{kermisfeesten. overlijdens. gemeente denderleeuw. hebben deel genomen. Het rechterlijk ondeizoek, hetwelk is inge spannen, zal tooncn, dal geen enkel persoon van onze opinie tusschen de baldadigheden is ge mengd geweest. De verantwoordelijkheid dier schandalige fei ten valt op de aanhitsers van hel volk, welke durven schrijven hebben, dat Belgie rot is en in een bad van bloed moet gewasschcn worden. De leus der liberalen is Orde; Vrijheid, Vorst en Vaderland Wij strijden voor onze burgerrechten, met de wapens der rede en der overtuiging.- niet op de straal, maar in het kiesbureel Wij zijn voorde vrijheid van godsdienst even nis voor de vrijheid van geweien Wij willen geenen oproer of geene wanorders! Wij willen geene instellingen, geene personen «f geene eigendommen schenden Wij willen h»t bloed van weerlooze vreemde lingen niet doen stroomen Wij laten die taak aan de katholieke stokslagers St-Nicolaas, !b juni 1875. Namens hel Liberaal Kieskomiteit De Sekretaris, De Voorzitter, LIBERALE WOORDEBOEK. EENE KLEINE BEDENKING. De Mei is ten einde Rechtuit gezegd, de meimaand heeft ons toch al hare bekoorlijkheden niet teil toon gespreid. Mij dunkt, de lieve, Mei is dit jaar achter gebleven. Maar toch, de wereldharmonie, Tharmonic universelle 't Is nacht in 't brein der stervelin gen, 't is somber in de natuur... Alles leeft in stomme verwachting... En waarlijk de heden- daagsche gebeurtenissen voorspellen weinig goeds, of liever veel goeds, gelijk ge 'l nemen wilt. De geesten zijn in gisting. Overal beersclit eene zekere onrust in de gemoederen. Maar ook overal is de samenleving bedreigd. De noodlot tige zwarte hand» drukt loodzwaar op de har ten en op de bes'.uren. De volkeren leven vol angst. De vijandelijke drommen, alverslindende reuzenmaelit, nemen dagelijks op eene verbazende en verschrikkelij ke wijze toe. En nochtans, de tijden van dwang zijn voor bij. De vrijheidszucht ontgloeit alle borsten. Vrijheid en vooruitgang is de kreet die uit alle mouden galmt. Ja, twee tegenstrijdige ge dachten slaan tegenover elkander, en worden door partijen, van onderscheidene benamingen, vertegenwoordigd; zij verdeelen de wereld in twee wel afgeteekende kampen. Wee de botsing! Zij zal verschrikkend wezen De beslissende dag nadert, en nadert ras De teekenen des tijds zijn beteckenisvol en klaarbeduidend. Ach moge de heilige zaak der geestontwikkeling zegepralen, en voor eeuwig haren troon vestigen op de overblijfselen van een vergelen Rijk, wat zeg ik, van een geveld wangedrocht, dat weêr den kop wil oprichten Dit is onze vurigste wensch X. Y. Z. DE VOLKSKAMER is deze week bij tweede stemming weder geko men op de toelage van 20,OOOfr. welke zij gestemd had voor de opzichters van hel onderwijlen het ontwerp over de vermeerdering van de jaarwed den der kleine beambten is met al de stemmen doorgegaan. Er is een wetsontwerp door den minister van justicie aangeboden nopens het bestraffen der voorslelleo enz, die er zouden gedaan worden orn eene misdaad tc begaan, misdaad werd zij gepleegd, welke den dader lot de doodstraf^lijf- dwang of opsluiting zou strafbaar maken. BURGERLIJKE STAND. van 4 Juni tot 41. GEBOORTEN. Mannelik 4) q Vrouw el ik 5) HUWELIJKEN. E. Roelandt.landb1" met R. Meganck. kantw. A. De Ruisschers, zijdewerver met M. De Vvlder kleermaakster C. Lievens, dienstmeid, 51 j. Keizerlijkepl. P. De Rideau, weduwe Van Aerscbot gepensio neerden 74 j. Schaarbeek. Drij kinderen onder de 7 jaren. Zondag 13 Juni 1875. Maandag 14 Juni. Zondag 20 Juni. 22 00 20 00 00 00 26 50 00 00 00 00 00 00 00 00 no 00 24 00 21 00 00 00 27 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 000 00 00 00 05 50 06 50 08 45 09 36 1 82 2 00 26 00 31 00 Dcudcrniotidc, 10 Juni fr. 57 50 a 58 50 75 50 00 00 26 00 21 50» 17 50 33 50 34 00 34 00 00 24 50 00 00 00 00 26 00 16 75 76 50 00 00 27 00 23 00 18 00 34 00 36 00 00 00 00 00 26 00 00 00 00 00 26 75 00 00 0 0000 60 P. VeBELST. STAES-WiTTOCK. En ioo hoort men groote woorden vau kleine zaken. Een zatlap verwijt u dat gij een goddelooze zijt. Go doet hem zwijgen ja wel; menial legen u preêken dat ge de kerk beleedigd hebt.En aldus is de vrijheid der kerk, de snoodste dwingelandij die ooit uitgevonden was, Eén man, één man, Eén woord, éénweord. Aanschijn, uiterlijk voorkomen ijdel, nietig en «vruchteloos, zoo laug er geen zijn bij 't schijnen be- «taat. Bij voorbeeld, wat is Vrijheid, zoo lang het gewe ten, de consciëntie niet vrij is Weluu? een geweten is vrij wanneer het aan Wet en niet aan een Man ge hoorzaamt. Gij pilaarbijter, wat komt gij ons van vrij heid, spreken? 't Is niet altijd zottekensdag. Spreek van vrijheid op Karnaval. Uwe roomsche vrijheid is net als de pax-romana der heidensche tijden. Wanneer de roomsche keizer alles onder zich verplet had, dan riep hij pax vrede! (Ja, de vrede van't kerkhof,) En nu, gij klerikale woestelingen, gij spreekt van vrï)heid van consciëntie, om alleen, gansch alleen heer en baas in ons land te zijn Bezgik, een gelukkig land zoo lang de Constitutie «ene waarheid blijft. Een ede] land, als oudste deel der werkzame Nederlanden. Maar, zoodra het eene Kolonie van Setcré Cceurs, zoo dra het 't geel-wit vandel overat laat wapperen dan is Belgie een bourg pourri der roomeinsehe dompers, een «lurk, een hospitaal vooral de fanatieken. Poer. Dat komt van bouwer, landbouwer. Dus dat is de eersteen nuttigste werkman van 't land. Maar het moet een echte landsman zijn en niet een roomsche af- godist.Wij eeren en beminnen den vrijen boei en-mensch\ dat is 't goede ras der oude Vlamingen, maar de boeren- heerenzijn meest hoogmoedige en schijnheilige ver drukkers. Rest nog 't domme kiesvee, do lourdauds van Slooten- driesch en andere rotneinsche knechten. Dat zijn geen Vlamingen meer; 't is een mengelmoes van Spaansche inkwisitie Hertog Alva heeft ons dat gebrouwen en ge- kneed terwijl onze beste en kloekste jongens naar Rolland moesten vlochten. Daar hebben zij wonderen gedaan in 't leger, op zee, in de scholen, in de sshouw- burgen overal MAATSCHAPPIJ t DE MOEDIGE STRIJDERS. Zondag 13 Juni ten 1 1/2 ure namiddag spelen de kwam hij op de gedachte dat het kind iets bovennatuur lijks moest hebben en hij maakte lijnen twijfel aan den vader hekend, die met den doktor eens werd dat het kind van den duivel moest bezeten lijn. De onderpasloor werd geroepen en deed op verzoek van den geneesheer de gebruikelijke gebedenDe ge- heden en plechtigheden tot doel hebbende het kind van den duivel te verlossen, werden herhaald in een capu- cieuen klooster d»r omstreken. Alles was te vergeefs, het kind verkwijnde alle dagen. Eindelijk kwam de vader op de gedachte andi re ge» neesheeren te raadplegen, die onmiddellijk vaststelden dat het kind eene ontsteking in de darmen had. Onge lukkiglijk was het te laat en twee dagen nadien was het kind dood. KLEINE Het kollegie van Burgemeester en Schepenen der ge meente Denderleeuw Gezien de beraadslaging van den gemeenteraad in da to 13 April 1875. Geboord het verslag der cnramissien en maatschap pijen welke hunne medewerking aan die feesten beloofd hebben; stelt hPt volgende programma vast Denderleeuw Lecnwbrog. MUZIEKFEEST. (Festival voor chooren en muziek maatschappijen.) Om 3 ure na noen zullen de commissarissen van Leeuwbrugde muziek- en choormaalschappijen, aan de statie ontvangen om zich van daar stoetsgewijs naar het kiosk te begeven alwaar het Festival zal geopend worden door de muziekmaatschappij De Dendergalm. Een schoon zilveren eermetaal zal aan elke deelne mende maatschappij overhandigd worden. WATER AKKAMPSTRIJD om 5 ure na noen, gevolgd door appelvisschen eti andere volkspeleu- YOGELOLLING zonder inleg voor vrouwli Om 3 ure na noen V0GELB0LL1NG naar geldprijzen en vooruitprijsop den oppervogel. Inleg 55 centiemen. Om 8 ure '6 avonds 'VUURWERK, en verlichting van Leeuwbrug, Gedurende de feesten of kleine kermissen zullen de herbergen waar rust en orde heerschen mogen open blijven tot 11 ure's avonds. Gedaan ten gemeentenhuizc van Denderleeuw, den 4 Mei 1875. Op bevel De SekretarisBurgemeester en Schepenen Kerk. In ons oud vlaamsch verstond men door kerk de vergaderingen der geloovigen. Men weet dat eertijds de pastoors door die geloovigen gekozen werden, bij algemeen stem.recbt. Zij waren ook gehuwd, want wij lezen in onzen ouden Reinaert Des papen huisvrouw was er bij En de man was geenszins blij Toen zij neerplofte in den vlei En verder nog Martinet de zoon des papen Die schier van gramschap niet kon slapen- Tegenwoordig heeft dat woord kerk eene heel ando re heteekeuis. Door kerk verstaal men nu de eigenzinnigheid, de zelfzucht, de geldkoorts, de hoovaardigheid der bis schoppen die, op hunne beurt, slechts werktuigen der jezuielen zijn. Bij voorbeeld het lust die heeren hunne stokslagers te doen paradeeren de politie verbiedt het om de openbare rust te behouden. Aanstonds preekt men in de dorpen en aan onnouzele suffers dat de kerk be- leedigd is. D. VAN SANTEN. F. L. SONCK. partijen van Ixelles 2° en van M. Charles Duquet Lede, Teu 3 ure de gene van M. Bernardus Van der Biest Haaltert en van M.Jacob van Antwerpen.Ten 4 ure de overwinnaars tegen malkaar. Zondag 20 juni ten 1 1/2 ure namiddag spelen de 1"° partij der maatschappij - de moedige strijders Aalst en de gene van M. Van Damine Gremhergen. Ten 3 ure de 2dc der maatschappij de moedige strij ders - en de partij van M. Vermeire Moerzeke Castel. Om 4 ure de overwinnaars tegen malkaar. De Etoile deelt het volgende mede, die hem door een geloofswaardig persoon is toegezonden Een kind was ziek, de vader ging de geneesheer zij ner gemeente raadplegen, die ook gemeenteraadslid is. De doctor ziet de kleine zieke en beveelt een bad van Bordeauxwijn; vervolgeus daar het kind niet beterde, beveelt hij een Champagnehad en de kwaal nog verer gerde deed hij het zieke kind in een bad van Cognac zitten. Dit laatste maakte niet meer effekt dan de twee vnri- gen en de Esculapus verloor er zijn latijn hij. Eindelijk Aalst, 12 Juni. Tarwe. Masteluin R"USe" Gaarst Haver. Raapzaad. Lijnzaad. Rapzaad-Olie.. Lijnzaad-Olie. Raapzaad Koek. p. 100 kil. Lijnzaad Koeken Hoppe (1874) per 50 kil.. Aardap.(roode) p. lOOkilos. Boter per 3 kilos Eiersper 25 Viggenen per stuk Per 100 kilos. Frank. 37 00 a 28 50 Lijnolie, per 100 kil. Koolzaadolie, Kempolie, Lijnkoeken, Koolzaadkoek. Kepmkoeken, Lijnzaad, per 100 kil. Koolzaad, - Kempzaad, Garst, per hectoliter. Haver, per 100 kil. Vreemde Tarwe, per 80 kil. Vreemde Rogge, per 70 kil. Inlands. Tarwe 100 kil. Inlands. Rogge AardLap.'p. 100 kilos

Den Yker | 1875 | | pagina 3