i de van eenige krenkingen in den geest. Wij beklagen wezenllijk die dame, welke zoo on gelukkig is, maar wij zeggen dat O. L. Vrouw van Lourdes ondankbaar is, van niet het minste mira- kelken te willen doen om hare grootste voorstan ders bij middel van haar mirakeleus waterken zooveel verdriet te sparen. Wij zullen niet zooals de klerikalen van de hand Gods spreken. OUDFRS, 'TIS PAASCHEN 't ls liet oogenblik dat alle Kristenen hun ge weten gaan onderzoeken en een wenk achter uit slaan om te zien of zij niet gezondigd heb ben. Maar al te wel gaal men te ligt over zekere feilen heen die men als beuzelingeu aanziet en die nochtans de grofste zonden zijn. En hetgeen men het meest verwaarloost is juist hetgeen men 't dierbaarste op aarde heeft: de kinderen. Wat is de heiligste plicht der oudeis Is bel niet het geluk hunner kinderen te verzeke ren en wal moet het doel aller hunner streven zijn ten zij het welvaren van hunac lieve af stammelingen. En wordt er op 't belraehten van dit geluk wel genoeg gepast Helaas, neen al te dik wijls werpt men die geliefkoosde kinderen in handen van wangedrochten, die ze bederven en zedelijk vermoorden, indien zij ze niet stoffelijk doen verkwijnen. Ouders, zoekt wel in uw geweten of gij u niet plichtig gemaakt hebt aan die wraakroepende zonde bestaande in uw kind in handen der broe- derkens of nonnekens te geven zoekt wel 01 uw kind niet reeds bezoedeld geweest is door die vadsige boeren, die niet werken willende, zich broeder maken overdenkt wel of zij niet in aanraking geweest zijn met een broederken Moriën, veroordeeld tot meer dan vijftig jaren ge vang voor aanslagen op de zeden. Weet, ouders, dat gij eene groote verant woordelijkheid hebt voor God, die u eens re kening zal vragen over uw gedrag jegens uwe kroost. En indien gij u plichtig bevindt, aarzelt dan niet i rukt uwe lievelingen, die kinderen die God u schonk om er nuttige burgers van te ma ken, uil de handen dier zedeloozen, uit de han den der onkundige zuslerkens en zendt ze naar vrije w ereldlijke scholen, waar meester en on derwijzeres den roep van den natuur volgen en nooit voor 't assisenhof verschijnen zulks doende zult gij uwe vroegere zonden bij God afkoopen en vergiffenis verwerven. Amen. V. B. dat is waar maar zij verslinden integendeel hun ne eieren, waarop ze zeer verzot zijn. De heer Emile Crugy zegt in het Journal d'A- griculutre de la Girondedat de fransche landbou wers er om zoo te zeggen eene soort van eer van maken eenen nacht vogel gedood te hebben. Doorloopt onze velden, zegt hij, oris bijna geen enkel huis van eenig uitzicht of gij ziet aan de voornaamste deur het verdroogd overschot han gen van eenen nachtvogel. Wat heeft dit arm dier den landbouwer eedaan cm gevangen, gedood en als een overwinnings- teeken op de deur der pachthove te worden gena geld Wat de nachtvogel gedaan heeft Jacht ge maakt op de ratten en muizen, die 's nachts hun onderaards verblijf verlaten, om vooral na de zaai ingen de landen te verwoesten. Wij willen voor de eer van ons land gelooven dat onze landbou wers in geen geval zooveel miskenning hunner belangen aan den dag leggen. In ons land wordt er veel belang aan gehecht dat de rupsenwering behoorlijk en op tijd gedaan worde, en dat is ongetwijfeld goed en doeltreffend, maar de bescherming der vogelen is even zoo nut tig, Wil men de schadelijke insecten zien ver deren en dicusvolgens de vruchten zien verme» e- L A FF AARDS! Het gelukzalig Land van Aalst zegt zoo maar vlak af dat de liberalen laffaards zijn omdat zij den spot drijven met weêrlooze paters en non nen. Weerloos is goed gevonden. Ah, Land, gij denkt dat paters en nonnen weerloos zijn Wat sul moet u aan een knoeien, Land, op dal bij niet wete dat paters en nonnen de machtigste burgers van België zijn Zijn zij het niet die hier alles uilmaken, meerderheid in de Kamers, in 'l Senaat, bijgevolg in'tgouvernement,en nog bijgevolg in de tribunalen zijn zij het niet die hier alles Ie zeggen heLben. noemt men nu iets anders lot rechter dan kortgerokte jesuicten?En denkt gij dan dal men een strooi in hunnen weg zou kunnen leggen zonder vervolgd te w orden P En is het dan laf zijn, vrij en vrank zijne ge dachten tc uiten is het dan laf zijn zijnen vij and openlijk, in het openbaar, op de straal aan te randen Hebben de woorden dan bij u eene aadere beleekenis dan bij de treffelijke lieden Ja, er zijn laffaards op dc wereld, maar al te veel: maai gehikkiglijk vindt men ze bij ons niet. Weet gij wie de laffaards zijn Zij die misbruik maken van 't vertrouwen der ouders,en de leerlingen aan hunne zorg ver trouwd zedelijk vermoorden, gelijk de bróeder- kens, dat zijn lafaards zij die de kinderen om ze Ie straffen met hun naakt achterste op ee ne gloeiende stoof zeitin, gelijk zusier St. Amé van Sedan, dat zijn laffaards zij die de wereld lijke scholen, waar zij nooit indringen, slecht maken en uilschelden als scholen zonder God, noch opvoeding, gelijk M. Bracq van Gent, dat zijn lafaards zij die de vertooniugen op 't looneel beknibbelen en zelf komedie spelen. gcli|k pastoors en nonnen, dat zijn laf aards; zij die menschen doen opsluiten om hun erfdeel te ontstelen, gelijk de jesuieten het doen, dat zijn laffaards zij die eeRe brave gasthuisnon als krankzinnig willen doen doorgaan, gelijk men met zusier Monica gedaan heeft, om hare eenten, dat zijn laffaards zij die vrouw en kind tegen man en vader ophitsen in den biecht stoel, dat zijn laffaards zij die hunne vrienden aanranden en de week nadien hun woord her roepen, uit vrees van stoffelijke schade, gelijk dc Dender bode, dat zijn laffaards zij die maatschappijen aanranden, welke zij nooit ge zien of gehoord hebben, gelijk dekens met den Zelternaniskring, dal zijn laffaards zij die de wielen eens wagen gaan afzagen, opdat wie er op en neven gaan denhals krake.gelijk de kleri kalen van Doornijk gedaan hebben, dat zijn ren, dan moet men de vermenigvuldiging der vogelen bevorderen en beschermen. En niets be let dat deze twee maatregelen gepaard gaan. Niets verhindert de vermenigvuldiging der voge len met eene op tijd gedane rupsenwering. Over het tijdstip waarop de rupsenwering dient te gebeuren, is reeds meer dan eens in vergade ringen van landbouwkundigen, in provincieraden, tijdschriften en dagbladen gehandeld. Een onder zoek daaromtremt door den heer J. J. Kickx, leer- aar bij de gentsche Hoogeschool en bestuurder der Tuinbouwschool van Gent, gedaan, heeft de mee- nig bevestigd, uitgedrukt door den heer Van Bra- bandt, in de provincialen raad van Ooslvlaande- ren. Het achtbaar lid van dit korps stelde name lijk vast, dat de winterrupsenwering zonder goed gevolg bleef voor sommige rupsensoorten, die niettemin hare verwoesting aanrichten. Zoo had den de eikenboomen langsheen de wegen onzer provincie verleden jaar veel te lijden gehad door de processierups De heer Van Brabant toonde aan dat de rup senwering in den winter gedaan den gewenschten uitslag niet gaf en Je zomerrupsenweringen nood zakelijk en dringend waren, omdat de eiers, waar- w de gemelde rups in mei ontstaat, tegen de laffaards - zij die de wet willen ontwijken en eenige nummers drukken met eeis anlwoord van een tegenstrever, in plaats van er dezelfde ruchtbaarheid aan (e geven als aan den aanval, gelijk De Courrier de Bruxellesdat zijn laf faards zij die meisjes lasteren en drij dagen later eenen bulletin uit geven vol jesuieten be rouw omdat zij verveerd zijn van de gevangenis, dat zijn laffaards. Lander zijn nog laffaards en gij kent ze, daarom staak ik mijne opsomming, moest ik verdei gaan geheel de gazel moest er aan gij kent u zeiven te wel, Land. opdat gij niet weie dat ik ten minsten eenen laffaard niet genoemd heb 't is hij die zich wekelijksch door mij laat omkleeden en niets vindt om te antwc orden. V. B. LUISTERT NA AR HEM NIET. Dit is een woord dat een burgemeester uit Fran krijk tot zijue medeburgers gezegd heeft, ter gele genheid van een politiek sermoen door een fana tieke pastoor gehouden. Te Abzac (Gironde) had een pastoor ter gele heid eener kiezing een politiek sermoen gedaan, dat eene groote opschudding had gemaakt in die plaats, tot zoo verre dat de burgers zegden dat zij in de kerk zelve den pastoor zouden geantwoord heb ben. De meier van Abzac om dit te voorkomen, heeft den 31 maart het volgende doen aanplakken: De meier van Abrac, overwegende dat de poliet'eke sermoenen tegenwerpingen kunnen doen ontstaan en jammerlijke tooneelen kunnen voortbrengen, spoort de inwoners der gemeente aan geene rekening te houden van de noorden van dien dienaar van den godsdienst, als hij de christelijk leering verlaat om van op den preêk- stoel, het gouvernement der Republiek, da ka- mer der Gedeputeerden of zelfs het gemeentebe- stuur van Abrac aan te vallen en te lasteren. Dat is wel gezegd van wege dien Burgemees ter. Hier in ons land, van de tien sermoenen zijn er negen politieke, dat maakt dat men gestadig zou moeten aanplakken burgers luistert naar hen niet. DE VOLKSKAMER houdt zich onledig met het wetsontwerp der ver meerdering van het getal harer leden alsook van het Senaat. Dat wetsontwerp welk den stempel draagt des schandaligsten partijgeest wordt hevig door de linkerzijde bestreden en meer dan een van de bijzonderste kopstukken der rechterzijde is al over boord gesmeten door minister Malou, die look in den meersch gerook hij heeft MM. Jacobs, Kervijn Bruno, Woeste enz. verlaten en zijnen toevlucht tot een ander stelsel van ver dediging des ontwerps genomen MM. Pirmez, Dupont, Olin, Bergé, Janson hebben de zaak stammen der boomeri gehecht zijn op eene wijze, dat ze bijna niet zichtbaar zijn. Het provinciaal bestuur riep op dit punt het oordeel in van den heer Kickx en, zooals wij reeds zegden, was de uitslag zijner bemoeingen de bevestiging der denk wijze van het achtbaar lid van den provincieraad van Oost-Vlaanderen. Ziehier hoe de besluitse- len van het verslag des heeren Kickx luiden 1. De winterrupsenwering in voegen houden vooral om de Lyparis chrysorrhcea te bestrijden, en bevelen op dit tijdstip de ijdele woningen der processierupsen niet aan te raken. 2E ene zomerrupsenwering inrichten bi' der om de vermenigvuldiging der Bomb i Neus- tria en Bombyx processionea te bestri t m deze twee sooiten te gelijk te verniel- i, zc de rupsen wering in mei moeten gedaan wor i, a naardien tijd verspreiden zich de rupsen d Ne tria en hebben geene gemeene woningen nner. 8. Indien de rupsenwering enkel bestem is om de processierups te bestrijden, zou deze b« i king op eene zeer nuttige wijze in den loop der maand juli, vooral van 15 tot 30 dezer maand, kunnen toegepast worden alsdan zijn d e rupsen in den toestand van maden en bijgevolg ven ik zij hunne woningen niet meer. I W

Den Yker | 1878 | | pagina 2