al de mannen die over de toepassing der maten en gewichten, in een woord over de bestraffing der misdaden door de wetten voorzien en vast gesteld, gehoorzame dienaars der hoogkwclsen- de losbandigheden door zekere geestelijke lee raars en hooge kerkbedienden voorgeschreven, weldra zou den mensch heel en gansch lot ver- dierlijking of verbecsting herschapen zijn. Maar gelukkig voor het openbaar welvaren en, zeggen wij, tot cere der maatschappij, de overheer- sching van hel ultramonlaansch stelsel beeft het grootste deel der strafvellers nog niet getroffen |.)e rechtvaardigheid is nog niet uitgedoofd en er zijn op vele plaatsen nog Iweins te vinden, zoo als die van IJperen, die zijn geweien voor alles stelde. En hoe meer de godsdienst in de politiek zal indringen boe meer de samenleving gevaar zal loopen de verzedelijking van het volk te zien afnemen helgene hoogst belangend is voor hare leden en het grootste kwaad moet zijn dat men kan uitdenken niemand kan nochtans looche nen dat de grondbeginsels aan welke heden in de klerikale wereld volle lucht gegeven wordt, die erge besmetting, die verontedeling van 's meu- schen bestaan moet na zich slepen. Groote en vernuftige mannen die de ware leer machtig waren, die de religie als het groot middel om de volksbeschaving te bcvoordeeligen aanzagen, hebben de inmenging der politiek op het gebied der religie afgekeurd tot zooverre zelf dat de Aartsbisschop van Parijs Mgr. Si- bour,sleclus eenige jaren geleden,mandementen uilvaardigde, bij welke hij op de stelligste wijze aan zijne onderhoorige priesters den plicht op legde aan de polititieke strijden van verre of van nabij geen deel te nemen. En wat gebeurt er heden, wie zijn de grootste strijders en vermaledijders Waarvoor dient schier uitsluilelijk nog preek- en biechtstoel De goede lessen gaan verloren, de slechte worden gevolgd is 't zoo ook niet met al wat men vuil kruid noemt r Yoor wie houdt de Uien Public dan zijne lezers,want hij ook, beweert dat de religie in dc politiek niet mag ingemengd worden Hij die de magistratuur met vlam en vuur wil gechris- lianiseerd zien P Om al degenen die van zijne denkwijze niet zijn voorbeeldelijk te inartyrisecren zijne lezers moeten zich een klein gedacht van zich zclven maken, om zich ik ook, ik heb vervolgd geweest. Bij St-Franciscus, hernam de monik, zijn laatste glas ledigende, gij kunt in dwaling ver- keeren maar ik houd u voor een eerlijk man, welke een engel voor zijne dood zal komen verlichten, zooals de II. Thomas zegt Intusschen moet men in vrede leven. Ileeft God zelf ons niet geleerd dat alle menschïn broeders zijn, voegde dc minister er bij, wiens nieuwsgie righeid door des boeren verzwijging ten top gedre ven werd. Is de liefde van don evenmensch de grondzuil des geloofs niet Welke ook uwe uwe godsdienst zij, broeder, gij zoudt ons bele digen met hem te verbergen. Gij hebt ons gul hartig onthaald, en wij hebben het recht niet uwe denkwijze te veroordeelen. Eb wel, zegde de boer, ik ben sociniaan. Baudouin veranderde van gelaat. Ongelukkige, riep hij met donderende stem uit, gij gelooft dus aan de godheid van Jesus-Christus niet verblind en uitzinnig mensch Vriend, zegde de monik, gij belijdt een zonder linge godsdienstDe oude ridder en Frederik bezagen elkander met verwondering. Ik hadde beter gedaan het stilzwijgen te bewaren niet waar, antwoordde de pachter al lachende Maar ik waande u verdraagzaam. met zulke verrompelingen te bevredigen,en zich aldus knollen voor citroenen te laten in de hand steken O fanalisrous der fanalismussen DE VRIJHEID VOLGENS DE KLERIKALEN. De tijd leert veel. Zie, in Belgie waar de klerikalcn zich nog niet volstrekt meester ge voelen, leggen zij met woordenpraal hunne liefde tot de vrijheid bloot en zeggen de Grond wet in hun hart te dragen. Zelfs houden zij staan dat zij liberaalder zijn dan de liberalen. Zij beschuldigen ons de, godsdienstvrijheid te bestrijden omdat wij hunne politieke kuiperijen en listen aanranden. Zij hopen op die wijze de onnoozelaars te bedriegen en, men moet het wel herkennen, dank aan de onwetendheid die zij met zorg in den buiten vooral onderhouden, gelukken zij maar al te veel. Maskers af Daar waar de klerikalen meester zijn laten zij eene andere taal hooren. Daarvan hebben zij ons een nieuw bewijs gegeven in het arme Frankrijk waar zij zich boven alles mees ter geloven. Zij hebben er met groot gerucht de vrijheid van het onderwijs gevraagd. Nu dat zij bet hebben willen zij er niet meer van. Zij willen thans de vrijheid niet, maar wel de alleenhecr- sching. De honger komt al eten, ziel-ge. Altijd dezelfden zachte lammekens als zij in de neêr- laag zijn, maar Irolsohc meestermakers als zij denken baas te wezen. Wij vinden niets uit.Wij verwijten de kleri kalen niets aan welke zij nooit gedacht hebben. De waarheid alleen is ons wapen voor alles en opzichtens allen. Laatst heeft er een katholiek kongres te Poitiers plaats gehad. Ziehier wat Mgr. Nardi, de afgevaardigde van Rome, er gezegd heeft Het vrije onderwijs geeft mij eene sidde- ring van schrik in 't lijf. Men moet bet niet vermengen met de ware vrijheid of liever met het recht van het ware, het goede, het sehoone te onderwijzen. Dat heet ten minsten spreken, klaar en duide lijk. Zij willen de vrijheid voor hen alleen. Hoe jammer dat Mgr Dupanloup zoo rechtzinnig niet sprak in de Nationale Vergadering. Maar neen, 't was alsdan een ander zoet liedje van kom mijn liefken de vrijheid,alleen de vrijheid Nu begint men reeds de landen en de klauwen te toonen. 't ls wel vroeg, de wolf kraakt ieeds zijn gebijt en had toch zich zoo goed verborgen onder 't schapenvel. Maar toch, wij danken Mgr Nardi van luidop in Frankrijk gezegd te hebben wat zijne kollegas in Relgie stillckens denken, 't Is beter voor de vrijheid van verklaarde vijanden te hebben, dan valsche vrienden die baar om belzen om ze te beter te kunnen versmachten. Marskers af Vertrekken wij van hier, zegde Baudouin, buiten zich zeiven, vooraleer het dak dezes huizes op het hoofd van dien godsloochenaar nederstorte ZEVENDE HOOFDSTUK. In zijne kristelijke gramschap, had de minister zich vooruitgeworpen om de hoeve te verlaten. Hij liep bijna de vreemdelingen om verre die op den zelfden oogenblik binnentraden en wier aanzien het uitwerksel van een meduzen hoofd op hem maakte. Het waren Spaansche soldaten. De hedendaagsche Belgen hebben troepen van twintig vreemde natiën, nu eens als vrienden, dan eens als vijanden, over hun grondgebied zien trekken. Maar niets kan hun een gedacht geven van den indruk van afgrijzen, van haat en ver ontwaardiging, dat het zien der soldaten van koning Philippus op onze voorouderen te weeg bracht. Die oude benden, die oorlog gevoerd hadden in het noorden en zuiden, bijna altijd zonder solde en van de rooverij en buit levende, waren in Vlaanderen en Brabant gelegerd, zooals in een veroverd land. Gewoon de wet te geven, verachtten zij de vreedzame bewoners in wier midden de dwingelandij ze geplaatst had, aan de onderdanen huns meesters ontnemen wat de HANDEL EN NIJVERHEID. Volgens den Echo agricole zou de graanoogst in Frankrijk gedurende dit jaar 106 miljoen heklolietcrs hebben bedragen; volgens eene cir- kulair van het huis Bartliélemy Estienne, te Marseille, moet men 2 tot 3 miljoen hectoliters minder rekenen. In 1874 was de opbrengst van den graanoogst 124 miljoen hektoliters, terwijl zij in 1873 op slechts 82 miljoen hektoliters geschat werd. De oogst van haver bedraagt omstreeks 90 miljoen bekt. Hij was zeer goed in 5 departe menten, goed in 29 departementen en in Algiers tamelijk goed in 21 deprrtemenlenten en in EI- zas-Lotharingen, niet slecht in 12, middelmatig in 14 en slecht in 1 departement. De rogge en de gerst moeten nog omstreeks 30 miljoen bekt. opbrengen, en de berichten hieromtrent ingekomen zijn gunstig. In 43 de partementen is de roggeoogst goed geweest era men spreekt zeer gunstig, over dit deel van dera oogst in Algiers, waar die graansoort veel ge teeld wordt. Maatschappij De Moedige Strijders te Aalst. Kaatsspel op 't ziftGraanmarkt Voor den 2deu prijs. Zondag 19 September ten 2 1/2 ure namid dag spelen de lste partij der maatschappij De Moedige strijders, Aalst, met M. Victor De Gheest als geleende man en degene van M. Du- pont St-Gilles (Brussel). Tegen ongeveer een honderdtal personen is te Amsterdam proces-verbaal wegens over treding der wel op den kinderenarbeid. Zij hadden de kinderen alleen voor en na schooltijd in dienst en meenden daardoor de wet niet te schenden, De (Jnivers van Parijs, zegt dat er bij de bedevaarders, die zich naar Lourdes begeven, zooveel zieken zijn dat. men een wagon-ambu lance bij den trein moest voegen.om de ziekelijk- sten er op te leggen. Zij worden door vier zusters van liefde verzorgd. Tot wat dé dweepzucht in staat is ziet men door het voorgaande. Men zal niet vertellen hoe vele zieken ten gevolge dier reis overleden zijn. Verleden donderdag kwam een arme vrouw van Bressoux met baren zoon cn hare dochter, beide van 12 tot 13 jaren oud, naar Luik wonen. Zij huurde inde Nassaruestraat een oud huisje, dat binnen eenigen tijd moet afgebroken worden en sedert meer dan 8 maan den onbewoond cn gesloten was. De arme vrouw kocht voor eenen Irauk eenen bussel strooi, spreidde deze op den vochtigen grond uit en zij betrok met hare twee kinderen de ellendige woning, welke zij zooveel mogelijk gezuiverd had. Wat er verder in het huiske gebeurde weet staatskas hun aftrok, scheen hun heel natuurlijk. Arm en hoogmoedig, plunderziek en despotisch, alle godsdiensten belachelijk makende, en wreed jegens degenen die de geloofsleer huns konings niet aannamen, de Spaansche soldaten van dien tijd waren in afschuw zoowel bij de katholijken als bij de protestanten. Hunne geveinsheid en hunne valschbeid kwetsten de openhartigheid en rechtschapenheid der Belgen, en maakten de Spaansche soldaten nog verachterlijker dan hunne gierigheid en hunnen hoogmoed. Het is dus niet te verwonderen dat het zicht der genen die het huis van den pachter binnentraden de heilige vervoering van Baudouin eensklaps verlamde. Hij bleef verstomd staan, bezag beurte lings, met besluitelooze houding de spaanjaarden en de sociniaan, en wist niet langs welken kant het hoofd te draaien. De soldaten waren ten getalle van vijfhunne groote grijze vilten hoeden met pluimen versierd, hunne kleederen van geel laken, met zwarte boefen vreemdsoortig afgelegd, hunne vuurroeren met breed en blinkend ijzeren beslag,en hunne sluiers met wapens voorzien, leverden een eigenaardig en indrukwekkend schouwspel op. De monik fronste de wenkbrouwen, bij dit aanzien: zijne oogen ont vlamden, en zijne hand greep onwillikeurig naar Dit zeggende legde broeder Jan zijn kleed al en nam den stok des kruises, uit het hart van den kwal sterboom gesneden, de lengte heb bende eener lance, rond en met volle greep...- en hij stoot ze eens weg zonder, mijdt u, te zeggen.

Den Yker | 1875 | | pagina 2