m en alsdan zou omgeslagenzijn.waardoor de pei- sonen, die er zich op bevonden, armen en bec- nen konden breken en de omstanders konden verpletterd worden. l)i<! lafhartige daad, dal is een tjcefkenswerk. Men herstelde den wagen zoo goed mogelijk en men deed den aangeduiden omgang. De wagen was om half vier ure aan de Kaai, toen eensklaps eenen hoop klerikalen uit een buis, met eene koetspoort, door een klerikaal bewoond, zegt men, kwamen en zich met stokken en «me tête op de muziekanten wierp, die ver- spieid werden en vervolgens den wagen aanvie len een der geleiders werd op den grond gt - worpen, een peerd ontving eene messteek en men beproefde de strenge door te snijden de maskers werden door de congreganistcn en eeni- ge fanatieke kopstukken aangevallen, lerstond sprongen eeinge liberalen bij en met behulp der politie kon men groote ongelukken voorkomen. Pc wagen na van die bagarre verlost te zijn, heeft nogmaals den toer gedaan, hier schuifelde men en daar riep men leve de bisschop weg met den bisschop leve Monseigneur naar Froidmoud Dumond weg met de Geuzen jeve de liberalen 1 leve Leo Xlll enz., enz Bij den terugkeer, was eene hinderlaag niet meer mogelijk de zang A bas Malou. verdoof de het geschuifel en de uiljouwingen der kleri kalen. De burgemeester, de prokureur des konings en de politie waren ter plaats gekomen, en de gendarmen waren opgeëischt. Er zijn vier personen aangehouden die den wagen aangevallen hebben het zijn vier kleri kalen. w Proces - verbaal is opgemaakt legen drij ande re klerikalen, die gekend zijn. Verscheidene personen zijn gekwetst, eene met een casse - tête, is erg aan liet aangezicht gewketst. De wagen was nochtans geheel onschuldig, er wareu zinspelingen tegen de broeders op maar die zeer wel toegelaten zijn. Een onderzoek is geopend over die daad van burgeroorlog, waaraan de klerikalen zich schul dig hebben gemaakt. Wij zulieu bet gerecht zijn werk laten doen. ONS HEER IS MET DE LIBERALEN Zaterdag zegde mij een vriend morgen zal het schoon weder zijn, want indien de ou de paus framacon was, moet God een Geus ^Eu zoo is liet werkelijk. Ons Heer heeft bet uitgaan der kalvakade op eene schitlciende wijze bevoordceligd. Ganscb de week heeft iet geregend en gewaaid tot zaterdag nacht was bet een weder waar men geen jesuiel zou door- gejaagd hebben, en zondag zijn onze sapeurs melde schoonste zonneschijn vertrokken en heeft de kalvakade zonder regen baren ommegang kunnen doen. Dit is wel de hand Gods Ons Heer wist wel dat men onze politieke priesters, onze al les opvretende kloosterlingen,onze ailersmccrig- ste broerkens der vei keerde chiislelijke leering ging bespotten, hij kon dien uitgangbeletten ,maar neen hij heeft bij zich zeiven gezegd die mau- nen gebruiken maar al te lang mijnen naam om hunne zakken te vullen en de menschen te be driegen. ik zal dc geuzenkalvakade met eene heldere zonneschijn begunstigen, dit zal mijne wraak zijn. en boe meer zij bun bespotten boe liever dat ik liet zal hebben». En of zij er van gehad hebben Wat was het gerecht dat door onzen minister gansch verkwezeld wordt fijn afgeschilderd Eene schaal met een domper op, een Assiesen bof met een broederken voor voorzitter De plaats ontbreekt ons om gansch den stoet te ontleden. Vergeten wij niet te melden dat ons liberaal muziek overal met den besten bij val ontvangen geweest is en dat hel overheer lijk gespeeld heeft. De maatschappij*^ Pscrime»< de geldinia- mclaars, hebben voordcelig bewerkt geweest. In een woord Aalst was deftig en puik in den stoet vertegenwoordigd.hopen wij dat de school er wel mede vareu zal. D- betreurde, dat de Oude Gardeeen liberaal mu ziek, naar Brussel die beestigheidgelijk hij dit noemt, op ging luisteren, zal woedend gewor den zijn wanneer hij vernomen heeft dat M.Lie- naert, dc vertegenwoordiger der provinlie, naar Brussel geweest is. Hoe! M. Lienart heeft, door zijne legeBWOor- digheid te Brussel, al de kwezelaars en boeren, door wie hij gekozen is, doen deel nemen aan de manifestatie tegen de papen en nonnen! Wel er moet protest ingediend worden, gij moet protestecren, Denderbodeuwe partij is ont heiligd, isonteerd!V-B* AAN PROSPER ULTRAMONTAAN. Een pleiter moet zich eerbiedigeii en in 'l midden vau den dag niet dronken loopen gelijk een zwijn. Ik heb u te Gent op de bloementen toonstelling gezien gij stond eenen advokatum- chikerarium te bewonderen en uwe beenen waggelden onder uwe grove romp. Dit is lee- lijk, Prosper, jongen, gij moogt dit niet meer doen. IN DE STATIE. Eene ontmoeting van Pee den neus en Merten den groeten JUwaiMaertfw.kopt.egeu kop, brengen ons deze kleine gynydotojiyd bedenkingen te binnen. Merten als of hij bijv. aan M. Van Wambeke sprak en en schier niet wetende waar zich te wrin gen of te draaien ik zou geheel mijn judas smoel en nog veel er bij wel willen ten beste geven, hadde ik Pee den neus niet gezien. Pee den neus als of hij aan zijn vriend Van Nerum sprak, zoo hoovaardig als een Pacha met volle kusten goud begoed De donder, hoe is bet mogelijk dat twee zulke valschaards, pharizeërs den eenen den anderen den kop niet inloopen; aan ziel en lichaam wij waren geen strooiken uit onzen weg. tracht uwen geest te tooien met do sieraden der kennis en der weienschappen. Tracht u door onderwijs en geleerdheid op te heffen tot den rang van die meer begoeden wier lot gij soms btgeerig aanstaart. Hiertoe ook wor den u de middels onbaatzuchtig en kosteloos aan de hand gedaan. Bezoekt de ayond- en zondagscholen gaat naar de volksbibliotheken en leert uw heil vinden in hel lezen van nuttige en aangename boekeu. Ivomt naar de volksvoordrachten, waar u de zaden van 't goede, de kiemen der deugd zullen worden in 't hart geprent. Sticht onder u werk- rnans- en werkmeisjes genootschappen, zooals wij er in ons Gent zoovelen tellen, waar gij u door zang eu spel var. den lastigen arbeid kunt uit rusten en u tevens onderling volmaken en be schaven. Volgt de wijze raadgevingen van hen die niets anders dan uw geluk en uw welzijn betrach- Ên wanneer gij aldus door moed en krachtsin spanning uw doel zult bobben bereikt wanneer gij eens in uw huis, bij den stillen vreedzamen haard aan uwe kinderen de begrippen van orde, spaarzaamheid en vooruitzicht, die ik onder u heb pogen to verspreiden, zult inplanten en inboezemen, o dan, mijne vrienden, in't volle genot van het ware geluk, denkt dan ook soms eens met dank baar hart aan hem, die niets anders dan uw welzijn beoogde, denkt aan die edelmoedige mannen, die al zullen doen wat in hunne macht is om uw heil le bevorderen dat zal mijne, dat zal h zoetste belooning wezen. MM. VANWAMBEKE, VËRBRUGGHEN EN WOESTE. Weet gij, geachte Ileeren, wier vertegenwoor digers gij zijt De Denderbode gelast zich met het u te zeggen. Hij zegt dat da lotelingen der dorpen, meestallen in de oesterputten zitten. Dit geeft de maat der opvoeding en der zedelijkheid der boeren. De boe ren in plaats van in treffelijke herbergen hun geld te verteren, verbrassen het in de slechte hui zen, in de oestersputten, gelijk De Denderbode, die kroegen heet. Binnen twee jaren zullen die lotelingen, die on derhouders der oesterspnttenbazen, kiezers zijn en voor u moeten kiezen, geachte boeren-en dom- persvertegenwoordigers. Bij gevolg, orgo dus, zijt gij, volgens De Den derbode ,de vertegenwoordigers der oestersputbazen of ten minsten hunner kalanten, 't Is proper. V,B. DE St. JOSEFS KERK Mijne medebroeders in christus en in Schaar beek 1 Gelijk gij weet heeft er zondag eene God lasterende kalvakade de straten van Brussel door kruist 1 Een mensch die nog een zierken chnste- ne gevoel in zijn lichaam heeft moest dit betreuren en mocht zekerlijk naar Brussel op dien dag niet gaan.Hewel.broeders van Schaarbeek, van de hoog te onzer St Jozefs kerk is het schandaal gekomen. Wij allen, kristenen, hebben zonder het te weten dien afschrikkelijken stoet aangemoedigd in den persoon van een groot, en mager lid van het kerk fabriek, die te Brussel met zijue twee zonen, naar de kalvakade gaan zien is Laat ons bidden, broeders, opdat God de schrik kelijke straffen welke wij verdiend hebben, van ons afwere. Onze provinlie bij de kavalkttlde. M Licnarf zal zeker een eitje mei de Den derbode te pellen hebben. Dc Denderbode die EN WAT DOEN DE LIBERALEN VAN HUNNEN KANT NIETS Terwijl de liberalen met eene onbegrijpelij ke onverschilligheid bezield zijn voor hunne drukpers, wat zien wij bij de klerikalen ge beuren Dezen zijn onverpoosd bezig overal hunne gazetten binnen te smokkelen en in ge tal te verdubbelen. Inderdaad zij verslaan goed hel belang dat het ingeschrevene woord heeft en den invloed dien het kan uitoefenen. Zullen d: liberalen daar nooit les aan ne men Eiwclinweerwil de klerikalen nooit rus ten om hunne bladen te verspreiden, klagen de klerikale gazetten nog dat er niet genoeg ge daan wordt. Inderdaad dc Bien Public zegt De pers verbeteren ten dienste der Kerk. haar in de verwarring van het hedendaagsche le- ven eene aanzienlijke plaats verschaffen en een reebtmatigen invloed, dat is een goed werk in den volsten zin des woords. Ook de Journal de Bruxelles slaat op de trommel en zegt De verbetering, de vermenigvuldi- ging der katholieke gazelten zijn voor allen plichten. De katholieken die zich met die groote kwestie van onzen tijd niet zouden be- kommeren zouden niet alleen slechte burgers maar ook flauwe kristenen zijn. Wij voegen bij die aanhalingen uit de kleri kale gazetten maar eene bemerking W aarom werken dc liberalen ook niet om huiiie gazet ten te verspreiden Maar neen zij heb ben liever te slapen, nog te slapen, altijd te sla pen Dat is immers dc hoogste zaligheid. GOED ANTWOORD- Zondag bevond zich veel volk in eenen café te Brussel, toen een geldinzamelaar, met eene soort van capucieuenüleed aan, zijne beurs voor den schoolpenniug aan eene talel aanbood, waar zich V i Y R 'w A.

Den Yker | 1878 | | pagina 2