durvfri bieden. anders brachten zij hel zoo ver re dal wij hier in Belgie 11 iel ineer Ie huis zou den zijn en voor eeue vreemde mogendheid, als wereldlijk gezag, zouden moeien den knie hui gen of oude? den last harer dwangmiddelen be- zw ijken. ALZOO OVERAL EN IN ALLES. De stad Aalst en heel het land heeft, verleden maandag een onwederleggelijk bewijs ingewonnen dat de woorden van den volksvertegenwoordiger en tevens Burgemeester van Wambeke te Aalst, zoo veel waarde hebben als den rook van een spoortrein machien. Iedereen herinnert zich nog, toen er in de ka mers sprake was der onverschilligheid, zonder meer te zeggen, met dewelke het echt en natio naal onderwijs te Aalst behandeld werd, hoe M. Van Wambeke protesteerde tegen die aantijgingen en zich als warme en verknochte voorstander van het echt nationaal onderwijs wilde doen bejegenen. De kamer aanvaarde die protestatie onder voor recht van boedelbeschrijving en zal thans de fop perij welke M.Van Wambeke poogde als goede muntte doen aannemen, moeten erkennen. En dit ter inhuldiging van bet, nieuwe lokaal der vrije meisjesschool,die sedert 1866, mits eene jaar- lijksche huur van 500 frs, in de oude gendarrnerij ingericht was; en er met 31 december 1875 door het gemeentebestuur van Aalst, met M. Van Wambeke aan het hoofd er op geschorst is gewor den, M. Van Wambeke en C" de vernieuwing van den huurpacht geweigerd hebbende in te willigen. En wie zou het gelooven dat er ongerijmde hoofden genoeg in eenen gemeenteraad, die de ee- nige uitdrukking der jesuieten niet zou zijn. kun nen bijeenverzameld worden, die eene school zou den trachten te verpletteren die in vollen bloei is, en die,bestond zij niet, onmiddelijk zou moeten ge sticht worden, om een echt en nationaal onderwijs aan de jeugd te doen geven. Welken eerbied, welke trouw kan er dan nog gegund worden aan de woorden van klerikale Volksvertegenwoordigers, die maar alles laten staan, liggen en hangen waar zij niet aankunnen, zooals de Vos der fabel. Zou de aalstersche bevolking dan eindelijk niet begrijpen waarin hare belangen bestaan ZE ZIJN VOOR DE GRNODWET. De Bien public houdt den spot met M. d'Ane- tlian, het opperhoofd der rechterzijde en de on der-voorzitter van den Senaat, omdat hij bij de gelukwenscben.aan den koning gebracht in naam wat zal mijn vader lijden Uw vader heeft giste ren met Berlaimont een onderhoud gehad, een en kel woord kan'hem de oogen geopend hebben. God bewaar hem, lieve Eleonora. IJ ij zou van verdriet bezwijken moest hij zijnen neef mcineedig gelooven Adelaïda een weinig gerust gesteld door de hoop welke bare nicht in haar hart stortte, kon de plaats, waarin zij zich bevond nauwkeurig be zichtigen de versiering der zaal had iets eigen aardigs maar hare ruimte, hare oudheid, de vc"- hevenheid harer gewelven gaven haar een prach tig en indrukwekkend uitzicht. Dicht de deur van het diepste der zaal, langs waar de twee meisjes binnen getreden waren, was de ingelegde vloer eenige treden verhevener dan het overige en van daar had men zicht over heel den omt'rek. Eenige heerschappen, tof den li oog rang der samenleving behoorende, troffen eerst en vooral Adelaïda's blikken. Zij erkende al degene welke zij den vorigen dag bij de voogdes toegela ten gezien had zij bemerkte dat de houding der vaderlanders van standvastigheid en hoop getuig den, terwijl degene hunner tegenstrevers ontmoe diging verried. Achter die heeren verdrong zich eene menigte edellieden, aiajistraten, priesters en van den Senaat, den lof onzer Grondwet hccfl gemaakt. De lof, zegt dal nltramontaansblad, welke M. d Anethan van onze Grondwet maakt, is over dreven en na de handhaving van het besluit Pier- eot,beantwoordt zij zoo weinig aan de gevoelens der bevolking die M. d'Anelhan in den Senaat vertegenwoordigt, dat men dat gedeelle zijner redevoering eene spotternij mag noemen. Men ziet dal de klerikale bladen geene belee- digingen aan onze Grondwet, aan onze instellin gen besparen en dat eene partij rnet zulke leer stelsels, onmogelijk nog aan bet bewind kan blij ven. NECROLOOG. Op 26sten der maand die het jaar 1873 eindigt, is M. DE Naeyer, oud-volksvertegenwoordiger van het arrondissement Aalst, in den ouderdom van 67 jaar overleden. Ai. De Naeyer die de belangen van zijn arron dissement, ter harte nam werd te Meerbeek ge boren: bij was zijne bedrevenheid in de bestu rende zaken verschuldigd aan de bureelen van 1 bel ministerie van bel inwendige, waar hij me nig jaar overbracht. Hij was provinciaal raadslid alvorens tot de volkskamer gezonden te worden; alwaar hij, hehoudeus eene tusschenpozing van vier jaar, genoodzaakt door gezondsheid redegedurende dertig jaren zijn mandaat met ijver en verstand vervuld heeft. Hij was, zonder tcgenzeg, een der leden aan wiens woorden liet meest gehoor verleend werd, Steeds weigerde bij decoratie, om beweeg redens die maar te gegrond voorkomen:«lk ver sta niet. zegde hij. hoe de leden der kamer, ge roepen om het gouvernement te bewaken gede coreerd worden.Heel het tegenovergestelde wa re billijk, het zou aan de kamers moeten gegund zijn de goede ministers te decoreeren, Ook genoot Al. De Naeyer in de kamer de achting van alle partijen. WILLEMSFONDS. Morgen zondag 9 dezer zal de aalstersche af deeling van bet Willemsfonds in den Hopzak eene muzikale openbare en letterkundige avond feest geven.Dit feest zal om 6 ure aanvang nemen. AI w Ie God en zijn vaderland bemint en eert mag niet nalaten er aanwezig te zijn. zelfs monniken, uit deze laatste erkenden de twee vriendinnen de zwarten baard van vader Cornelius: want zij hadden de goede monnik dikwijls hooren prediken. Al die staatspersonnadjes, met verschillig cos- tuum en aangezicht, schenen door hetzelfde onge duld opgezet Dame Margaret a deerf weldra hare intrede langs de diepste deur. Dadelijk waren al de oogen op haar gevestigd maar 't was veel eer de indruk king der nieuwsgierigheid dan degene der ver kleefdheid. Zij droeg een koninklijk plechtkleed en hare hofjonkers, hare damen, de talrijke edellie den haars gevolgs schitterden van goud, zijdeen edelgesteenten. Maar door en door de bedriegelij- ke praal ver tooning, veropendaarden hare wanke lende stappen de ontroering harer ziel en bij het minste gerucht zag men haar het honfd al huive rende naar de ingangdeur wenden, als of de voetstappen der bondgenoten haar reeds in het oor klonken. Nogtaus, bemerkende hoovele heeren en Koevele eerbiedwaardige mannen er toegesneld wa ren om haren troon van pracht te omringen, scheen zij moed te scheppen en vleidde zich,zooals al de prinsen doen, dat het uit verknochtheid was voor haren persopu dat men zoo tot haar liep. f Al. Dokter fuedercq zal er een blik werpen op de belgische geschiedenis in de XVI eeuw enz. en de pacificatie van Gent met alle de om standigheden uiteenzetten. MEN LEEST IN DE ZWEEP VAN BRUSSEL In de liberale associatie van het Bronwers- huis steekt men tegenwoordig de handen uit de mouw en alie veertien dagendes woensdags, zullen door eenige leden worden voordrachten gegeven. De liberalen mogen vooral niet vergeten dat de nltramontaansche vijand aan de Brusselsche- poorten waakt, want de gansche omtrek van Brussel is lot in het merk der beenderen klerikaal. En om daartegen te velde te trekken, moet er dapper gestreden worden. De wekelijk- sche voordrachten in de associatie kunnen daaraan iets goeds doen, omdat verscheidene sprekers den weg zullen aanwijzen en uiteen leggen hoe en op welke manier er op den bui ten dient gewrocht te worden. Die confereetien van hel Brouwershuis zullen niet alleen in het franscb. maar ook in hel vlaamsch worden ge geven Het is de eerste maal sederd het bestaan dezer associatie, dat er in 't vlaamch voor de leden zal gesproken worden, en wel door AI, Jul. Hoste, die er zal spreken over het ont- slaven der vlaamsche gewesten, en wat er dient aangewend te worden om de liberale zaak in Vlaanderen te doen veld winnen. Dit is een thema, dal de flamingant in zijne moedertaal zal ontwikkelen, en al de kopstuk ken van het brusselsch lifaeralismus zullen die voordracht bijwonen. DE BUDJET VAN OORLOG De Moniteur van Donderdag kondigt den budjet van oorlog af voor hei dienstjaar 1876. Hij loopt tot de som 41,099.800 fr. en die van de gendarmerie, die men er afgedaan heeft, tot fr. 2.839.746.27. Als men deze twee budjetten te zamen neemt die onder het liberaal bestuur maar een enkel uilmaakten, vindt men een totaal van 43,639,- 546, franks. De laatste budjet van oorleg door de liberalen opgemaakt, in 2869, beliep maar tot de som van 36,778,047 fr. De klerikalen vonden alsdan dien budjet tc hoog; zij protesteerden op de tribuun en in de drukpers tegen de oorlogsbelastingen en riepen overal uit Als wij aan het bewind komen, zullen wij den oorlogsbudjet merkelijk vermin deren en de militiewet verzachten. Men ziet nu hoe zij den budjet van oorlog hebben verminderd en men weet hoe zij dc mi litiewet hebben verzacht. De budjet van oorlog voor 1876 is ZEVEN AI1LJOEN houderd een-en-zestig duizend vier honderd negen-en-negentig frank hooger dan onder het liberaal bestuur. Ziedaar hoe de klerikalen, die valsche belo- vers de krijgslaslen hebben verminderd. Wanneer men hedendaags de klerikale bladen leest, is men getuige van een zonderling schouw tooneel. De geuzen, de liberalen, zeggen zij, zullen den burgeroorlog ir. ons land doen ontstaan. En nogtans zijn het de klerikale gazetten ge weest die schreven Dat België rot was, dat liet niet kon gene- zen worden dan in een bad van bloed! Het zijn de klerikalen geweest die de fana/ie- ken mcl stokken hebben gewapend, allerhande beloogingen inrichten om dé groote sleden in opschudding te brengen. Ook denkende lieve klerikalen nu dat het niet genoeg meer is de suskens met stokken te wapenen; maar zij laten nu bel volk toe vreem de geweeren tegen eenen spotprijs ter hand te

Den Yker | 1876 | | pagina 2