Maar hetgeen mtn soms niet meer zien zal is de priester de wet opgelegd aan de wereldlijke onderwijzers, op de onderwijzers drukkend als onverdraagzame overheid, de onderwijzers bang makend en bedreigend. In dien zin geno men, beeft men kunnen zeggen dat de priester in de school een vijand is. want nooit heeft een geestelijke eenen huisvader aanzocht zijn kind in ecne der gemeentescholen te plaatsen. In tegendeel vele geestelijken doen al wat ze kunnen om onze stadsscholen den steen toe te werpen, en om er zoo veel kinderen uil te trek ken als ze kunnen ONGEHOORD. Wat valscli is juist, wat schandelijk is ver kerend, dusdanig is de leus geweest die den 29 Oktoker de klcrikalen triomphnntelijk uit de stembus moest doen komen. En 0111 dit le verwezenlijken is er noch moei te. nueh middelen va» allen aard gespaard ge weest. -j Watert» andere steden opgemerkt werd, is te Aalst ook te berde gekomen overal waar bet klerikaal gespuis optreedt,ziet nieu de afkce- rigste doenwijzen te gemoei trouweloosheid, listen geven de hand aan de valschsle doenin gen, maar onder zulkdanige vormen dat het schier onmogelijk is ze te doen aanvaarden door hen die ze niet beleefd hebben ja, de schijn van de eerste rechtvaardigheid, welke men aan niemand zou mogen ontzeggen, treedt in het kiesbureel op men aanvaardt kiezers die het onwederleggelijk kenmerk dragen van hunne oneenzelvigtieid hier een vader die voor zijn zoon liet stembriefje in de bus steekt daar een grijsaard van ongeveer zeventig jaren voor een jongeling die de veertig nauwelijks bereikt heeft ginter een bultenaar van rond de dertig jaren vervangen door een ouderling nog recht op de leden vérder eenen schoenlapper in slede van een horlogemaker en dau om over al de zonderlinge onregelmatigheden te stappen, eene reeks valse he kiezers die reeds meer dan drie jaren dc stad verlat01^. hebben zonder de hoogdravende ihensclw nfopptrs te vergeten die met de lecti than ken en hunne leehteischers nog niet afgerekend hebben. En als men een goed slemslelsel lot iets ver lagen wil zoodat de veiligheid ervan in verden king moet gebracht worden, wie dan nog kan de bazen die het ii: gébruik stellen voor mannen van gerechtigheid doen doorgaan wciiiu wal was de boxe.waar de kiezer zich in zetelen moest om zijn kiesbtief daar te stellen waarom in de bureelen den gedurigen doorgang, op en neer van de sekretarissen die gekozenwaren onder de 6on»na/fer.s rfer verlustigende drink-en eet partijd- jesdoordcii bokkenhaspelin honderden herbergen der stad en voorgehorgten voor de kiezers aange legd zij die dc knepen en de overeenkomsten kenden en ze van nabij op dc hielen volgden en met bijna al de onzekere kiezers een woordje te reppen hadden en waarom, in de kicszaal mannen geduld die onophoud'endlijk aan de kie zers vermaningen deden over de noodwendig heid het kruisje in hel vierkant onder liet ster retje te plaatsen Tegen al die misbruiken is er geprotesteerd geworden, maar vruchteloos. Van die feiten cn nog vele andere hebben wij allen getui gen geweest maar waar blijven dun de me nigvuldige wetsehendingen die in hel donker geschied! zijn, waar zijn dan de beloften van paradijs cn geld, van plaalskens, banknootjes en goudbloempjes Dat er zijn, zal niemand betwisten; en de tijd zal wellicht nog meer oneerlijke feiten aan den dag brengen en om ze in het toekomende le WELNU De klerikale partij, 't is te zeggen de partij der Volksmisleiding, der gewetensverdruklung en der huichelarij is er ingelukt nog eens hare beklom men zetels in ons landhuis te behouden en er nog twee nieuwe te plaatsen. Dat onze vrienden er zich wel van doordringen, de zegepraal der bokken heeft niemand verrast want, al wie met den toestand der liberale partij wel bekend was wist en begreep dat het moeielijk zon geweest hebben eene partij te overmeesteren die nu gedurende ZES JAREN OP 't gemak hare 7 ah en had hunnen maken zonder in hei strijdperk te moeten treden, cn om zoo ie zeggen, zonder schier de minste control in het vervaardigen harer kiezerslijsten doch, nie mand onzer partijbroeders had er zich aan ver wacht dat het zoo onkundig, in bestuurlijke zake, zoo partijdig, als verkwistend bestuur met eene zoo groote meerderheid zon gezepraald hebben,om dat niemand zich een gedacht kon vormen \an de listen en lagen dor hokken kiesdravors, omdat al wie een zcertje geweten hoe. t zich niet zou durven verbeelden lot welke vuige cn lage middelen zij hunnen toevlucht nemen in zake van kiezingen waar de pint niets vermag weten hunne generale» zekerder middelen fe gebruiken, middelen welke voorzeker eener partij niet tot eer verstrekken, maar die baar meestal de meerderheid geven, daar waar het kiezerkorps een groot getal een voudige menschen telt die weinig of geen verstand van bestuurlijke zaken hebben en voor wie het bijgevolg onverschillig is welke partij >'n het land huis zetelt, als de kandidaten hun maar door den aene of anderen onderpastoor al ware hij op ronde voor denfSinte Pieterspenning aanbevo len wordt van kleingeestige en kort/Jende men schen mag dn liberale partij niets verwachten, zij mag ei nooit oprekenen om t getal harer partij genoten te vermeerderen. Dat de uitslag der ktezing van 29 Oktober den li- berajen toUes dreun en hij dejonge en oude vrienden van "rilheid, vooruitgang en. volksbeschaving den moed aan vure om met nieuwen iever de hand aan het werk te slaan dat onze vrienden wel begrij pen, eenige weken neerstig zwoegen, eenige dagen vlijtig waken is niet voldoende om den klerikalen roofvogel uit zijnen nest to verjagen, daar hij er zelf jaren aangewerkt heeft en alle materialen hem goed rijn geweest dat de liberalen hunnen toe stand wel overleggen .met. onvei poost het begonnen werk voort te zetten en nimmer uit bet oog te ver liezen dat zij zich tegenover eenen listigen, bedrie- cli kea en onvermoeibare» vijand bevinden zul len "en moeten zij bij do naaste kiezing dun zegen- praal behalen. BERICHT. De lieeren leden dor Jonge wacht worden verzocht morgen zondag om 10 ure slipt zich te begeven in den Graaf ran Egmont. Beslis singen te nemen wegens de reis van Lokeren. BEKENDMAKING. De heeren leden der Jonge wacht worden bijeengeroepen den maandag 11 November om 8 ure 's avonds in den Graaf van Eginont GODSDIENSTIGE KRONIJK. De Republicain de Tarn et- Garonne vertelt dat de stad Caslelsarrasin in opschudding gebracht is, vrijdag door een schandalig tooneel. Een echtgenoot, kwam te huis, tusschen 0 en 6 ure 's avonds, op een oogenblik waarop men hem niet meer verwachtte en hij vond zijne vrouw opgesloten in zijn buis, in gezelschap van eenen priester. De geestelijke verlegen zijnde, had zich in den kelder verscholen, maar hij werd ondekl door den echtgenoot die, na hem eene goede bestraffing gegeven le hebben, de deur terug toesloot, cn de politie ging verwittigen, die tot de wettige vaslellingen overging, proces-verbaal opmaakte, en liet weinige roemrijke vertrek van den overtreder beschermde, te midden der mas sa geburen. die door bet gerucht van dit too neel uitgelokt waren. De priester in kwestie is tegenwoordig in dienst niet te Caslelsarrasin hij was er eene plezierrijs komen doen. Niemand kan de straatschenderijen die er den avond van 29 Oktober 11. gepitegd zijn door eenige door deu drank opgehitste guiten goedkeuren, maar integendeel bel gerecht aan zoeken zijne plicht en heel zijne plicht te vol brengen. Sla dood sla dood beeft zijne eerste uit werksels doen gpvoelen twee achtbare inwo ners der stad zijn laflijk door eene bende misdadigers aangevallen, die ernstïgljik ge wond werden. Het parket heeft reeds liet on- deizuek begonnen idaarom geen verdere uitleg gingen. GEEFT AAN DEN PASI OOR. Dc Bien public, die nooit anders verdedigt dan de kas der geestelijken, geeft aan de kwe zels en fanatieke» eenen raad, die zij wel zul len doen eens te overdenken. Men weet dat M. Rara. minister van justitie, in al de gemeentebesturen eenen omzendbrief heeft gezonde», 0111 de statistiek te bekomen van de bezetten en giften aan de kerkfabrieken gedaan, lot het lezen of zingen van missen voor overledenen. Dit schijnt ons gedaan te zijn met het doel om het bedrog «n de exploitatie van de per sonen te beletten, die geneigd ziju bezetten le doen voor hunne overledene bloedverwanten. Inderdaad, het ii noodig dat de overheid naziet, als men baar eet bezet ter goedkeuring onder werpt, of Je kerc wel in staal is de opgelegde verplichting vanden bezetter te vervuiler». En als dit niet kan zijn. dan moet bet geld niet aan de kerk of pastoorc, maar aan de familie terug- keeren. Kan men iets icchtvaardiger iels billijker uitdenken Eb wel, de Bien fublic w il dat niet en daar om spooit hij al de klerikalen aan hun geld niet meer aan de kerifabrieken le geven, maar aan de pastoors of atdere persoonen. waar zij vertrouwen in hebber,om missen te doen lezen. Zooals men ziel, willen de fanatieken van geeu toezicht i Zij willen niet hebben dal de overheid naziet of de opgelegde en geheiligde aanbeveling, door een stervende gedaan, nage komen worden. Neen. die mannen moeten meester zijn en met bel geld, dat eene bestem ming heeft, moete»zij uaar willekeur kunnen ban dele». Dat de katholijken, tol wie dat blad eenen oproep doet, het eens overdenken, wat ver trouwen zij kunnen sullen in giften te doen, waarvan geen bewijs is en hoe zij op de ver vulling vau hunne wenschen nog kunnen re kenen. Het gouvernement heeft er geen profijt bij, maar het is eene daad van goed bestnur na te zien dat niemand, al ware het zells door de geestelijkheid, schandelijk geexploiteerd wordt. LOUISE LATEAU. De gemeente, waar Louise Lateau zooveel mi - rakels deed, Bois-d'Haine genaamd, heefc een libe raal bestuur gekregen. Eet zou wel kunnen ge beuren dat de wouden vac Louise Lateau nu zul len ophouden te bloeden. Dat ware een liberaal mirakel. i I' *T? -ir-* EEN KIESBEDROG. Ziehier een truk, gebruikt door de klerika len van Brugge, om zich te verzekeern van de stemming of onthouding der kleine kiezers. 1 i 4

Den Yker | 1878 | | pagina 2