NIUNl.W Miirinz rrz Leest en Oordeelt M. V art Assche heeft nooit iets dergelijks aan weinig verkocht hebben. Omdat zij de kazerne afgebroken hellen-. Omdat zij onze Contributien jaarlijks met 21,000 fr. vermeerderd hebben Omdat zij 630,000 fr. schuld gewaakt hellen. Daarom en voor meer andere redens zwijgen zij. Welnu bet woord is aan de kiezers, Dijnsdag krijgt de partij der leugentaal, der valsche belo- •vers den genade slag elk op zijnen post en de zegen is aan ons. V.B. DE WASSCH ERESSEN. Kiezers, de Denderbodc doet, in zijn nummer "van Donderdag laatst, eene al te belangrijke be kentenis opdutwij zezóndei een woordje laten voor bijgaan, In ons nummer van 13 Oktober, schreef ik dat de weezeujongens meubelen maakten die dan onder den prijs verkocht winrden dat dit eene grooto schade aan Timmermans, meubelmakers enz, veroorzaakte. Nu maakt de Denderlode mij met iets hekend dat ik niet wist. Hij zegt dat. de toezicht kosten in de weezen gestichten tijdens de liberalen 1325 en nu met het boknenbestimr 2800 kosten. Nu zijn er bij gevolg 1475/r. meer uitgaven voort vel/de werk te doen. Maar waar du bekentenis van de Denderlode verbazend wordt, is wanneer hij zegt dat de non- nekens nu het wit goed nasschen en dat dit werk tijdens de liberalen 1400 franken betaald werd Zoo, de liberalen lieten de burgers der stad die 1400 franken dit was te veel, de stad bloeide te straf, men riep nonnekens en hroederkens en men gaf hen Vuor te wasschen 1175 franken,'tis te zeggen nog 75 fr. meer dan aan de burgers En zulke mannen zouden wij herkiezen O, neen, Dijnsdag zal hun pasport geteekend worden. I 3tt zij zullen uautn.w de klerikalen. 't is ze ker. Zij zijn zoodanig zeker dal zij zich gecne •tnoeitc geven i Zij nemen hunnen toevlucht tol alles Tol den Godsdienst Tol leugens Tot laster Zij zeggen dat de liberalen de kerk zullen af breken als of de meusclicn nog nooit geen libe raal gezien hadden. Zij zeggen dat de stemming, de kiozing niet secreet is en er is noclt duivel noelt hel die we ten kan voor wie gij stemt Zij zenden de kiezers naar een bitree! waar zijniet ingeschreven zijn „om ze te beletten te kiezen Om misschien twintig stemmen aan dc libe ralen te onttrekken Wel als ze zoo zeker zijn van te winnen,dan komt het zeker op geene twintig stemmen aan Maar neen. zij zijn overtuigd van hunne klopping, zij hebben dc poepers en zij hebben gelijk. V. B. 1 Men heeft het gezegd,en vruchteloos zou men pogen liet te wederleggen, dc hokkeitjarlij is de partij der misleiding, de partij die niets kent dan bedrog en valseheid, en de verfoeilijk ste middelen gebruikt om haar doel te bereiken. Ja, de trouweloosheid en liet kiesbedrog zijn de eenige middelen waaraan zij hare toeloop kan nenten om hare inzichten te doen gelukken. Valsche brieven, valsche stukken van allen aard worden aan den dag gebracht, bukken die nooit bestaan hebben, moeten lot iteilanker dienen en tot reddingsmiddel aangewend worden. Wie zou bet gelooven. men heeft in eene vergadering var. kiezers beweerd dat M. Karei Van Assche de bokkenkandidaten zou ou. dersteunen i niemand gezegd of geschreven en dien ten gevol ge machtigt ons di^valsclt gerucht te logenstraf fen. Wat de bokkenrijders zich al veroorloven gaat alle gedacht te boven. En dit om dat hun einde nakend is en.tiun rijk weldra staat opge schorst te worden. «II HI/'HI I I i.i.nt—JJi ZE FOPPEN U. Kiezers, de bokkeg niet wetende van wat hout pijlen maken niet wetende hoe zij goed van het vorige bestuur zouden zeggen, nemen hunnen toevlucht tot den laster. Zeggen dat de liberale den priester uit de scho len zullen verbanneifT Zeggen dat zij het kristus beeld uit de school zul len werpen 9 Zeggen dat zij liet bestaan van God loochenen, dit is gemakkelijk -„maar wij vragen bewijzen Wie heeft er onzte stadsscholen gesticht de liberalen. Wie heeft er het Krueifix ingeplaatst de libe ralen. Wie heeft er den Catekismus doen ouderwij zen i de liberalen, altijd de liberalen. De liberalen zijn betere kristenen dan de bok ken, zij onderhoudenjiet bevel, de wetgeving van omen Zaligmaker -. bemint uwen evennaasten ge lijk u eigen iclzen, doe aan een ander wal gij niet gaarne zoudt gedaan i.ijn. De liberalen lasteren niet De liberalen liegen niet De liberalen laten iedereen vrij De liberale kandidaten die op29 October 't. stad huis zullen biunen treden zijn de waarborg dat zij het geen hunne voorzaden gemaakt hebben zullen behouden. De scholen zullen dus blijven wat zij onder 't li beraal en klerikaal bestuur waren De priester zal niet verjaagd worden, dat ver zekeren u de liberakAiriuidkkiteii. DE SCHOOI. VAN MIJLBEKE De bokkenrijders hebben maandag de hoveniers van Mijlbeke 'nen grooten blinddoek voor de oo- geri willen spannen maandag hebben ze daar met groot getrommel en gefluit het nieuw school lokaal geopendin d' hoop dat de gefopte hoveniers op de muil niet meer zouden denken en den doodzieken Bok dijnsdag op zijn poolen zouden rechthouden. Maar hola kadé De school op Mijlboke is zeker een schoon, een noodzakelijk werk: maar't is juist, omdat die school zoo noodzakelijk was, dat d' opening der- zelve, acht dagen zoor de Meting, feue spotternij, eene belediging voor de MijlbeekscJxe bevolking is. Ge vindt, gij bokkenrijders, van voor 1872 dat die school noodzakelijk was; en ge laat zeren jaren achter die school wachten Voor dal ge aan Mijl beke zijne zoo noodzakelijke school toestaai school die maar eenige duizsnde franken kost verspeelt ge duizenden franksaan?««sfe?7eh,doet ge vijftig duizend franks cadeau aan 't gouverne ment, steekt ge honderde duizende franks in eenen nutteloozen boulevard verkwist ge tachtig dui zend franls aan een muit die voor niets anders dient dan om de Mijlbekenaars zelven te plagen en in hunnen handol te bonadeeligen De opening van de school op Mijlbeke, juist voor de kiezing, en als er nog maanden lang aan de school moet gewerkt worden.(Er is noch pomp water noch gemak te vinden. Iets schoons, de kinderen zijn gedwongen hun gevoeg op de straat te gaan doen, treffelijk niet waar en als 't wa ter nog van derzelver muren zijpt en haar gebruik nadeelig voor de gezondheid der schoolieren isis een al te/tastbare kiesfopperij dan dat Mijlbeke zich daarmede zal la'en bedriegen. En de Mijlbekenaars zullen zich evenmin laten bedriegen door 't opschrift dat er meandag op een der triomfbogen aan 't nieuw schoollokaal te lezen stond en, volgens 't welk.rfg opening van die schooi Mijlbeke verlost van het afgodsleerstelsel. Maar er ziju te Aalst maar twee lagere jongens scholen de broedeisschool en de gemeenteschool op de kat. In welke van die twee scholen bestaat er een afgod leerstelsel In de broederkenschool Of in de gemeenteschool Maar de gemeeuteschool staat onder't opzicht van de bokkenrijders en M. Ost, de bestuurder der Mijlbeeksche school, was leeraar, tot over eenige dagen, van de school op de kat O neen, de Mijlbekenaars zullen zich nimmer laten bedriegen .- ze zion te wel dat ze hunne school maar gekregen hebben, omdat er look in den nieersch is. omdat ze ajjns.lag de stemmen van de Mi^ba^pnaars noodig liebbeH. O neen, ze zuilen zich nimmer laten bedriegen 't is zondag in den tamboer te zien geweest. Er zijn op Mijlbeke drij honderd kiezers en niette genstaande al 't geloop der bokkenrijders kiesdra- versen al hunnen dwang, zijn er maar 150 Mijl bekenaars, waaronder zestig a zeventig boeren knechten, zoons van kiezers en straatloopers die op't voorniet zuipen uitvaren naar den tamboer getrokken NOG DE GEMEENTEKIEZIAGO, Men kan zich geen gedacht geven aai ijver cr aan dag wordt gelegd door dc liberalen voor den kiesiiijd van 29 Oktober. In al dé plaatsen en zelfs waar den goeden uitslag t\vijfcl.iclitig is, werkt men met ijver en moed legen liet kle rikaal bestuurv In menige plaats, waar men nooit dacht eene liberale vereeniging tot stand te kunnen brengen ziet men vergaderingen be leggen. om eene .associatie in Ie richten. Dat is een verblijdend fecken een bewijs dat men op den builen, maar hel leeken van den strijd heeft afgewacht, om overal de klerikale besturen aan, die vnorJu'l m^m-eudeeX zoo ellendig zijn en zoo weinig voor de belangen der inwoners, doen. dat liet meerendee] het als eene groote verlichting zou aanzien, indien zij van die onbekwame bestuurders, ecliie slaven van den pastoor konden verlost worden. l)at onze politieke vrienden, dat allen die voorstaanders zijn van een goed bestuur, van de eendracht in de gemeente, van vooruitgang en welvaart in een woord van hel schoon princiep: «de pastoor in de kerk, de burge meester op hel .stadhuis voor de liberale lijst stemmen, zij zullen een geheel ander leven voor hunne gemeente teweeg brengen en op die wijze zal hel liberaal gouvernement ongehin derd kunnen vooruitgaan. Dat de kiezers het niet vergelen dat de stem ming geheim is, niemand kan weten aan wien gij uwe slem hebt gegeven gij zijl dus voor de eerste maal geheel en a! vrij, in de gemeente kiczing voor mannen te stemmen, die u nic-top— gedrongen kunnen worden noch door den pas toor noch door den kasteelheer. Den 29 obtober moet een tegenhanger zijn van 11 juni laatst. Men zal overal de vreugde overal de tevredenheid zien op de aangezichten indien de voornaamste gemeenten van het land zicli van het klerikaal juk kunnen losrukken en te samen niet de groote steden, hand in hand, tot hel welzijn van geheel hel land werken. HOE SCHAAMTELOOS ZE ZIJN. Ouder alio do leugens, onder alle de valsche wederleggingen en trouwlooze aanhalingen, welke de Denderuöde in een buitengewoon nummer dezer dagen den Aalstenaren opdischte, isons, in zijne onderrichting zoor dekiecers een N.B. in het oog gevallen en alhoewel wij wel welen dal eiken lezer dien afschuwelijke leugens en fopperij het met ons zal bemerkt hebben, achten wij het noodig er de aandacht der kiezers op te trekken, ten einde de onbeschaamdheid dier partij in de lichtzinnigheid der opstellers barer foppersbladen nog meer en meer te doen uitschijnen. Wij laten dus het N. B. hler volgen

Den Yker | 1878 | | pagina 2