burgerwacht. burgerlijke Stand. OLMEN-HOUT, Mevrouw LHÈM ANS WILLEMSFONDS koslelooze volksboekerij Volksbibliotheek ■SP" betooging tegen M. Heyvaert en -le libcialc ministers te mengen. Die heilige professors hebben hun beklag ge daan aan den bisschop die den principaal de schop gegeven heeft Ziet, burgers, wat de priesters heden moeten doen om in de gratie der geestelijke kopstukken te staan. Dal zij nu nog komen van Ruzette spreken, zij die eenen priester afstellen omdat hij zijne soutane niet genoeg in de modder der politieke driften wentelt O schande IETS VOOR HET GERECHT. Een Aalstersch avdokaatje en tevens lid van den gemeenteraad, heeft gisteren vrijdag het voor beeld gegeven van weinig geschiktheid tot het na leven der Belgissche wetten. M Limpens heeft ge weigerd in 't vlaamseh voor het vredegerecht het woord te voeren, niettegenstaande de vraag der betichten eu het verzoek van den lieer vrederech- Het is .erg, en zeer erg te hooren zonder te ver staan, dientegengevolge in staat niet zijn zich te verdedigen, en aldus blindelings veroordeeld te worden Gaarn zoudon wij weten "waartoe dan de wet dient over het gebruik der vlaamsche taal. M ENSCH ENK WELLING. Men weet hoe, om de goede zeden te bevei ligen, de gemeenteraad er zich in nam, en een reglement over de speelmans uitbracht. De orgeldraaiers werden liet brood ontnomen eu de balspclers weiden zeer in hunne belangen gekrenkt. Als de gemeenleraadsmannen de kiezers schenen weinig noodig te hebben werden er een ongelooflijk getal proeessen ingespannen en he vige vonnissen uilgosproken in 1874, werden cr30 personen veroordeeld te samen tot 530 fr. boeten en dertig dagen gevang in 1875. twaalf personen tot 365 fr. boete in 1877 slecht zes tol dertig franks boeten. Men ziet het de vervolgingen voor het ge-' recht verflauwen van dag lot dag en heden heeft de heer Rorgenieester geëindigd met te moeten verklaren dat de orgeldraaiers mochten draaien zooveel ze wilden en het hun vrij stond hun hn o Ije te verdienen. En dit enkel ten be hoeve dee aanslaande kiezingen. Wie zou daaruit niet moeten afleiden dat dit reglement enkel vastgesteld is geworden om de burgers te kwellen, en daarom moet rnpn aan het hoofd der burgerij staan! 'l ls schoon en appeti.itig een Borgemeesler tot burger kweller te hebben. ingeprint en als men dan daarbij aanneemt dat de priesters de ouders in den ban slaan, die hunne kinderen naar de liberale scholen zenden wal moet men daaruit opmaken Dat het een klerikale winkel is, waarmede de burgers zoo spoedig mogelijk geheel en al moe ten afbreken en hunne kinderen naar de we reldlijke scholen zenden, waar goed onderwijs met goede opvoeding gepaard gaan. DAT GAAT GOED. Te Mechelen worden de liberalen vermoord zon der dat er de klerikale politie zich mee bemoeid. Te Virginal preekt de pastoor dat bet eene grootere zonde is voor de liberalen te stemmen dan eene moord te begaan. Te Gent stichten de papen eenen politieken win kel die voor reglement aanneemt dat alle politieke kandidaten in de kiezingen door de geestelijkheid zullen aangewezen worden. Te Geeraardsbergen predikt men dat een bor deel beter voor de stad is, dan eene volksbiblio theek. Te Brussel exerceren de onderpastoors zich met de karabien Flobert en zij nemen huisschilders voor musschen. Te St-Nikolaas hebben de broederkens eene groo- te schoenmakerij, brood en pasteibakkerij gesticht. Allons, aliens, zij gaan nog ul goed, onze zwartjes. WACHT DAAR MAAR De klerikalen, die tegenwoordig zich zeiven moed in spreken en overal waar zij maar kunnen betoogingen inrichten, zijn in den grond zoo ont moedigd, dat zij er nog de tering van zullen krij gen. De Journal de Bruxellesde tolk van het. gewe zen ministerie Maluu en van de grondwettelijke klerikalen, zegt in zijn nummer van maandag Zoo lang de groote steden in de macht der libe ralen zullen zijn, kan een kathol ij Ic ministerie, zelfs door eene meerderheid van drij vierden der stemmen ondersteund, maar weinig doen. Dat klerikaal blad zegt dat om te bewijzen, als het ministerie Malou weinig gedaan heeft, terwijl het. aan 't bewind was, het de schuld is der groote steden, die liberaal zijn en zich niet willen laten klerikaliseren. Ehwel, heeren klerikalen, als gij moet wachten tot dat Brussel, Gent, Antwerpen en Luik kleri kaal worden, trekt dan maar uwe slaapmuts aan en legt u in uw bedde, want het zal nog lang du- len vooraleer die steden van politiek zullen veran deren. HET ZIJN MAAR HERBERGIERS. Het volgende vinden w ij in de Opinion van Antwerpen, dat eens te nierr bewijst, met hoe veel verachting de hoogmoedige Zusterkens. die kostschool houden, op de Ireffelijkste burgers neerzien. De zusters van O. L. "Vrouw, die eene kost school houden in de Keizerstraat te Antwerpen, hadden onder hunne leerlingen eenige dochter- kens van achtbare hotel- en tafelhouders en van bazen uit voorname herbergen der stad. Die christelijke Zusterkens hebben al die meisjes terug naar bun huis gezonden, verkla rende aan die ouders, dal de edele damendie de opvoeding hunner dochters aan de Zusters van O. L. Vrouw loeveitrouwen, niet willen dat zij in betrekking zijn met de dochters van herbergiers. Een (Ier leerlingen, die op deze wijze werd weggezonden, bezocht het gesticht der Zuster kens sinds vier jaren. Haar vader wilde ze bij de, Damen van het christelijk onderwijs laten opnemen,maar deze wilde het meisje maar aan nemen op voorwaarde dat zij bij hare ouders niet inwoonde. Wat slechte geplaatste hoogmoed toch, en dat zijn Zusters van liefde, die de opvoeding aan jonge meisjes moeten geven! Men ziel wat grond beginselen aan die toekomende vrouwen worden indtuk vau het hatelijk klerikaal bestuur ge maakt, de opwelling van een verontwaardigd hart uitgedrukt, dat algemeen door het volk ge deeld werd en daardoor zoo populair is gewor den. Dat zijn lied goed getroffen heeft bewijst ons de woede der dweepersgazctteii. WEEST CONSEQUENT. De klerikale dagbladen doen eenen hevigen uitval legen den heer De Geyler. van Antwer pen, omdat hij met het Leopoldsorde gedeko- reerd is. De heer de Geyter is een verdienstelijk letterkundige en schrijver van de kanlale van Rubens maar hij heeft ook de woorden ge maakt van een lied. dat. voorkomt in een drama van den heer Gilles. De Geuzeneen lied dat tegenwoordig geheel liet land duor gezongen wordt, als eene prolestatie legen de ovcrlieer- sehing der geestelijkheid en waarin liet gekend refrein komt Fan 't Ongedierte der papen verlost ons Vaderland. Dat dit de klerikalen niet aanstaat begrijpen wij, maar zij zouden wel doen van eerst eens rond te zien of er in hunne partij geene man nen zijn, die ergere dingen géschreven hebben dan dat en toch gedekoreerd zijn geworden. De heer Schollaert, die onder het klerikaal bestuur onder-voorzitter der Kamer is geweest, heeft in den lijd een liedje gemaakt, waarin hij niet alleen den spot dreef met de religie maar ook met Z. H. dan Paus. De Paus werd er in afgeschilderd als een blecke sukkelaar, die op zijn laatst beenen liep. Ehwel ondanks dit is M. Schollaert mei al leen officier van hel Leopoldsorde, maar als wij ons niet bedriegen, is hij ook gedekoreerd van den Paus. Ziedaar wat de klerikale schreeuwers verge ten als het maur.cn van hunne partij geldt. M. De Geyter heeft in zijn lied, onder den van 20 tot 27 Sep. GEBOORTEiN. Mannelijk 7),~ Vrouwelijk 6) OYERL1JDENS. Steurbaut wed' van Geeni. z:b: 87 j. Groote- markt. J. Van De Velde, wed'van Mol, z:b: 80 j. Leopolstraat. F.Schelfhout, m. De Clercq rondleurder, 58 j.St. Job. 2 kinderen onder de 7 jaren Openbare Verkooping van 3000 meiers voor w agen- en meubelmakers, 2000 meters EIK-EN ESSCHEN en 4000 meters POPELIER.- ABEEL- EN BEUKENBEKD Gezaagd op alle lengten en dikten, den Maan dag 14 Oktober 1878, om 2 ure namiddag, ter herberg Het klein Gent,le Aalst, door het ambt van den Grefiier VAN DA.VLVIE. ie Aalst. De verkooping geschiedt op zes maanden tijd van betaling. Onmiddelijke betaling zal genielen van eene korting van 21/2 ten honderd. Zondag 6 Oktober, ten 9 ure voormiddag, op de groote markt, wapenschouwing. AAN DE BURGERWACHT. Louis RUYSINCK, Tamboer Majoor heeft d'eer ter kennis der Burgerwacht te brengen dat hij zich gelast inet het kuisschen der wapens en den on derhoud van het volledige équipement. Men kan een abonnement nemen aan 5 fr. per jaar. heeft de heer liet publiek kenbaar te maken dat zij zich komt le vestigen als tandmeesterbs, in de Lange Zoutstraal. 52, Aalst, waar men haar kan raadplegen alle Zaterdagen en Dijnsdagen, van 9 lot 5 uren 's avonds, voor al de operatien van den mond, bijzonderlijk voor de zorgen le geven aan de Damet en kinderen. Uitdrukking der landen zonder pijn, Inzetten van kunsttanden zonder ressort noch haken. Amerikaansch stelsel. 's Zaterdags van 9 tot 11 ure koslelooze raad plegingen voor den werkman. De boekbewaarder bericht zijne lezers dat de kostelonze bibliotheek van zondag af om 10 t;2 in plaals van om 11 ure, zal open gaan. ure De kosteloose volksbibliotheek, in deu Graaf van Eqmontzal voortaan open zijn alle zondagen van 10 1?2 tot 12 ure 's middags. Aalst 5 Okt. 25 00 23 30 19 00 21 00 19 50 37 50 80 00 77 00 67 50 20 00 50 00 08 50 07 6.3 2 18 21 00 28 00 24 00 22 80 00 00 23 00 38 00 31 00 00 00 00 Q' 22 O» 54 00 09 50 09 27 02 45 82 0 t 3 t Tarwe - frank. Masteluin. Rogge. Gaarst. Haver Raapzaad. Lijnzaad Raapzaad-Olie Lijnzaad-Oie Raapzaadkoek. p. 100 kilos Hoppe (1877) per 50 kilos Aardappelen roode p, 100 kilos. Boterper 3 kilos. F.iers per 28 Yiggencn per stuk l

Den Yker | 1878 | | pagina 3