Wat er te Schendelbeke de I'instruction populaire de Souvert Cour- sella. een dorp dal dichl bij Charleroi geleden is. Het bladje van 25 December 11., voegt daar geene aanmerkingen bij maar bel is genoeg het reglement te lezen, om te begrijpen welke belangrijke vruchten dc sociëteit voorbrengen kan. Wij zullen ons bepalen met bier de twee eerste artikelen daarvan te laten volgen Art. 1. Tusscheu dc ondergeteekende» en al degenen, die dit reglement zullen aannemen, word ccne sociëteit opgericht, met het doel, om 's volks vooroordeelen en onwetendheid te be strijden, met de geleerdheid te verspreiden door hel daarstellen eener volksbibliotheek, door openbare lezingen en. zoo mogelijk, door conferencies en scholen voor volwassenen men- schen te openen. Art. 2. De sociëteit mag geene godsdiensti- gen noch polilieken vorm nemen, haar cenig doel is te onderwijzen. Zulke eene sociëteit kan onmogelijk hopen den bijval van de klerikalon te verwerven, ter- wijl die een afschuw van licht hebben en gcene sociëteiten goed k-uren, welke hun vaandel niet opsteken daarom hebben de stichters van deze zich tot een lieer geiicht, welke be kend is, niet alleen als een onwrikbaar, libe raal, maar ook als een verstandige en warme ondersteuner van de ware belangen der arbci- ders. Zij wilden hem raadplegen en «eten or hij niet goed vondt, dal zij dien of dien aanzien lijken heer zouden verzoeken het voorzitter schap van hunne sociëteit te willen aannemen dit werd hun volstrekt afgeraden doet uwe zaken zeiven, was het antwoord u zullen ze het best kennen en door ondervinding leeren wat daaiaan hapert en moet veranderd worden. Die rand werd in acht genomen en de sociëteit telt reeds bij de veertig leden. De president van de besturende commissie is een metselaar; de onderpresident, de schatbewaarder, de se cretaris of schrijver en de verdere leden zijn allen mijnwerkers die schtijver, Meerschout, is een Gentenaar die lang op zee en de wereld rond gevaren heeft. Wij wenschen onze waalschc landgenooten hiermede geluk en hopen dal hun voorbeeld in onze vlaamsche gewesten gevolgd zal wor den. Wanneer wij denken, dat, over drie eeu wen de Vlamingen alle volken, door kunst, nijverheid en wctenschf p vooruit waren, dan kunnen wij niet genoeg betreuren, dat zuurten vledermuizen er in gelukt zijn. om ze zoo ver achteruit te stooten des te drukker is de plicht van al de welgezinden om te trachten overal hel licht te doen doorschilleren. DXr. VASTENAVOND. Tist. Zoo vriend, Kobe't is eene eeuw dat ik u niet meer gezien hob zelfs met de vasten avond heb ik u nergens ontmoet. Kobe. 'k Geloof het wel, Tist, ik heb mijn grootjegaau bezoeken en bende geheele week weg geweest. Till. 't Is spijtig, ik had mat u gaarne een velleken aangetrokken om eens de franinassons herbergen te kunnen afgaan. Kobe. 't Schijnt dat bet wel geweest is, hé?.. de kavalkade was schoon Tist. Wie heeft u dat wijs gemaakt Kobe. Wel, sjernie, het Land eu I an de Putte staan er vol van. Tist. Ha ha ha kent gij latijn Kobe. Neen.... waarom Tist. Omdat ik n zou kunnen zeggen mundus vult decipi- Kobe. Dit wil zeggen Tist. De wereld wil bedrogen worden. Kobe. Maar wat kan mom toch winnen met liegen en bedriegen Tist Niets maar wat wilt gij De ge* noonte is eene tweede natuur Kobe. Ik begrijp u niet, wat wilt gij zeggen? Tist. Ziehier De kavalkada was geheel enkelvoudig eene dommigheid, om niets meer te zeggen... Kobe. Nog tans schrijft het Land dat de stoet schoon, de/tig, en onpartijdig was. Txst. Pie heeft dit op vastenavond maandag geschreven als hii van 't bal der pompiers kwam. Kobe. - Asa, Tist, gij spreekt zoo aardig van daag, zoudt gijjkazak gekeerd hebben Tist. God beware mij van zoo een [lafheid, voor al 't geld van de wereld wilde ik geen Mer- tenziju. En juist omdat ik recht voor de vuist ben, keur ik het gezcever van Land en Dcndtr- bode af. Kobe. Maar was de stoet dan niet schoon, deftig, onpartijtig Tist. Schoon daar zal ik niets op antwoor den, alle goestingen zijn in de natuur maar def tig eri onpartijdig, bij God_neen Kobe. Hoe dat Tist. Is het dan deftig eenen Kobe, newel Tist. Zie 't is zoo deftig dat ik bet bijna niet zeggen durf. Kobe. - Toe, Tist, zooveel komplimenten niet zeg het maar recht uit Tist.Ja maar'tis, ziet gij wel,... dat het zeer vuil is. Kobe. - Toe, Tist, wij zijn mannen ondereen, zeg het maar. Tist Ho, er is geene vrees dat men van de fanatieke klerikale» ooit iets zie dat de vrouwen tergen kan, zij hebben het veel eer op de kleine jongens geladen, bijvoorbeeld broeder Mornen!... Kobe. Tist, er is hier geen kwestie van broe- derkens. zeg wat wildet gij zeggen. Tist. - Hew el, ik ga het u maar recht uit zeggen die deftige mannen hebben achter hun rijtuigeenen str..t gevoerd K0be. Wat dat gij zegt hadden zij dari vaartkapoenen in hunne kavalkade gevraagd Tist. Ho, neeu, er was van alle volk in van Lede, van De Linde en van Gyzeghém. Kobe. Maar wat beduidde toch die vuiligheid TistRaad het zelf Dus kaka was in eene muit opdewelke van den eenen kant geschreven stond Licht, op den anderen Vooruitgang. Kobe. Volgens mij moet dit beteekenen wij sen ten op Licht en Vooruitgang. Tist Gij zijt er zoo heb ik het ten min sten verstaan. Zij sch.tenop Licht en vooruitgang en terwijl zij dit verbeelden doen zij eene omha ling voor den schoolpenning. Kobe. Maar zij bekennen dan dat zij de vij- andeu van Licht en vooruitgang zijn Tist. Natuurlijk, en zij bewijzen tevens dat hun onderwijs de menschen in de duisternis der onwetendheid en in de slavernij wil behouden. Kobe. Maar is het dan toch waar dat Tartuffe nooit rechtzinnig is dan wanneer hij een masker opheeft. Tist. Een masker heeft hij altijd op, maar als hij het waagt er een tweede aantetrekken dan komt er 't binennste van 't hart uit. Kobe. Tist, vriend, gij wordt liberaal. Tist. Ik, liberaal Liever sterven maar ik ben geen fanatieke en str.nt in de straten wandelen dat is niet deftig. Kobe- Dit is waar, maar laat ons daarover zwij gen; maar 't Land zegt dat er een rijkdom was van peerden en voiluren, waren er die van M. Lienart en Leirens in Tist. A's gij nog wat weet 1 De ploegpeerden van de boeren vamLede. De paarden die 's maan- da°s de beerputten hadden komen vervoeren, en 't schoonste was dit van M. Van Der Steen, dit kwam rechtstreeks van Moorsel. Kobe. Was die daar ook in Tist. En waarom niet 1 men heeit mij verze kerd dat Xavier scherreweg ook m eene voituur zat. Kobe. Daarin vergist gij u, vriend 't is woens dag dat hij in eene voituur zat, maar hij was niet alleen er waren twee gendarmen bij en hij vertrok voor de gevangpnis van Dendermonde. Tist. Treffelijke partij denegen tienden wor den veroordeeld 1 Kobe. Tist, jongen, gij zijt te veel opgewonden, wij zullen later over al die zaken spreken. Tist. 'K. wil wel, Kobe, want telkenmale dat ik van onze vrienden spreek wordt ik kwaad. Kobe. Bedaar u vriend en tot later. Tist. Tot later, Kobe. VB. IS HET WAAK dat deze fameuze kavalkade door bet stadsbe stuur bijzonderlijk begunstigd is geweest, en dat er om dat proper bokkenwerk uit te voeren zou iets als rondom de duizend franks uit stadskas is toegestaau geworden DE KLERIKALEN ALLEEN SPAREN DE WAARHEID. Al wie zeg! dat de klerikale comedianten de vrijheid niet kunnen dulden en durft beweeren dal zij iemand ooit lol iets gedwongen hebben, zijn logenaars, zou vaderovorsle der logeuaars zeggeu.cn M. Van Wainbeke. tot Dew ijs, zoit niet aarselen met heele rollen papieren en certi ficaten onmiddelijk voor den dag te komen vrijheid, vrijheid, maar vrijheid voor u alleen niet waar vader overste der politieke kwakzal vers, cn dan zoudt gij in de waarheid spreken. Wisten de ordentelijke menschen niet wat zijne woorden gelden, zij zouden zich ook al la ten verleiden maar zoo naïef kunnen ze niet zijn, want'l ware al ziende zich in de moeras dompelen. Er gaal geen dag voorbij of vaderoverste's gezegdens worden openbaarlijk gelogenstraft niet dat de man in zijn hinnensle sterk pas- toorsgezind is. maar bij weet dat Dij tonder heil niet ver kan geraken, er hij is gelijk de kat, T is voor liet sm<er dat hij lekt de kande- leer. Érpe, Meire, Haaltcrt en eene heele reeks pa rochiën te lang om te melden, lellen zulkdanige minnaars van de vrijheid dat zij zich wel zou den wachten hel minste te verrichten om het getal der leerlingen van de scholen met God te doen vermeerderen al de kinderen die naar hunne scholen gaan, gaan daar uit eigene bewe gingder ouders pastoors en weldadigheids com- missiën zouden liever dood vallen dan in iets de vrijheid van het geweien van wie het ook zij tc nabij Ie komen elk volgens zijne ingeving, zoo is het en niet anders, zegde M. Van Wara- beke, en dat wel nog in de Kamers. Eu iemand te kort doen in zijn bestaan, iemand plagen of in zijne belangen kwetsen, oh dat ware niet goddelijk noch kristelijken dat doen de kleri kale comedianten niet, zoo spreken al de plei ters van het klerikaal korps. En al wichel te genstrijdige durft zeggen is een logenaar, een afgod, een ketter, een geus. roepen zij allen in eene stem uit. Maar de ondervinding, maar de dagelijksche voorvallen richten zich fmophou- delijk tegen die walgelijke volksbedriegers op, om ze le ontmaskeren. gebeurd is waartegen schier geheel de ge meente zich verzet heeft, zal ook niet waar zijn, nietwaar M. Van Wambeke wel voor zeker neen, een pastor, een gezalfd man kan immers niet de heilige mis doen met een wrok in het hart en nogtans heeft de gemeenteraad zich vereenigd, heeft het kerkfabrief eene zit ting gehouden om de door den pastor begane vervolging te onderzoeken, en beiden hebben vastgesteld dat de beslissingen door die twee collegien geïiomen aan de hooge overheid zou den oveigemaakt worden, ten einde de gemeen te van eenen gewetenstoorder te zuiveren. Ziellier in drij woorden waarvan er kwesüe is. Schendelbeke heeft een koster terzelver lijd onderwijzer, die geweigerd heeft het onderwijs in de school niet God te geven wat de grara- schaj) van den pastor verwekt heeft, tot zoo verre dat hij een bakker-orgelist is gaan opzoe ken om zijneu koster te vervangen maar de gemeenteraad en het kerkfabriek deelen in 't geheele de gevoelens van den pastor nieten de

Den Yker | 1880 | | pagina 2