V .4'5 l i 1 NAAK ST. HUBERT. Mr de Burgemeester, in naam der openbare veiligheid verzoek ik u uwe maatschappij De Jonge Garde» in plaats ze naar Rotterdam, Sot- tegem. Gbeeraardsbergen enz. te leiden, ze naar St. Hubert te zenden er is immers maar eenen patroou tegen de razernij en dat is den H. Hubertus. Uwe mannen zijn razend, het is hoogst tijd <lat gij naar hen omziet. V.B. PRIJSUITREIKING DER STAATSMIDDEL BARE SCHOOL. Dit feest beeft in 't geheel zi jne oudere zus ters niet geëvenaard. Dit jaar heeft alles uil der mate wei gelukt, en was de uitvoering van zang en komedie -bukken de volmaaktheid niet, doch naderde zij deze van nabij. De twee kooren Ite'treux jour en Les Cou- ronves hebben met vee! juistheid gezongen ge weest onze best gemeende gelnkwenschen aan den jongen solist den H. Smet die met eene sclioone heldere stem begaafd is. Hel stukje L'henreux écolier is zeer wel ge speeld geweest; er was zwier en gang in 't spel. de leerlingen verstonden zeer goed hunne toe standen, in een woord zij bezaten hunne rol. Wi j-moeten op den eersten rang de kleine guit M. A. Moots noemen die op zoo eerie natuur lijke wijze den rol van Leopold vervulde. er ge ten wij ook de H. P. Placqne en J. Cornelis met die opperbest gespeeld hebben. Het vlaamsch stukje De Portier van M. Por tier beeft wel doen lachen ook waren de eerste rollen goed gehouden, de jeugdige H. A. Ver- leyzeu en G. Janssens waren koddig als kapi tein en tamboer Majoor. De uitspraak zoo wel in't fransch als in t vlaamsch was zeer goed. Het feest doel eer aan de hoeren professors, die terwijl zij de kinderen een grondig onder wijs verschaffen .nog den tijd vinden den ouders eenen verw akelijken morgend te doen doorbren gen metzebunne kinderen te doen bewonderen. den duivel bezetenen lk kan niet verder meer het walgt mij te bard van zulke gevoellooze schepselen tc moe ten spreken, bun gedrag is een schandaal. V *B« EEN SCHANDAAL. Ik was voornemens te lachen met den uit stap der Jonge Garde naar Sottegem ik had 8lof maar ik heb er den moed niet toe. Het is nu maandag als ik schrijf, en nog hoor ik dit hetsch gejouw en gehuil dat onze kleri kale muziekanten voor het huis der We. Mc- ganck maakten nog weerklinkt dit oorverdoo- vend muziek in mijn binnenste nog hoor ik de ruiten der groote markt onder het dierenge- schal van honderd hartelooze wezens daveren. Het rnag gezegd worden nooit heeft iemand zoo een tempeest gehoord. Endaar op het eerste verdiep was er licht, daar, boven en voor de hoofden dier barieloo- zen, lag de moeder van een der muziekanten zieltogend daar, in dit huis dat zij onder hun geschreeuw deden beven, lag eene vrouw, met het kristusbeeld voor baar, in den doodstrijd, daar wisten zij dal eene vrouw stierf. Maar wat maakt dit den klerikalen, hebben zij, die door broeders, paters of jcsuielen op gebracht zijn, de familie niet leeren verstoeten Kennen zij wei de kinderliefde, de liefde tot hunnen evenaasten. den eerbied voor den ster vende O neen, al edel gevoel is uit die stee- ncn harten verbannen. Allen wisten dat de W« Meganck Zaterdag avond berecht geweest was, dit beeft hun niet belet den zondag voor hare deur, met de mede werking van den zoon. eenen dans te spelen en te spiingen en te zingen en te huilen gelijk van OVERAL DEZELFDEN. Wat zouden de langgeroklen niet durven tot zelfs met hunne toehoorders den spot drij ven want zij schamen zich niet bun de dwaas te en belachelijkste logens voor waarheden op tedraaien 't is eene dagelijkscbe zonde. Wat doen zij al niet om de centen uit de men schep hunne zakken tc kloppen onder voor wendsels die wij niet zouden durven aanhalen, op pene van door onze lezers met den welver dienden naam van huichelaars of volmaakte sullen betiteld te worden. Men weel dat China door al de soorten van langgeroklen geexploiterd wordt: welnu don derdag 15 dezer was bet openbare, vergadering der eongreganisten in 't fransch en bijzondere uitnoodigingeu werden alom rondgestuurd op dat elke congreganist bet zijne zou toebrengen om de uügehovgerden van Cliina (Sic!) tc red den de inzameling zal duren tot het einde der maand, want met den eersten september moe ten de gelden ingezonden worden. Is dit niet inet de leden spotten cn hun in het aangezicht spuwen of ze voor onnoozelcn aan schouwen voor elkeen die deu toestand van China kent, kan dit geen twijfel lijden, daar China ineer dan het dubbele voortbrengt om aan al zijne behoeften te voorzien maar T kind moet een naam hebben. En men moet jesuiet en tutti quanti zijn om de mensch zulke prullen in het hoofd te draaien. ZE TREK KEN ER VAN DOOR. Dat de klerikalen er van door trekken is dage- lijksch te zien. Ze zoeken alles uit om de burgers te bevredigen. Op de prijsdeeling der Ecole moyenne waren MM. do Burgemeesterschepenen Gheeraardts. en Be- thune, raadsheer Meert, senaXeur Leirens, de gees telijke en krijgsch overheden, tegenwoordig. Op vorige jaren was er nooit niemand van die hoeren. M. De burgemeester heeft niet eenen leerling, die een prijs behaald had van t theater laten gaan zonder hem aan te spreken Hoe beleefd, hein jegens liberale kinderen Het zal er toch niet aan helpen, jongen, gelijk de knechten riepen van M, Portier, ge moei. den ketel in A la chaudiere V.B. PRO MEMOR1A. Wij bestatigen dat de eerste uitdagingen tot wan- ordens uitgegaan zijn van de klerikalen, zondag laatst. OCII HEERE Het arm Land zijn zinnen zijn op hol, de zegeD- praal der liberalen heelt gansch zijn hersengestel geteisterd. Het beklagenswaardig Land is zoo ver re gekomen dat het niet meer wee» wat het schrijft. De eerste zinsnede van zijn nummer van zon dag 11. is eene reuzenachtige b.... dommigheid, zie wat het sukkelachtig bladje neerschrijft Ben Klaar bewijs dat de Geuzen met valscheid en bedrog gewonnen hebben,is dat zijnauwelijks aan 't bestuur, de Kieswet 'i hunnen voordetle willen veranderen. De liberalen hebben dus met de medewerking der oude wet kunnen valsch zijn en bedriegen, want waren zij buiten de net gegaan, de kiezing zou ver nietigd'geweest zijn. De oude wet was dan heel goed voor de libera len, mits zij door haar gewonnen hebben, en als het zoo is moesten zij die goede wet behouden om, met hare medewerking later nog valscheid en be drog te kunnen gebruiken, en juist om dat zij ge wonnen hebben, verhaasten de liberalen zich de wet te veranderen. Er moet hier een dommerik zijn, of de libera len of 't Land. De lezer oordeele. V.B. JA ZELFS c Wij roepen Lere de honing maar als zijne majesteit zijn handteehen stelt onder verdruhhen- de, onrechtreerdige wetten, als zijne majesteit meedoet met 't liberaal verpletteringsstelsel, Kan er geen Lere de Koning meer over ons lippen Komen dan worden wij hem onverschilligja zelfs zoo roept het Land van Aalst uit. Het Land heeft ongelijk zijne zinsnede niet vol uit te schrijven, dit ware min jesuiet geweest. Die punten die dien fameuzen Ja zelfs volgen bedui den immers toch dat indien de koning wetten door de kamers gestemd teekent de klerikalen hem niet alleen onverschillig zullen worden maar zelfs vijandig. En men weet wat er iemand te ver wachten staat die de vijandschap van eenen fana- tieken op zich getrokken heeft de klerikale dag en .weekbladen hebben al genoeg van Hoedel en Nobiling, de twee duische keizersmoorders, ge sproken om te beseften wat die punten achter dien Ja zelfs.... moet beteekenen. V. B. DE PASTOORS ZIJN DAAR AL. De wet, welke verandering brengt aan de kieswet en die toelaat tot op 31 Augusli ver anderingen aan de belastingen en patent te bren gen, is nog in den Moniteur niet veischenen en reeds zijn de pastoors bezig met hunne belas tingen le verhoogen, ten einde hun kiesrecht te behouden. Wij hebben eene vraag van vermeerderirg van belasting gezien, gedaan door den pastoor van Drongen die heilige man heeft in eens de waarde zijner meubelen met DUIZEND frank vermeerderd, op die wijze bij middel van zijn ameublement,zijne belasting voor eene meid en eene kleine grondbelasting, zijn kiesrecht be houdende. Men ziet dat dc klerikalen er niet op slapen, en zij zoo maar volgens goeddunken hun nio- hilier vermeerderen tot dat zij den kiescijns bereiken. Dit zal natuurlijk nagezien worden maar in afwachting doen wij nogmaals eenen oproep tol de liberalen, die hun kiesrecht zullen ontno men worden en andere wettelijke middelen hebben om op de kiezerslijsten te blijven. Zij hebben rnaar eenige dagen tijd om hunne reklamatiën te doen gelden. Berieht aan wie hel aangaat. S.G. De gemeentefeesten, welke dit jaar ter gele genheid der groote kermis van Denderleeuw, in deze gemeente zullen plaats hebben, beloven nog ■veel aantrekkelijker en luisterlijker te zullen we zen dan die in vroeger jaren gegeven. Voorden eersten kermisdag, 25 Augusti, meldt het programma een openbaar koncert, op bet nieuw kiosk ter marktplaats te geven, door de vereenigde muziekmaatschappijen der gemeente en zes omliggende dorpen. Op Maandag 26 Augusti des avonds, zal er een groot vuurwerk afgeschoten worden, door den vuurwerkmaker P. Beeckman te Denderleeuw die in het zelve verschillige nieuwe stukken zai verbeelden, welke weinig op de buitengemeenten gekend zijn. Dijnsdag 27 Oogst, luister!ijk konceit, in het schoollokaal, door eenige leden der fanfaren maat schappij, die terzelfder tijd leerlingen der muziek school zijn met de medewerking der heeren leer- i - i t -

Den Yker | 1878 | | pagina 2