zijne volstrekte politieke onafhankelijkheid en tot welke men slechts door waardigheid over goten mannen zag toetreden deze hadden ge- welen, geloof en wet in 't hart, terwijl de kris- tiamsatie die overal ingeslopen is, nergens eenig goeds noch deugdelijk heeft le wcge gebracht de gelden en schatten moesten gekristianiseerd worden als ook de bevolkingen, de magistra tuur aan het hoofd al die christianisatien loo- pen op eenen Vaarwel uil toegestuurd aan het edele woord: GERECHTIGHEID M. Leger, die ten stelligste geloochend had in een brief den Journal de Gaud medegedeeld den 26 juni laatst, ooit eenig naamloos schrift den onderzoeksrechter toegestuurd te hebben, is weeral eens te meer de hand in den brand- zak betrapt. Ziellier onder-anderen wat hij jchreef «Uwe dienstwillige opsteller beeft den dossier (Oostakker, niet te vermengen met dien van Wachtebeke onder de oogen gehad Hij heeft er twee geteekende brieven van mij ingevonden hij liegt dus als hij van naamiooze brieven gewaagt en nog een koppel notas, niemand aanklu'iende. maar slechts oeuige personen aan duidende gekwetst of gekneusd in zekere ge- meentens, en het getal opgevoadc voor andere plaatselijkheden.» «Verders niet eene aankladde Het verhoor van de rechtbank van i dezer komt te bewijzen wat eene stellige en zuivere verklaring van den medewerker van bet Leeuw- ken geldt. Al. de onderzoeksrechter Schollaert, in de zaak Wieme als getuige aanhoord, heeft verklaard dat de naamiooze nota aan M. Leger overgemaakt, nota die AL Eggermont( welke op dit oogenblik zich in Aalst bevond) als de moor denaar van Schouppe aankloeg, was (volgens Al. Schollaert).door Al. Leger zelf geschreven. Uit die gelujgeiiis van wege Al. den onder zoeksrechter, blijkt het dus Dat M. Leger loog, toen hij verklaarde geen naamiooze brieven geschreven te hebben. Hij schreef het naamloos briefje:« Ik verhaast mij u het hier aangevoegd briefje dat nog al belangrijk is over te maken Dat hij nog loog toen hij bevestigde da t hij aan den onderzoeksrechter sleehls nota over ge kwetsten en gekneusden overhandigde hij heeft den brief overgemaakt in welken Al. Eggermont als moordenaar beschuldigd werd. Dat zijne verklaring heel en zuiver van hoegenaamd gecne aankladde, eene dezer onbe schaamde leugens is, waarvan de leden van bet Leeuwken alleen in staat zijn. Alle dagen zooals men zie! verkrijg! M.Leger nieuwe titels tot aanspraak op de open bare achting. Alen kende hem al als medewerker van het Leeuwkendie zich geen moeite spaarde om voor dit eerlijk blad feilen le gaan opzoeken welke men tegen de familie Lippens, zou kunnen exploilceremfabrikant van kiezers bij behulp van doenwijzen in den dossier Van Wachtebeke aan den dag gekomen. Nu is hij bepaaldelijk gerang schikt hij de ontdekkers der klerikale politie. Al. Leger is secretaris der klerikale associatie. Aan den werkman kent men het werk, aan den man de partij waaraan hij toehoort. WIJZIGINGEN AAN HET INWENDIG BEHEER VAN DEN POST. De Moniteur kondigt de wet af op de wijzi ging weike aan liet inwendig regiem van den post is gebracht. Deze wijzigingen bestaan voornamelijk hierin De vrachtvrij of port voor gebonden, gebro cheerde of gekartonneerde boeken in bet bin nenland verzonden is op 2 centiemen per 50 grammen ol f rak tie van 50 grammen bepaald. üc vracht voor dc stalen van koopwaren, is bepaald op 5 centimen per 100 grammen'of frak tie. De handelspapieren betalen 15 centiemen tot het gewicht van 500 grammen. Roven dat gewicht worden er 5 centiemen geheven per 100 grammen of fraklie van hon derd grammen. De proeven der drukwerken of muzikale compositien,. mogen met de pen verbeterd zijn. Alen mag in de dagbladen met eene pennelrek dc pliats vaneenen tekst aanduiden waarop men begeert de aandacht te roepen. De visiet-kaartjes mogen met de hand ge schreven zijn, voorzooveel zij geene andere aanduiding dragen dan den naam, de hoedanig heid en de woning van den verzender. De drukwerken, zooals prijs-courant, Beurs- kwoltering of merkten, worden aangenomen met de prijzen bij middel van de pen ingevuld. De dagbladen en de drukwerken van allen aard, moeten in den post besteld worden vol doende gefrankeerd, bij middel van postzegels en op eene wijze dat men gemakkelijk het ver zonden voorwerp, kan nazien. Alen mag het adres op het verzonden stuk zelf schrijven als het den vorm eener niet ge plooide kaart heeft. Dc dagbladen en drukwerken van allen aard die voorgaande voorwaarden niet zullen nako men, zullen als ongefraukeerde brieven getak- seerd worden, behalve de weerde der opgeplak te postzegels af le rekenen. Onze lezers dienen op te merken dat de voor gaande wette rekenen van 1 juli al uitvoerbaar is en enkel bet binnenland betreft. zijnen hoofdman uit te voeren, en naderde den moedigen draver die nevens de deur van het huis ken vastgebonden stond; maar dit edele dier toon de zich zoo argwanig voor de vreemdelingen als het gehoorzaam en onderdanig was aan de stem zijns meesters. Wanneer het den heulenhelper met de wiseh in de hand op hem zag afkomen, begon het met gramschap te hinnikkenen den slag dien het zijn aanvaller toewierp zou dezen onvermijdelijk verminkt hebben, indien de ellendeling sinds lang de gewoonte niet aangenomen had bij den minsten schijn van gevaar weg te sluipen. Op het gerucht verscheen de jongeling aan de deur der hut zijne tegenwoordigheid was voldoen de om de twee laffe dienaars op de vlucht te drij ven: zij verwijderden zich snel in de richting der hoofdstad. De meester was zijnen bedienden vooiuf gereden, want hij had dorst naar wraak. TWEEDE HOOFDSTUK. Men leest in den Avenir des Flandres, onder dagleekening van 28 juni Dank aan de uitdagingen aanhitsingen der klerikale partij, zullen de feesten weldra bijna onmogelijk geworden zijn op den builen Zondag bad te AlaJdcgem een festival plaats waartoe al de muziekmaatschappijen ward mtgenoodigd. Negen maatschappijen van Gent badde den oproep beantwoord. Dc aanhitsingen der klerikalen uit de om streken van Alaldegem legen degentsche bevol king, waren zoo hevig, zoo uitdagend geweest dat de overheid dezer gemeente, uit voorzieb- t'gneid, gemeend heeft de gentscbe maatschap pijen te moeten aansporen orn van hun ontwerc af le zien. h Geen hunner heeft zich, inderdaad, voor het festival aangeboden. Des niettegenstaande hebben de inrichters van het feest hun eene hernnneringsmedalie gezonden. Zoo als men kan denken, zijn de werktui gen der geestelijkheid in menigte naar Alaldegem gekomen om de Gentenaars te urranaeeren Allen waren voorzien van knuppels, waarvan een groot getal in de gemeente en op den ijzeren weg zijn gebleven. Wij bezitten er een staal van. Ziedaar den uitslag van de leerlingen der discipelen van Jesus-Christus. En tegen over dit alles blijven de omzend brieven van Al. den minister van justieie en den procureur-generaal eene doode letter De s'udenten aan de geneeskundige school te Parijs hebben den M dezer een anli-uitrainon- tadnsche manifestatie aan den dag gelend. Zes a zeven honderd hunner hadden zich op Imt voorplein van liet gebouw verzameld, om eene hulde te brengen aan den hoogleeraarLefort die in een brief aan den Temps den bisschop van Orléans, ter zake zijner rede bij de beraadsla ging over de wet op de vrijheid van hooger onderwijs (gelijk gewoonlijk, had Mgr Dupen- Joup zijne rede weer doorspreekt met citaten die als in den blinde bijeengebracht, volstrekt teen steek hielden, op zijne plaats gezet en roet ai gu men tenontleend aan de historie, bewezen leeft, dat de kerk ten allen tijde dc wetenschap heeft zoeken le onderdrukken. Leve Lefor! was de algemeene kreet, Eeni,re studenten riepen vervolgens Weg met Dupan- oup weg met de ultramontaansche -kerk J Doch de hoogleeraar gaf zijne afkeuring over beide laatste kreten le kennen, en voegde er bij dat zij niet op deze wijze hun ifkeer van man nen en begrippen, die met hunne eigenlijke studiën niets le maken hadden, aan den dag moesten leggen. Op nieuw volgde nu de kreet Leve Lefort Hiermede eindigde deze betooging. De huishoudster van den wraakzuchtigen geeste lijke wachtte met ongednld de terugkomst baars meesters af. Zoohaast zij liet getrappel der paarden hoorde,liep zij de deur openen; 'twas met de handen samengevouwen, de oogen ten gronde geslagen, het hoofd vooruit gestoken dat zij hem op de vleienste wijze welkom zegde. De geloofsonderzoeker sprong van zijn paard, zondereen woord te spreken, ontdeed zich van zijnen mantel, dien hij het dier om den hals wierp, en trad het huis binnen. Zijne ruwe, lage en verstoo- telijke gelaatstrekken hadden eene buitengewone woeste uitdrukking, en de wraakdorst'straalde uit zijne gloeiende blikken. Begeert zijne eerwaardigheid niet een kom vleesch- soep of een glas wijn vroeg de huishoudster al bevende Want des meesters hevige ontroering verschrikte haar. Niets Jufvrouw Margareta, her nam de geestelijke met barschheid,en hij vloog naar zijn schrijfvertrek.De oude uitzinnige hief oogen en handen ten hemel, slaakte diepe zuchten, wapende zicb verscheide malen met het teeken des kruises,en KLERIKALE LOGIEK. poogde zich voor dit brutaal stilzwijgen te vergoe. den, met de twee dienstknechten te doen babbelen;" bij deze laatste was jufvrouw Margareta van groot aanzien, in haar hoedanigheid van sck.apaaien kelderbestuurster van den geloofsonderzoeker. Wat hem betreft, hij was zijn kabinet met haaste binnen getreden. Op eene tafel lagen verschillige papieren ten toon welke hem gedurende zijne af wezigheid toegestuurd waren. Hij doorzocht de brieven, legde er eenige van kant, wierp er een zeker getal, wier slecht geschrift en gemeen pa pier en wel bijzonderlijk de niet gezegelde, de ellende verrieden der inzenders op den grond, an dere in schijn van eene lioogere bron afkomstig, werden met gretigheid doorloopen. Een dezer laatste brieven behelsde een belang rijk bericht. Alen melde hem de aankomst van een beroemden predikant der calvinisten; men duidde den weg aan dien hij zou doortrekken,den naam die hij droeg en de minste bijzonderheid waaraan men hem zou erkennen. Wordt voortgezet. Gelijk de bange honden die dicht bij hen kot de vellen der wilde dieren ver scheuren, welke zij in de velden niet hebben durven aanranden. Movtaigse, Essaïs, L. II, C. 27. Sedert de beruchte klopping ran den tweeden Sinsend <K te Geut hebben wij met meer aandacht dan gewoonte de klerikale gazetten opgevolgd. Ziehier de logiek die wij er ,n aangetroffen hebben wanneer de bedevaar ders gekopt worden, dan schelden de heilige gazetten de liberalen uit voor moordenaars en schelmen; inte gendeel wanneer men de Xavenauen en andere poli tieke straatzangers gerust laat, dan roepen de Sieskens organen dat de liberalen niets durven doen, dat het lafiaards zijn. Besluit; wij bevinden ons in den toe-

Den Yker | 1875 | | pagina 2