Burgerlijke Stand. huwkljken. hetonweder is niet verre verwijderd,verdwijnen zij in de wolken, ga maar onbekommerd op weg —Zingt de »iacliteijaal zijne heldere toonen heel den nacht door dan mag men op renen goeden dag rekenen. Metis gaasch het tegenoverge stelde. als de kikrorsehen en steenuilen zich laten hooren, en als dc kwikstaarten langsheen de grachten springen. Het is niet alleenlijk de dieren en de voge len. die den boer de weersveranderingen voor spellen. Blijft in den morgend het lemmer der zeis droog, dan is dit een goed teeken. Wordt hel vochtig, roosverwi» en blauwachtig, gij moet u verwachten aan regen. Als de duischer in de schuur zijne zeefde ziet loshangen, en zijn rleqel weerspantling is beteekent dit regen- Nog voorspelt hel regen als de koorn-en ha- versclioven zwaarder zijn na gewoonte. Dc houthakker die naar het bosch gaat. raad pleegt zijne bijl zonals de maaier zijne zeis. Is de bijl zuiver en glanzend.de dag zal schoon wezen, maar is zc duister en slibbert de steel door de hand niet, houdt u tegen de vlagen. iu de herfst voorspelt de rijm regen, en de dauw schoon weder. De jagers weten dit even zoo goed als de boeren. De maan is insgelijks een goed barometer. Is zij omringd van eenen mistaebtigen kring, dit beduid regen. Is zij schitterenden klaarliehtend, gij moogt schoon weder te gemoed zien. ming aan der gift door M. Jacquel-Baulny aan den Staat gedaan van eigendommen op onge veer 500,000 fr. geschat en bestemd om eeu wigdurend een sektie te slichten, bij bet insti tuut van Messines gevoegd, waarin zullen op genomen worden de weezen-meisjes (wettige kinderen), van ambtenaren, bedienden of agen ten bij 1" de roinisterieele departementen 2° de provintiale gouvernementen 3° Staats spoorwegen 4° posten en tclegrapben 5" dou- anen en accijnsen 6° mijnen t° wouden cn slronmen en 8° waterstaten. Zijn ook toegelaten weezen van onderwij zers of onderwijzeressen der lagere scholen. Dit is een schoon bezet, die de edelmoedige man tot eere strekt. OORLOG AAN DE GRONDWET. Meermalen is gezegd geworden dat men de bclgische Grondwet geen oogenblik zou durven alleen laten bij de klerikale». Hoort eens wat hunne gazetten er van zeggen wat zij er legen hl het schild voeren. Het is dc Courrter van Kortrijk die spreekt In vooruitzicht der toekomst, zullen dc ka- tholieken vrijmoedig aankondigen dat zij liet inzicht hebben de artikelen der Grondwet af te schaffen die aan de rechten der Kerk tegen- strijdig lijn en dezelve te vervangen door andere bepalingen gelijkvormig aan die recb- ten. Overigens zouden deze maar kunnen vastgesteld worden in gemeen overleg met de vertegenwoordigers der Aeri. Wat zou er uit dit gemeen overleg anders kun nen voortspruiten tenzij de verkrachting der Grondwet en de opslorping van het burgerlijk gezag door bel bisdom. GIFT VAN M. JACQUET-BAULNY. De Moniteur van dinsdag kondigt de aanne- nen wijzen op zijnen waardigen zoon en opvolger die eens niet meer was dan een gewoon dagloo- ner later den titel van baron verkreeg en de va- der'was van de eerste ministers van het groote en machtige Engeland. Hij ook was een man van croote veerkracht en volharding. Aan een ijzeren lichaam paarde hij eencn ijzeren wil, die zich door "eene moeilijkheden, door geene mderpalen liet afschrikken. Van dien man, die steeds met va derlijke zorg het welzijn zijner werklieden behar tigde, zal ik u slechts een enkele levenstrek ver- 11 'william Yastes, eeu getrouwd man met kinde ren had Peel in den kost genomen, tegen den ge ringen prijs van 10 fr. per week, logement en al les meegerekend. Als de gast van zijn zwaar dagwerk huiswaarts keerde nam hij Yates oudste dochtertje op den schoot en liet het lieve kind op zijnen knie paard- ie riiden. Dan vroeg hij haar soms schertsend Nelly, mijn liefje, wilt gij mijn vrouw te.worden waarop Nelly, even als alle kindoren zouden doen, al lachend «ja» antwoordde. «Dan zal ik zoolang wachten Nelly, zei de vroolijke jonge man nie mand anders dan Nelly zal mijn vrouwtje wor- tjen D Vervolg nadien DE KWESTIE DER MISSEN. De mensehen klagen gestadig dal nijverheid en handel slecht gaat, daler weinig verkoChl wordt en er zoo vele werklieden zonder arbeid zijn, Dat verwonderd mij, zegde ons onlangs een veile pastoor, ik heb zooveel werk op mijnen winkel, dat, in geval ik alle dagen tien missen kon lezen, ik nog aan de bestelling die ik ont vang niet zou kunnen voldoen. En wij willen hel gelooven, als mende be sluiten nagaat die dagelijks in den Moniteur slaan, die bezeilen voor missen en het bouwen van kloo-ters en kerken goedkeuren. In de maanden januari en februari waren er volgens den officièele Moniteur in kapitalen fr. 88.4-74 bezet en in onroerende goederen 8 hectaren 55 centiaren. Dit alles met last 825 MISSEN te lezen. De maand Maart levert den volgenden uil slag op: Er zijn bezetten gedaan aan de kerken van Sl-Kathrrina, te Brussel j aan de kerken te Merck hem, te Obigies. te Blandain en te S.Paul. In kapitalen, 22,000 fr. in onroerende goederen, 2 hectaren, 81 aren 30 centiaren. Dit alles om jaarlijks 99 missen te lezen. Dat maakt r.u voor de drij eerste maanden van liet jaar ln onroerende goederen jl hectaren, oo aren, 30 centiaren, met last daarvoor jaar lijkse!) 923 missen te lezen. Als men rekent wat de missen aan de gees telijken siods 1850 hebben opgebracht, dan mag men die opbrengst op fr. 22,000.000 re kenen, zegge TWÊE-EN TW 1NT1G miljoen En er zijn nog menschen die durven klagen dat liet slechten tijd is Maar waarom worden zij geen pastoor? Dat is een stieltje dat nog niet bedrogen is. HET GOED KLERIKAAL BESTUUR 1 De algemcene toestand van dc schatkist, op 1 januari 1878, voor het dienstjaar 1877, stel de een tekort vast van fr. 606,990.48. Maar M. Malou. minister van finanlien, heeft hoop dat de vooruitgeslelde cijfers nog zullen veranderen dal er in plaats van een te kort, er bij het definitief regelen der rekening, een overschot zal zijn. Het komt hier niet ten onpas te herinneren dat onder hel bestuur van M. Frère-Orban, de budjetten gewoonlijk sloten met een overschot van antrangsten op dc uitgaven van ELF MIL JOEN. Wat verschil nu, met een klerikaal bestuur liggen nijveiheid en handel stil en An de schat kist stelt men een tekort vast. Wat goed kleri kaal bestuur hebben wij toch WAAROM ZOO BEVREESD Het is ongelooflijk wat de klerikale bladen al uitvinden, om te rorpen tegen de beslissing, die genomen is door verscheidene groote ste den, om cene statistiek op Ie maken van het getal kloosters cn van de gekende goederen die zij bezitten. Waarom mogen zij daar zoo bevreesd van zijn, zij zijn nogthans zoo trotsch op hunne me nigvuldige kloosters en bun opperhoofd M. de Gerlacbe, riep immers op hel kalholijk Congres, dat er kloosters te weinig waren Zijn die goede klerikale» verlegen dat er een boekje van de gordijn wordt opgeheven, om de groote rijkdommen te zien, die de kloos ters bezitten en het groot getal kloosteriinsen te kannen die er onbezorgd en werkeloos zich ophouden Daar moet iets van zijn. Want nu, dat alles zoo slecht gaat voor de neringdoende lieden, zullen zij zien dat de kloosters nooit in zo# voordeelig goeden tijd gekend hebben. Wij zien met belangstelling die statistiek te gemoel. Leo XIII beeft zijne pnuseliike encycliek in de wereld gezonden, ter gelegenheid zijner ver- effing tot paus. Deze encycliek is voor den paus wat cene troonrede voor een koning is. Zij bevat vele woorden maar zegt niets bijzonders. Men moet lus*chen de lijnen lezen om te welen wat zijne Heiligheid wil zeggen. De H. Vader stelt vast dat de Maatschappij vele zedelijke en stoffelijke wonden l.ad, op het oogenblik zijner kiezing. Hij haalt de wel daden aan die de burgerlijke maatschappij aan de kerk verschuldigd is en tracht aan te toonen dat de burgerlijke maatschappij ongelijk heeft de kerk te bestrijden. De encycliek hernieuwt en bevestigt de pro- testaliën van Pius IX nopens het verlies van het wereldlijk gezag, die de waarborg is der vrij heid en der onafhankelijkheid van oen H. stoel. Het verlie« van het wereldlijk gezag dal kun nen de klerikalen niet vergeten het ware nog- lans wenschelijk.dat zij in belang van hun zel ve.) en in belang van geheel de wereld, overal van het wereldlijk gezag afzagen, de wereld en de menschheid zou er veel bij winnen. De paus spoort de hoofden der natiën aan zich van de hulp der Kerk niet te berooveii op een tijdstipdat hel princiep der wettige overheid zoo zeer geschokt is. Hij beveelt de eendracht der katholijken en de verkleefdheid aan de gezonde leerstelsels aan en hij hoopt met de genade Gods en door den ijver der herders, dat de maatschappij lot den eerbied der religie zal terugkeeren. De H. Vader eindigt met de bisschoppen, de geloovigen cn iedereen te bedanken voor de ge negenheid die men hem geloond heeft bij zijne verheffing tot paus. ln het algemeen is de taal van de encykliek gematigder dan die van zijnen voorganger. S.G. van 19 tol 26 April GEBOORTEN. Mannelijk 9)^ Vrouwelijk 4) J. Casier. bez. te Gent met H. Leirens, bez. H. Vinck, landbr met M. Hcireman. landb'. L. Rimbaut. kantoentwijnder, met M. Ver- leysen, z. b.— H. Bosmans, buideveltcrsg. met M. Buys, kleerm. F. De Troyer, twijnder, met M. Rcdanl, kanlw. J. De Vulder, werk- t

Den Yker | 1878 | | pagina 2