ondergaan voor overtreding van het politie reg lement. EENE SCHOOL OP DEN ZOLDER. Waar zullen de katliolijken nog al loopen roet hnnne scholen. De Gazette van Charleroi, meldt dat er in dat arrondissement ecne kalholijke school met God, op eenen zolder, is ingericht. De kinderen moeten 60 trappen hoog klimmen om in de klas te komen. De benedenverdieping, zooals men kan denken, •wordt door eenen herbergier betrokken. Dat is iels dat ook in het enkwest zal kunnen ▼oorkomen, door Al. Malou, zou onvoorzichtig gevraagd. VERGADERING DER LIBERALE ASSOCIATIE VAN AALST. De liberale associate van Aalst, Zondag laatsleden vergaderd om over belangrijke pun ten te spreken, was buitengewoon talrijk Nog nooit hebben wij zooveel leden van den buiten zien opkomen, en dit is een klaar be wijs. dat de liberale gedachten, dank aan de buitensporigheden onzer hedendaagsche pries ters. overal beginnen wortel te schieten. Met spijt moeien wij aanstippen, dat de le den van de stad zoo slecht aan den oproep hebben beantwoord. In de huidige omstandig heden is zulks eeue schande en de buiteukie- zers hebben deze handel w ijze der Aalstersche liberalen lievig beknibbeld en geschandvlekt. Bijna in alle herbergen hebben wij ze hieiover hooren klagen en wij moesten in ons zeiven zeggen: 'f is veel verdiend Verscheidene redevoeringen werden cr op de vergadering uitgesproken, doch plaatsge brek laat ons niet toe ze allen op te nemen. Wij laten hier alleen die van onzen ieverigen stadsgenoot. Mr, Van Langendonck volgen Mijnheeren 1 Het work der kleeding voor arme kinderen, onder bescherming vau de liberale associatie on zer stad, is ingericht. Dit nieuw en hoogstnuttig ■werk, dienen wij allen te ondersteunen. In strenge winters als deze, moet iederéén dio kan geven, ja, veel geven, en alle pogingen aan wenden, om het lot der gebreklijdenden te ver zachten. De liefdadigheid heeft immers duizend middelen om haar doel te bereiken, ou de arme kinderen zijn toch deestijds meest te beklagen. In naam van het comité der kleerling bedanken wij UI. voor de gedane giften of er work en goed werk mede afgelegd is, hoeft niet gezegd te worden, men vrage het liever aan de talrijke ouders die reeds de weldaden van het weru der kleediug genoten hebben. Bij onze begoede medeburgers is het komiteit een alleibest onthaal te beurt gevallen. Die bij val wordt langs om grooter giiten van allen aard worden ons van alle zijden toegereikt, zon der dat wij zelfs de milddadigen kennen, die ons zoo edelmoedig de hand geven. Wij sturen nog maals onze vurigste dankzeggingen toe aan al de gekende en niet gekende vrienden onzer arme kleinen. Mochten zij eerstdaags het uitdeelen hun ner giften hijwonen, de oogen der kinderen zien glinsteren van dankbare liefde voor hun onbe kende weldoeners Mochten zij eens de naïve blijdschap van die arme schapen zien, als zij met kunne geschenken huiswaarts Joopen Zeker zou dit tafereel hun het grootste genoegen verschaf fen en hunnen liefaadigen ijver voor het nerk der kleeding meer om meer opwekken. Op een tijdstip dat brood en gewetensdwang om zoo te zeggen aan het orde van den dag bij or.ze klerikalen staan, kan onze burgerij niet ge noeg m het werk stellen om, door alle mogelijke hulpmiddelen, de onafhankelijke ouders bij te staan, die dezen dwang trotseeren en hunne kin deren naar de gemeente scholen zenden. In weerwil diens harden strijd zijn er veel kinderen ter school, wier getal gedurig aangroeit en het komiteit houdt niet stil om de noodwen digheden te kennen en naar middelen uit te zien om de noodlijdende ouders, die onze scholen ge trouw gebleven zijn ter hulp te komen, terwijl menige leerling van zijn onderwijzer of onder wijzeres een splinternieuw kostuum ontvangt. Wij hopen wel, met toedoen onzer vriendin in korten tijd, ieder behoeltigen leerling onzer scho len, zijn nieuw toilet temogen schenken. Dit zal gewis de aangenaamste nieuwjaarsgift zijn, die men dit jaar zal kunnen doen. Wij roepen vooral de aandacht onzer medewerkers in op de hemden der arme kinderen die meestal in eenen erbarme- lijken staat zijn een goed hemd geeft veel warm te en is het voornaamste element van de kleedij nu eenige stukjes katoen of good calicot, a. u. b. om de liefde van onze kleinen. Wie schetst het lijden van die kleinen Zie 't lompig kleedje dekt ze nauw De koude dringt er zoo door henen. En kleurt hun 't lichaam paarsch en blauw. De honger knaagt met ijzren tanden Door hun verkrompen ingewanden. En dat, waar menig rijke 't ziet En zij toch ook beminnen 't leven 1 Want vreeslijk is'i van honger sneven Vergeet toch de arme kindren niet. ALS HET WAAR IS Het volgende telegram ail Rome aan de Pall Malle Oaiette heeft in Relgie de aandacht getrokken De Paus heeft aan de Belgische geestelijk heid den raad doeu toekomen om het vooi beeld te volgen van den aartsbisschop van Mechelen en in de kerk godsdienstonderwijs te geven aan de kinderen der gemeenlescholen. Het is te verwachten dat, als deze raad gevolgd wordt, het beslaande conflict op bevredigende wijze opgelost zal zijn.» De Indêpendance beige weel niet in hoever de correspondent, die dit bericht uil Rome over seint, bevoegd is te spreken, gelijk bij doel, maar zij erkent dal inderdaad door zulk een stap der geestelijkheid, aan den strijd over de onderwijswet veel van zijne scherpte en belee- kenis onlnomen zou zijn. ■—«sa»— WAT DE KLERIKALEN VAN DE GEUZEN ZEGGEN. 1. Van de Geuzerij. V. Wat is de Geuzerij. A. Eene vergadering van alle ongeloovigen, die onder de gehoorzaamheid van Vrijmetse larij de waarachtige leering van Christus be strijden. V. Wie heeft de geuzerij in ons land ge bracht? A. De liberalen. V. Welk zijn de leden der geuzerij A. Alle degenen die in ons land onder de gehoorzaamheid van Vrijmetselaars het waar achtig Geloof bestrijden, of in afwachting zijn tan eenen eer- of geldpost, of nu al reeds met eenen lepel aan de staat9cholel zijn. V. Wat heet gij geuzentradielie A. Leugens die van Marnix's, lijden al ver spreid zijn en van liberaal tot liberaal overge leverd. V. Welk is het kort begrijp van hetgeen een geus moet gelooven A. A! wat van Christus' leer nog overblijft, als men alles verworpen heeft. II. Van den Geus. V. Wat is een Geus r A. Een onredelijk dier hebbende een sterfe lijk lichaam. V. Waarom heel gij den geus onredelijk A. Omdat zijne leerling en levenswijze strij dig is met alle waarheid en reden. V. Waarom is hij een dier A. Omdat hij zegt voort te komen van den aap of een ander beest. V. Uit hoeveel doelen bestaat de geus'-' A, Uit een deel het sterfelijk lichaam. V. Wat is dal sterfelijk lichaam A. Dat zijn lichaam eens zal sterven en voor eeuwig (e niet gaan. V. Welk is het beste gedeelte van den geus A. De buik. V. Waarom A. Omdat zonder den Luik het leven onmo gelijk is. V. Wat volgt daaruit A. Dat de geus voor zijnen buik meer ach ting en zorg moet hebben dan voor iets anders V. Tot wat einde is de geus geschapen A. Om op kosteu van het land tc smeren e» te teren en daarna op een kathohjk kerkhof begraven te worden. V. Wal moet een geus in ons land het meest ter harte nemen, A. Hel ministerie dienen, want dit is de noodige middel om zonder veel te werken aan den kost le komen. V. Slaaf het den geus vrij het ministerie te dienen gelijk I ij dat goedvindt A. Neen, maar hij mo<*t het ministerie die nen, gelijk liet ministerie dit wil en voorschrijft. V. Hoe wil hel ministerie, dat de geus het dienc A. Met le buigen en te plooien, te knielen en le kruipen naar deszelfs besluiten eu omzend brieven. III. Van den Geuzenonderwijzer. V. Wat is een geuztnonderwijzer A. Een discipel van Piet Van Humbeek, die vergeusd zijnde, belooft de zalige wi t van Christus te leeren legen de waarachtige kerk met de geuzensekte. V. Hoe is hij geuzenonderwijzer gew orden A. Mei de gratie van Piel Van Humbeek. V. Is hel een groot geluk geuzenouderwij- zer le zijn A. Zoo 't schijnt een allergrootste geluk dewii! hij boven zijnen trok nog twintig stuk ken krijgt om soms een enkel kind. zonder zending, in de christelijke leer te onderw ijzen. V. Wal betaamt een geuzen onderwijzer A. Dat hij zijn gedrag schikke naar de rich ting der schoolopzieners, en zegge dat aan de wel van 184'i niets veranderd is. V. Is dit niet gelogen A. Zoo leeren de geuzen maar zij dolen, want zonder dit le zeggen, hield hij geen en kel kind in school. V. Welk is hel leeken van een geuzenon derwijzer A het leeken van een blauw lintje aan het knopgat. V. Waarom is dit hel leeken van een geuzen onderwijzer. A. Omdat hij daardoor toont dal hij een discipel is van Piet Van Humbeeck. die gezeid heeft de kerk van Christus iu ons land le zul len begraven. Y. Met welke gevoelens moet hij dit geuzen- teeken dragen A. Met groolc eerbiedigheid en betrouwen op de gunsten van liet opperhoofd des geuzenon- derwijs. V. Wie is hel opperhoofd des geuzenonder- w ijs A. H-t onzienlijk cn opperste hoofd is de vrijmetselarij, maar het zienlijk hoofd is haar stadhouder aan het ministerie, Piet Van Hum beek. V. Wat is Piet Van Humbeek A. De eigen stadhouder der vrijmetselaars aan het ministerie en de weerdige navolger van alle ketters en schisinatieken, die ook in ons land den godsdienst geplaagd en vervolgd heb ben. V. Wal zijn geuzenondcrwijzers aan Piet Van Humbeek verschuldigd A. Zij moeten hem gehoorzaamheid bewijzen en de allergrootste eerbiedigheid, bijzonder als hij ergens zijne intrede doet. V. Zeg den Vaderons der geuzenondcrwij zers A. Onze Vader Piel, die aan 't ministerie zijt.

Den Yker | 1880 | | pagina 2