TERG1N1ER BIJSEGHEJ PAKIJS m. dagblad eenige bedenkingen over de nieuwjaars gift van den Paus, voor welke van 's morgens vroeg zoovele kwezels, die als geburen honderde arme en noodlijdende lieden tellen, op de been zijn, en de ongelukkige geburen aan hun droef lot overlaten, slechts voor ken een God helpt u hebbende tot verzachting hunner ellende. Die bedenkingen kunnen slecht bevallen aan sommige pilaarbijters en wel misschien nog al t meest, omdat zij met de brokkelingen ervan me nig pintje kunnen achterhalen: zooniet zou eenie der het eens zijn om te bekennen dat de bedelarij in ons land door de wetten verboden is en er paal en perk zou moeten gesteld worden aan de schoeierij ten voordeele van den Paus. die prachtiger paleizen bewoont dan onzen koning en jaarlijks over meer dan 10 miljoen franken beschikt. En den armen werkman durft men plagen en be stormen tot dat hij ook zijne gifte gedaan hebbe! Hoe de klerikale afplunderij zich overal doet ken- DE ARME GEESTELIJKEN. De Womleur van 19 dec. kondigt een koninklijk besluit af dat fr. 18,415 aan 90 geestelijken als onderstand verleent die, zegt het besluit, van for tuin zijn ontbloot, liet ware niet slecht dat de 3fonitcuf daar een klein lijstje bijvoegde, welke die arme geestelijken zijn tot hiertoe hebben wij er nog geen tegenge komen, want zij hebben duizende middels om zich een onbezorgden ouden dag te verzekeren. Wij hebben nog nooit een sterfhuis van eenen geestelijke gezien, wiens kelder niet goed voorzien was van wijn en nog van den beste. nen. DE VRIJHEID DER KATHOLIEKEN. Nooit, neen nooit is de vrijheid der ka- tholieken meer miskend en schandelijk onder de voeten getrapt geweest dan door het heden- daagsch liberalismus. zeggen de volksbe driegers bladen. Dat is wel mogelijk. Maar waarin bestaat ei genlijk de vrijheid der katholieken Is deze wel bestaanbaar met de ware vrijheid, de vrij heid van iedereen De vrijheid die dien naam weerdig is moet de vrijheid van anderen eerbiedigen; zij kan nooit bestaan in de vrijheid te willen vernieti gen. De vrijheid is ook niet recht om kwaad te doen: want alsdan zouden de booswichten die door gendarmen gekneveld worden zich ook kunnen beklagen dat hunne vrijheid onder de voeten getrapt wordt. Al de vrijheden die geoorloofd zijn, zijn in onze grondwet geschreven en zijn door dezelve gewaaiborgd. Deze zijn De vrijheid van geweten en van godsdienst. De vrijheid om over alles te denken zoo als men goedvindt en ook om zijne gedachten bij middel der drukpers openbaar te maken, ver der de vrijheid van vereeniging. Wie zijn nu degene die onze vrijheid kren ken en onder de voeten trappen? De katholieken en alleen de katholieken. Vooreerst de paus hun opperhoofd heeft al deze vrijheden in hel lang en in 't breed ge doemd; bij gevolg moeien alle katholieken die het als plicht aanzien den paus te gehoorzamen, onze grondwettige vrijheden vijandig zijn, en dezelve onder de voeten treden, anders zijn zij geene ware katholieken. Nu, dat doen zij ook overal waar zij kun nen, vervolgen zij degene'die in religiezaken met denken gelijk zij nergens eerdiedigen zij de vrijheid van denken, en zij verdoemen ver ukken alwie zich veroorlooft ecnig schrift uit te geven of te lezen dal hun of hunne leerstelsels tegen spreekt. De katholieke vrijheid, zooals men ziet, is de vernietiging der vrijheid. Wanneer nu de katholieken manifestation in richten om dengenen te huldigen die al onze grondwettelijke vrijheden doemt, en dat deze manifeslatien bovendien onze vriendschappelij ke betrekkingen met andeie staten in gevaar brengen, dan zijn zij een wezentlijk kwaad dat niet mag gedoogd worden. .Men heeft schoon aan dergelijke manifeslatien den naam te geven van godsdienstoefeningen bedevaarlen of processiën, zij zijn in den grond niet anders dat vijandelijke betoogingen tegen de vrijheid, eene verkrenking der rechten van een ander en bijgevolg eene verstooring vaii het ware order. De vrijheid die men daarvoor eischt is de vrij heid van hel kwaad. tyhij veuxiidetutpj oa.it woouót. Wij hebben de eer UEd. te berichten dat ons Magazijn van de Hoppemarkt overgebracht is in de ST-JORISSTRAAT, N° 23,tusschen de Zout- sraat, en de Botermarkt.Ons huis zal zooals voor dezen altijd wel voorzien zijn van ijzeren-keuken- geriel en alles wat voor 't dagelijks gebruik in ijzer gemaakt wordt en onze kalanten zullen er altijd hunnen keus kunnen vinden aan geringe prijzen. N. B. ij bevelen ons aan de gunst van een ieder. J. KLAES. STAD AALST. Groofe Prijskamp met duiven 640 FR. VOORUIT FR. 640. Gegeven door de maatschappij De Erodem n. gevestigd bij d'heer Leopold Nicliels, ter Eslaminel De Postweg nabij den Osbroek. Eerste Prijskamp op op Zondag Mei 1876. In le leveren zaterdag 6 Mei van 8 lot 10 ure voormiddag. Vooruil, fr. 520. i weede Piijskamp op Op Zondag 9 Juli 1876, zijnde groote ker mis. ln le leveren Zaïerdag 8 Juli van S lot 10 ure voormiddag. Vooruit fr. 520. Verdecling der prijzen voor de beide kamp strijden le prijs fr. 60. 2e Ir. 45'. 5e fr. 58.4e fr, 52. 5C fr. 25'. Poule Zes prijzen van 15 franken en eenen van 10 franken. —Verders 10 fr. aan liet bureel welke met helgrootste getal duiven medekampt 's minstens 20 in getal en 10 Ir. aan bet bureel verst afgelegen met ten minsten 15 duiven. Inleg fr. 2.00 per duif. STAD AALST. Algemeene Prijskamp met duiven op Te geven door de maatschappij De Toe komst, gevestigd Ier herberg «A l'Esplanade» bij d beer Gui.Iaume Cauwenbcrgli, Esplanade- plein. Vooruit fr. 500, onverschillig het getal dui ven. Eereprijzen l»t« fr 2d« fr 5de 4de fr. 46 5de fr. 55. 6de fr. 50. 7de fr 50 Op Zondag 28 Mei 1876. - lu te leveren Zaïerdag 27 Mei van 7 tot 10 ure voormiddag Inleg fr. 2,50 per duif. PRIJSKAMP OP DEN B1LLARD, ter herberg Lie giaaf van Egmont» groole markt, Aalst 1B prijs 25 fr. 2e 20 fr. 5e 15 fr. Inleg 75 centimen. Men zal spelen den Zondag en maandag van elke week. De prijskamp zal beginnen den 9 Januari- de mededingers zijn verzocht zich in te schrijl ven voor dezen datum ter voornoemde herberg. Het drageu van valsch haar gaat te Parijs uit den smaak. De haarprijzen zijn dan ook reeds 50 °j° geval len. Men draagt het haar thans in vlechten, die als kran sen om het hoofd worden gelegd, of borstelt het goed naar achter, waar dan krullen worden gezet. Ver. langt men chignons, dan worden diegemaakt van zijde, die de klenr geeft van het haar. Een achtienjarig meisje is te Rijsel, ten gevolge van een scluik overleden. De dienstmeid had eene pe- troollamp op den vloer laten vallen waardoor onmidde* 'ijk een begin van brand ontstond. Het meisje dat zich in dezelfde kamer bevond, werd door een zoodanigen schrik bevangen, dat zij schielijk bezweek. Rossini ie bed. ln eene pas uitgekomen biogra" phie van Rossini werd een merkwaardige anekdote verteld die bevestigt, wat algemeen bekend is, dat de ze zeer lui was. Op een zekeren morgen zat kossini in zijn bed te kom- poseeren, toen hem eensklaps een duo, dat juist afwas uit de hand viel. Nu zon ieder opgestaan zijn en na het papier te hebben opgeraapt zou of weder in ziju bed zijn gestapt of opgebleven zijn. Rossini echter bleef liggen; voor een eenvoudig duo wilde hij zich echter niet derangeren; bedaard nam hij een ander stuk papier en componeerde een nieuwe duo dat niet in het minst op het eerst geleek. Juist toen het gereed was kwan Tamerlick den beroemden tenor, bin nen. Tamerlick, zijde Rossini, ik heb daar juist een duo laten vallen; wees zoo good het eens op te rapen. Het moet onder het bed liggen. De zanger zocht en vong het bewuste papier. Zing het eens zeide Rossini en dan dit tweede, waarna ik uw gevoelen vraag, welke het beste is Ta merlick-zong beide kompnsitiën en gaf de voorkeur aan het eerste gemaakte. Rossini was van het zelfde gevoe len, veranderde het tweede haastig in trio en werd op Beide stukken werden later in den lzrbieb toegejuicht. Deze dagen trad een Hollander ii: de herberg der weduwe Libot,Carnetstraat te Antwerpen vroeg een glas bier en na aldaar eenige oogenblikken vertoefd te heb ben, ving hij met de herbergiesters een gesprek aan. Hij beweerde dat hij op dit oogenhlik iri de geldverle genheid was dat hij eerstdaags eene groote som moest omvangen, enz., tot hij eindelijk de weduwe verzoch1 hem 50 fr. te leenen in verspanningen van zijn koffer met kleergoed en eenen ring met eeuen brillanlsteen bezet. De herbergierster antwoordde dat zij geen geld gereed had, en dat zij overigens geen kennis van diamant had; doch terwijl de Hollander met haar in gesprek was trad een ander onbekende persoon binnen en deze beweerde een groot kenner van diamanten te Zijn hij voegde er zelfs bij dat hij diamantslijper van stiel was en vroeg om denring eens te mogen zien. De schelm, die een medeplichtige van den Hollander was, zegde dat de steen wel degelijk een brillant was, en voor hel minst 500 fr moest gekost hebben. De wedu we Libot. denkende dat deze kerel de waarheid sprak gaf den Hollandder 50 fr., in hield dekring in pand. De vreemdeling beloofde binnen de twee dagen liet geld terug te brengeu. Denzelfden dag in den namid, dag, toonde de herbergiester den ring aan eenen dia mantslijper harer kennis, en deze maakte haar met de waarheid bekend. De steen was valsch en geen 10 een. tiemen weerd. Vier of vijf dagen verliepen, en de Hol lander vertoonde zich niet; de weduwe Libot ging de policie verwittigen, toen juist de vreemdeling binnen trad. Hij vroeg verschooning, beweerde nog geen geld feheb- ben, maar ging hij voort, zoo gij den diamant ring wilt koopen, zullen wij oogenblikkelijk afrekenen; hij is 500 fr, weerd, welnu ik zal hem u voor 200 fr. afstaan. De vrouw, die wist waaraan zich te houben, greep deu af- truggelaar vast en dreigde hem met de policie. Het woord policie.. deed den aftruggelaarsidileren, want niet zoodra was dat woord haren mond ontvallen, of hij had geld om de 50 fr. te betalen. Hij naam zijn koffer en valschen ring terug en maakte zich spoedig uit de voeten. Er loopen meer kerels van die soort in dé stad en wij raden aan, tegen hen op hoede te zijn. De heerPierco», burgemeester van Luik, heeft aan de.Luifcsche dagbladen twee brieven ingezonden, de eerste gericht aan de d imes die ham zaterdag laatstleden op zoo ondubbelzinnige wijze haar achting èn sympathie bewezen, en de tweede aan de Luiksche liberalen om Hun dank le zeggen voor hun nmreelen steun, dien hij als de schoonste belooning beschouwt voor ambtenaar d.e overeenkomstig zijne plicht het gezag van den Staat en zijne organen en de politieke vrijheid verdedigt. aim

Den Yker | 1876 | | pagina 3