De ambtenaars moeten nu in de vlaamsche taal schrijven of hunne briefwisseling doen vertalen. Waarom moet het Staatsblad in 'l vlaamsch niet zijn. waarom mogen de Vlamingen de de batten der Kamer in 't vlaamsch niet lezen Terwijl men ons volk met eene schaduw' paaide, kon men gemakkelijk ons die wezent- lijke voldoening geven. Maar de klerikalen willen van het voorstel- Barra niet. Hel zou in Vlaanderen te veel pro- pagande kunnen maken. Nog eens.als de Vlamingen nu te vreden zijn, zij zijn met maneschijn content tc stellen. hebben» De liefde tot de kleine jongens is bij de broêr- kens toch wel eene ongeneesbare ziekte, bij gevolg kunnen zij gebruik maken van tart. 21. 2" Neen omdat 't artikel 28 zegt worden uit de garde cjviek gebannen B. de veroordeelden voor dief teaanslagen op de eerbaarheid enz. Daar de liefde tot de kleine jongens bij de broêr- kens zoo innig is dat zij ondanks hen toch aan de tentatie van aanslagen op de eerbaarheid der teer geliefde kinderen te plegen moeten vallen, zou men dan toch verplicht zijn ze te bannen. Daarom vind ik dat men ze mag gerust laten en dat ket niet noodig is ze garde civiek te maken; want ze zouden daar eenige van hunne oude leer lingen kunnen vinden en gij weet de gewoonte is een tweede natuur. B- KLOOSTERGOEDEREN. Te St-Joost-ten-Noode heeft men het werk klaar gekregen, dat reeds te Elsene gebeurde, dal ook te Antwerpen is begonnen en dat weldra over gansch Belgie zijnen gang zal gaan. Te St-Joost-ten Noode heeft men den staat op gemaakt van de kloosters, kloosterlingen en kloostergoederen in die gemeente. Uit dien staat blijken de volgende stichtende cijfers. Te St-Joost-ten-Noode zijn 10 kloosters, waar onder slechts een voor mannen dat der jesuieten- bollandisten. De mannelijke bevolking in die gestichten telt !8 koppen, en de vrouwelijke 125, waarvan 75 Belgen en 68 dus bijna de helft vreemde ling en. Die 143 kloosterbewoners zijn daar eene grond- oppervlakte rijk van 2 hectaren; 11 aren en 26 centiaren, dievoor.de grootste helft door kloos tergebouwen zijn ingenomen. Nogtans is heel dat gewijd goedje aangeslagen Voor de belastbare inkomsten van slechts 70,000 fr. terwijl een nauwkeurig en eerlijk onderzoek het cijfer der schatting tot ruim vier miljoen zou doen stijgen. Dat onderzoek, met de noodige bewijsstukken en onlochenbare getuigenissen komt eerstdaags klaar en in 't licht. En de lastenbrief der heeren en dames kloos terlingen zal dan onvermijdelijk tegen't toekomend jaar met eenige stuiverkens verhoogd worden. Malou vaart er den beste bij. Niet al de broeders Christoffel en zusters the- resia van St.-Joost-tenNoode knoopen de eindjes van morgend en avond met hetzelfde garen bijeen. In die kloosters wordt zeoal van alles gedaan in 't een is het zoogezegd onderwijs der gebuur- kinderen de hoofdzaak in het andere is enkel bid den en mediteeren het bijzondere middel van broodwinning, in een derde, geheel ingericht tot werkhuis voor allerhande stielen en ambachten, levert men buiten huis alle werk aan verminder den enbroodioovenden prijs in een ander is men er bij voorkeur op uit, om rijke zieken te gaan dienen, of men gelast er zich met het plaatsen van meiden en winkeldochters, enz. Maar geen enkel van de 10 kloosters te S. Joost- ten-rsoode verdient dat men er van zegt daar wordt gewerkt En die zijn nogtans vier miljoen rijk Nu,'tis ook niet met werken dat die gewijde zonen en dochters dat fortuintje hebben tijeon ge kregen, bij lange niet 1 AAN JAN EN TIST. Gij vraagt mij of de broederkens geen Garde Civiek moeten worden Ik zal u antwoorden ja of neen. Ja, omdat volgens de wet al de burgers die geen werkend deel van 't leger maken moeten garde ci viek zijn. 1* Neen, omdat artikel 21 der wet op de bur gerwacht zegt; Zijn voor goed ontslagen van den dienstAde personen die ongeneeslijke kwalen DE VERBROEDERING. De klerikalen hebben ons zondag een hartroe rend voorbeeld van toelatendheid gegeven. De maatschappij van Escrime heeft op dien dag haren drapeau, haar door hunnen voorzitter ge schonken, aan de statie afgehaald. Dit vaandel was aan de Geuzen kleuren, bijge volg tegenstrijdig aan de klerikalen. Ilewel, vrienden, bewondert hier de kristelijke liefde onzer tegenstrevers, als teeken van gene genheid voor de jonge liberalen hebben ze op gansch den doortocht hunne vaandels uitgesto ken.De hardste klerikalen zooals Doe en C" hebben het hunne willen bijbrengen om de vereenigde li berale vrienden hun genoegen uitte drukken, en hen te zeggen proficiat met uwen nieuwen dra peau. V. B. VEROORDEELING. VAN DEN KATEOKIEKEN BELG. De burgerrechtbank van Dendermonde, beeft verleden donderdag uitspraak, gedaan in het geding van juff. Vcrbeeck tegen Aug. Groot- jans, drukker-uitgever van den katholieken Belg. Het vervolgde artikel is door de rechtbank lasterend en eerloos (calomnieux et infame be vonden, maar, verzachtende omstandigheden aannemende veroordeelt zij slechts Aug. Groot- jans tol eene schadevergoedig van 500 ft ank, 100 frank voor inlassching van het vonnis, en tot de kosten van het poces. Wij zijn zeker dat de Katholieke Belg ditmaal zijne rechters aan geene monsters zal vergelijken, waarvan de cholera de aarde zou moeten zuiveren springen van woede. De bekwame redenaar heeft ze zoo goed getroffen, ze eene zoo groote waarheid gezegd, dat geheel de rechterzijde opvloog om te proiesteeren tegen dat woord, en men weet dat enkel de waarheid die man nen gevoelig maakt en kwetst. Gij zijt PIER-JAN-KLAASEN (polichinelles waarvan geestelijken de koordekens vasthou den, die u doen handelen. Dat is een woord dat zal blijven even als dat welk M. Jacobs zekeren dag zegde van zijne politieke vrienden, dat bet Bachi-Bouckouk 's waren. Het is neusiüs Wasseige, een der door den koning weggezonden ministers, die vrijdag eerst het w oord heeft genomen om aan M. Bara te zeggen dat hij meer liberale benoemingen gedaan heeft dan M. De Lanlsheere klerikale. Waarop M. Bara met recht zegde als ik li beralen benoemd heb, dan waren het allen be kwame mannen, die heden de grootste en moei lijkste posten in de magistratuur bekleeden, maar gij, klerikalen, hebt de magistratuur met partijdige en onbekwame personen bevolkt, en dal maakt een verschil. Den lieer Bara heeft ook de valsche statis tiek aangehaald door M. De Lantsheere voor S den dag gebracht om te bewijzen dat hij als mi- nister vele liberalen heeft benoemd. Ziet hier hoe die botermelk minister te werk gaat. Hij benoemt een rechter, die liberaal is, te Dendermonde hij verplaats hem naar Veurne, vervolgens naar IJperen en dan naar Brugge dat maakt vier liberale benoemingen, binst dien noemt hij in al die plaatsen drij klerikalen en alzoo is de toer gespeeld. Toen de lieer Bara dat aantoonde en met recht uitriep het is de cortege van la Juive men ziet altijd dezelfde aangezichten W isl M. De Lantsheere er niets op te antwoorden. Wij verzenden onze lezers naar het verslag der zitting, waarin M. Bara met veel talent en takt de Pier - Jan - Klaasen der geestelijken eens goed heeft afgeschilderd. M. de minister De Lantsheere heeft getracht de feiten door M. Bara aangehaald te wederleg gen, maar is daar niet in gelukt. Zijne redevoe ring was zoo bleekjes dat zijne vrienden tevre den waren dat hij gedaan had. Men zegt ons dat Smet zich zeer kwaad heeft gemaakt, omdat M. Bara de leden der rechter zijde polichinelles heeft genoemd. Hij, die nooit spreekt in de Kamer, kan men toch niet zeggen dat hij door de geestelijken opgestoken wordt. GEESTELIJKE KRONIJK. Rij besluit van 19 april 1878. heeft de pre- fckt van IlIe-et-Vilaine M. Richard, broeder Leander, hulp-onderwijzer der gemeente Iffen- dic, arrondissement Montfort (Ille-et-Vilaine) gedagvaard, voor onzedelijke feiten bedreven op leerlingen zijner school. Die broeder 25 jaar oud, is geboren te Peil- lac, kanton d'Allairc (Morliibon) Men heeft zich natuurlijk verhaast den ke rel te doen wegvluchten, teneinde hem aan de justice te onttrekken, maar hij is aangehouden te Baryonne hij zit op het oogenblik in het gevang te Montfort. Aanhoudingsmandaten zijn tegen een broe der van Pleurtuit (Ille-te-Valaine) uitgeveer- digd en legen den broeder van Allumene (cóles du Nord) nabij Londéac, belicht van dezelfde feiten en is voortvluchtig. DE KLERIKALE PIER-JAN KLAASEN. De heer Bara heeft vrijdag in de Kamer den klerikalen een woord gezegd, dat zc deed op- Erembodegem, 17 Mei 1878 Eeer Opsteller Onlangs overleed alhier de hoofdonderwijzeres, jufv. M. M. natuurlijk moest zij vervangen wor den vijftien solicitanten traden op, waaronder eene non ik moet er nog bijvoegen dat de tegen woordige hulp-ODderwijzeres, al de goede hoeda- nigheden bezit, om de plaats van hoofdonderwijze- S res te bekleeden. Ik laat u raden, heer opsteller, aan wien de plaats toegewezen werd. In tusschentijd, heer opsteller, groet ik u vrien delijk. Eeer correspondent uit Erembodegem, Ik geloof dat het raadsel dat gij mij te ontleden geeft niet moeielijk is om op te lossen, het gaat zeker te Erembodegem gelijk hier, de wereldlijke onderwijzeressen krijgen eene huize gelijk die moesten krijgen die hun door onderpostoors, pas toors of dokens laten leiden, om hunne stemme aan eene non te geven, die duizendmaal beter in haar klooster is, want alle dagen hoor ik voorbeel den aanhalen, hoe het onderwijs in kloosteis ge geven te wenschen laat; en niet tegenstaande hooit men van niets anders spreken dan van kloosters hier gekomen om het onderwijs te geven,elders om de wereldlijke broodwinning ten onder te helpen, in een woord om alles in dwang en in domheid te houden. Jammer, niet waar, beste vriend, maar toch hoop ik de tijd te zien veranderen. X. In tusschentijd, groet ik u minzaam. EENE TERHANDBESTELLING. Het gezelschap Les Amis Rèunis meer dan de scbermoefeningen voor doel hebbende, is zon dag 11. eenige aangename uren ten deele gevallen, ter gelegenheid der terhandbestelling van een

Den Yker | 1878 | | pagina 2