üecloo, 1 representant. Htnegaumen. Bergen, a rcpreaeatanten. Doornik, 4-representanten. Charleroi, 7 representanten.. Tliuin. 3 representanten. Soiguies. 3 representanten, 1 senalcnr. Alb, 2 repiesentanlen. Luik Turk, 8 representanten. Itoey. 2 representanten. "Verviers, 4 representanten, i scnateur. Waremme. 2 senatrurs. Limburg. Hasselt, 2 representanten. Tongeren, 2 representanten. Maeseyek, i representant. Luxemburg. Arlon, Bastongne en Marche. 2 senateurs. Neufeliateau en Virton, i senaleur. Namen. Namen, 2 senateurs. Philippeville, 1 senateur. Dinanl, i senateur. EENE LEEMTE Moesten er geene kloosters noch kloosterlin- meer bestaan men zou onmiddelijk eene leemte in de maatschappij bestatigen, zegt bet Land van Aalst. Eene leemte Ja, moesten al die dikke, vette, bruine, zwarte, witte luijaards niet be staan die het openbaar fortuin in de doode hand hervormen, er zou leemte aan armoede zijn. Eene leemte Ja, morsten de valsche op volgers van Christus en paters aan de wereld verdwenen zijn, er zou leemte aan twist en tweedracht bestaligd worden Eene leemte L*.. Ja. moesten de broeders van den aardbodem verdwenen zijn er zou eene leemte in de assisenhoven zijn. Eene leemte!.... Ja, moesten priesters en broederkens verdwenen zijn er zou leemte zijn aan zedehederf Eene leemte Ja. moesten de Jesmeten de aarde verlaten hebben, er zou leemte zijn aan erfdeelroofenissen Eene leemte Ja, moesten alle paters en nonnen ir. de hel branden, er zou leemte zijn aan bedrog en luijaurdij Van nonnen gesproken! Eerbied aan de gasl- Groenplaats, 1,893,000 fr. De goederen welke hieronder worden genoemd, behooren aan hooier vermelde kerken en kloosters. Kapittel van Onzelieve-Vroum 136 huizen ge legen te Antwerpen, Groenplaats, Melkmarkt, Lijnwaadmarkt en ELjermarkt. 12 hoeven en 85 weiden, bouw - en landbouwgronden, bosschen, wouden, gelegen te Emblehem,Ldeghem, Contich, Borsbeek, Deurne, Wilryck. Wommelghem, Aus- truweel, Wilmarsdonck, OorderenSteenbergweel t Brasschaet, Sinte Willebrords, Borgcrhout, Smt- Laureys, Harinkrode, Bouchout, Wyneghem, Niel Acrleghem, Santvliet en Berchem. Liete Vroumkerk. 136 huizen gelegen te Ant werpen, Lijnwaadmarkt. Torfbrug, Melkmarkt, Handschoenmarkt, Oude Koornmarkt, St-Pie'er- straat. Blauw Moezelstraat, Kammenstraat, Lan- ge-en Korte Pandstraten en de Hespenstraat. Plebaanschap der Liete Vroumkerk. Een ak kergrond te Ilove. De kapellaans der zelfde kerk. Een twaalftal .akkergronden, landerijen, akkergronden en ho ven, gelegen te Hove, Oorderen, Wilmarsdonck, Mortsel, Austruweel en St-Laureys. De zoorgangers der zeljde kerk. Twee hoeven met ongeveer veertig stukken lands, gelegen te Hove, Bouchout en Deurne. huisnon Eerbied aan de Godvruchtige vrou wen die jongheid en leven opofferen voor hun nen evenmenseh Eerbied aan hen die de zie ken der armen verplegeu, niet om geld, maar uit enkele liefde voor dc ongelukkigen Hier, Landis eene leemte. Hier, in ons gasthuis, zijn thans zes nonnen, zes heilige dochters die hunne gezondheid ten pande stel len lot het lenigen der smarten barer broeders, zes in eene stad van 22000 inwoners Waar zijn dan uwe zwarte zusiers, die tegen betaling, jaren lang bij gezonde rijke lieden blij ven woonen, er is gebrek aan gasthuisnonnen en uwe rijke en arme Clarissen, uwe theresia- ncn en andere gerokte kloosterlingen blijven in hunne holen te droomen, te eten en te drin ken zonder te werken, er is leemte aan gast huisnonnen en zij snellen ze niet ter hulp Van de zes nonnen zijn er drie stokoude die niet meer bekwaam zijn te waken, het werk valt dus op die drie jongere en uwe luije, vasdige nonnen droomen van haar gewezen lief of tegen- woordigen pastoor En gij durft van leemte spreken indien de kloosters weg waren neen, Land. nu is de leemte daar; nu, terwijl de klooslers bestaan, er is leemte aan godvruchtige dochters enerzijn duizende schijnheilige vrouwen in het zwart, bruin of wit gekleed die nietsdoen voor het lij dend menschdom, port hen aan die leemte te vullen, en indien gij dit verkrijgt zult gij ten minste iets gedaan hebben dal goed gekeurd wordt door \.B. I)E LASTERAARS Hel is eene openbare schande waarin België heden leeft, lastering op lastering, verval- schingop vervalsching ziedaaar waaraan het mi nisterie Malou zich dagelijks pliciilig maakt. Men weet wat er te Antwerpen den heer Burgemeester De W ael ten lialze werd gelegd door hel klerikaal gespuis, dal slechts leeft niet vuilnissen en leugens, dat zijn beslaan wil ver lengen met al waf eerbaar en treffelijk is on der den invloed van de schandelijkste aantij gingen te doen gebukt gaan. Ja, men belichtte hern in aanplakbrieven den stempel, zegels enz. tot liet gebruik der kiezersbmeelen. die niet kan nagepoest worden, aangezien, er een deel is dat na eiseh der wet door den voorzit ter des bureels veranderd wordt volgens de behoefte, te hebben doen namaken Welnu, er is niets waar van geheel die aan tijging. en de dader, de verspreider, de hoofd- uitvinder van dit monsterachtig fei, is noen min noch meer dan de minister de Landfshcer. Schande der schande» Is liet dan nog geen lijd geworden dien bor- zemaker naar de weerlicht te zenden schan de, duizend maal schande is het voor bdgie zulke ministers aan hel bewind te hebben Rel zelfde is den heer Borgemeesfer van Geilt ten deele gevallen. Waar de politieke schandelooshcid hare an kers wil en durft zoeken Maar hopen wij dat het al vruchteloos zal ge daan zijn, en dat de burgervrijheid de overhand zal behalen, en eens vooral gedaan maken met die openbare lasteraars die rninisterieele ban ken bezitten. DE KLERIKALE PARTIJ IS DE PARTIJ DER SCHURKEN! Dat de klerikale partij samengesteld is uit schur ken is onbetwistbaar men mag zich wenden waar ir.en wil, Ireffelijkheid is er daar nergens te vin- deZie rondom u. lezers, wat vindt gij Richt u tot bankiers dievenLangrand, den Heiligen Ro - meinschcn Graal, die zoo veel ongelukkige aime burgers 't vel heelt afgestroopt Richt u tot de kamers: medeplichtigen hn hulp dienaars van fopperij, bedrog en aftroggelarij Nothomb, De Decker enz. Zie de kerkfabiieken:<fóe®e»,.Zte notaris Demarre, voorzitter van 't kerkfabriek van O. L. V. van Hansnijck te Mee helen, veroordeeldwoensdag,tot drie jaren gevang en boete voor schriftvervalsching\ Wendt u naar notarissseu dieven, do notaris L. Roussel is door 't assissenhof van Douai tot eeuwigdurend dwangarbeid veroordeeld voor 800,000 franken gestolen te hebben Ja bij priesters smeerlappen, veroordeeld voor de walgelijkste feiten op eenen schildwacht, gelijk Spaes van Hasselt Richt u tot paters Smeerlappen gelijk pater Knuffmann van Dendermonde Wilt gij de broederkens onderzoekens vuil baarden, gelijk onzen broeder Morrien, veroor deeld voor drie honderd aanslagen op de eerbaar heid zijner scholieren gelijk broeder Melitte onlangs voor dezelfde feiten te Doornijk veroor deeld En bankiers, en kamerleden, en leden der kerk fabrieken, en paters, en nonnen, en jesuieten, de erfdeelraovers, zijn allen klerikalen van den zui- versten bloede,nu, daar er bijna niets anders is in de klerikale partij zeg ik de klerikale partij is de partij der schurken En voor zulke mannen, voor hen die deze man nen ondersteunen zou een treffelijk man moeten stemmen Allons done Hij die een graantje ge- zoad oordeel, een zandje eerlijkheid bezit zal dio mannen verfoeien eu verachten en ten geene prijze voor hen stemmen. Dus het ordewoord is GEEN KRUISKEN MAKEN Nu dat de kiezing geheim blijft, nu niemand op de wereld weten kan voor wie gij stemt, zijt gij eindelijk vrij, kiezers, te kiezen voor wie gij wilt. Gij zult nooit stemmen voor mannen die de ge- patenteorde voorstanders zijn van hen die gedu rig op 't bauksken der assisenhoven zitten, u eer lijk gemoed zal zich verontwaardigen als liet den ken zal op de gevolgen welke uwe stemming op't verstand en de gezondheid uwer kinderen zal uit- oefmei, want het eerste doel der klerikalen is de vernieling aller wereldlijk onderwijs om het te vervangen door broeders van den aard van Morrien en Melitte Ik weet dat vele van u gedwongen zijn tot de kiezing te gaan; daar de Aalstersche liberale kop stukken besloten hebben niet te kampen, kunt gij voor geen liberalen stemmen welnu er is oen middel om tegen uwe zwarte dwingelan den te protesieeren gij neemt uw briefje, gaat in 't kotje en geef liet terug, zonder er een kruisje op gemaakt te hebben zulks doende zal niemand we ten det gij niet gekozen hebt, en uw ge weten zal onbelast blijven, ten minste zult gij niet gestemd hebben voor schurken of bijstaanders van schur ken V.B. HOE DE RELIGIE VERVOLGD WORDT. Ziet rond, burgers er: boeren, boe de religie vervolgd wordt, liet is schandelijk Hebt gij geen medelijden meer niet de eer waardige paters en priesters ziet hoe bleek en mager zij er uilzien Van iedereen verlaten, van iedereen verstoo- len. kunnen zij niet moeite voortleven. Alles, alles bij hen getuigt van armoede en verdriet. Hunne zakken zijn ledig, hunne kelders zon der wijn, en hun droog stuk brood kunnen zij in vrede niet genieten, Geen wonder, dat het getal priesters en kloos terlingen gestadig afneemt. Blijft het zoo voortduren, dan zullen de Bel gen, die altijd geroemd geweest zijn voor hun ne getrouwigliied aan het katholiek geloof naar den vreemden hulp en bijstand moeten zoeken. Het eene klooster verdwijnt na het andere. De kerken vervallen tot puin De provincie noch de staat, willen cenige subsidie verleenen, t is schande, t is schande Alom staat Gods tempel ledig. Daar waar het zoete woord van Christus klonk, hoort men niet dan vermaledijding te gen de goddelnozcn, togen de socialisten en hunne dagbladen. 't Is waar, de priesters vergeten te zeggen dat de Bien Public alleen, het Congres der socia listen heeft doen kennen, en alzoo hunne plan nen ruchtbaar maakte. De priesters hetrueren dit in stilte en schui ven de schuld natuurlijk op hunne broeders iu den heer de liberalen. I i

Den Yker | 1878 | | pagina 2