KANAMBOOiEN, MEUBEL Al RE VEND1T1E, te Ottergem. Openbare verhooping erk der Heilige Kindsheid. 't houder aan zijne laatste krachten te beproe ven om tol in Juni zachtjes voort te leven, en moest het aan pausen bevelen gehoorzamen, het zou zicli aan eene schielijke en geweldige dood blootstellen De linkerzijde heeft de belachelijke rol welke onze katholijke minister in deze komedie ge speeld heeft doen uitschijnen 't is toch geen aardigheid katholijke minister zijn als men ver plicht is aan zijn opperhoofd, den Paus, de les op te «pellen. Vervolgens greep er een langen woordentwist plaats over de min af meer oprechtheid der lief de welke ons katholijk gouvernement onze Grondwet toedraagt. M. Malou, Al. Woeste be zweren bij al wat liet gebeiligdste is dat ZIJ ze van harte lief hebben,maar die geestdriftige ver klaringen schijnen den twijfel die er omtrent die gevoelens bij de Vaderlandsvrienden bestaat, niet te kunnen doen verdwijnen zij weten dat de klerikalen onze Grondwet en onze vrijheden beminnen, zooals zij eertijds de keilers bemin den die zijvoor bun welzijn, LEVEND VERBRANDDEN. De heer schepenen Gheeraerdts die geern op straat loopt, sinds hij hier een boompje mag doen plan ten, daar eene lommerrijke wandeling kaal kap pen, ginds een onnoozel grilleken plaatsen,wordt in zijnen lever om de stad te verfraaien en de stralen rein te doen houden soms gedwarsdboomd, en dat omdat zijne politieagenten meer vermaak vinden in lanken en luizen dan de straten op en neer te wandelen, om te zien wat er omgaat; 't is wat de ze week gebeurde: de heer schept ne, op zijne ge wone ronde, bemerkt dat er omtrent de graanmerkt hopen sneeuw op straat gebracht zijn, en den po- licieagent der wijk nergens ontwarende loopt als of hij van den toorn des duivels bezeten was naar 't policiebureel, om den naam des onachtza- nieu bediende Ie vernemen, en te onderzoeken waar hij zich ophield, maar zijne gramschap kent geene palen meer toen men hem den in 't zoek zijnde policieagent aanwees, die in de armen van Morpheus op twee stoelen uitgestrekt lag, Zonder behulp van den lieer cpuimissaris, zou de schepene zijnen onderstandsman niet hebben kunnen ontwaken. Het werk ontbreekt: de arme* werkman lijdt koude en honger er is in de stad iets goeds te ver richten en niemand denkt er aan: er is geen cent voor goed en nuttig werk als het'op de openbare gezondheid aankomt: daarom laat men alles aan den toeval over en de menschen verdrinken in den modder door do fout der stadswerk meesters ver wekt. Hoevele hui/.en door stadswerkingen zijn onder den waterpas niet gebracht, ja tot kelders hervormd! De oude garde is met genoegen aanhoord geweest de uitvoeringen in St-Martinus kerk heb ben elk behaagd spijtig dat er niet mocht ge- liandklapt worden. BISDOM VAN BESANCON. Parochie van Vesoul. Mejüffer X***, Door het lot begunstigd geworden zijnde, zal uw naam gegeven worden aan een der Chinee- sche kinderen door hel werk vrijgekocht gij wordt als zijne meter aanzien, en ge zult in dien nieuwen Christene eenen voorspreker hebben bij God. De reeds aangekondigde vendilie van meu bels, rijtuigen, landbouw halm, een beste paard, 5 meikoeien, zes runders* eene zeug met negen viggens. een vet en twee andere varkens, de in- gescbuurde veldvruchten, liet loof en worieis te velde, immers van alles wat er te bevinden is, ten sterfhuis van d'Leer iVlaxent De Jager te Ollergem, zal nn plaals hebben den Donderdag 9 December 187a en volgende dag telkeulom 9 ure 's morgens. Men zal beginnen met de Meubels —De bees ten en rijtuigen, zullen den Donderdag 9 De cember, om 12 ure 's middags stipt, verkocht worden. NOTA. Hel Hoornvee, is in de volmaaksie slaat van gezondheid, zoo bewijst hel getuig schrift van d'beer Gou vernemen ts-veearts De Moor. (Gel.) F. Yerbruggiic, Notaris Erpe. BESTUUR DER REGISTRATIE EN DOMEINEN. STAD AALST. van 311 zware TE AALST en IIOFSTADE, op den rechten oever der Dendervaart. De ontvanger der Registratie en Domeinen te Aalst, zal op MAANDAG t3 DECEMBER 1875, om 9 uren 's morgens, overgaan tot de openbare Verkooping van 311 zware Kanadaboemen, was sende langs den rei hten ever en van 2 seboone Olmen staande lanf s den linken oever der Dender vaart, op het giondgebied der gemeenten Aalst en Hofsade. Mits goede borg, zullen de koopprijzeu sleehls eischbaar zijn binnen de vier maanden der ver kooping. De 1 osten berekend op 10 0/° en fr. 1 per koop voor pufgeld, moeten onmiddelijk betaald worden, Men zal vergaderen aan den voet van den eer sten koop. NAAR 'T LEVEN. Pier uit de Molenstraat, de baas van den Werkman en bel gekapt slroo van 't Land schijnt zijn vroegtijdig geheugen wel behouden te hebben; hij maakt zich razend als anderen schijnen hunne onnoozelbeid verloren te heb ben. Pier is altijd de zelfde gebleven: Pier wordt slapen gedaan en in zijne snippels gerold met alle bezorgdheid van de wereld, opdat zijn bloed niet zou lonnen. maar zou zuiveren van al wat er te veel in is: Pier droomt dag en nacht van klodden; van dalfleiden. van den heiligen Bla- serus. van Borsten Borstheke, van Wemmei, van Sint Cornelis en van Lievevrouwkens met hoepen, van achter de schuur en tegen de schuur: van tegen de haag en achter de haag; Van aan den hoek enz. enz.; en gare degene die hem in zijne onnoozelheid stoort! dan springt bij op en heeft ten zijnen dienste eene taal van den eenen of anderen boschkant; de man die tnel de boontjes weg kan geeft uil wat hij in beeft .en niets natuurlijker. Pier weet dal er met onnoozelheid meer te verdienpn is dan met verstand, en daar bij de zijne van in de wieg en vroeger nog behouden beeft, zou bij grootelijks ongelijk hebben zijne aangekleefde kalanten ander waren te willen opdisschen dan de zijne. Pier volherdl in uwe onnoozelheid en gij zult het rijk der hemelen beklimmen.om zoovele lieden met uwen onnoo- zelen zeever ip de wieg der domheid te hebben willen knellen; Pier in zijne onnoozelheid weet misschien niet dat op de werking eene tegenwer king volgt,die heel tegenstrijdig is met de eerste. En gare dan, Pier zou in stede van in deu ho ningkoek in den peklioek zijne verdiende plaals wel kunnen vinden. Allo Pier, moed in uwe onnoozelheid. Het kleine meisje is zooals men denken kan, fier van meter te zijn. Nog zoo jong en reeds meter mogen zijn, lieve hemel wal geluk Ja, zij is 't nu die mei haar geld of 't geld van Papa (dat is eender) haar petekind zal veedeu. kleeden, de kosten zijner eerste communie zal betaleu, zij is 'l die dien kla—e Chinees welken zij nooit zal keijnen 0111 rede, naar 'i college zal doen gaan om hem ie talen leeren, en zij zal 't schoolgeld betalen.. Later zat men aan de meester en sommeken vragen om den Chinees, voor wien zij bij God veruntwoordeti|k blijft, te etablisseercn\ deze zal eens trouwen, en dan za, de nieter de kosten tan lijf huwelijk dekken, een ge schenk aan de bruid ge. t o, het eerste kind op den doopvond houden, enz., en 'eenen dienst van eerste klas in China op het lijk doen lezen, zoo hare onbeken de chinees ongelukkiglijk voor haar kwam testerven' En als de meter dit alles zal bijeëngerckeiid hebben zal ze mogen uitroepen Ach mijn God, ik dacht niet dat een Chinees zoo duur kost lk veronderstel dat al liet heilige kindsheid wel grbr o aan de moeder van dat kind neezen geeft, niet mogen zej; Zie. Mevrouw, er zijn zoo vele arme kinder kens in ons land. Wilt gij aan uw kind de liefdadigheid inboe zemen, laat ow dochterkeu hare wekelijksclie centen en een gedeelte barer lekkernijen aan de arme kinder- kens uildeeleu welke zij op baren weg ontmoet. Waarom ge niet kiest, Mevrouw, in plaats van eenen verafgelegeneu Chinees dion uw kind nooit gekend heeft of nooit zal kennen, eenen kleinrn Belg, welke gij zoudt kunnen aannemen en gelukkig maken? En zon het kwaad zijn indien gij, Mevrouw, in onze behoeftige farailiën (er ziju vele eeriijke eeu kind als petekind zoudt aa nnempii, het zoudt kleeden als het naakt is. het zoudt voeden als het dorst of honger lijdt, het zoudt doen leeren opdat het laten een nuttig burger zou kunnen worden Zou diealmoes niet beter geplaatst ziju dan bij de Chiueeszen? Gij zoudt ten minste weten aan wie gij «erft. de arme menschen zouden u dankbaar zijnen wees ver. zekerd dat de liefdadigheid om aan God aangenaam te zijn, geenen Chineesschen voorspreker noodig heeft. Geef de centen der heilige kindsheid aan onze arme Belgische kinderkens liever als aan onzichtbare Chinees- kens, en God zal het loonen .—magynamaw- DE KLEINE CH1NEESKENS, ledereen weet wat men door het weik der HEILIGe KINDSHEID verstaat; weinige hebben in hunne kinder jaren aan vader of moeder nieteenige centen gevraagd, om die ongelukkige kleine Chineeskens af Ie konpen, welke als lij geboren zijn, hunne moeders aan de ver- kens werpen om opgevret Ie worden. En nogtans degene die gelezen hebben, die geleerd zijn, weten wel dat tusschen al de volkeren der aarde, het Cllineesche volk dat is bij wien het verstand de meeste kracht heeft, waarde kinderen aanziet! weden als een zegen des Hemels en zoo goed verzorgd worden als onze kinderen. Daarover zijn al de reizigers 't akkoord, en de Engel, sehen hebben sedert lang bewezen dat al die buitenspo rige vertellingen van onze katholieke missionnarisse n slechts fabe'en zijn. Doch, wat is toch een stuivér Per week, hoor ik zeg gen...'t is wel de moeite waard van er ovr te klappen?... Inderdaad een stuiver is niet veel, maar als men al die stuivers bijeen rekent, welke men in alle landen en jn alle pater- en nonnenscholen rorftlhaait voor de klei ne Chineeskens dan bekomt men toch jaarlijks eeue som van verscheidene miljoenen. Om wat te doen met dal geld?... "Wie weet hel?... ver. mist de kinderen in China zeer wel verzorgd worden door hunne moeders, en deze, voor al 't goud van de we reld hunne beminde kinderkens niet zouden willen ver- konpen. Wat er ook van zij, het aardigste vaü al is dat de rondhalers van de penningen voor de Heilige Kindsheid nog niet te vreden zijn over de ontvangst, en andere middeltjes zoeken om nog wat meer geld uit de zakken te kloppen. Ziehier een van die nieuwe middeltjes dat ons van Frankrijk komt en ir.eer dan waarschijnlijk hier zal in voege gebracht worden Men trekt een lotje van tijd tot tijd tusschen de meis jes die van het genootschap der Heilige Kindsheid deel maken, om te weten wie de eer zal hebben meter te we zen van een der kleine Chineeskens die vrij gekocht zijn, en hem haren naam za! geven. Het lot begunstigt gewoonlijk een rijk kind... dat is wel te verstaan, en dit klein rijk dochterken ontvangt dan het hierv.dgend gedrukt briefken, waarvan wij het. echte fatsimile geven:

Den Yker | 1875 | | pagina 3