menig pastoor en onderpastoor. Dat de pas toors en ander pastoors zich daar naar sclti - ken en de religie, zoowel als de geestelijken., zullen er bij winnen. iiet herbegint weer. De fereederkens beginnen weer van zich te doen spreken, leest dat eens en zendt dan uwe kinde- ren naar cl<ï bro^dcrk^nsschol^n. Een broeder der christelijke scholen is aan^e- houden te Saint Germain- en- Lnye, op bevel van het parket van Versailles en naar het gevang ge leid. De broeder I... zou bekentenissen gedaan heb ben over de schandalige feiten, waaraan bij zich plichtig, sedert verscheidene jaren, gemaakt heeft. Men schrijft uit Castelsarrasin aan de Rèpvlli- •cains de Tarn et-Garonne Sedert eenige dagen, heeft X.., broeder van Marie, in het pensionnaat, onze stad Castelsarra sin op eene geheime wijze verlaten. M. do prokureur der republiek is maandag in het pensionnaat gegaan om de kinderen te onder vragen, die slachtoffers van aanslagen op de zeden zouden geweest zijn. De opschudding der bevolking is groot. Het assisenhof van Ardèche heeft de Mnnoa, ge wezen broeder der christelijke scholen, tot 15 jaren gevang veroordeeld voor diefstal in eene kerk. Hét assisenhof van do Loire-Infórieure heeft bij verstek de genaamde Lefort, in religie broeder Avertin, en Rondineau.in religie broeder Clotaire, adjunkt-ooderwijzer in de school te Machecoul, veroordeeld, beticht van sedert 1871 tot in 187r verscheidene aanslagen op de zeden, zonder ge weld op kinders van min dan 13 jaar gepleegd te hebben. Rroeder Averiin werd vervolgens beschuldigd van een aanslag op de zeden met geweld op een kind van beneden de 13 jaar. Lefort en Rondineau zijn veroordeeld de V tot levensdurende dwangarbeid de 21 tot 20 jaar dwangarbeid eu 20 jaar bewaking. Bij vonnis van het assisenhof van Albi, van 14 juni 1878,is de genaamde Pujol (Etienne-France), 58 jaar oud, oud pastoor der parochie Lagarrin- gke, bij verstek tot 20 jaar dwangarbeid en 20 jaar bewaking der hooge politie veroordeeld. De veroordeelde die kunnen vluchten is, verd plichtig verklaard van in 1875, 1876 en 1877, aanslagen op de zeden zonder geweld bedreven te hebben op zes kleino meisjes beneden de 13 jaar. U JUNI 1878. 't Uur der verlossing is geslagen Voor u mijn duurbaar vaderland Juicht nu maar vrij uit volle longen De slavenboeiis losgewrongen En zwarte leger overmand. Zij die acht jaren den scepter zwaaiden Van willekeur bedrog en list, En onverdiende gunsten gaven Aan onbekwame priesterslavcn En armoe slichten, baat en twist. Zijn nu gevallen, diepgezonken In eenen poel van schande en boon 't Rechtvaardig volk en 't vrij geweten Zij hebben bunnen plicht gekweten en ben geworpen van den troon. Hun rijk rs uit, is uit voor immer, Dat rijk van dwang en huichelarij. Verlichtingsgeest, gezonde reden Gaan nu vooruit met brcede schreden Tot heil der wcreldmaatschappij Weg met uw valsche fabelvonden, Uil de eeuw ige docmnisnacbt gehaald, Om 't mensehdom in zijn edel streven Naar licht en waarheid te doen leven Waar nooit geen zon der rede straalt. Gij dooft bet licht in hart cn ziele, Verlaagt den mensch tot slavernij, Om op zijn zweet, zijn werk en zwoegen Vol wellust, weelde, pracht, genoegen, Te stichten uwe heerschappij Maar thans het volk heeft u gemeten En uwe levenswijs bespied, Verkrachters van der menschen rechten De vrije stem zal u bevechten Tol dat rijk verzwind in '1 niet. Want nooit hebt ge op uw troon gezeteld, Ten zij door dwang, onikooperij, Dat weegt u ecuwig op '1 geweten N'u draagt gij zelfde balingsketen En wij, wij zijn voor immer vrij L. Cosyn-Debuck. hoogst noodig is eene vaste wetgeving te maken, die het kiesrecht regelt en alle bedrog, om val sche kiezers te maken, voor goed afschaft. In hei arrondissement Philippeville hebben zich sinds den 11 juni, 57,zegge zeven-en-der tig geestelijken op de kiezerlijsten doen inschrij- ven. In het arrondissement Antwerpen is het 't zelfde. De klerikalen zijn wederom aan 't on dermijnen gelijk de mollen. Dat het liberaal bestuur daar spoedig wat liberaal wijwater tegenwerpe. CIRCULAIRE VAN M. VAN HUMBEECK. De minister van openbaar onderwijs, heeft aan het professors-korps^ het stichten van het nieuw ministerie en zijne benoeming lot dien post bekend gemaakt. Ziehier de circulaire van M. an Humbeek, T is tevens een programma en een manifest Brussel 29 juni 1878. Mijnheer dePrefekt, lk heb de eer u bekend te maken dat hij besluit van 19 juni, de koning een ministerie van openbaar onderwijs gemaakt e i mij geroe pen heeft om er den eerste liet bestuur van te nemen. Het Slaats-onderwijs moet zich tot doel voorstellen van kloeke, geleerde, vaderlands lievende geslachten tol stand te brengen, ver kleefd aan de openbare vrijheden en aan de na tionale instellingen. lk heb hel recht er op te rekenen dal gij en het onderwijzendkorps onder uwe bevelen, dit kostbaar belang zult weten te verdedigen en te dienen. j lk hen besloten daarin, uit al mijne macht, de groote professorale familie mede te helpen. Ik heb de va<le hoop dat deze van haren kant zich geheel zal opofferen om mij in de taak, die ik aangenomen heb, te helpen. »De minister van openhaar onderw ijs, »(Gel) VAN HUMBEECK. kloppen dure missen, kostelijke begravingen, nog kostelijkere uitvaarten dan nog biechtpen ningen, St-Pieterspenning, Heilige familie. Voort planting van "t geloof, Franciscus- Xaverius, het Heilig Hart, de H. Anna, de Zeven Weeën, de H. Kindsheid, de Kleine Chineeskens, de Mei maand en nog veel meer andere dingen die zij uitvinden, maar al te samen eindigen met meer en meer geld voor hunne kast rond te halen. De tienden en het beste ooft zullen zeker en vast we der ingevoerd worden, indien zij er ingelukken mochten alle macht terug in handen te krijgen. Om u zulks te bewijzen, zullen wij alleenlijk zeggen dat de geestelijkheid tot nu toe de afschaf fing der tiende aanziet als de afschaffing van een recht dat zij beweren te bezitten, en vele kloosters nog jaarlijks hunr.e gewone ronde doen om de boeren te herinneren dat de tienden in 't geheel niet afgeschaft of vergeten zijn. Ten bewijze daar van zullen wij de paters van Thielt noemen en andere kloosters doen ook wel het zelfde die al le jaren zonder fout eene uitgebreide streek door bogen eu zelfs tot nabij Geut komen, overal de hofsteden binnentrekken en hier eene hesp ont vangen, daar eenen zak graan, elders eenen klont boter, enz. Zijn dat de tienden niet 't Is er toch zeker wel een brok van, en kregen de priesters en paters de volle macht nog eens in handen, dan zouden die goede vrienden niet meer komen vra gen of smeken, maar eischen en dieigen. AAN DE VLAAMSCHE LIBERALEN. Na de overwinning van 11 Juni. Met krachtige handen Wist ge it van uw banden, Hoe vast ze ook uw leden omsnoeren,te ontslaan, Het stroop?», het plukken, Het gcestesverdrukken Is, dank zij uw moed cn uw eendracht, gedaan Trots paters en nonnen, Heelt Vlaandrpn verwonneu 't Herademt en voelt zich weer krachtig cn vrij. 't Heeft eindelijk die vromen Hun wapens ontnomen Het tijk van verstomping en dwang is voorbij Gij hebt tot verblijden Het recht, ja maar strijden, En werken, cn waken is immer uw plicht. Viert Teesl maar blijft zorgen Dat te avond of morgen Uw vijand geen onheil, als eertijds, weêr sticht. W.- E- N. Muskeyns. OF HET NOODIG IS Het volgende bewijst ten overvloede dat het Hot men overkomst verdrijjt. Fen schrijver te Parijs, die eenen hoop bezoekers kreeg, welke naar de tentoonstellingen kwamen zien en hij hem bleven logeren, sprak ze op de volgende wijze aan Mijne beste vrienden,wat ben ik verheugd u te zien ik hoop dat gij mij het genoegen zult doen bij mij te logeren en u als te huis te rekenen... (lij kunt mij een vriend helpen verzorgen, die uit Rio-Janerio met de geele koorts is gekomen. Of de vrienden weg waren Een ander, die moede was zoovele bezoekers te krijgen, zegde tot deze laaste Beminde vrienden, ik ben overgelukkig u deze kamer te kunnen aanbieden, waar gij op uw gemak zult zijn. Alleenlijk, past opdat ge aan die kas nirst komt, die zit vol met dyanmit en alle soorten van ontplofbare en gevaarlijke dingen. Of de vrienden voor de eer bedankten Rattevergift. - Wilt gij een middel hebben om al de ratten uit uw huis te verdrijven Ei wel, luistert Pakt eene rat, schildert ze in den rooden olie- werf en laat ze dan weer loopen zij keert terug bij haar volkje dat, ven als zij gezien wordt, be gint te roepen 't Is een tjeefken En ze loopen allemaal weg l Wij zijn in het tijdstip der rivierbaden. Bij die gelegenheid denken wij het noodig van te her- rinneren dat niets noodlottiger is dan een bad te nemen, als wanneer er tusschen den disch en het nemen'van een bad geene tijdruimte bestaat van 2 of 3 ure, naarmate de spijsvertering werkzaam is.^ De verhaasting van een bad te nemen na geëten te hebben, stelt den bader aan eene hersenontste king bloot, die negenmalen op tien degene die #r

Den Yker | 1878 | | pagina 2