich terstond laten in schrijven, zeggende als de geestelijkheid alzoo de uitoefening harer bediening verstaat,het onmo gelijk is nog met haar in vrede te leven. liet is de overdrevenheid der daden van de kle- rikalen, zooals wij reeds dikwijls hebben gezegd, die vroeger hunnen val is geweest en het zal dc zelfde rede zijn die hen op nieuw ten gronde zal helpen. burgerlijke stand van 2 tol 9 Apr. GEBOORTEN. Mannelijk 10) in Vrouwelijk 5) G Hendrickx, zonder beroep met M. Van Seve rn!,'zonder beroep. -P. D'hondt, barbier met M De Groot kleermaker. M. De Wolt twijn- der,met M. Wailly zonder beroep. H. De Pauw, landbouwer, met M. Coppens landbouw ster. OVERL1JDENS. L Martin gepensioneerd soldaat, 74 jaren Le- opoldstraat. - R. Goossens, vrouw Vcrmylen, zonder beroep, 40 jarou Mijlbeke, A. De Moor, twijndersgast 17 jaren Vronwestraat.—G. Cleem- put, weduwe Autsebaut zonder beroep 81 jaren Schaarbeek. - C. De Brucker vrouw Luyck, kleermaker, 28 j. Schaarbeek. J. De Neef,man De Brucker. mulder 36 j. Verkensmarkt - M. VandenBremt, dienstmeid, 16 jaren Mijlbeke. - M. Coppens, vrouw Meert, zonder beroep 44 j. Iloutmerkt. Vijf kinderen onder de 7 j. TE BEKOMEN BIJ te Aalst, tegen het Slachthuis, Wortel- en Ajuin zaad 1 ,lc kwaliteit. Aspergie- planten van 1, 2,en 3 jaar oud. Civiele prijzen Draaineerbuizen. Bouwmaterialen. MAATSCHAPPIJ In de Zonnebloem, Geeraardsbergschestraat. Schieliiig met den handboog op Maandag 29 Maart 1875 «2denPaaschdag» en op Maandag 17 Mei 2de" Sinxendag (Sl-Job's kennis) onder de volgende voorwaarden 100 Fr. VOORUIT Fr. 100 verdeeld op vijf oppervogels. Een vrij peleton van 6 man: zooveel vogels als er schutters.zijn hoogvogels medebegrepen. Inleg fr. 0 terug fr. 5. Begin om 2 1/2 ure, einde om 6 ure. 15 centiemen pijlrapersgeld. De Sekrelaiis, De Koning, De Voorzitter, E.Euylebroech. H Vermeiren, J. Eellinchx. ABONNEMENT Un an fr. 4.00 Uu an fr. 4,25 Six moisfr. 2,50 Six mois fr. 2,50 Une livraison Illustrée de huit gravures, parait tous les quinze jours. GEMEENTE SC HOONAARDE, prijskampen met dulrea, op Zondag 18 April 1875, 150 FR, VOORUIT FR. 150, Den tweeden op op Maandag 17 Mei 1875, 200 FR. VOORUIT FR. 200. Gegeven door de Maatschappij De Snelle Duif] Ie Sclioonaarde, in de Vrsnkrijkstraat, bij A. Brack e. luitenant Vietorien Yan De Weghe. Uitgegeven ten voordeele der Burgerscholen van Aalst, Dendermonde en fiinove. Verkrijgbaar bij den heer A. De Sclicpper- PhiJips te Dendermonde. 28 00 19 50 25 00 28 00 00 00 00 00 00 00 00 00 20 00 26 00 20 03 25 50 26 CO 00 00 00 00 00 00 00 00 2100 00 00 00 00 166 00 00 03 07 f8 08 00 08 36 09 36 1 63 1 81 25 00 30 00 I y. ~*V' STAD AALST. BRITXELLES. PROVINCE. den eersten op DERBË REEKS VAN PRIJS TWEE FRANK.— Aalst, 10 April. Tarwe. Masleluin Rogge- Gaarst Haver Raapzaad. Lijnzaad. Rapzaad-Olie.. Lijnzaad-Olie. Raapzaad Koek. p. 100 kil. Lijnzaad Koeken -Hoppe (1874) per 50 kil.. Aardap.(roode) p. 100 kilos. Boter per 3 kilos Eiersper 25. Yiggenen per stuk - Per 100 kilos. Frank. 25 HO a 27 00

Den Yker | 1875 | | pagina 3