Naar Lourdes. en tweedracht zaaien Ga gij bij Lucifer in de Hel, en vergeet niet, als uw bisschop sterft dat daar ook eene plaats voor hem open staat als hij zich niet betert Verleden zaterdag was geheel de Zoulslraat- poortin opschudding; de kashouder eens uil— legs om naar Scherpenhcuvel ie gaan beêvaar- den was de plaat gepoetst. Wel waarom al dit gewoel de man heeft een afschrift voor Frankrijk genomen en zou wel waarschijnlijk eens naar Lourdes kunnen zijn, waarover beklaagt gij u Hij zal daar eenen beêwegter uwer intentie doen en de Lie ve vrouw van Lourdes, die nieuw is, zal toch machtiger zijn dan de versletcne van Scher- penheuvel. Maar, al geschreeuw, de man is reeds in de have wedergekeerd. EN NU WAT ERNSTIG. Vrienden uit de werkende klas, dit moet voor u eene les zijn. Dit moet u toonen dat diegenen die in schijn de Christelijkste zijn, de grootste brave jongens uitmaken. Dit zou u ook moeten leeren, uw geld aan niemand toetevertrouwen dan aan instellingen waar gij waarborg hebt zoo als in de spaarkas. Zie, in de veronderstelling, dat de man vaar wel gezegd had aan de honderde werkliedeu die wekelijks 2 of 1 frank of minder gaven, wat duurt, volgens men mij zegt sedert vijftig weken, dit maakt dat zij honderd-vijftig fran ken of minder zouden kwijl zijn. Dit geld is voor eeuwig gaan vliegen. Wel, vrienden,weet gij w at een werkman die alle weken, en vijftig weken lang, een frank in de spaarkas zou storten na die vijftig weken ZOU opstrijken Hen en vijtfig franken min vijf centen bij gevolg zou hij een frank meer trek ken dan hij gestort heeft. Dus vrienden uw geld naar de spaarkas te dragen in plaats van naar uwe ongelukkige uit leggen waar liet niets wint en waar gij het dik wijls kwijt geraakt. En tot wat dienen die beèwegen naar Scher- pcnheuvel 0 Er is toeli maar eene Lieve vrouw, ons Heer heeft toch maar eene moeder gehad Hcwel waarom dan zoo verre gaan bidt hier in de kerk of, 't geen 't zelfde is, in uw huis, en Maria zal u daar. zoowel als te Scherpen hcuvel of elders, aanhooren. V.B. eenen drapeau aan eene maatschappij geschon ken had. Nietwaar dat het klerikaal karakter gesteund is op afspieden en aanklagen. Nietwaar dat dit aanklagen, dit afspieden tegenstootelijk is. dat dit een treffelijk man met wslg het hoofd doet afkceren, niet waar dal Jesuiet, klerikaal cn.... slcchtvolk 't zelfde is V.B. DE DENDERBODE HEEFT GELIJK. Ik heb voor gewoonte gelijk te geren aan wie gelijk heeft en ik zeg dat de Dcnderlmle de Waar heid schrijft wanneer hij zegt De berichten welke wij uit de versckillige kantons ran ons ar rondissement ontvangenmelden dat onze liberale tegenstrevers in eenen doodelijken slaap zijn ge vallen. Nergens verroeren zij zich 't is als of er in 't arrondissement Aalst geene liberalen meer narent.... Ja, de Denderlode heelt gelijk, 'tis als of er in 't arrondissement Aalst geene liberalen meer naren. Men heelt zoo geschreeuwd op den invloed des priesters op de buiten kiezers men heeft zoo dikwijls gezegd dat indien een ieder vrij mocht stemmen de liberalen de bovenhand zouden hebben, men heeft zoo dikwijls getierd op die priesters die de kiezers, als eene kudde schapen, naar de kiesbus leidden en ze onder hun oogen de den stemmen, en nu dat de kiezer vrij is te kie zen voor wie hij wil, dat niemand 'nem kan dwin gen voor dezen of genen fe kiezen dat hij vrij mag stemmen voor hem die hij denkt 't best de belangen des lands ter herte te trekken nu gaat men niet pogen kandidaten te stellen, nu gaat men niet strijden voor vooruitgang en vrijheid Wel 't is schande, en ik herhaal met den Denderbode t is als of er in 't arrondissement Aalst geene liberalen meer narenV.B. Klerikalcn - slcchtvolk - Jesuicten. De klerikale opvoeding is gesleuud, gelijk eenieder weet op een gestadig bespieden van elkander. In de kloosterscholen is een leerling gelast met eenen anderen te bespieden en ko men aanteklagcn;deze die bespieder is wordt van eenen anderen gespionneerd en zoo zijn de klooster-en jesuielenscholcn eenen nest van laffe bespieders. Ik in mijne onbeblocmde taal heet bespieders slecht volk. De jesuietcn, broederkens, nonnckens cn Jo- sephieten maken dus eene generatie van slecht- volk uil dat vermaak vindt gaan overtebrengen wat eenen makker doet of misdoet. Die slechte begaafdheid blijft de jesuieten- scholiercn bij. Zie de Denderbode over drie we ken wilde hij mijnen vriend dc liberale jong heden doen noemen die in zijn huis wat te veel lawijt gemaakt hadden zondag deed hij eene kennis aan eenen burgemeester, schoonbroeder van renen jongen liberaal, schrijven dal deze 'S KOSJERS LEENING. Pier PMink zat luidop te bidden, Voor 't beeld van onze Lieve Vrouw, Dat op hel altaar stond, in 't midden Van 't reeds verlaten kerkgebouw, Oli moeder Gods sla toeli uw blikken, Op Pier, uw trouwen dienaar, neèr, Leen mij vijf franks, of ik zal stikken, En 'k breng er tien in 't kort u wcêr De koeler, die de kerk ging sluiten. En Palinks bede dra verslond, Zoekt aanstonds tusschen al zijn kluiten, Of hij er geen vijf frank stuk vond. En achter 't heilig beeld verstoken, Wierp hij het stuk op Pier zijn knoken Die vreugdevol de kerk uitliep En 'l nog verleerde voor hij sliep; l Er waren zes of zeven weken, Sinds die geheime zaak verstreken, Toen kosler Jan op zekeren dag, Pier Palink in de verte zag. Hij ging ei onverwijld naar toe (Want hij werd wachten eindelijk moê) En zei tot Pier ik kom ter trouw, Van wegen onze Lieve Vrouw Die heilige maagd die zendt mij vragen, Wanneer het u eens zal behagen, Haar die tien fiaaken te bezorgen Die zij u onlangs wel wou borgen Baas Pier, als van Gods hand geslegen. Sprak na een weinig overwegen Zoo.... en zij heeft u daarmeégclast (Want Palink was ne vieze kwast). Welnu omdat ze niet kan zwijgen, Zeg haar dat zij nu niets zal krijgen S.G. DE MILITAIRE PENSIOENEN, Men weet dat het ministerie te zamen met de klerikale meerderheid de vermeerdering der militaire pensioenen heeft uitgesteld tot.... het jaar EEN. De kas op den bodem, zijnde, zegde M. Malou dal hij geene vermeerdering kon toe staan zonder dat er NIEUWE LASI EN gestemd werden. Nieuwe lasten, nu voor de kiezing Dal wil len de klerikalen niet na de kiezing als wij winnen zegden zij, dan zullen wij zien. Ehwcl, wij zeggen tegen de gepensionneerde officieren, die zich door de beloften hebben laten verleiden, dal zij geene vermeerdering van pensioen zullen liebben, om de eenvoudige reden, dat hel klerikaal bestuur zoo slecht met de finantien heeft omgegaan, dat het zoo veel verbintenissen genomen heeft jegens zijne kle rikale kreaturen. dat er niets voor de verineer- dering van pensioenen der officieren zal over schieten. Willen de officieren, die recht hebben op een eerlijk beslaan, na bun leven in dienst van bet land te hebben doorgebracht, eene ver meerdering van pensioen, dat zij medewerken om de liberalen aan liet bewind te krijgen en zij zullen bun doel herijken. HALF GETROUWD. Het gaat van langsom beter met de geeste lijkheid nu trouwen zij de inenscben maar half meer; weldra zal men een half doopsel, een half uitvaart en eene halve eerste communie hebben. Als men maar half moet betalen is dat niet maar wij vreezen dat de tarief dezelfde zal zijn of men half of geheel trouwt. Ziellier een geval dat onlangs heeft plaats ge had Een jongeling, M. D., tol de jonge garde belioorende eener kleine stad van de provincie Luik, wil in het huwelijk treden en wendt zich tol den pastoor, die hem zegt dat hij zijn ont slag moet geven van de liberale associatie en de jonge garde of dat bij hem voor de kerk niet kan trouwen. De jongeling weigert en zijne toekomende, verontwaardigd over de handelwijze van den pastoor, stemt toe zich bij het burgerlijk huwe lijk te bepalen. Als de pastoor, die reeds een schoon profijt- je ziet wegvliegen, dat boort, zegt hijdaar de jongeling niet te biecht is geweest, kan hij de voordeelen van het sakrament des huwelijks niet genieten, daarom zal ik pastoor mij bepalen zijne vrouv voor God te kunen, maar haren man niet. Het gebeurde inderdaad zoo. De pastoor ze gende de bruid en de bruidegom niet. Nu heeft de jongeling geene verplichting jegens zijne vrouw, wat het kerkelijk huwelijk betreft, zij, is alleen kerkelijk jegens hem verbonden. Zou ne mcDsch daar geen boontje van wor den als ge die domme streken hoort van die pastoors Dat is nu een paarken dat half getrouwd is voor de kerk. De kaartlegsters. Er zijn vele lieden die nog de verfoeilijke gewoonte hebben kaartleg sters of waarzegsters te raden te gaan en die zich door die bedriegsters geld laten aftroggelen en op wiens later leven die zoogezegde voorzeggingen een nadeeligen invloed uitoefenen. Ziehier iets dat kan dienen om ze eenigzins van die ziekte te genezen Eene dame begeeft zich bij eene kaartlegster. Mejufvrouw, zegt de waarzegster, dit moet een frank kosten om alles te weten. Ziehier de som in waarborg der toekomst zegde mij het verleden. Dat is gemakkelijk, gij zijt in uw huisge zin ongelukkig geweest. j, Ik ben nooit getrouwd geweest. In dit geval bedrieg ik mij een weinig gij zijt dan in uwe liefde ongelukkig geweest.

Den Yker | 1878 | | pagina 2