UT BERICHT. Kaatspel op de graanmarkt. weest. ten zij droeviger dan eene uitvaart; allen zijn liet daarover eens misschien dal de Den- derbode uitzondering maakt; want waar de rede en de oogen aanwezig zijn daar is die kwant nooit te vinden-hij leeft met leugens en bedrog, en zonder dat waar het boeltje al lang opge schept. Nogtans wij zouden van partijdigheid beschul digd worden, meldden wij den ballon cn het vuurwerk neit. Onze acrobaten moesten hunne toeren in de hoogte eens toonen en daar er niet een van hen den moed heeft verre boven ons in de lucht te stijgen, hebben zij eenen geoefende,in eenen ge- heeleu anderen zin dan zij, met de taak gelast om te bewijzen wat in hunne oogen het leven van eenen evenmcnsch geldt. Dit schouwspel dat niets aantrekkelijk aanbiedt voor wie zijn zenu wen menschclijk gevoelt en op de ware plaats heeft, is door schier allen met afkeer bejegend geworden. Het vuurwerk, het kermis vuurwerk is op sint Victor's dag, afgestoken geworden. Hoe het schitterend of rjent was valt niet gezegd te wor den 't was aan de hoogte van den hoogwaardi- gen stadsbestuurder Elders had iets dergelijks al plaats gehad, ook met de centen van de Aalstersche werkers; en zoo wordt de laatste centiem toelaag besteed, om de muziekkunst eer bij te zetten. Overal de zelfde vcrdcelende rondborstigheid en recht vaardigheid. En de openbare zedelijkheid en gezondheidP't zijn immers mannen die de vrijheid boven alles stellen, als die vrijheid in hun bereik alleen staatzij laten aan elkeen de vrijheid om te koopen en verkoopen hslgcnc hij begeert en zij ontnemen den inwoners de vrijheid als er kwestie is muziek te doen of te dansen in open bare plaatsen of zalen,onder voorwendsel van dc zedelijheid in de hand te werken.Maar dit verbod is nietig in andere openbare plaatsen, zooals de katechismus ze ons aanduidt daar mag er op alle toonen gespeeld en gezongen worden tot laat in den avond, tot zooverre zelfs de rust te storen van menigvuldige huisgezinnen, wier kinderen door hel donderend lawijt en getier van ongemak en schrik wieg en bed ontvluch ten. Dat is de vrijheid eerbiedigen en vastge stelde reglementen naleven, volgens de klerikale inboezemingen, daar is nogmaals een staaltje der burgers gelijkheid voor 's lands wetten onder een jesuietiek beheer. En als er zouden hoeven maatregelen genomen te worden om de rrijheid te regelen in 't belang van de gene die den naam draagt van d'Agua De grijsaard, niettegenstaande zijne ontevre denheid, kon zich niet wederhouden bij deze antwoord met hoogmoed te grimlachen. Adelaida veranderde niets in hare houding; maar zij drukte zachtjes de hand haars vaders, en hare schoone oogen sloegen zich ter sluik, op dengenen waarvan zij de edelmoedigheid bewonderde. Maar gij moest hem ten minste in mijn hötel niet houden, na dat gij hem herkend had, hernam de oude edelman op verzachtenden toon. Ik zou hem terug gezonden hebben, hervatteFrederik; maar hij was arm, met wonden bedekt en zonder schuilplaatsen dit zou wel do eerste keer geweest zijn dat men een ongelukkige uit die gastvrije woon zou verjaagd hebben. Die eenvoudige cn oprechte taal ontwaakte al de edelmoedige gevoelens van den goeden grijsaard. Hij stond op, en op zijnen neefeenen blik van vol doening werpende gij hebt uwer voorouderen waardig geweest, Frederik, riep hij uit, en ik zou u verrachten indien gij in deze omstandigheid anders gehandeld hadNogtans, hernam hij, met eene flauwere stem,gij hebt ten opzichte uwer fami lie zoo veel edelmoedigheid aan den dag niet gelegd dan gij dien vreemdeling betoondetniet dat ik 1 der openbare zedelijkheid en gezondheid of op de uitvoering derzelve te waken, dan ontwaart men onze phenixen steeds te vroeg of te laat verscheide gevallen van hondsdolheid zijn sedert eenige dagen waargenomen geworden; de muil banding is voorgeschreven en aanplakt gewor den en op honderd honden, die men op alle punten der stad ontmoet; zijn er geen twee die volgens de wet verzekerd zijn. Eene dusdanige verzuimenis en onverschilligheid is onbegrijpe lijk. De eetwaren die tot het gebruik niet mogen of kunnen dienen alvorens eene bijzondere berei ding ondergaan te hebben, zouden wel in 't groot mogen verkocht worden maar op de kramen in de oogen der kinderen, die het nadeel deszelfs gebruik in natuurlijken staat onbewust zijn, niet hoeven te pronken; waarom dan den ver koop gedoogen van meer dan eene soort van fruit dat door deszelfs onvolwassendeid de open bare gezondheid in gevaar stelt, ten zij om dal de bestuurder den lijd wel kan vinden om zijn drijmaandelijksehe mandaten in te palmen maar geen oogenblik te besteden heeft voor 't nut van 't algemeen. Vergelijkt nu eens, geachte lezer, de werkin gen en 't belang dat het voormalige bestuur in de openbare zaken stelde, met de huidige phe nixen die u alle dagen kiekens en menige soort van wild en lekkere spijzen op uwe tafel be loofden. en zegt ons eens wie uwe ware vrien den, uwe ware broeders en uwe vijanden ge weest zijn en zijn hetu als een schelmstuk ten laste wil leggen, omdat uwe gevoelens aan mijne verwachting niet beantwoordenmaar ik had recht te geloven dat gij mij niet zoudt bedriegen Een smeekende oogslag zijner dochter onder brak hem. Frederik, de armen op de borst gekruist bezag beurtelings zijnen oom en zijne welbeminde nicht, en zoebt vruchteloos te raden welk verwijt men hem nog kon toebrengen. Vrijmoedig, recht schapen, onbekwaam met bedrog om te gaan, vermoedde Frederik niet dat men hem van vena- derij kon beschuldigen, en hij wachtto met ongeduld dat men hem die grieven waarvan hij niet het minste gedacht had deed kennen. Ziende dat zijn oom de stilzwijgendheid behield, drong hij hem zelf aan zich te verklaren zijn voorhoofd droeg het keuteeken eens edelen hoog» moeds, eens hoogmoeds der onschuld en nogtans zijne lichte gefronste wenkbrauwen veropenbaarden eene geheime verlegenheid hij bespeurde ondanks hem dat de laster gemakkelijk toegang gevonden had bij degene welke hij beminde, en dit gedacht, dat hij vruchteloos poogde van kant te zetten vervulde zijn hart met bitterheid. [Wordt voortgezet) De schijfschieling, door het gouvernement gegeven aan de Burgerwacht van Aalst, zal plaats hebben op Zondag 25' Juli 1875 van 9 tot 12 en van 2 lot 7 uren. De burgerwaeblen zullen in kleinen uniform zijn. Per 100 kilos. Frank. 26 00 a 28 00 21 00 19 50 20 00 25 00 20 00 21 00 28 00 27 00 33 00 37 00 30 00 32 00 74 00 00 00 89 00 00 00 20 00 23 00 20 00 30 00 000 00 00 00 05 00 06 00 08 18 09 09 1 72 1 91 25 00 30 00 MAATSCHAPPIJ DE MOEDIGE STRIJDERS. Voor den vierden prijs- Ten 3 1/2 ure namiddag, de overwinnende partij van 2 ure tegen de tweede paitij van Etterbeek (Brussel.) Op Zondag 1 Apgusti.ten 2 1/2 ure namiddag, spelen ▼oor de som van 100 franken, de eerste partij der maatschappij He Moedige Strijders tegen de ver maarde eerste partij van Etterbeek (Brussel). Herdersein, die lotsgeval Etterbeek voor tegenstrever had; aan den kampstrijd verzaakt hebbende. Zondag 8 Augusti ten 2 1/2 uren namiddag, spelen de partijen van M. Dupont St-Gillis (Brussel) en van M. Cainilius Vermassen Nieuwerkerken. Zondag 15 Augusti ten 2 1/2 ure namiddag spelen de eerste partij der maatschappij de Moedige Strijders en de eerste partij van Nieuwerkerken M. Petrus Van de Velde. HARTROEREND TOONEEL. In de rue Vieillc du Temple90 te Parijs, wonen twee ouderlingen, de echtgenoten Julien. De man is geheel lam en van de spraak beroofd ten gevolge van eenen brand, waarin hij schier omgekomen was en waaruit hij zijne vrouw had gered. Deze laatste ver zorgde den ouden gezel haars levens met de grootste verkleefdheid. Men oordeele er over door het volgende De eenige troost van den man was te ronken, en zijne vrouw had het geduld, zoo lang hij rookie, hem de pijp in dan mond te houden. Gisteren kwam de oude vrouw later dan gewoonte tehuis eu vreezende dat haarman haar noodig had, liep zij haastig den trapop. Zij opende de deur en viel plotseling ten gronde, getroffen door eene beroerte. Men verbeelde zich de foltering van den armen lamme die zijne vrouw daar beweegloos voor zijne voeten zag liggen en geene enkele beweging kon doen otn haar hulp te hieden, Vol wanhoop zag hij haar zieltogen en deed vruchtelooze pogingen om eenen kreet te kunnen uiten. Eindelijk door eene bovenmenschelijke inspan ning, gelukte het hem eenig geluid te geven, waarop de buren kwamen toegesneld. De stervende opende nog eens de oogen en smeekte dat men haar nader bij haren inan zou brengen. Men legde haar zoodanig dat haar hoofd op de hand van den wanhopigen echtgenoot rustte. Daar gaf zij den geest na gefluisterd te hebben Draag toch goed zorg voor hem, als ik er niet meer zal zijn. In'usschen zat daar nog altijd de arme beweeglooze man in wiens oogen eene onbeschrijfelijke wanhoop te lezen stond. In het Hotel du Louvre is thans een Engelschman gelogeerd, om zich van een verloren weddingschap te kwijten, en dat wel op de zonderlingste wijze. Deze gentleman, Walker genaamd, had met sir James Keard, een welbekend sportsman, een weddinschap aangegaan over de snelheid van twee schotsche windhonden, hun toebehoorende. Zij wedden niet om geld, maar hij wiens hond verloor, zou zich te onderwerpen hebben, aan de voorwaarde van den tegenwedder. De hond van m.r. Walker, verloor Sir James Keard heeft toen zijn vriend Walker opgelegd naar Parijs gaan, en iederen morgen, eeu maand lang, den eersten heer die na klokslag van negen ure uit de rue de Valois op de place du Palais Royal komt, om den hals te vallen met den uitroep Broeder, beste broeder vindt ik u eindelijk na twintig jaar weer. Sedert veertien dagen houdt M. Walker met echt engelsch stoicismus reeds vol. Sommigen der gewaande broeders lachen hartelijk, als hij naar de omhelzing en het uitspreken der voorgeschrevene formule, hun opheldering geeft, en nemen zijne uitnoodiging tot een dejeuner aan. Anderen echter wachten geen ophel dering af, maar maken zich woedend boos,en M.Walker is reeds op een niet onaanzienlijke hoeveelheid stampen en vuistslagen onthaald. DRAMA IN ZEE. Een brief »e Scheflield ontvangen, van een der matrozen van het va ai tuig Glance, verleden Donderdag van Adelaide te Londen aangekomen, bevat de tijding van een verschrikkelijk tomieel da onlangs in volle zee heeft plaats gehad. Op 27 juni, zegt een gemelde brief, ontmoette do Glance een vaartuig genaamd genaamd Jessie Osborne, er werd door den kapitein van dit vaartuig geseind dat een zijner matrozen, aan boord woedend zinneloos was geworden. Gedurende vijf dagen had de zinnelooze zich iu de masten opgehouden en alle middels om hem op het dek te doen terugkomen, waren vruchteloos. Hij had zich meester gemaakt van eene ijzerschaar en vermaakte zich met. bij middel van Hit werktuig, het touwwerk af te snijden. De ekwipage-meester poogde hem te dwingen zijne positie te verlaten; daartoe nam hij een zwaar stuk hout en wierp het den zinnelooze met zoo veel kracht op het lijf, dat deze met een arm en een been gebroken op het dek viel. Ten einde zijne bemanning te bevrijden, oordeelde de kapitein van Jnssie Osborne het noodza kelijk zich zoo spoedig van den zinnelooze te ontmaken. Na de bemanning geraadpleegd te hebben, werd er besloten den ongelukkigen af te maken. Drie revolver schoten werden op den zinnelooze gelost en hij het derde schot bleef hij levenloos op het dek liggen. Het lijk werd met al de formaliteiten welke men hij zulke gelegenheden gewoon is te gebruiken over boord geworpen. t Aalst, 24 Juli. Tarwe. Masleluin Rogge- Gaarst Haver Raapzaad. Lijnzaad. Rapzaad-Olie.. Lijnzaad-Olie. Raapzaad Koek. p. 100 kil. Lijnzaad Koeken Hoppe (1874) per 50 kil.. Aardap.(roode) p. lOOkilos. Bol er per 3 kilos Eiersper 2?. \iggenen per sluk

Den Yker | 1875 | | pagina 3