fout ervan den ouders of den voogden toe le wij ten is. Kende Aalst de waarde niet der woorden van M. Van Wambeke. het vraagstuk des volkson derwijs ware opgelost .- maar IV!. Van Wambe ke heefl de ongelukkige gaaf van zoo zeldzaam een woord waarheid le spreken, dat wij ons door ons zelve hebben willen overtuigen over de nauwkeurigheid zijner gezegdens en wij zijn lot liet noodiotige slotwoord gekomen, dal in twee straten alleen er voor 19 kinderen geene plaats in de scholen kon gevonden worden: uitrekening die voor de stad tol eene cijfer van 220 meisjes en 200 jongens zou stijgen. Is dit klaar genoeg M - Van Wamheke. gij legl ten laste der ouders en der voogden eene nalatigheid, dat eeniglijk op het, gemeentebestuur druktwalmeer, in dien er scholen genoeg zijn, waarom licht gij van over zes a zeven jaren eenen grond aange- kocht om er eene school le bouwen, en als er spraak is van school waarom paait gij dan den raad of de inwoners niet hun voor antwoord te geven dat kortelings de plannen zullen goedge keurd zijn ener dan onmiddelijk zal aan be gonnen worden En welke figuur zal liet tafereel van M. Le Brun, dat een eeht schoon gewrocht mag gehec- ten worden, in de vergaderingszaal van den ge meenteraad, maken hoe zal de stichter der ge meentevrijheden, Jack Van Artevelde, niet blo zen als hij zich in aanwezigheid zal bevinden van een gemeenteraad die zijne bevelen van de Jesuieten.dekens «f pastoors moet ontvangen!?! schoone vrije gemeente die aldus gejukt is! Het volksonderwijs is de bijzonderste hef boom der samenleving maar M. Van Wambe ke bedoelt bovenal het godsdienstig onder wijs. dal de grondzuil er moet van Wel nu,als liet godsdienstige op hel hoogste hordeken staal, dan veroorloven wij hem te zeggen, dat liet ons zonderling voorkomt, waarom de kerk dan de school niet vervangt en de school niet af geschaft wordt om de stadskas te sparen. De kerk is immers de eenige plaats om zich met godsdienst bezig te houden: zoo was liet in vroe gere jaren en niet te min waren de kinderen zoo verre gevorderd in de schristclijke leering als he den en thans waren er geene priesters die gelast werden niet het godsdienstig onderwijs. En waarom? ten zij omdat het aanleeren van den godsdienst eenen polilieken leergang is gewor den, waar men tegen alle vrijheden, tegen de wellen van hel land uilbrakingeu hoort en ziel den, alhoewel wreedelijk. beledigd, hel nagevoel van galden smarten,onder indruk van nieuwe kwel lingen, slechts door nederige beden te kennen ga ven, wanneer zij de macht in handen hadden en ongestraft konden gebieden. Lodewijk van Nassau eu Hendrik van Bredero de sloten den stoet: beide bemerkenswaardig door de voordeelen waarmede de fortuin en moeder na tuur hun zoo mild bedeeld had, naderden met trage schreden, het hoofd verheven en strakken blik. De eerste scheen er gelukkig en fier uit, over 't ver trouwen dat heel de adel in hem gesteld had; op het aangezicht van den tweeden kon men eenige kenteekens waarnemen van het geweld dat hij zijn trotsch karakter aandeed: zijne neusgaten blaasden zich op bij het ontwaren der verfoeilijke ministers der voogdes, hij beet op zijne lippen en bliksemstralen stroomden uit zijne oogen. Aan den voet des troons gekomen hielden zij stil en Van Brederode boog eenen knie, om de prinses het verzoekschrift der vaderlanders aan te bieden. Alle aangezichten verbleekten op dezen oogenblik: aller oogen vestigden zich op de fiere Hollander en degene wier antwoord over staatslot ging besLissen. Men boog zich vooruit om eene be weging, eenen wenk te beloeren, of een geheim geschieden, welke allen weidenkenden menseh, die zich door de schijnheiligheid niet laat ver basteren, meer dap eens eenen ongehoorden af keer inboezemt. En daarom, en daarom alleen, in de oogen van allen verbasterden helg, het zij uit baat of eerzucht moet de priester eene plaats in de school innemen, en wat hel onderwijs van den katechismus betreft, dit is lieden minder dan ooit de zaak. Ik zou nog veel te zeggen hebben, maar mijn schiijven loopt zoo lang dal ik liet voor het oo genblik moei staken. Ondcrlussclien enz. xx. Onze bemerkingen tot later. [De Red.) WILLEMSFONDS. De openbare loon-en letterkundige avond stond,zondag jl. door de afdeeling van Aalst ge geven, had eene vollezaal ul .geloktDe ver- schillige uitvoeringen hebben eenieders goed keuring weggedragen en zijn warm toegejuicht geworden. Wal de voordracht van ALP. Fredericq be treft. nooit hebben wij een gemakkelijker en duidelijker spreker gehoord.hii heeft een der be langrijkste tijdstippen der belgischc historie voorgedragen, in de schoone en zuivere vlaam- sehe taal, en zijn voorwerp met zooveel orde behandeld dat elkeen wie er tegen woordig ge weest is, niet moet vreezen, als liet op de ge beurtenissen van dien lijd aankomt, ook er zijn woordje te kunnen «ussciien brengen. Om tol de pacificatie van Gent le komen; welke de titel zijn'-; 'voordracht was, als na tuurlijke afleiding der gruweljaren der heer schappij van keizer Karei en Filip II, die naar ons land onmenschelijke spaansche heulen zoo als een hertog van Alba, een Requesens enz. heenstuurden, wierp hij ouder anderen eenen blik over het yen zen verbond, nog verbond der edelen genoemdover de geldsmederijen door Pius IV, die bij een groot stelsel van aflaten den hemel verkocht en deszeifs aankoop bekende in gedrukte brevetten den stempel en haudleeken van t valikaan dragende, welke den kooper ter handgesleld werden. T was ook dan dat de hervorming grond won; en ziehier lerwelke gelegenheid; niets eenvoudi ger. niets natuutlijker. Pius IV had hel gedacht opgevat eene groote kerk le doen bouwen, nimmer genoeg geld om dezelve Sint Pieters le voltrekken kunnende woord te wete te komen. Mevrouw, zegde Van Brederode op eerbiedigen toon, de belgische heeren die hier voor uwe ko. ninklijke hoogheid verschijnen, en talrijke ande ren van den zelfden rang die zich weldra met hen zullen komen vervoegen, hebben mij gelast u een nederig verzoekschrift aan te bieden; de plechtig heid waarmede wij die poging van heden doen ge tuigt derzelver belangrijkheid. Ik smeek uwe ko ninklijke hoogheid dit verzoekschrift te ontvangen, dat niet anders bevat dan voor het vaderland nut tige dingen eu die terzelver lijd met des sou vereins weerdigheid overeenstemmen.—Indien het zoo is, vervolgde de prinses, met eene zoo flouwe stem dat men haar met moeite kon verstaan, uwe vraag zal ingewilligd worden.— Er blijft ons dus niets meer over, hernam Van Brederode, dan openlijke onze getrouwigheid aan koning en staat te betui gen: Wij weten dat er beledigende geruchten ver spreid zijn en dat men ons boosaardige inzichten toegeeigend heeft. Dit zijn eerlooze lasteringen en wij zouden willen dat degenen, die ons in het ge heim beschuldigd hebben, zich dierven laten ken nen en hunne gezegdens staande houden, om ze te kunnen beschamen, en om de ware plechtigen, volgens al de strengheid der wetten, te kunnen be- stralfen, bijeenverzamelen.beraamde hij versehillige mid dels in te voeren en wel namelijk den aankoc i» van den hemel door de moordenaars, dieven, roovers, verkrachters, godsloochenaars enz. enz. voor eene zekere som gelds, welke op de boven: gemelde alJaatbrevetlen in alle letters bepaald stonden. Deze uitvinding, die de gevoelens van zoovele paters kwetsten, verwekte misnoegen en zij kouden zich niet wederhouden tegen die handelwijze te protesteeren. waaruit den naam van protestant is voortgekomen. De edele ridders, graven en hertogen van d zeventien provinciën, die schier al door de ver volgingen der geld bazen van dien lijd,— welke lot dusverre dezelve zijn gebleven, en de ge loofsonderzoekers als ketters werden verklaard en ten gevolge hunner goederen beroofd, waren hun vaderland ontweken, om aan eene zekere dood le ontsnappen ondertussehen hadden d< gemoederen van liet volk eene hevige opgewon denheid genomen, door de vijftig duizend uit voeringen hunner broeders met het strop, de g ilg, de bijl of den brandstapel; ook keerden zi; kort daarna in hun Vaderland terug om hunne broeders ter hulp te snellen de bijzonderst, edelen of zoogezegde geuzen of bedelaars zoo als Berlaimond ze .betitelde,mei name prins Willem van Oranje. Marnix van St-Aldegonde, Brede rode enz. enz. veieenigden zich in raad en heloten een rekwest de gouvernante Margareta aan te bieden om paa! en perk te stellen aan die gruwelijke mensclienslachting. 't Was niet zon der moeite en volharding dat zij er in slaagden ten vredestraktaat aan te gaan, bij 't welk elk een meester van zijn geloof erkend werd, vredestraktaat of pacificatie van Gent waarop ook de liandteekens der drij abtheeren of hoof den der kerk geplaatst zijn, namelijk Jan Van, der Linden,abt van St-Geertrui te Leuven; Gis- lein Timmerman, abt van St Pieter le Gent, en Matthias Moulart, abt van St-Ghislein in Henegauw en. Dit traktaat werd den 8 November IS76 met trompetten en bazuinen afgekondigd. En't was overal in Vlaanderen en heel Nederland door feest op feest. Dat M. Fredericq onze welgevoelde dankzeg gingen ontvange voor eene zoo belangwekkende ontvouwing dezes akelig tijdstip onzer historie. SCHOONE BENOEMING M. Vilalis van Wamheke, advocaat te Gee- raardshergen.is tot rechter bij de rechtbank van Dendermonde benoemd, bij koninlijk besluit van 6 dezer. Het schijnt dat minister de Landtsheere een bijzondere faible heeft voor de klerikale veroor deelden, welke hij volgens de grofheid der be gane feilen in waardigheid weet te vei heffen,'l is reeds de derde benoeming van veroordeelden dat hij bij de rechtbank van Dendermonde ge daan heefl. men treft er al MM. Limpens en Godthecls aan, nu komt den duo tol trio ver hoogd te worden met de benoeming van M. Van Wambeke, die door de rechtbank van Gent als eerschenner, eenigen tijd geleden werd veroor deeld. Als men de magislraluremet zulke cadeautjes begiftigt, dan begint voorzeker de gerechtigheid te wankelen. Welke zonderlinge ministers er tocli onder de klerikalen zetelen WAAR ZIJN NU DE KLERIKALE CHRISTELIJKEN Het gurige wintersaisoen duurt en duurt, en de liefdadigheid bekommert zich niet met de ellen de, den honger en de koude die zoovele huisge zinnen teisteren. Bestonden er geene liberale maatschappijen,

Den Yker | 1876 | | pagina 2