®e"- Zeg men hun De geestelijkheid verbiedt de liberale dagbladen en sell ritten te lezen, dat is niet waar. de geestelijkheid doel dat niet. De geestelijkheid gebiedt voor de cleriealen te stemmen. dat is weeral niet waar, dal doen die herren niet. De pastoors geven de menschen geene abso lutie die de liberale schriften lezen of voor de li beralen stemmen. weeral niet «vaar. Zij vervolgen de liberalen, dat is eene af schuwelijke logen. Zij bemoeii nzicb van 's morjens tot 's avonds met kiezing, kiezerslijsten, enz., enz.,— welke schrikkelijke lastering Kr is dus niets, niets waar. Wij zien dit alles dagelijks onder de oogen, en zij loochenen nog. Wal bewijst dit Dat zij in het openbaar met hunne grondstel sels niet voor den dag durven komen dal zij welen dat hunne handelingen alle palen te bui len gaan en zij door de goede rede niet kunnen verdedigd worden. Iniusschen lijden en zuchten degenen die on der dit juk gebogen gaan. Zij vervloeken den toestand waarin zij zich bevinden en wenschen uit den grond des harten dat de maatregelen mochten genomen worden om de politieke gees telijkheid op hare plaats te stellen. Hoe, zij zijn het niet Zij zijn het niet, neen, die overal waar zij kunnen, alles beletten wat hun hoogmoed, hun ne heerzucht zon kunnen tegenkanten. Zij zijn het niet die. in onze kleine steden, in onze dorpen die lezing der liberale gazetten beletten. Zij zijn liet niet. die beletten te dansen, die beletten dat gedurende de kgrmis een orgel speelt, die zelfs van geen arme peerdeken meer willen. Wie is het dan Ondervraagt onze,brave landslieden; onder vraagt ze wanneer ze verzekerd zijn hun hart te mogen openen en niet vreezen te spreken tot iemand die bun kwaad wil ondervraagt ze, en gij zult hooren. Zij, de geestelijkheid, geholpen door bijna gaosch den cêldom, en zij alleen, drukken lood zwaar op de vrijheid cn onafhgnklijkheid van burger en landbouwer. GEVLOEKT ZIJ DE VORST DIE TE - WAPEN GEBIEDT Moeder natuur heeft verdelginsmiddelen aan de hand. om het arme menschdom te teisteren. Al wat zij doet geboren w orden moei zij ook de geheimzinnige pelgrim gevoelde noch vrees, noch onzerkerheid. 'lij zette zijne wandeling voort alleenlijk zorg nemende zich derwijze te plaatsen dat de L'chtstralen op hem niet vielen, en hij el- ken voorval bracht hij de hand aan den lendriem, waarin hij voorzeker ander reisgezellen dan reli- kwiën verborgen hield. Maar nauwelijks vatte hij eenigo «voorden of hij liet Zoodra het wapen los dat hij vast gegrepen had. Do stem welke hem het oor getroffen had, was degene der abdis, die het meisje troost in de ziel trachten te storten en poogde hare ongerustheid te doen verdrijven. Oude gekin, morde de pel grim, waarom laat gij haar niet sidderen cn wee- n--.n over de ongelukken die hare familie overval len hebben en den tamspoed welken men haar voorbereidt. Zij behoorde mii toe Maar geduld "Wij zullen zien waartoe uwe verguldG «voorden zullen dienen Voorovergebogen naar den kant van waar de stem opging, deed hij nog een stap vooruit en zijn blik kon tot in het diepste der cel dringen, 't Was ecne kamer van meubels en versieringen ontbloot en daar of omtrent gelijkende aan degene die men hem bestemd had. Bij de stralen der lampen wel ke ze verlichtten, kon men heel wel de evenzoo uitdrukk 'lijke gelaatsvormen der beide vrouwen, die er vereeoigd waren, onderscheiden. Eene doen vergaan, en daarom bezit zij, als even wicht van hare wonderbare vruchtbaarheid de afgrijselijke geesels, die wij hongersnood, ziekte, en oorlog noemen. In vroegere tijden kwam de hongersnood dikwerf onze streken plagen hij volgde den oorlog op. die gedurig op onzen vlaamschcn bo dem woedde en besmettelijke ziekten deed ont staan, die liet volk wegmaaiden. Doch de verbazende uitbreiding der nijver heid. de wereldhandel en de steeds toenemende beschaving bevochten eindelijk <l< n vreezenlij- ken honger. Ihteene land begon 't andere te spijzen en in stede van hongersnood kwam de min erge duurte 'ter levensmiddelen. Het volk stierf nu nb'i nu niet \an meer van honger, maar werd als grashalmen afgesneden doorpok- ken typhuskoorls en clmlo'-o. liet'slimine brein der menschen, dat als be hoedmiddel legen den hongersnood, den wereld handel nazocht, zal zonder twijfel ook een heil zaam geneesmiddel tegen de besmetlijkheid der koorlsenvinden reeds is daar de bevrijdende pokinenting. Doch alsdan zal de woelige oor log nog akeliger toenemen om de nooit verza ligde en altoos barende natuur te spijzen. Dagelijks zien wij de reeds te groote verdel- gingskrachl des oorloge aangroeien men slaat niet meer, men schit t men kwest niet meer. men moord men doodt niet meer bij honderd tallen, maar bij honderdduizendtallen. En welk is op onze dagen de meest gevierde nitverheid, tenzij de wapenmakerij en wal word er op wereldtentoonstellingen ea elders.meest bewon derd ten zij de kanonnen en andere moordtui gen en welke mannen winnen op eenige dagen lijds een wereld, vermaardheid, len zij Arm strong Chassepot, Albirii...,'f Voorwaar, de grootste held is thans deze, die van heelverre in één machtig schot, hel grootste getal cvenmenschen vermoorden kan de groot ste vorst is thans deze, die meest kannonnen- vleesch in de kleederen van zijn volk kan ste ken, die het meest bloed menschenbloed broederbloed kan doen vloeien, die overal dood en vernieling kon zaaien ja de moedigste vorst is hij. die van zijn paleis, de berichten van den vreeselijk woedende krijg, de kanzen van den oorlog afwacht om des noods, en op lijd. nieuwe slachtoffers uit hunne haardstede op te roepen. Arme drommels die in vocht en in slijk en doomendc menschenbloed het leven lieten, op Sedan 's velde. Gevloekt, duizend maal gevloekt zij de vorst die <1 te wapen gebiedt O, ik zal u nog eindelijk moeten bewonderen, gij. dwingeland, verarmer uws volks, geduri gé onruststoker en rustelooze moordenaar, die voornaam had Kakel de Stoute Gij ten min duodelijke smart, maar eene smart die der on schuld maar toehoort vertoonde zich op het ge laat, in de bewegingen en in gansch Adelaï- da 's houding. Bleek, de hairen hangend, in een rouwkleed gehuld, dat liare albasten handen nog meer deed uitschijnen, zat zij aan den voet eener nederige legerstede op oenen stoel en hield het hoofd half op de horst gebogen. Nevens haar, grooter en kloeker gebouwd, van eene ernstigere schoonheid en oenen meer gevorderden ouderdom,stond de abdis in de houding eener koningin recht, maar met den zaehten 011 medelijdenden blik eener vrouw zij schéén in hare smart te dèelen en zon der heel het eevoel harer weerdigheid en macht te verliezen. Bij haar aanzien gevoelde men dat den adel harer familie en den luister van haren naam van in do jeugd den eerbied op haar getrok ken, in haar oen weinig hoogmoed geboden had den. Maar 't was voldoende haar eenige oogen- blikken te aanhooren, om te zien dat dien hoog moed zich slechts liet welgevallen in het goede, en eene nieuwe kracht aan hare kristelijke deugden bijzette. Zij sprak tot het meisje met de welwil lendheid eener moeder, en met die bevalligheid van overtuiging aanhet schoone geslacht eigen, zij wist hare smart door woorden af te breken, en een oogenblik dit ontroosbaar hart te vertroosten. Vervolg nadien) ste kondel in den bloei des levens, op vier era twhitigjarigeu leeftijd sterven, en vier voeler, grons te Naticya dat was u genoeg. Gevloekt zij'de vorst, die te wapen ge biedt VOORTAAL EN VRIJHEID. HetTooncel- en Letterkundig Gezelschap Voor Taal en Vrijheid geeft toekomenden Zondag 24sten, zijne derde looneelverlooning op Stadsschouwburg. Wij zijn in staat te ver zekeren dat deze vertooning, in geener mate, aan hare voorgaanden moet onderdoen. Ofjarila of de wilde vrouw De Violier, twee blijspelen, door Van Peene; Tripoletje en Kollekwintoperette-tafereel, door F. Van de Vonde. Ziedaar, voorwaar, een progrornma dat ons zeer veel beloofd daarbij de gunstig gekende tooneellisten en een voortreffelijk orkest, dit alles verzekert ons eenen aangenomen, nuttigen en leerrijken avond. Wij twijfelen niet, of de groote menigte, bij iedere vertooning tegen woordig, zal dit maal ook uit onze stad en de naburige gemeenten. Zondag naar den scfiuuw- burgslroomen. Met zulk allcruitlokkelijkst voor uitzicht zal geen liefhebber van kunst en ver maak willen te huis blijven. DE VOLKSKAMER. De Legrooting van ontvangsten en uitgaven werd zonder builengewoone opmerkingen ge stemd. De zitting waarin men den budjet van Jnsttcie besproken heeft, is nog al belangrijk geweest onze fameuze representant, M. Woeste heeft minister De Lantsheere ondervraagd over het besluit door den gemeenteraad van Oostende genomen, het luiden der klokken, in de menig vuldige kloosters, die de badstad bezit, buiten de uren door de wel toegelaten, verbiedende. M. Woeste beweerde die maatregel tegei.strij dig met onze Grondwet. M. Pirmez heefi den gemeenteraad van Oos tende in weinige woorden recht gedaan en mi nister De Lantsheere heeft zonder omwegen verklaard, dat hij het genomen besluit niet zal verbreken. MFière-Orban beeft M. Malou ondervraagd betrekkelijk de financieele ramp die den Union du Crédit komt te treffen en hein verzocht de Kamer bekend te maken met de verliezen w el ke den Union gedaan heeft. De uitleggingen door M. Malou gegeven zijn van natuur om de belanghebbenden gerust tc stellen. Al de maatregelen zijn genomen, om de noodlottige gevolgen dier ramp te vooikoineu. Dedisculie der waterloopen is tot 11a Kerst- misvakunlie verschoven, WANNEER HET EERSTE KOFFIJHÜ1S OPKWAM. Men schat het aantal cafés en estaminels in Parijs en het overige van Frankrijk op minstens 115,000. Toch bestond er voor twee honderd jaren geleden nog geen enkel. Een armenier, Pascal geheten, opende in 1674 op de kermis te Saint Germain, bij Parijs, voor het eerst een koffiehuis en spoedig daarop een tweede op den quai de l'Ecole in dier voege als hij te Konslan- linopel gezien had. Dit voorbeeld vond ras navolging en het wa ren aanvankelijk meestal Levantijnen, die kof fiehuizen oprichtten. Men kreeg ook spoedig wandelende koffieverkoopers, die van straat lot straat gingen en hunne waar uitkreten. De koffie was toen nog zeer duur; het pond kostte 40 kroniien, wal, legen de hedendaag- scbe geldswaarde gerekend gelijk staat met 500 tr. Een italiaan, Procope genaamd, opende het eersteen gezellig koffiehuis, waar de omgeving in—iHOJULilil— 1 -MmMMkflMBBiiMmMl".1

Den Yker | 1876 | | pagina 2