■den en dit vijffranken stuk is des anderendaags gaan vliegen bij de burgers der slad. Daarbij moeten de soldaten en de poerden eten. dit brengt aan de burgerij ■eenen ontvangst bij, die uien zonder te overdrijven op honderd vijftigduizend franken.raag rekenen.de winst beloopt dan op honderd vijftig duizend franken 'i jaars. WVlun. wat hebben onze stadhuismannen gedaan Zij hebben de kazerne afgebro ken I Dus jaarlijks dertig duizend franken profijt uit burgers kas getrokken 1 Dus door onnoodige werken. kiosk, hotel des pastesoverdekte marktEleklrieke liorlogien enz. hebbeu onze katholieke gemeenteraadshee- ren de overgroote som van honderd een en zes- lig duizend franken uil de stadskas gesmeten dit durven zij niet loochenen omdat de waar- beid te tastbaar is door de afbraak der kazer ne beletten zij de burgerij van Aalst jaarlijks dertig duizend franken zuiver winst te doen. Burgers, ze zullen wederom uw hoofd zot komen razen, ez zullen op de dak ken schreeu wen dat zij spaarzaamheden gaau doen maar geloofd hen nieten roeptachteruil valschaars. achteruit bedriegers, wij zullen u dan klopge- vcn met bet blauwe kruisken en mei de libe ralen probeer en V.B. DE GEMEENTEKIEZINGEN: EENE ANT WOORD PER WEEK. l5,e anwtoord. 't Land van Aalst wordt ernstig. Het Suljen- 'bladje heeft zijnen bril opgezet. Zijne pen inden inktkoker gesloken en met zelfvoldoening uitge roepen 'k zal de geuzen eens gaan verpletteren met een vraagsken waarop zij onmogelijk zullen kunnen of durven antwoorden. En 't vraagt ons eenvoudig dit De lïberaters schrijven en strooien uit, dat zij in 't geheel often deel, tegen de Religie niet zijn... Is 't naar ja of neen, dat, telkens dat er in Belgen- land, een groote Vrijdenker of Solidair gestorven is, zonder Hecht of berechtingen dat hij door zijn compagnons in d'aarde gedolven werd, zonder kruis of vaan, - is 't waar ja of neen, dat de liberale ga zetten van Aalst, alsdan die schromelijke dood met lofwoor den omring den, als wilden zij zeggen Toe, jongens van Aalst, sterft ook als echte Geu zen en laat u als echte honden, hondsgemijve in den grond delzen Is dat waar, ja of neen 't Verbond en al rijn liberalen worden uitgenoo- digd en uitgedaagd om dit vraagsken te beantwoor den. En 't daagt ons uit te antwoorden. Welnu, hier is ons antwoord Vooreest hebben wij ons nooit onledig gehouden met de wijze waarop iemand gestorven is. Daarin verschillen wij wagenwijd met de klerikalen die noch stervenden noch dooden eerbiedigen. Gij, katholieke drukpers, schept behagen de lijken van deftige burgers, die niet dachten gelijk gij, met modder te bezwadderen, gij huilt en tiert achter de afgestorvenen. Wij eerbiedigen de denkwijze van eenieder en wij dagen u uit ons een feit te melden, waarin wij van vene of nabij, zouden gespot hebben met eenen afgestorvene die van de Sakrementen zou bediend geweest zijn. Iedereen is vrij zijnen God te eeren en te aan bidden op zijne wijze, en iemand die der.kt God aangenaam te kunnen zijn zonder de tusschen- komst van den priester is vrij zich van dezen te ontslaan. Ilij die wel geleefd heeft voor God en de Burgers, hij die op zijn slerfbed zijn geweten ge rust gevoelt en het onnuttig acht eenen priester te roepen is vrij te sterven gelijk hij het. verkiest, en het is geen mensch toegelaten hem te veroor- deelen God alleen heeft zich daarvan gelast. Dus vrijheid voor iedereen is onze leus be haagt het u, katholieke drukpers, de menschen hier op de aarde te veroordeelen dat staat u weer al vrij, gelijk het ons vrij staat de vonnissen van God niet te zoeken te doorgronden. V.B. HERBERG PRAAT. Men hoort tegenwoordig in de herbergen veel beknibbelen immers kortzienden zijn al- lijd bang van 't geen nieuw is. Nu valt men de instelling der liberale Jonge IVacht aan, morgen zal het wat anders zijn. Als men nu die schreeuwers, die altijd beknib belen, eens goed doorgrondt, dan vindt men bijna altijd mannen die uit eigenbaat spreken omdat zij vreezen ecnige franken te verliezen die bun voor zeker werk worden toegediend. Wij bopep dus dat de oprechte liberalen, zij die voor het algemeen welzijn en niet uit eigen baat bandelen die mannen, die niets verich- len dan tegen klinkende speciën, zonder de minste redekaveling, korten snijdend weg in tien woorden zullen antwoorden en ben dan laten loopen, met hel hair van builen. Mr VAN WAMBEKE. Wanneer gaat gij de muziekmaatschappij de Oude garde verbieden op de straat te spelen Uwe confraters uit Dendermonde, Weiteren, ST. Amaadsberg en Audenaarde zijn u voor, gij moogt niet langer ten achteren blijven. Daar waar de katholijken aan 'I hoofd zijn mag er niet meer gelachen worden, men mag Diet meer niezen noch hoesten zonder de toe- laling van Mr den burgemeester, de steden moeten doodsch zijn en een klooster gelijken. Toe, Mr Van Wambeke, o«k een verbod, als 't u belieftboe meer beestigheden hoe liever. GOED NIEUWS. 't Zand kondigt af dat men bemerkt heeft dat de oude leerlingen van 't St livinus pensionnaat der stad op schitterende wijze hun exaam in de hoogcre scholen heboen ondeistaan. Wij vernemen dat er verscheidene oude leer lingen van Mistesken rinkhout hun exaam van ingénieur, op de schitterenste wijze onderstaan hebben ;dit strekt de school van Mistesken tot eer. HET LAND SPREEKT. Verdoken weg, ineen hoekje, antwoord t Land eindelijk op onze kritieken jegens de klerikale verkwistingen. liet antwoord op een punt het posthotel. En Weet gij, kiezers, wat dat het vindt, dat t de veemarkt VERBREED heeft !Ja, gij leest goed: verbreed Wat kan men nu doen als schokschouderen, ie der mensch die meer dan tien jaren telt weet dat de veemarkt geenen duim verbreed is, en daarom heeft men vijf en zeventig duizend franken en niet dertig, gelijk het Land zegt, naar den weerlicht gegoeicd VB" Hewel, als men niet te antwoorden eeft, kan men niet antwoorden dan dat Of ja, er is nog iets, men antwoordt Drukpers ongediert Wanneer men geene wederleg punten vindt dan gebruikt men scheldwoorden Maar die treffen ons niet, Denderbode wij weten dat de vaartkapoenen en ander gespuis hun venyn met volle monden uitspuwen op alles wat zich tot hen niet wil ver lagen wij zijn overtuigd dat gij nooit aan de zo len onzer schoenen zult geraken Scheldwoorden dat zegt niets, antwoordt ons op onze artikelen klerikale verkwistingen, wij vra gen u niets meer. Wij kondigen de talrijke veroordeelingen af van priesters, paters, broederkens enz, alhoewel wij zeer wel weten dat deze tegen die vonnissen in be roeps gaan, zegt de broodschrijver uit De Den derbode. Heeft broeder Morien van 't gesticht van Aalst, veroordeeld voor talrijke aanslagen op de zeden, heeft priester Duchesnes veroordeeld voor de zelfde reden in beroep geweest - Neen, niet waar, de eene heeft zijn gevang gedaan, de ande re is misschien bezig elders zijne lessen tegeven De minister Van Humbeek heeft verklaard, vol gens t Galgen blad, dat hij de tien geboden gods niet kan aannemen voor grondslag van 't zedelijk onderwijs Hewel en de paters en broederkens dan Doet geen overspel of onkuischeid nooit Betracht nooit niemands bedde genoot onderhouden de paters en broederkens die gebo den - antwoord zelf, betaalde licht verkrachter maar gij zult niet, duiven van 't eerste der twee geboden heb ik de veroordeehug ven honderde broederkensen Spaesen gereed, voor het tweede den naam van zekere Supérieurs die u bekend zijn. V .B. 2 0/0 EN 6 FRANKEN. De klerikalen die de kontributiën moesten ver minderen h6bben nu belastingen gestemd waar zij beschaamd over zijn. De 2 0/0 op het kadastraal inkomen hebben ze weder opgebracht en daar boven nog eene be lasting van 6 franken op de stoompaarden in ge richt. De laatste belasting is onjuist'omdat zijden han del treft en de konkurrentie van andere plaatsen, waar die belasting niet bestaat, bevoordeeligt. Onze stadhuismannen weten dit zoo wel, dat zij de belasting-biljetten niet durven ronddragen zij wachten tot na de kiezing. Maar gij zijt mis, heeren, de kiezers zullen zich herinneren dat d& twe* belastingen gestemd zijnen i dat zij zullen moeten leggen. V.B. DENDERBODE. Ik weet dat het u van hooger hand verboden te antwoorden aan mijne artikeleu. Men heeft wel gedaan het u te verbieden immers eenen be taalden penneboef mag men bevelen geven er. het is moeielijk de waarheid te loochenen. Daarom neem ik het artikel ken aan mijnen con frater 't Verbond gericht - die tot hiertoe weinige beschuldigingen tegen ops stedelijks bestuur ge richt heeft - op mij. Ik beb bewezen ik zeg bewezen) dat het stads bestuur domweg verscheidene duizenden franken verkwist heeft en gij, Denderbode, vindt er niet op te antwoorden dan dat het domme beschuldigin gen zijn. LASTERT MAAR. liet schijnheilig Land lastert dat het eene be- nedikiie is. Ziehier wat het in zijn nummer van zondag schrijftZe presumeren dat de geuzen- wacht maandag zitting heeft gehouden. Laat in den nacht, werden verschillige straten der stad doorkruist van straatver kenssmeerige lïedjes zingen en huilende Van 't ongediert der papen, verlost ons Vaderland...... Ha, 't is al- zoo dat de liberalen naar de gemeentekiezing d trekken Ge zult er spellekens van zien Dit drukt het Land en het weet in lijf en ziel dat de liberale jonge wacht zich maandag acht da gen niet vereenigd heelt, daarom schrijft het Ze presumeren.Na die vereeuiging laat het liooren dat men laat in den nacht van 't ongediert gezon gen heeft. Dat kan niet dan door de leden dar jonge wacht bedreven geweest zijn, niet waar Zoo veel woorden, zoo veel leugens de Jonge wacht heeft niet vergaderd en het ongediert is niet gezongen geweest. Het zal u niet lukken, Land, de afgunst op on ze liberale vrienden, op de jonge wacht te trek ken. is

Den Yker | 1878 | | pagina 2