Hier Ier «lede toont liet gemeente bestuur in schijn veel sympathie voor het staatsonderwijs, maar zijne beslissingen en doeningen bewijzen dat er bij die sijmpathie niets rechtzinnig noch ernsiig is. En waar men dubbelzinnigheid ontwaart,is hel aan iedereen toegelaten Ie raden en te vermoe denwant onderduims wordt er veel gewroed en 't onderwijs is eene zaak. van klaren dage en niet van het donker of duister, w aar de perso naliteiten nooit van eenigen tel kunnen of mo gen zijn fVie de haver verdient moet ze ge gund, worden. DE VOLKSKAMER heeft na een vakancieken van eenige weken, dinsdag hare bezigheden hernomen en de begroo- ting van binnelandsohe zaken aangevat. De herinrichting en wapening der burgerwacht, verleden jaar zoo Stellig door >1. Delcour be loofd, is nog eens te berde gekomen. Maar nu heeft minister Delconr vlakaf gezegd dat hij er niets zal voor doen. Het kapittel van het onderwijs heeft het voor werp geweest van nog al eene bemerkenswaar- dige woordenwisseling. De doodmakers van 't officieel onderwijs zijn onder 't gewicht van onwederleggelijke beschuldigingen aan den dag gekomen gelijk zij altijd zijn M. Van Wam- beke die er een voorstander wil van zijn in de oogen van sommige kamerleden, en te Aalst een onderwijsgesticht voor meisjes, dat als model mag aangetoond worden, zoo deerlijk heeft wil len radbraken en verdelgen, is weeral eens het masker afgerukt geworden in volle Kamer; door de lezing der proces-verhalen van eenige zittin gen des best uren dl ureels van onze middelbare school, is de logenstraffing w elke li ij in 1875 uitbracht in den wind geslagen. Wat men hem toen ten laste legde, is maar al te waar. O schande En welke schande voor een arrondissement welke door een dusdanig man vertegenwoordigd is. een man aan wie men niet aarselt Ie zeggen: liegen is bij u eene tweede natuur en voorlaan geloven wij niets meer van al wat gij nog zult zeggen» Is hel dan tc verwonderen dat zulke, man overal bekend staal als een verkalde leuge naar En op zulke beenderen en vietsch moet de maatschappij harp hoop tot veredeling en vcrzedelijking doen berusten Droevige toe stand OVERAL DEZELFDE. De klerikale bladen maken veel gerucht van arme kapucijn er in de eeredamen te genaken. Hij hield de oogen op haar gevestigd, als met het in zicht haar 't woord toe te sturen; maar voor be eer ste maal misschien ontbrak hem den moed, en die man zoo standvastig, zoo vastberaden in al de om standigheden van het dagelijks leven, voelde zich verlegen in eenen voor hem nieuwenkring. Mijne lieve jufvrouw, zegde hij eindelijk, zich tot degene wendende die hem als de zachste en de beminnelijk ste van heide voorkwam, zijt gij in den dienst ha- rer koninklijke hoogheid? Slechts sinds eenen dag, mijn-vader, antwoordde Adelaïda.Maar uwe ge zellin? Ik, hernam Eleonora, heb al reeds drij jaren bij dame Margareta doorgebracht. De mon nik scheen over dit antwoord voldaan; nog tans aar zelde hij nog eene wijl en de soort van vrees well e zich over zijne gelaatsvormen verspreidde maakte een zonderling kontrast met zijne grove trekken en zijne natuurlijke vastberaden houding. Zoudt gij mij tot haar niet kunnen leiden, hernam hij met wankelende stem? —Bij hare koninklijke hoog heid op dezen oogenblik! herhaalde de eeredame. Ditzou mij onmogelijk zijn.Welnu, zegde hij, zonder zich te verontstellen, ik zal mij zelf binnen den blaam welke Caraman's uitnoodigingeu op zekere familien van Bergen werpen. Maar geene melden de onbeschoftheden bc- gaau en 'taffront onderstaan van een hoog kle rikaal schepsel dat zich overal, elders dan te Aalst, in de liberale kringen indringt. Hi bben wij den fameuzen toupet van Aals1 niet al genoemd, die telkenmale hij naar Gen' ging de CONCORDE bezocht: Welnu, weinige dagen geleden kwam bi„ nog eens bet hoofd ver heven dit lokaal l innen, maar was nauwelijks neergezeten of M Van Wambeke weid vriende. lijk verzocht dit lokaal onmiddelijk te verlaten: hij trok er zoo koelbloedig van door als of er niet gebeurd was. Hoe gevoelig die bokkerijder toch is. LIEFDADIGHEID. In ons nummer van zondag laatst bespraken wij de liefdadigheid onzer klerikale bazen. Wij wezen op de onverschilligheid die zij gedurende dit guur wintersaisoen den behoeftigen.koud -en honger lijdenden betoonden:die klerikale onver schilligheid voor hunne noodlijdende broeders is niet lokaal,maar doet zich heel ons Vlaanderen doorgevoelen: in de kleine zooals in de groote steden en zelfs in de kleinste dorpen worden er jaar in jaar uil omhalingen gedaan: toeu eens voor bet nieuwjaar van den Paus, dan weer eens voor Pieterspenning, de Chineeskcns en vervolgens voor honderden bioedersclup- pen, en zoo verzamelen die schooiers der doode handwij zeggen doode hand, wa.it niemand weet wie de opbrengst dier menigvuldige schooierijcn inpalmt - .ilzaggelijke sommen gelds 0111 naar den vreemde te voeren, hunne medebroeders van honger en gebrek latende verkwijnen.Terwijl dt liberale maatschappijen,, vanhier en elders, kampstrijden uitschrijven, feesten inrichten, waarvan de opbrengst ten voordode der beboeftigen gebruikt wordt en onze Aalstersche liberale vrienden hunne beur zen openen. Op tweeden Januari 1876 werd er, in name der burgerwacht van Aalst, eene brooduiidee- ling, in baar lokaal den Jagei, gedaan en zon dag, 16 dezer,heeft er ten bovengemelde lokale, dank M. Hypolite Le Clercq nogmaals eene merkwaardige brooduitdeeiing plaats gehad. Of onzen oproep cenigcn invloed op de ge- moedt-ren der klerikale bazen gemaakt heeft, of wel ot liet 'l effekl van dm dooi is die bun versteend hart malsch geweckt heeft, weten wij niet; maar 't is siellig dat er toch eene bijeen komst der iiizameliugsbazeu voor Paus enz. moet plaats gehad hebben, en 't ordewoord gegeven werd ook iets le doen voor de noodlij denden,w elke zij toi dus verre van buil aandeel beroofd liadden;want deze week floreerden er leiden: Het bevel onzes provincialen gebiedt mij naar Vlaanderen te vertrekken, en alvorens mij te verwijderen, wil ik dame Margareta spreken. Zich aldus uitdrukkende, wendde hij zich naar de deur die naar de binnenplaatsen des paleizen ge leidde.Houdt stil, mijn vader riep Adelaïda uit: mijne nicht zal op mijn verzoek wel iets voor u wa gen'. Niet waar Eieonora? De eeredame drukte de hand barer gezellin: 't is inderwaarheid, zegde zij eene roekeloo/e onderneming, maar ik zal goe den wil toonen, om mijne vrienden niet te bedroe ven: want ik lees in hare oogen hoe pijnlijk het heur zou vallen, moest ik uw verlangen dwars- boomen. Gij gaat dus beide met mij naar de ver trekken der gouvernante. Misschien elk ander persoon dan de geliefkoosde eeredame, zou den toegang verboden gevonden ge vonden hebben, maar de deurwaarders denden het onbepaald gezag welke de schoone Eleonora bij hunne meesteres' genoot, en al de deuren werden voor haar geopend. Men dierf zelfs de arme kapu cijn die haar volgde, den bedelzak op den rug en den stok in de hand, niet wegstooten: want men wist dat der prinses grillen alle oogenblikken de wetten der plichtplegingen overtraden jufvrouwen in de stad, die van huis tot huis al- moezen ten voordeele van den armen gingen af bedelen: dit is eene loffelijke handelwijze; maar waarom gebeuren zulke omhalingen niet met gesloten bussen? Waarom moeten de rondhalers welen wat elkeen geeft of in slaat is le geven? Weten die leeraars en verspreiders van 't evangelie dan niet,, hoe het wil dat er gegeven worde de linke hand moet immers niet weten wat de rechte geeft. Wij durven ver hopen dat in hel vervolg alle omhalingen op zulke wijze zullen geschieden. VRUCHT VAN DEN ARBEID. De derde afstammeling van Astor, wier oud grootvader over een honderdtal jaren schier als bedelaar naar Amerika vertrok, komt een erf deel te doen van zijn vader, Astor II dat tot niet min dan een miljard belooptide eerste veer tig miljoen werden gewonnen met den vellen- haiidei. DE TRIBUNALEN. Wij vernemen dat de lieer Cleynhens, profos snor te Mechelen; de heer Siakenbergs, pastoor van Sint-W illebrords parochie te Antwerpen; Van der Sanden, koster te Antwerpen op 31 dezer voor de correctioneele rechtbank van Ant werpen gedaagd zijn: de eerste om le Antwer pen in 't geheim een huwelijk ingezegend te hebben, zonder dat er een burgerlijk contrakl had plaats gehad; de twee andere als medeplich tigen in deze overtreding. Zou het ons geoorloofd zijn te vragen waar bij hel komt dat de zaak van den heer deken Sacré zon lang onderweg blijft? men herinnert zich nogtans dat M. Sacré zich de eerste aan ee ne dergelijke overlecding schuldig maakte? of zou daar misschien ook al onder gekonkel foesd worden? dit zal te zieu zijn! DE PAUSELIJKE BLIKSEMS. De dagbladen melden dat de paus bevel gege ven heeft om acht honderd donderschermen te koopen. Zouden de bliksems van het Valikaan wel ver sleten zijn en liet effekt niet meer maken dat zij vroeger deden op de onnoozele lieden? LOUISE LATEAU. De mirakuleuse van Bois d'Haine, die uit de vijf wonden bloeit, zegt de Courier de Jiruxel- lesligt op sterven. Louise Lateau ontvangt alle dagen de com munie en iieeft reeds het H. Olysels gehad. Als het ongelukkig meisje de wereld zal af zijn, zal du geestelijkheid, die haar binst haar levengexploiteerdh heeft, haar heilig doen ver- klaren en weldra zal men bedevaarten inrichten ter eere van de Heilige Louis Lateau. Dat is wederom nering voor de klerikalen winkel. 200.000 FRANK VOOR DEN PAUS. Eene depeche uil Rome meldt ons dat M. de senateur Solvyns, aan den paus TWEE HONDERD DUIZEND ERANK is gaan dragen, welke in het bisdom van Gent zijn ingezameld geworden. Het oogenklik kan inderdaad niet beter geko zen zijn om zulke groote som aau een man te gaan overandigen, die paleizen bewoond, die miljoenen te zijner beschikking heeft, terwijl hier in ons Vlaanderen, ten gevolge van hel gu re w eder zoo vele armen te helpen, zoo vele treffelijke werklieden zonder arbeid zijn, die men met dat geld bezigheid zou kunnen ver schaffen, O? de klerikalen moeten harlelooze menschen zijn. als men ziet dat op het oogenblik dat zij 200,000 fr. aan den Paus dragen, zij nog in- sclirijvingslijslen openen om dienzelfde Paus zijn nieuwjaar te geven en dat de bien public alleen reeds ongeveer 30,000 fr. daarvoor heeft ingezameld. nmww»' - —"mui tl; «■■TigEfiM- —mbbmmwwi

Den Yker | 1876 | | pagina 2