Diezelfde liberale princiepen staan in onze Grondwet van 850 geschreven. Wie ran. t i<? princiepen gedurig aan,wie leert dai zij oor kristelijke wetten van den goeden ouden tij a moeten vervangen worden VV ie -schrijft a zij eene kar vuilnissen, dat zij eene ware pest zijn Wie anders dan de gebeele klerikale drukpers. België zou zijne vrijheiheden moeten verlochenen en onder de voeten vertrappen Reeds lang zou dit gebeurd wijn door de wer kingen der klerikale partij, waren de liberalen niet daar om de medehulp van het volk, zoo werkman als burgers, te verdedigen. Neen het zal de klerikale partij niet geluk ken de rechten en de vrijheden van ons tolk af te snijden. Gij zijt acht jaren meester ge weest, klerikalen gij hebt de natie in slaap willen wiegen, otn over een lijk te heerschen, 't Is u niet gelukt. Want het volk is plotseling opgestaan en heeft, gelijk eene ontstuiminge zee uwe macht verbroken als glas. Ziedaar het gezag der liberale grondbeginse len of princiepen, die bij het volk in merg en beenderen doorgedrongen zijn. Mocht, gij het weieens vergeten, klerikalen, dan moet den 11 juni dit u eeuwig herinneren. ONZE GEZANT BIJ 'T V ATI KA AN. In al de bladen, grootc en kleine, klerikale en liberale, rijst sedert eenige dagen de nog altijd onbesliste vraag op Zullen wij een gezant bij bel vatikaan blijven houden of niet Tot hiertoe is er geen enkel blad dat een be paald antwoord kan geven. Ons dunkens is de kwestie zoo eenvoudig, dat ze schier geene bespreking noodig heeft. Wij zijn van gevoelen dat een gezant van Belgie hij den paus onnoodig en nutteloos is. De gezonde rede, zoowel als de politieke rede pleiten voor het te afschaffen van dien post. Zoolang de paus een regcerend vorst was er een koninklijk hof op nahield pn een ministerie had. konden wij het zenden van een vertegen woordiger beseffen. Toen bestonden er politieke betrekkingen. Sedert de paus alle politiek karakter verloren heeft, door het afschaffen van zijne wereldlijke macht, en hij op den troon van Rome vervan gen werd door deu koning van Italië, is het ambt van gezant bij het vatikaan een double emploieene uog 9ua/ie-erkenning van zijn ver loren gezag, Nog meer ons duukens moet het handha ven van onzen gezant bij den H. Stoel met lee- de oogen door Victor-Emmanuel's zoon aanzien worden. Belgie is een der laatste gouvernementen die rich hij den paus lieten vertegenwoordigen, toen de paus nog koning was het moest nu natuurlijk een der eersten zijn om daarvan af te zieu, nu hij dit niet meer is. Wat is de paus nu nog Enkel en alleen het hoofd van den roomsch katholieken goddienst zonder eenig politiek gezag of karakter, -waarin de gouvernementen en vooral de onzeidige als dit van Belgie, hoegenaamd niets te zien of te stellen hebben. Het zijn dus geene diplomalen meer die men tot hem zou moeten zenden, maar vertegen woordigers van den godsdienst, dal is een pries ter of een geestelijke, die er de belangen van den godsdieusl zou behartigen en verdedigen, met uitsluiting van alle wereldlijke of andere kwesties, die binnen hel domein der staatkun de liggen. En het is niet hel gouvernement dat zulk een ge zant zou moeten aanstellen en bezoldigen, maar wel de kerk, de geestelijkheid zeil. Dat alleen is rationeel. En al zond de geestelijkheid tien representanten naar het vatikaan, wij zouden er niets tegen hebben, als zij die nraar zelve betaalde. Wilden de klerikalen rechtuit spreken, ze zouden bekennen dat wij gelijk hebben. Doch dat maakt hunne zaak niet. Wat zij willen is integendeel een wereldlijk vertegenwoordiger, om aldus bedektelijk te doen uitschijnen en te doen gelooven dat het wereldlijk gezag van den paus nog altijd bestaat. En daarom juist, moeien wij, liberalen, die sedert lang het gouvernement van koning Vic tor-Emmanuel herkend hebben, onzen gezant bij een paus, die doelloos is geworden, terug roepen en dien post difinitief afschaffen, Twee hoeren dienen is onmogelijk en in het huidige geval zou het toonen dat wij dobbelzinnige po litiek voeren. Wij herhalen dus zoowel de gezonde rede als de politieke eischen. dat onze gezant uit het vatikaan voorgoed verdwijne. Dat is een der eerste plichten van den minis ter van buitenlandsche zalen, en wij zijn wel overtuigd dat hij dien plicht zal vervullen,wan neer hij zijn budjet zal aanbieden in den eersï- komencien zittijd. Zijn voorgaande slaat er ons borg voor. Geen stufter noch geen man meer. Iedereen kent de hatelijke rol welke de klerika le partij in de militaire kwestie gespeeld heeft. Voor de kiezingen van 1870 zegden de klerikalen in al hunne redevoeringen, in al hunne dagbladen, dai zij tegen de krijgslasten waren, dat de budjet van oorlog en de militie-lasten moesten verminderd worden. En wat hebben zij gedaan In plaats van den budjet van oorlog te verminde ren. hebben zij hem met meer dan 10 miljoen 's jaars vermeerderd. Zij hebben den budjet der gendarmerie van den budjet des legers gescheiden om het publiek te doen gelooven dat er geene vermeerdering van uitgaven plaats had. De militie wetten hebben zij verzwaard. De 1000 man reserve, die maar eenige maanden moesten dienen, zijn bij het werkdadig leger ingediend en moeten nu 29 maanden dienen. Van de klerikalen komt het ook dat men 200 franken moet storten voor de loting, wil men zich kunnen doen vervangen. Zoolang zij aan het bewind waren, hebben de klerikale niets gedaan dan de militaire lasten ver zwaard zij hebben voor 15 miljoen nieuwe forten gestemd en hadden beloofd een ontwerp voor de inrichting der nationale reserve in te dienen. Maar nu zij voor hun goed bestuur van het be wind zijn geworpen, verandert in eens de gedrags lijn in wat de krijgskwestie betreft. De Bachi- Bouzouks der klerikale partij stellen voor dat hunne partij tot programma zou aannemen Geen stui ver noch geen man meer. Zij denken op die wijze hunne oude taktiek te hernemen, om de kiezers te doen gelooven dat zij voor geene vermeerdering der krijgslasten zijn, al moest er onze onafhanke- lijkheid en onze nationaliteit van afhangen. Het is jammer dat hun achtjarig bestuur zoo tot les gediend heeft aandekiezers en hunne Tartuffe- strekon zoo goed gekend zijn, dat niemand meer vertrouwen noch in hun woord, noch in hunne beloften kan hebben. De Journal de Bruxellesde tolk van het geval len ministerie, zegt dat hij met zijne confraters de bachi-bonzouks niet wil mede gaan, dat hij de voorstellen van het gouvernement wil afwachten, alvoreus zijn gevoelen er over te zeggen, daar het belang van het land zijn eenigste gids in deze zaak Dat blad wil daardoor duidelijk zeggen dat de politiek en de polemiek der overige klerikale dag bladen het belang van het land niet in 't oog heb ben, maar hun eigen belang. Wat er van zij, M. Malou en zijne vrienden heb ben in de Kamers verklaard dat de inrichting van de nationale reserve noodzakelijk was, en als het gouvernement iets in dien zin voorstelt, zal het moeilijk zijn voor deze mannen, in die kweste rechtsomkeer te maken en heden te loochenen wat zij gisteren zeiven voor noodzakelijk hielden. Wat het liberaal ministerie betreft.jK^ zijn ze ker dat het niets zal voorstellen dat niet hoogst noodzakelijk is en door het land gemakkelijk kan gedragen worden. Al wat de klerikale bladen over de militaire kwestie zeggen, zijn ontworpen waar nog niets van beslist is, en zij doen het enkel om te trachten eeni ge onwetende lieden tegen het bestuur op te maken. Het zal niet helpen, want eens bedriegen in da politiek wordt niet-uieer betrouwd. IIOEMEN DEN CATECHISMUS LEERT. In eene der kerken van Antwerpen wij zullen voor 't oogenblikniet zeggen welke werd onlangs kapel gehouden, voor de kinderen, welke reeds hunne eerste en tweede communie gedaan, maar nog het vormsel niet ontvangen hebben. De geestelijke, gelast met het onderricht van dan catechismus, moet zich zekei aan dat werk verveeld hebben, want eensklaps begon hij, zonder dat wij weten hoe hij 't te pas bracht, aan de kinderen een historietje te vertellen, van eene koningin die de vijf en twintigste verjaring van hare echtvereeni- ging vierde. Die koningin, zegde hij onder anderen, had een geel kleed aan, met roode en zwarte versie ringen afgelegd. Zie, medunkt dat dit niet schoon kan zijn. Want geel is belachlijk rood is paljas achtig on zwart is droevig. Wel noemde die slimme geestelijke de koningin niet, doch al de kinderen begrepen wel welke hij bedoelde. Zou die onderpastoor wel nagedacht hebben over zijne uitlegging van de taal der kleuren Ongetwijfeld neen, want, dan zou hij ondervon den hebben dat het 2?ELACH ELÏJK geel de kleur van den paus is het PALJASACHTIG rood die der klerikalen in belgie, en het DROEVIG zwart degene der jesuieten en geestelijkheid over heel de wereld. M. de onderpastoor, gij hebt eene ezelanj ver teld beter zoudt, gij gedaan hebben met als scheenmaker bij uwen leest te blijven, dan eene les in d«n catechismus te geven, dan de koningin, welke gij bedoeldet. bij de 'kinderen, die u tot opleiding toevertrouwd zijn, bespottelijk te willen makon. KLERIKALE VERKWISTINGEN. Kiezers, nog eene maand, dag op dag op 29 October zult gij geroepen worden om den ge meenteraad, gedeeltelijk, te vernieuwen. Van uwen keus hangt het geluk onzer moeder stad af. Van de mannen die gij naar het stadhuis zult zenden hangt den vooruitgang, den bloei van Aalst af. Wie zijn nu de mannen die men noodig heett om de belangen der stad in handen te nemen Het zijn die welko hunne beloftens houden, het zijn die welke nooit iets beloven dat zij niet volbrengen kunnen. En welke zijn die mannen De blauwen. Want wat hebben de rooden niet beloofd Zij zouden de kontributién rerminderd hebben Zij zouden spaarzaamheid gedaan hebben Zij zouden niemand voor zijne politieke denkwij ze vervolgt hebben enz. ent. En wat hebben zij van die beloftens gehouden Zij hebben de kontributién verhoogd Zij hebben zottenuttelooze werken gemaakt en zoo ongeloofelijke iommen verkwist Zij hebben al de blauwe bedienden afgezetzon der zich te bekommeren of deze familien niet in de diepste ellende verkeerden. Zij hebben de kontributién verhoogd. Zie uwe koutributie biljetten van 1870 eu die van dit jaar na eu oordeelt. Zij hebben zotte en nuttelooze werken gedaan Ik heb bewezen dat men aan t kiosk 2100 fr<in" ken verteerd had; dat het in slechte conditiën vervaardigd geweest is en ik heb or niet bijge voegd dat het kosteloos aan al do naburige steden eu dorpen geleend geweest is lk heb bewezen dat men de Jonge Garde op ee- is. j

Den Yker | 1878 | | pagina 2