ARBRES fruitiers in de dwaaste personnaliteiten Wat sukkel, gij valt op de domste wijze twee der liberale kan didaten aan, en gij durft aan andere fatsoen en beleefdheid vergen. Waar staat uw hoofd, heb gij het misschien in de pontstraat gelaten of verpand? met zulke sulhol valt er niet te redeneeren en elkeen die zijne vijf zinnen niet verloren heeft zal uwe gezegdens en praatjes schatten voor hetgeen zij kunnen gelden het werk van eenen uitzinni- gen kwant, die voorzekcr'geene christene ziel kan zijn en nog min een schepsel tot redekavelen ge schikt. Daai- is het laatste woord. MEN VRAAGT of het -waar is dat er dezer dagen in de Aalstersche Corps de Garde twee manschappen bemerkt zijn gewoiden, en zich daar zoodanig vermaakt hebben al vloekende, tierende en kestende dat, al de voor bijgangers er stil bijbleven en dit na middernacht? VOOR MEMORIE. De Bokskens schijnen hun behagen te vinden in de brouwers en kaasf'abrikanten den penning te gunnen zij zijn meester van hunne centen, en zoeken genade hij hunne slachtoffers te vindeu met zo te doen eten en drinken zij halen er eer af en als er op kosten van de bokskens zal ge dronken en geeten zijn voor de kiezing, zal er ook een spouwdag komen na de kiezing, waar de liberalen, ook een woordje zullen tezeggen hebben, want er bestaat geen twijfel of de liberalen, die niets als het goede betrachten zullen allen uit de kiezersbus te voorschijn komen als de ware vrien den van de Aalstersche bevolking. Dan zal er eens Jiartelijk geklonken en getikt worden. stieren!! Dit zijn twee woordenbedenkingen die ons bij de voordracht zijn te binnen gekomen, en, ons dunkens de ernstige aandacht onzer wetgevers volwaardig zijn; want de vrijheid op papier is ge lijk een kostbare schat die men van verre ziet blin ken zonder er kunnen van te genieten. Wat er ook van zij, de voordacht v<m M. Fre- dericq is met den grootsten geestdrift toegejuicht geworden. Grond en spreekwijze hebben het bes te onthaal gevonden en de vergadering heeft meer dan eens den wenseh geuit om M. hrcdericq nogmaals in haar midden te mogen bezitten. Er hebben aan de muzikale uitvoeringen en aan de uitgalming, door M. De Vuyst, een kundig lief hebber van Wetteren, geen handgeklap en bravos ontbroken.Eer aan hen/ Eer aan allen die de hand geleend hebben tot het wellukken van dezen al- leraangenaamsten en leerrijken avondstond. WILLEMSFONDS. De aalstersche afdeeling van het Willemsfonds heeft zondag 11, hare avondstonden van 1878-79 geopend met, een luisterrijk concert., tusschenge- gaan door eene voordracht van M.Panl Fredericq, doctor in de wijsbegeerte onder het opschrift: de Toekomst van kei Vaderland. Stippen wij vooreerst aan dat de groote zaal van den Graaf van Egmont proppenvol was en dat, al wie eenig belang aan taal en geschiedenis hecht er heen gesneld was. De welsprekende heer Fredericq handelde over de geschiedenis der XIV" en XV*eeuw;hij schetste door talrijke feiten die twee tijdstippen af en deed onder het oog de jaren vliegen van voorspoeden geestesontwikkeling tegenover degene van ver val en vernedering. Hij haalde de oorzaken dier heide toestanden aan onder de welke men op het eerste gebied de verdrukking en de overheer- sching van de paapsgezindheid aantreft oorzaak van geestesveruedering en nijverheidsverdelging tegenvoeter van alle vrijheid en ongedwongenheid tegen dewelke er niet op vooruitgang of iets dat grootsch kan geheeten worden, mag verhoopt worden dusdanig was de*XVIr eeuw. Terwijl de XIV' eeuw zich deed uitblinken door al wat de vrij heid in zich bevat en geest en nijverheid op den hoogsten graad van ontwikkeling bracht. In het vroegste tijdstip was die toestand onzes vader lands aan Jacques Van Artevclde te danken, ter wijl de wandrochlen die de ïnkwisitie in ons va derland invoerden,dewetenschappen,kunsten, han del en nijverheid onze voorouders op den dompel en in alle soorten van rampen joegen zonder de brandstapels te kunnen vergelen,welke zoovele on zer oude bloedverwanten niet konden ontvluchten. Na deze twee tijdvakken in treffende tafereelen te hebben onderzocht, wierp M. Fredericq een blik op de huidige historie, in dewelke men de vrijheid als onzen kostbaarsten pand heeft ingeschreven, en die nogtans verre is algemeen verstaan te zijn en in 'tpratijk als nationale pand geëerbiedigd te worden, 't Is voor de vri jheid dat er ten jare dertig werd gestreden en zooveel bloed vergoten Waarom dan de vrijheid zonder tegenstand of be vechting in alles en op alles niet eisschen, waarom jn ons Belgie langer aide bestaande onregelma tigheden der vrijheden ons door onze grondwet ge- waarborgt gedoogen en verdragen Zal het dan eeuwig gezogd zijn dat de superstitiën en het fa- natism de eeuige middelen zijn om een land te be- DE BURGEMEESTER OP HET STADHUIS: DE PASTOOR IN DE KERK. De aanstaande gemeeiUekiezingen van 29 ocloher wekken in hooge mate de aandacht op dei openbare denkwijze van stad en dorp. In vele plaatsen zal de strijd der partijen zeer he vig zijn. Dal is natuurlijk. Want het zijn juist de ge meenten die het klerikaal gouvernement iu Bel gie omverre geworpen hebben. Na eene achjarige do r inatie was de geestelijke partij zoo overmoedig geworden over hare inge beelde macht, dal zij schaamteloos den gek scheerde met de liberale die beraden en kloek moedig den strijd wilden voortzetten legen den vijand Slechts eenige dagen voor den L! juni voelden de tjeefkens dat hunne heerschappij wankelde en ging vallen, verpletterd door den vrijheidsgeest, dit merkwaaardig kenteeken van het belgiseh volk. In de nederlaag bezat onze partij nog de stad huizen der belangrijkste steden en dorpen, en de liberalen hebben daar de macht bewaard tot den triomf hnnner denkwijze. Dit is wel hel bewijs dal liet kleriklaal minis'erie op eenen ZANDBANK gebouwd en machteloos was, zoo lang liet de gemeentebesturen der vellichte plaatsen in zijne macht niet kon krijgen. Daarom hebben wij, inde jar-n van tegen spoed, nimmer opgehouden de liberalen aan te wakkeren met dubbele krachtdadigheid voor het behoud der gemeentehuizen l« strijden. W ij wilden niet dat de stadhuizen tot eer.e tweede sacristie verlaagd zouden worden dat de bur gemeester den knecht van den pastoor werd de schepenen de onderdanige dienaars van den kapelaan en de. gemeenteraadsLdcn de koralen van eene tweede kerkfabriek. En omdat de burgerij dit niet gewild heeft, zijn de liberalen den 11 juni zegepralend uit den strijd gekomen. Dit bewijst de groote belangrijkheid van de gemeenlekiezingen van 29 octohcr. De libera len zijn machtig gebleven op de Stadhuizen binst de klerikale dominalie. Nu moeten zij nog machtiger worden, nog meer ijver aan den da" leggen om hel liberaal gouvernement steun en*kracht te geven overal waar het mogelijk is. Dit is de plicht der liberalen net zijn verra ders die dezen plicht niet vervullen of verdeeld heid zouden zaaien uit gekwetste eigenliefde of persoonlijke vooringenomenheid. De burgemeester op het Stadhuis de pas toor in de Kerk. Is dit eene oorlogskreet, eene opwekking tol vijandschap tusschen de bur ners van hetzelfde vaderland Ja en neen NEEN indien de pastoors zich te vredeu houden met liet evangelie aaoi te prediken en te leeren dat de menschen broeders zijn, kinderen van den God van liefde en bermhartigheid. Ja het zou een oorlogskreet zijn, indien de geestelijkheid over alles wil meester en heer spelen, op het stadhuis bevelen evenals in de kerk Dan moet de burgerij opstaan en kloek ze-e.n «ij willen de priesterregering voor je burgerlijke maatschappij niet. De oorlog is gekomen van de klerikale partij, wier hecrschzucht onverzadelijk is. Als de libe ralen strijden, dit is alleen te wijten dat zij moeten zorgen voor de openbare vrijheden en de rechten der burgers cn van het volk. Dit is hedendaags eene zooveel te grootere plicht geworden, omdat onze tegenstrevers, door huuue daden en schriften bewijzen, dat zij de omverrewerping verlangen van al de bijzonder ste vrijheden die de eer en de maeht onzer na tie zijn. Het is ook eene onbetwistbare waarheid dat, sedert de liberalen in de gemeenteraden machtig geworden zijn, er in dc steden en de gemeenten eene volledige omwenteling gebeurd is, 't is te zeggen, dat de vooruitgangen den welstand van de burgerij en den werkmansstand verbazen toegenomen zijn en dat Belgie in de laatste der tig jaren een nooit gekende» voorspoed genoten heeft, welks gelijke men bij geencnkel volk kan aantreffen. Ei wel 1 dat is de liberale tijd geneest Wat verschil hij de jaren veertig toen ons volk langs straten en weger: bedelen moest gaan en van honger verging. Waar toen armoede en gebrek was, heerscht thans welstand en geluk. Ziedaar den invloed der liberale partij op den toestand van allen. Want hedendaags zijn de werklieden heter gevoed en gekleed als de bur gerij van vroeger en de burgers hebben thans eene betere tafel dan de rijken van eertijds. En zoo is het mei allen en in alles. Wij zullen nog wel de gelegenheid hebben in volgende artikels een blik te werpen op de ver anderingen cn verbeteringen die de steden en dc gemeenten ondergaan hebben, door de schoo- ne ondernemingen, weiten en maatregelen die wij te danken hebben aan de liberale partij, die de partij van werkzaamheid en levenskracht is voor het volk. Ten slotte zeggen wij nog Burgers, landbou wers, ondersteunt dc liberale pariij in de aan staande gemeentekiezingen gij zult er wel bij varen. Want wie weet niet dat de liberalen altijd de beste bestuurders geweest zijn van de openbare belangen van Staat, Provincie en Ge meenten. Dat zij hel zijn die de ijzeren wegen lot. stand brachten, de steenwegen en vaarten vermenigvuldigden en verbeterden. Dat zij het rijn die ds octrooien afschaften, het gemeente fonds inrichtten, de barrierendedenverdwijnen. Ja!hel liheraalgrondbeginscl :«dc burgemees ter op het stadhuis en de pastoor in de kerk. heeft machtig gewerkt. Daaraan ishet te wijten dat het versland der machtige geesten bij de burgerij gewerkt heeft en vooruitgegaan is. In derdaad kloeke mannen hebben geloond dat zij de voogdij der geestelijkheid konden missen om wonderen te verrichten ten voordeele van ie dereen. Eertijds, als de geestelijkheid allo* te zeggen had. werd niets gedaan, alles bleef bij den ou den slenter, eene nieuwigheid was zonde. En nuPwanneer er alle dagen wat nieuws gebeurt, 't is niet wel. Daarom hebt betrouwen in de toekomst, burgers en landbouwers nog veel moeten de liberalen hervormen en verbeteren om hel volk. de burgerij »1 de voordeden tedoen genieten welke onderwijs, beschaving en voor. uitgang kunnen verschaffen. Neen! de liberalen willen dc rechten, de vrij heid van niemand krenken, zoo min deze der geestelijkheid als deze der wereldlijke personen. Inderdaad de vrijheid van allen cn in alles heeft, in Belgie. aan de priesters eenen toestand ver schaft die zijns gelijke niet heeft in cenig land der wereld. Het zijn ijdele praatjes van religievervolging te spreken of er aan te geloven, als dc liberalen enkel willen dat de geestelijkheid zich te vreden boude met de rechten en de vrijheid die enkel burger zoo ruimschootsgeniet in ons vaderland. Elk het zijne en geene voorrechten voor gelijk wie hel zij. Den dag van 29 oclober moet en zal een dag van triomf zijn voor de liberale partij, het ge- heele land door. A veudre plus de 1200 variété* de pojriers eomprenaut toutes les variétés d'élite, Greffés sur franc et coignassier, depuis 4 i 7 ans. S a- dresser cliez J. Mertens, Alost-Mylhoke, ehaussée de Moorsel, propriété do Mr VDe Moor.

Den Yker | 1878 | | pagina 3