M EIJBELS, VELD VRUCHTEN,e«s. 1° 80,000 frs waarvan de intresten zullen dienen om studiebeurzen in te richten voor jongelingen te Luik geboren, welke eene bijzon dere geschiktheid zouden laten blijken voor de fraaie kunsten, de wetenschap en de letter kunde, 2° Eene som van 60,000 frs, welke ten einde van twintig jaren, in kapitaal en intresten zal verdeeld worden in kasboekjes op de spaarkas, aan de leeringen der gemeentescholen, welke door het gemeentebestuur daartoe waardig zul len geoordeeld worden. Alleen de leerlingen die reeds bewijzen van leerzucht en spaarzaamheid zullen gegeven hebben, zullen aanspraak heb ben op de te verdeden sommen. De openbare dankbaarheid zal liet aandenken van dezen liefdadigen man ten eeuwigen in zalige gedachtenis houden. dage DE WAARHEID. Nooit genoeg kan men de plannen en inzich ten der klerikalen doen kennen. De engelschen die sedert zoo lang aan de vrijheid gewoon zijn en die de vrijheid van eenieder verstaan, geven ons dikwijls goede lessen. De artikels van hnnne tijdschriften en dag- en weekbladen bevatten meest altijd grooteen prachtische waarheden. Men leest onder ander, in de Saturdey Review het volgende Het ultramonlanismus heeft het middel gevonden om de inwoners van bijna al de ka tholieke landen in twee vijandige partijen te verdeelen. die de staat kan beletten van in opentlijken strijd te treden, maar die gedurig op het punt zijn van handgemeen te komen. Ziedaar hetgene 't ultramonlanismus doet en hetgene hel wil het is hoofdzakelijk aanval lend en predikt de kruistocht tegen wat de he- dendaagsche maatschappij onder den naam van liberale gedachten bevat. Het strekt tot mets min dan om den geest, de politiek en de kracht der natiën onder liet juk te brengen, om ze aan bet toezicht van dezen te onderwerpen die hunne onderrichtingen van eenen onfeilbaren meester ontvangen. De ullramontanen zijn logiek zij hebben «een stelsel dat bun geheel en gansch juist schijnt, en buiten hetwelk alles hun geheel cn gansch slecht schijnt. De waarlijk ernstige te genstrevers van dit stelsel zijn de gematigde en verstandige liberalen, die de belangrijkheid van den godsdienst herkennen en die nief beter vragen dal in vrede te leven met de kerk,indien de kerk wilde blijven in hetgene zij als luar vak aanzien. Deze mannen verpletteren, hun in de stem mingen overwinnen, aan hunne maatschappe lijke positie hinder toebrengen, en hunne huise lijke rust slooren, hunne dagbladen, hunne schelen, hunne universiteiten verbieden, zich van ïechters, van generalen en van gouverne menten verzekeren die ze veroordeelen en on derdrukken, ziedaar het gestadig doelwit van de klerikale partij. En dit doelwit wordt niet in bet geheim en door kleine donkere middelen vervolgd. De priesters willen hunne partij zoo openbaar als mogelijk zien herkennen. Zij boezemen aan hunneaanhangershet vertrouwen en dc eenheid in die uit de stoutmoedigheid en de krachtdadigheid spruit. Zij verkondigen hunne macht met pelgriinagiën op te richten, met gestadig nieuwe mirakelen te scheppen,met zekere dagbladen aan te klagen, met persoonlijk zekere liberalen aan le vallen. Ziedaar hoe dat Engeland liet ultramonlanis mus aanschouwt: Dat is de zuivere en loutere waarheid. Alwie een graantje gezond verstand bezit moet zulks herkennen. Wij herkennen het niet alleenlijk, maar wij vreezen voor de gevolgen. De ulframontaanschc plannen leiden tot den burgeroorlog, het droevigste dal een land kan treffen. Wij hopen nogthans dat de geest cn 't versland van ons volk nog niet zoo verbijsterd, nog niet zoo diep in de duisternis gezonken is omdat de ultrainontanen met le veel stoutmoedigheid zouden dnrven vooruitkomen. Vijf cn veertig jaren pratiek der vrijheid hebben de Belgen te veel genot verschaft omdat zij hun geluk den ullromonlaan zouden ten prijs geven. Moge het waar zijn, en dat oorlog, pest, dure tijden en ullramontanen verre van ons blijven. van hooge gestalte en met bomorsd aangezicht, hem uit zijnen zadel lichten, terwijl een tweede, degene die hem vroeger ontmoet had, naar den gevangen minister liep om hem te verlossen. Zoolang Baudouin in de macht van zijnen vijand geweest was, had hij alles onderstaan, door den hoogmoed en de geestesontspanning in stilte geleden. Maar, nauwelijks was hij vrij en buiten gevaar, dat de natuur hare rechten terug nam. Hij hield op zich geweld aan te doen, en liet zich al zuchtende op de zode nederzakken. Gij zijt gekwetst meester, zegde een der kolen branders zijnen neusdoek aan stukken scheurende om zijne wonden te imwinden. 't Is niets, mijn broeder, hernam de hervormde, de smart is hevig, maar niet gevaarlijk, en de God die u tot mij zond om mij te helpen, zal ook mijne wonden weten te heelen. De kolenbrander knielde om het bloed te stelpen dat de voeten van den predikant baadde. Meester, zegde hij hem, terwijl hij zijn ambt niet onbehen dig vervulde, ik heb u bij den eersten oogslag erkend, niettegenstaande ik u maar eens gezien heb, 't was diep in een woud bij Doornijk, en dit is reeds drij jaren geleden.Zoohaast ik u in de han- den dier bloedzuigers bemerkte, liep ik naar mijne hut om mijn vuurroer te halen. Ezechiel die ook een onzer broeders in den Heer is, bood zich aan om mij te vergezollen wij trokken het kreupel hout eu de holle wegen door zoo vlug als twee jonge herten en God heeft ons aangedreven om hier .juist van pas aan te komen. Malachias, onderbrak de andere kolenbrander, in plaats van uwen tijd in nuttelooze woorden te verspillen, werpt mij eens de koord waarmede dos ministers eerbiedwaardige handen gebonden waren. Malachias gehoorzaamde, en Ezechiel, wyer ijzeren hand de geloofsonderzoeker bij de borst hield, deed hem knielen, en zotte hem den voet op denhals. De nagels zijner grooto met ijzer heleide schoenen drongen in het vel van den geestelijke, maar de vrees had dezen voor de smart ongevoelig gemaakt zijne oogeu waren verwilderd, zijne lippen door eene krampachtige beweging stonden half open, en zijne ademhaling was onderbroken. Van het oogenblik dat hij ontwapend was gewor den, had hij geen woord meer uitgebracht, noch geene enkele beweging gedaan om zijne vijanden te bewegen, noch om aan hunne rechtveerdige gramschap te ontsnappen. Per 100 kilos. Frank. 26 50 a 29 00 22 00 19 50 20 00 20 00 00 00 29 00 0J 00 00 00 00 00 00 00 24 S0 20 00 21 00 23 00 00 00 32 00 00 00 00 00 00 00 00 00 000 01 00 00 05 00 06 00 08 27 09 18 II 19 2 09 28 00 38 00 VERKOOP1NG VAN TE HEKELGEM. De Gcmeente-Sekrelaris TISTAERT, le He- kelgcm, zal door bevoegd ambt, op Woensdag, Hen Augusli 1875, om 9 ure voormiddag, ten sterf huize van Petrus Monsieur, le Hekelgem, aan de Langestraat, aan de meestbiedende open haar verkoopen A. Alle de huismeubelen zich aldaar be vindende, beslaande namentiijk in schotels, tail- loorcn, lepels, fourchelten, lobbens, melkkui- pen, botervat, tafels, stoelen, stoof, beddekoet- sen, slajiingsvoorwerpen, bakkersalam en ak- keralam, voornamentlijk korlewagens, beirkuip, scbuppcn, rieken, enz. verkensvleescli en vet, alsook eenige koopen. hooi en strooi, 6 gekapte boomen en 50 koopen droogen mutsaard en ander brandhout. jj. 7 koopen aardappels en 2 koopen kla veren op den Asscherenboscli. De koopen beloopende minder dan 4* franks zullen gereed moeten betaald worden, voor de andere met tijd van betaling mits goede gekende borgen. t De fanfaren maatschappij Les amis constants zal morgen zondag om 11 1/2 ure de koninklijke Harmonie van Boom aan de statie gaan afhalen en verwelkomen en ze stoetsgewijze naar haar lokaal vergezellen, alwaar die hoogst liefhebbers en minnaars van kunst en voor uitgang de volgende stukken zullen uitvoereu 1° Ouverture du Tannhauser. (Suppé.) 2° Caprice sur l'Opéra la Vestale. (Mercadenti.) 3°Theresa, introduc tion et suite de Valse. (Faust.) 4° Grande fantaisie sur les motifs de l'Opéra l'Africaine. (Meyerbeer.) 5° Les Fauvettes, Polka pour deux petites flutes (Bousquet) AI de liberale vrienden en kennissen worden vrien delijk verzocht die morgendfeest met hunne tegen woordigheid te vereeren. Ziehier de namen der Aalstersche Burgerwachten die prijs behaald hebben, in den grooten internationa len kampstrijd de Burgerwacht van het koninkrijk en de belgische.en vreemde schutters aangeboden, door den provincialen Bond der schuttersmaatschappij van Oost-Vlaanderen. VASTE SCHIJF PUNTEN 2" prijs DePaepeP.5* Van der Smissen T. 11* Meert J. 15e Schotte J. 17" Van der Borgt E. 30" Gehot A. 31' De Loose E.32° Van den Bergh F. 33" Speeckaert, H. ROOZEN. 1° prijs Schellckens J.3° Lefévre L. ;7° Michiels H.; 8° Van Achter L. 13° Verbeeken F. 17° Schuermans L; 23* Byl A. 28" Stiernon A. VRIJE scniJF. 37° Michiels H.42° Schotte. 44" Van der Smissen T Een groot getal titels der leening van Luik van 1868, welke in vroegere trekkingen zijn uitgekomen, zijn nog niet ter uitbetaling aangeboden onder andere het nummer 26492 welk de premie wint. van 25,000 fr. de nummers 88481, 61980 en 48S63, die ieder uitkeer- baar zijn aan 10,000 fr. Men vertelt, zegt een blad van Brussel, dat in een dorp op de hollandsch-belgische grenzen gelegen, ten gevolge der overdrevene predikatiën van eenen pater over de mirakuleuze wonden van Louise Lateau, een jong meisje, deze laatste heeft willen navolgen en ook mirakels doen en zich van honger heeft laten..: sterven het goed der FULUÉT DujARDiH. Wij denken dat het onze lezers en 4742 schuldeisschers van 't bankroet Dujardin zal aangenaam zijn het bedrag te kennen van het goed, dat, M. Dujardin in den buiten heeft, en welk, volgens bet verslag der curators, over eenigo dagen voorgelezen, geschat wordt op 3 millioen 684 duizend 396 fr. 70centimen. Een verschrikkelijk ongeluk heeft verleden woensdag het huisgezin van M. Van Ertevelde, eigenaar te Hamme, in den grootsten rouw gedompeld. Ten einde hun paard, dat zich aan den poot bezeerd had, verzach ting toe te brengen, besloot men denzelven in slijk te wikkelen. Een der zonen, Jozef, omtrent 25 jaar oud, belasste zich, aanstonds na het avondmaal, naar de Schelde eenen eemer slijk te gaan haleo. De hond vergezelde hein. Toen het 9 ure was, kwam deze laatste alleen naar huis. dit werd door de huis- genooten als een onheilteeken aauzien, en dadelijk ging men op zoek. De jongeling werd niet ondekt, alleen bemerkte men aan den oever der Schelde het spoor zijner voetstappen. Nu bleef er geen twijfel meer, Jozef was verdronken. Bij het terukeeren bemerkte men in eenen beemd den emmer met slijk daarnevens lagen de kleederen van Jozef deze had waarschijnlijk een bad willen nemen in eeneu put die zich aldaar bevindt. Men had weldra zijn lijk opgevischt. Den 14 Augustus zal het Hotel du Louvre in open bare veiling komen. Het wordt ingezet op... 15 milioen francs. De kooper zal de preferentie en bevoegdheid hebben het meubelair over te nemen voor 2,500,000 fr. Een zeer zonderling toonee! is zaturdag gebeurd op den boulevard des Italien te Parijs. Een zeer wel gekleed heer ging rond 2 ure alleen voorbij, maar hij hield den rechter arm, alsof hij dien aan eene dame zou gegeven hebben. Hij zag met vergramden blik rond licli. Eensklaps zegde hij tot eenen voorbijganger, di# hem een lichten stoot gaf in 't voorbiigaan Let op, gij loopt op mijne vrouw. Uwe vrouw i* Ja. mijne vrouw, hernam de heer. En bijzette eene vuist aan den voorbijganger. Samenscholling, tussehenkomst der stadsagenten kortom de twee mannen worden naar den post van het opera gebracht. De zonderlinge heer legt daar uit dat hij aanhanger is van de leer der spiriten en dal zijne vrouw, die sedert tien jaren dood is, hem eiken dag komt bezoeken en eene wandeling met hem doet Herinneren wij dal in het proces Baguet, een der ge tuigen reeds een dergelijk feit li ad uitgesproken. Het is waarschijnlijk de ze}fde die aangehouden werd. De toestand zijner hersenen zal onderzocht worden door een geneesheer. Aalst, 7 angusti. Tarwe. Masteluin. R"8Se- Gaarst Haver Raapzaad. Lijnzaad. Rapzaad-Olie.. Lijnzaad-Olie. Raapzaad Koek. p. 100 kil. Lijnzaad Koeken Hoppe (1874) per 50 kil.. Aardap.(roode) p. lOOkilos. Holer per3 kilos Eiersper 25 Yiggenen per stuk

Den Yker | 1875 | | pagina 3