zullen wij eene politieke discussie hebben die het kabinet niet openlijk durft uitlokken. ZE IS INGETROKKEN. Het ministerie beeft de ongelukkige en zeggen wij dwaze circulaire ingetrokken, volgens wel ke al de gemeente-besturen eene tabel moesten invullen, welke de kiezers en de gekozenen van 26 october rangschikte in liberalen en klerika- len. Of het ministerie nu ingezien beeft dat de uit slag niet voordef lig voor zijne partij was of wel bet gewaar is geworden, dat zulke klassering niet mogelijk was, welen wij niet: altijd is bet zeker dat de circulaire ingetrokken is en bet mi nisterie wederom moet bekenncu dal hel een kemel beeft gscliolen. HOE K1ESCH. De Courrier de Hrvxdlos .die de gemeen- lekiezingen maar niet kan vergeten, schrijft bet volgende: Wel onderrichte personen bevestigen te Brussel, dat de geuzenkiezingen van Antwerpen aan de liberalen meer dan 500,000 frank heb ben gekost. Men weet dat er te Antwerpen vele Duilsehe liberalen zijn.» Zou het onbescheiden zijn, om eens aan hel godvruchtig blad te vragen hoeveel de kiezingen van Brugge en Audenaarde aan hunne partij hebben gekost? Zondag heeft alhier ten schouwburge de uitrei king der medaillen en geldpremien, toegewezen ter gelegenheid der tentoonstellingen van de land- bouwmaatschappij, plaats gehad, in de aanwezig heid van al wat do landbouw vrienden en voorstan der telt. Wij hebben reeds den lijst der overwinnaars af gekondigd. M. Cumont-De Craecker, voorzitter der maat schappij, sprak in dezer voegen MM., Alvorens tot de uitreiking der medaillen en premien, ter gelegenheid der laatste tentoonstel lingen toegewezen, over te gaan, 't zij mij ge oorloofd,in name der vereenigde maatschappijen van landbouw onzes arrondissement, mijne diepgevoelde dankbetuigingen loetesturen aan de ijverige en onvermoeibare werkers, die tol hel zoowel gelukken derzelver hebben toegehoi- pen. iMel trotschbeid mogen wij zeggen dat de ten toonstellingen dezes jaars al degene die vroeger plaats grepen, verre hebben overtroffen, zooniet in getal der voortbrengselen ten minste in der zelver hoedanigheid; wat bewijst dat degene die er deel aangenomen hebben in 't vak als vellen ik heb genoeg gezien, ik heb heden ge noeg gehoord om te weten dal de Nassau's sluier slechts op den weg der eer zal vlotten Ik zal u der onheilen welke ik voorzie, niet spro ken hernam de prins op ernstigen toon. Ik zou ge- looven u te beledigen, indien ik een oogenblik moest vreezen dat gij het gevaar zoudt ontzien, als des vaderlands geluk er van af hangt. Maar, jongeling, de vervloekingen dergenen die van het geestelijk gezag misbruik maken, de schandvlek- der opperhoofden, de eerlooze besluiten hunner bijboeven in rechters herschapen, dit zal het aan deel der Belgen zijn, die zullen pogen de nationale rechten staande te houden. Ik geloof dat gij genoeg heldenmoed bezit om de smerten, de ballingschap, de ellende en de dood te trotseeren maar de eer loosheid, den haat van een deel uwer landgeno ten, en misschien de minachting van het misleid nageslacht ziedaar wat een edel hart meer dan al het overige moet vreezen. Maar de gezellen uwer hoogheid zullen voor eene dergelijke toekomst niet te schromen hebben, hervatte Frederik,zoolang de menschen onderscheid zullen w eten te maken lusschen hetgeen groot, kundige waardeerders mogen optreden. En wanneer elke voortbrenger deze begrip pen zal aangewonnen hebben, dan ook zullen de tentoonstellingen van minder aangelegenheid voorkomen, daar beden de tentoonstellingen niet als pronkfeeslen maar als allerlcerzaamste scholen dienen aanschouwd te worden De toekomst zal ons nood wendig-tot dien uit slag leiden, welk den laatsten stap van den be redeneerden vooruitgang daarstelt. Wat er ook van zij, de tentoonstellingen van 1875 zijn onder de verschillige oogpunten zeer belangrijk geweest. De landbouw heeft er, in zijne levende kracht beschouwd, den lof van al de bezoekers weggedragen, en de akkervoortbrengselen heb ben met eer geprijkt, en zullen voorzeker den min gevorderden lol prikkel verstrekken want de kennis der bebouwde soorten en de bewerkings wijzen brengen elk bel hunne bij ia de schaal van de bloeiende en winstgevende boerderij. De Jury die samengesteld was uil bevoegde mannen heeft zijne taak niet zeer gemakkelijk gevonden met het innigste genoegen hebben wij zijne hooglevredenhcid over al de voort brengselen, waarover hij zijn oordeel te vellen beeft gehad, vernomen. VVie beeft het sclioone zwaar ras van inland scbe paarden, in wiet teling ons arrondisse ment zich zoo waardiglijk onderscheidt, niet moeten bewonderen, en wie zou durven in twijfel trekken dat de croisering dezes ras met zoogezegde uitlandscbe,die dikwils maar uit andere voortbrengsels van minder waarde op onzen bodem aangekocht zijn voortgesproten moet van dt band gewezen worden En w at de vliegers-rassen betreft,hoe zou bet mogelijk mogen heelen er iets goeds met de on ze van te kunnen verwachten, want rijke bo dems en voedergewassen van groole gosialtc en weeldrigcn opgroei gaan rechtstreeks tot den kweek van groote en zware lichamen, zooals onze vlaamscbe rassen er aanbieden Slechts van eenen beredeneerde Leus der beste telers hangt de voortverbetering van ons inlan«ch zwaar landbouwpaard af. Ware bet zoo niet, hoe pn waarom zou dc engelsche kweeker, die zooverre in de fokking onderricht is, hoe zou de amerikaansche pratij- ker zoo booge gekende prijzen voor onze inland- sche voortbrengselen komen besteden Onze door dc ondervinding diep doordrongen kweekers hebben die grondstellingen aangeno men dal zij er in volharden, daar wetenschap en pralijk zich vereénigen om die handelwijze te edel, geheiligd en wettelijk is, en hetgeen laag, kruipend, eerloos en vernielend is Guillielmus glimlachte, maar in dien glimlach was er bitterheid en droefgeestigheid te lezen. Hebt gij de kansen van welslagen berekend, vroeg hij op vasten toon Komen wij zegenpralend uit den strijd, men zal ons recht laten wedervaren zijn wij overwonnen, wij zullen geschandvlekt worden. Indien eene der zeventien provintien on der het juk des willikeurigen vorsten blijft, zal daar alles, wat de nagedachtenis der wederspanni- gen kan verachtelijk maken, in liet werkgesteld worden, om onzen naam te bezoedelen. Daar, zal men de kinderen degenen leeren vervloeken die zich wapenden om hunne vaderen te beschermen. Daar, zullen de vrouwen en de grijsaards met af schrift het hoot'd omdraaien, wanneer zij onze in puinen liggende kasteelen zullen voorbijgaan, en onze afstamelingen misschien hunner voorouderen schamen. Frederik schudde twijfelachtig bet hoofd. Mijne hoogheid, zegde hij, het karakter der Bolgen moet wel veranderd, wel verlaagd zijn. Er is niets dat de dwingelandij niet verbastert verrechlveerdigen. Is het aldus ook gelegen met bet hoornvee Hier schijnen de vreemde rassen groote voor deden opgeleverd te hebben, en zouden meer de aandacht der kweekers moeten vestigen. Echter, de ondervinding beeft zich nog niet geuit of bet wel de hollandsche, de zwitsersche of de engelsche groole rassen zijn wier krui- zingen bij ons zouden de voordeeligste wezen. Geene gestaafde oplossing is tot hier aan het zoo even aangeduid vraagstuk gedaan geworden. Er worden lot dies nog eenige jaren proeven en zorgvuldige bewijzen gevergd. Voor de andere minderlijvige huisdieren, de zwjjnenrassen aan bel hoofd, zijn er volledige herscheppingen daargesteld, door kruizing en vreemde invoeringen. Ook beeft de landbouw slechts woorden van erkentenis voor hem, die ze in Belgie deed invoeren om overtuigende proeven te doen oprijzen. Gij hebt reeds, MM., de naam op de lippen van dien man, verkleefd aan al wat goed, nuttig en gunstig kan heeten aan's lands welvaart, die deze invoering onder zijne bescherming nam, en zich ook hecht aau eene andere onwaardeerlijke landbouw uilvin ding, oe gezoudheidmaking van den grond, M. Karei Rogier. De kleinere dierensoorlen waren in groot ge tal en door voortreffelijke loten vertegenwoor digd, ook zijn zij niet onaangemerkt gebleven want zij hebben ook eene nutlige rol iu den landbouw en de huishoudkunde te vervullen. De voortbrengsels van den grond verwekten eenieders verwondering maar de maatschappij had slechts in haar programma prijskampen uit geschreven voor eenige handels- en voeders gewassen, en men heelt over derzelfden rijkdom kunnen oordeelen. En de moeshovenierderij liet weinig le w en- sclien; de verzameling van een ijverig land bouwkunde maakte, zij alleen, eene iieeje ten toonstelling uil. waar al de aangekweekte soor ten op eene waardige wijze prijkten. En hoe boeven wij van de tentoonstelling der fruiten te spreken, ten zij dat zij uitmuntte ou der al de betrekkingen.Hel bloeien van dien tak des landbouws in ons arrondissement is loete- wijten aau den ijver van den kring van pomona, welk eene afdeeling onzes gezelscliaps daarstelt en aan de goede leiding van zijnen voorzitter M. C. Van Laugenhove. Hebben wij dan geene gegronde reden, MM., om ten hoogsten voldaan te zijn over de tentnon- stellingen van 1875 't is ons gevoelen, en wij antwoordde de prins. Welnu de beoordeeling derger.en die de deugden hunner voorouders verloochend hebben raakt mij niet, als ik mijner eigenachting en de gene der mannen van hart verdien. Ik hoor u toe, edele Guillielmus, ik ben voor altijd de uwe De prins door dezen edelmoedigen geestdrift be wogen, maaJkte zijnen oranjekleurigen sluier los, en bood dezen den jongen Vlaming aan: Heer d'A- gua, zegde hij, neemt dien pand der eendracht wel ke op dezen oogenblik tusschen ons gesloten heeft, zooals tusschen krijgsliedeu die zich voor dezelfde zaak opofferen, en tusschen wie het vertrouwen en do achting wederzijdsch moeten zijn. Ik moet mij nu naar Hoogstraten begeven maar vergeet niet dal ik reken u te Brussel, iu mijn paleis te rug te vinden. Dit zeggende groette hij den jongeling met de hand, en gaf zijn paard van den spoor.Zijne lieden! die hem op eenigen afstand wachtten maakten zijn gevolg uit want hij had aan niet een edel man toegelaten hem te vergezellen. Wordt voortgezet.)

Den Yker | 1875 | | pagina 2