DE f RIJ HEID E AIS ONDEIWJJS. Onze ultramontanen jammeren en klagen over deinstelling van het ministerie van onderwijs, •welke, hopen wij, eenen grootcn slag zal toebren gen, niet •aan de vrijheid van onderwijs, zoo als de klerikalen willen doen gelooven, maar wel aan de vrijheid van onwetendheid. Het zal misschien niet nutteloos zijn aan onze lezers nog eens voor oogen te leggen hoe de kleri kalen, die groote vrijheidsvrienden, in schijn, de wrijheid van onderwijs in het verlsdene verstonden. Het was in 1565, na het Concilie van Trente Filips de tweede, de beminde zoon der Heilige Kerk, heter genoemd de duivel uit het tuiden, beveelt dat men in de Nederlanden moet navolgen wat door Concilie is voorgeschreven «quand k l'in- stitution des escoles» in wat het oprichten der scholen betreft. Zie hier welke onderrichting de hertogin van Parma, in name des konings aan den aartsbisschop van Mechelen en de bisschoppen geeft. Deze tekst is echteentge maanden voor den val van het klerikaal ministerie werd hij door M. Poullfct, professor bij de hoogeschool van Leu ven uitgegeven. Daar de wetten der kerk, volgens de katholieken, nooit veranderen, geven de boven staande fanatieke en onverdraagzame princiepen ons een gedacht wat de wet op het onderwijs zou geworden zijn, hadden de klerikalen den il juni kunnen zegepralen. De ultramontaansche opvolgers van M. Malou zouden in dien zin, de kristelijhe wetten, zooals M. Perin zegt, in ons land teruggebracht hebben. Wat moet men nu denken als mon dezelfde mannen, die de verleden dwingeniandij der kerk roemen en hare treugkomst verlangen, zich als voorstaanders dör vrijheid in alles en voor allen ziet voorstellen. Nooit heeft onbeschaamder, verstootelijker co- inediespel onze verontwaardiging verdiend KLERIKALE VERKWISTINGEN. te samen Kiezers, bij dis bijna twee honderd duitend Jran ken, dat om klerikaal bestuur verkwist heeft ik heb het bewezen zijn de sommen niet bijgere- kend,waarover ik u achtdagen geleden bezig hield, 't is te zeggen de somme verkwist aan de keizer- ]ijkeplaats,en die welk everknist'ismet hette vroeg verkoopen der boomen op de Moorsclsche haan. Indien eene goede huishoudster moet zorgen om zoo weinig mogelijk uittegeven, moet ze ook zorgen zooveel te doen binnen komen als zij kan. Zoo is het sok gelegen inet een stadsbestuur. Eu heeft bet wel zijnen plicht gedaan in te doen bin nen komen Helaas, neen, hier niet meer dan in al de ande re bestuucvakken. zij hebben wel hunne ontvangs ten zoeken te vermeerderen, maar op eene slech te wijze tii hellen de kontrilutien vermeerderd. Maar, als het er op aangekomen is het leggijnhof te verkoopen, hebben zij dan hnnnen plicht ge daan Neen De klerikale gazetten zouden wel kunnen zeg gen indien zij antwoorden mochten dat het beggijnhof geenen stadseigendom was maar wel dien der hospicien 't accoord, maar wie vormt het bestuur der hospicien De gemeenteraad, en deze zal zich wel wachten liberalen als bestuur ders te noemen. Wie dus zegt klerikalen bestuurder der hos picien zegt klerikaal gemeenteraadslid, mits er zelfs van deze in 't andere zetelen. Als de hospicien te kort hebben moet de stad, wij burgers, ze ter hulp snellen, t is daar om dat ze niets mogen verkoopen dan met de toestemming van den gemeenteraad. Deze moet natuurlijk in den intrest, der godshuizen werken en als er iets te verkoopen komt het zoo duur mogelijk te doen verkoopen En wat is er met het beggijnhof voorgevallen Het klerikaal Godshuizenhestuur goedgekeurd door het klerikaal gemeentebestuur der stad heeft het beggijnhof uit er hand verkocht voor 20,000 fran ken. Men bemerkte dat er meer dan een liethebber voor was, dat men het bijgevolg veel duurder zou kunnen verkoopen hebben,men heefter zelfs meer voor geboden. Maar 't was beslist er was een pastoor in on derhandeling en daar bekommert men zich wei nig met de belangen der stad. Had men het beggijnhof in perceelen verkocht, gelijk men het doen moest, men had met gemak twee honderd duitend franken gemaakt, dus we derom eene verkwisiing van 's minsten tachtig duitend franken. Kiezers wij zijn Jus twee honderd teven en te- ventig duizend teven honderd twee en dertig fran ken geklommen en er is nog vergeet het bij de kiezing niet. V.B. GODSDIENSTIGE KRONIJK. De Petit Lyonnais heeft nit Toulouse eene de- pechè ontvangen, die aankondigt dat men te Lu- chon den genaamden Auguste Bovercy, iri reli gie broeder Seraptiin. GOjaai oud,onderbestuur der van liet nijverheids weezengesticht te St- Memot nabij Luclion, aangehouden heeft. Hij wordt belicht aanslagen op de zeden met of zonder geweld op 9 kinderen, gepleegd te hebben. Hij is aangehouden op de spaanschc grens, door M. Planté, policie-kommissaris te Luclion. Over eenige dagen las ik in het staatsblad dat er pensioenen toegestaan waien aan verscheidene priesters daarondir vond ik er een pensioen van meer dan een lOOOfranks kregen het minste was p.iet lager dan van (50 tot 960 franks 's jaars. In het zelfde nunmer vond ik pensioenen ver meld welke men tcstond aan briefdragers en an- de re kleine beamben van den staat deze laatste, die meestal oud en versleten zijn sn met hunne vrouw en soms no; met minderjarige kinderen van dat pensioen noeten bestaan, deze, zeg ik, kregen een pensioeitje van 150, 200 tot tegeu de 300 franks geen akelo erboven. Dus, aan nuttige jeambten, die hun leven in dienst van den Staa gesleten hebben, aan dezen geeft men te weinigom te leven en te veel om t« sterven, en do priesers, die meestal niets anders gedaan hebben danlands instellingen aangerand en ondermijnd, de piesters worden daarvoor dan nog met een ruim pasioen beloond. En zoo wor den die zwartjes vorolgd in ons gezegend België. BLAUW EN ROOD- Stemme koekoek. O.-L. VROUW VAN LOURDES. Het is reeds eenigen tijd geleden dat wij van geen mirakels meer gehoord hebben van O.-L. Vrouw van Lourdes. Wij beginnen te gel»oven dat de valsche grotten, bet valsch water dat er verkocht wordt, Onze Lieve Vrouw niet meer bevalt en zij maar mirakels wil doen te Lourdes (Frankrijk), waar zij zelve voor die twee koe- wachlerkens is verschenen. Als er zich aldaar een kromme, manke of blinde in den waterbak, in 't frausch piscine ge noemd wordt, wascht, is hij genezen. Quo perionne no puisse te- nir orooIo qui no soit cumine et «pprouTÓ par las cvesquas ou leuri officier». Que nul maitre d'escole ayant une foitété diffamé d'héréiie ou prim a l'occasion d'icelle, puist tenir eicole uv onseigner a peine de 1» »ie. Et quant aux livres. quel'on n'rn laisse lire par maitre quel qu'il soit a se» disciples avant qu'ils soient tisitez «t approurer par les évesques ct leurs officier» ec- ■ciésiastiques. Et que darantage il est rc- quis que les éresque». pasteurs doivent risiter le» escoles des enfant» des deux sexes et saToir quels maitre» les enseignent et quelle doctrine ils apprennent, qui les confcste. communie et dit messe et ou en lei colloque après qu'ils sortent des escoles. Niemand maf school houden tenzij hij door den bisschop of zijne officiers onderzocht en goedgekeurd wordt. Geen schoolmeester, eens voor ketterij geschandvlekt of aangehouden, mag geen school meer houden, noch onderwijzen op doodstraf. En wat de hoeken betreft, door welken meester het ook zij mag geenen aan zijne discipelen laten lezen alvorens door de bis schoppen of hunne geestelijke officiers onderzocht en goedge keurd te worden. En nog meer, er wordt ver- eischt dat de bisschoppen, pas toors en officiers de scholen der kiuderen van beide geslachten mogen en moeten bezoeken en weten welke meesters ze onder richten en welke leering zij aan- leeren wieiebiecht communiceert en mis leest en waar men ze her bergt als zij de scholen verlaten.» Eenmaal verkwiste somman. Jaarlijksche verkwiste sommen Kiosk 2.100 Jonge garde 3,100 Elcktrike horlogien 1.200 Winst verloren Hoor de Overdekte marlet 80.000 afbiaak der kazerne 30,000 Posthotel 75 000 4 0;0 intrest voor de hier 158 300 neveustaande sommen (i.332 39,43ï 158,300 39,432 137,742 franken. Welk is der kleuren koningin 't Het blauw. Wat is de kleur van vrijheidsiin Het blauw. Wat is de kleur die zoete blinkt En aan 't menschdom de vreugde schenkt Het blaHW, het blauw, bet blauw. Wat is de kleur van 't vuur der hel Het rood. Wat is de kleur van 't duivelsvel Het rood. Wat is de kleur van een slagveld, Waar men zooveel slachtoffers telt Het rood, het rood, het rood. De baard die meest meiskens verlieft, Is blanw. 't eog dat meest jongmans harten klieft, I» blauw. De bloem die rond de wereld groeit, En midden de koorn bloeit, ls blauw, is blauw, is blauw. Wat is de kleur der guillotien Het rood. De beulen zult gij altijd zien In rood. D'inquisitcur», de kardinaals, Roonische gelubden en koraals Zijn rood, zijn rood, zijn rood. Wat kleur schittert op vogels pen Het blauw. Door zee en hemel wat zie; mon. Het blauw. In zijn jonkheid baas Kimpe's paard, Moest hebben eenen blauwen staart, Ja blanw, ja blauw, ja blauw. Pastoor die zich in gramschap stelt, Wordt rood. Die ons te veel leugens vertelt, Wordt rood. De gek die Zijn kazakke keert, Hij die zijn vaders naam onteert, Wordt rood, wordt rood, wordt rood. Op Geuzen vaandel wat zien wij Het blauw. Op zwijgers standaard wat ziet gij Hel blauw. 't kleed dat men zonder naad verbeeldt En met den teerling werd verspeeld, Was blauw, was blauw, was blauw. De voeten van een capucijn Zijn rood. Zijn kaak, doorgronden van den wijn, ls rood. Een jongen die te vrijen gaat, Als zijn baring niet en braadt, Ziet rood, ziet rood, ziet rood. Als ik vind bet geluk rond mij, 'k Zie blauw. Als ik win in de loterij, 'k Zie blauw. Als mijn geweien is gerust, Als mij een meisken min'lijk kust, 'k Zie blauw, 'k zie blauw, 'k zie blauw. Vind, rond mij droefheid, oneer, 'k zie rood. Van een bankroet ben ik den beer, 'k zie rood. Als mijn geweten is in rouw, Vind ik miju liefste ongetrouw, 't Zie rood, 't zie rooé, 't zie rood. Wat is de kleur die duurt het meest Het blauw. Die zon noch regen nooit en vreest Het blauw. Wat is de kleur der werkmans kiel, Waaronder klopt eene eed'le ziel Het blauw, het blauw, het blauw. Dus, vrienden minnen wij altijd het blauw. Verdedigen wij in den strijd Het blauw. 't Is kleur dat Belgie redden moet Wij zouden storten al ons bloed Voor 't blauw, voor 't blauw, voor 't blanw.

Den Yker | 1878 | | pagina 2