De politie was spoedig ter plaats en zal ongetwij feld de zaak kunnen uitleggen. Voor bet oogen- blik is het eenigste wat zeker is, dat men terstond, na het voorbij rijden van het rijtuig der konin gin, eene ontploffing heeft gehoord. KISS 1 KISS I KISS Denderlode en Land Hop Hop sehrijvelaars, doet eenen goeden hoop van gal op, want gij zult er gaan moeten uitbraken scherpt uwe beste pen, want uwe meesters, de jesuieten evenwoord van laster, bedrieger en dief zullen u gaan werk leveren Bereid u, vertegenwoordigers van al wat laf en slaafseh is, eenen grooten slag te slaan, want uw leven, uw bestaan hangen er van af Vrijdag laatst heeft, M' Van Hnmlceck, mi nister van 't openlaar ondertvijs, een wetsvoorstel neergelegd dat al do jesuieten en andere papen uit hun vel moet doen springen. Denkt eens Honderd/ow^s- en Vijftig me.is- meisjcs middelbarescholen van den staat stichten, en daarbij no%ncgentien athenèes om vrijdenkers en vrijdenksters te vormen! 't is een schande, niet waar, heilige broodschrijvers? Welnu, tiert, schreeuwt, klaagt, jankt, buldert, blaakt, uwe laatste schoof steekt op. De meisjes in de handen van staatsonderwijze- resseo,'t is te z< ggen van bekwame leermees teressen, dit is de dood uwer partij, dit is do dood der valscheid, het einde des bedrogs Maar met die dood zal ook het huiselijk geluk herleven dit geluk dat bij zoovelen vermoord was door de vrouw, die gansch onder 't juk des priesters stond, die haar misleidde van in hare jeugd di or haar dom en ongeleerd te laten, en die haar later opmaakte tegen haren echtgenoot die zij liefhad, maar die haren biechtvader haar af schilderde als een Kandstapel der Hel. Voortaan zal de vrouw zelf redeneeren en de raad van de zwarten kunnen missen voortaan zal de vrouw opdezelfde hoogte van verstands ont wikkeling zijn van haren echtgenoot, van hare zoons en hun beter begrijpende zullen de rust en de vrede, die priesters en jesuieten uit vele huishou dens gebannen hadden, voor altijd er in blijven. Bravo voor onzen moedigen minister, bravo voor de liberale partij, deze wet is de helderste perel van hare kroon koningmoorder en land. Zie, Landjongen, ik geloof da: gij ne farceur zijt. Zij gij geene farceur, gij zijt ren zot. Of wel neemt gij uwe lezers voor onuoozele, domme, stomme kinkels. Zulke beestigheden schrijven in ernst, voor menschen van gezond oordeel, dit gaat de maat te buiten. Durven bewceren dat de koningsmoorden eene straf van God zijn, omdat die koningen hem niet eeren noch beminnen zeggen dat liet daarom is dat het volk tegen hen opstaat, wel dit moet uwe ahonnenten, - als er zijn die om vijf centiemen verstand bezitten doen schokschouderen. Weihoe, heeft Alfons XII de koning van Spa- nien deszelfs ectltgenote en zijne moeder, de ka tholieke Isabelle ooit iets tegen den Goddienst gedaan hebben zij integendeel niet alles ge daan wat in hunne macht bestaat om dieri gods dienst meer luister, meer pracht, meer aanhan gers bij Ie brengen, en heeft dit belet dai er aan slagen op hunne leven, gepleegd zijn Was Napoleon III niet de beschermer van den Paus Pius IX, dus van den Godsdienst; heeft dit belet dal men verscheidene malen op zijn leven uit geweest is Ik noem er u vier, ik zou er u nog kunnen aan- I alen, vreesde ik niet dat dii aflikel te lang zou worden immers die voorbeelden zijn voldoende om te bewijzen dat God in die moordpogingen niet tusschenkomt ten zij misschien om ze te doen mis lukken. Bemerkt gij dan niet, Land, dat gij uwen God eeneD afschuwelijken rol doet spelen gij brengt hem uit gewoonte in en bij alles, gij maakt hem gereed met alle zangen, tot dat gij eindelijk niet meer weet wat gij van hem zegt. Gij maakt van uwen God noch min noch meer dan eenen verachtelijken sluipmoordenaar, eenen laffen onrechtvaardige. Want als God den keizer van Rusland wil straf fen, waarom maakt hij altijd dat dezen ontsnapt en zijne hijzijnde gedood worden waarom doet hij onuoozele niet plichtige soldaten in de lucht springen eu redt hij den plichtigeu Wel was dit werkelijk zoo, God zou geen Cod meer zijn. Want God is het ideaal van hel goede, van het schoonetan het rechtvaardige en zonder dit ideaal is de Godheid onmogelijk. Hou dus, nwen In k toe, Land, en mengt onzen God in uwe hersenlooze redeneeringen niet meer, gij doet hem in de oogen van de menschen veel meer kwaad dan goed en aan u zelven ook. V.B. CONCERT S" CECILIA. Het concert zondag laatst op schouwburg ge geven door de klerikale zangmaatschappij w as puik. M. Stanislas Van Den Brempt was de held van het feest hij heeft al de andere zangers overtroffen. Hij was subliem in zijnen lofzang Sancta Maria, Stanilas Caidkum keervm Held haftige, grootsche gebaren eene bijna redelijke heldere stem (eene kwade tong achter mij zegt, btlemmerde) en pretentie l... je ne vous dis que ca. WAAROM 't Land vraagt met recht waarom men de open bare zittingen van onzen Gemeenteraad in de weekbladen niet aankondigt, en beklaagt zich dat onze stadhuismannen in de laatste zitting voor de banken gesproken hebben. Waarom dat zij dit het publiek niet laten we ten De rede is zeer eenvoudig De burgemeester is beschaamd de bokkenraads- heoreu aan 't volk te toonen en hij heelt geen on gelijk. De menige karikaturen die inden gemeen teraad te vorenkomen zijn waarachtig te koddig, het publiek bij hun aanzien alleen zou eene ge vaarlijke ziekte kunnen doen. V.B. M. VAN WAMBEKE OP WEG NAAR DE HEL. Er valt nu niet meer te lezen of te bidden voor onzen ongelukkigen M. V an Wambeke, zoo ne brave klerikale burgemeester en toch in de hel eeuwig moeten branden, en dat om dat hij zijn woord te kort is gebleven Ja hij had beloofle van zuiverheid gedaan en hij heeft zijn woord niet gehouden hij moest in ziel en geweten de wet van eersten Juli 1879 lalen zinken zonder ze uit lc voeren, en hij heeft dc hand aan derzelver uitvoering ge leend, en op die wijze met htm nog vele ande re slachtoffers van het eeuwig vuur gemaakt onder andere zijn er nog een schoon getal irische en klerikale menheeren bij die op zijn aandringen de bedieningen Tan leden des Aals- tersch schoolcomiieit aanveerd hebben. Om al- zoo een satansch werk durven iemand opteleg gen, moet men waarlijk alle katholieke gevoe lens verloren hebben. Er kan niet tegen gepreu- veld worden, 't is de nieuwe Jupiter van het mecheMi hof M. den Aaslbisschop en cardi nal van Mechelen. geholpen en ondersteund door al de bisschoppen van het land, die ge donderd en gebliksemd en zijn laatste woord beeft doen hooren is geen klein bier, want al degene die op eeniger wijze tot bet wel slagen der staatscliolen medewerken of er kinderen heen sturen, alsook de onderwijzers en onder- derwijzeressende leden der schoolcomiteitcn, en kortom al wie met de staatscliolen zich be moeit, zijn uit den schoot der gemeenschap der chriclelijke leering gesloten, geexcommu- uieerd. en verdoemd lot den ach en tac'iligslen graad, 't Is vreed hein wie zou niet schudden en beven als de hedendaagsche jupiters alzoo hunne kalotten schudden. Ja, maar lacht, r.iet, peinst niet. geachte lezer, dat het eene fantaisie is van dc gazet schrijvers 't is M. Deschamps den kardinaal, die in den naam van God, hij als den grooten vertegen woordiger van schepper van hemel en op deze aaide, maar die nochtans ook n>oct sterven zoowel als den artstrfd bedelaar, t is M. Des champs zelf die zijne veroordeeling in de wereld heeft gestuurd 't is hij in persoon die geschre ven heeft aan zijne enderdanen dekens en pas toors enzom hen te verwittigen van hel vol gende. 4. De heilige communie moet open- baarlijk geweigeid worden, 1° aan de onderwijzers, die zonder bijzon dere toelating, hunne bedieningen in eene olli- cieele school blijven uitoefenen 2° aan de werkende leden der school comi- teiten die de bedieningen vervulleu welke bun loegeeigend zijn 3» aan de zoo hoofd als kantonale schoolop zieners, 4° aan alle andere personen die met bezorgd heid de olïicieele scholen w erkelijk en open lijk begunstigen, en zich aldus ervan de be schermers en de voorstaanders maken. Echter alle die aangeduide personen zullen voorop en in 'l bijzonder moeten verw ittigd werden, mondelings en in alle liefde. Wanneer het de bediening der laatste sacramenten geldt, moet men den regel volgen: in het uiterste moet men de uitersten beproeven zoodanig dal wanneer men niets anders of niets beier mag verhopen, zal de belofte van den zieke te doen wat de kerk van hem eisclit, vol doende zijn. En onder hef juk van dusdanige geweiens- verbrekers slaat de onnoozele bevolking. En niemand staat recht om eene wet in zwang te brengen die aan hel land komt bewij zen dat de vrijheden door onzi giondwet ge- waaiborgd door elkeen moeten gecerbied wor den, en dal degene die met geweld zich wil len meester makpn des geweten eene heuvel daad begaan welke niet te streng kan gevonnisd en gestraft worden. T Word tijd en meer dan tijd, dat die wet tot stand kome lol welzijn van elkeen. DE KLERIKALE SCHOLEN ZIJN IN GE VAAR HULP Gij, lezers die de waarheid aangaande onze nationale school wet wildet ken.ien, gi| die in het Beknopt Verslag, dat onparfijdig opgesteld is, de redevoeringen hebt gelezen die voor en tegen de w et uitgesproken werden, ge weet nu langs welke zijde, bij liberalen of clericalen, waarheid en recht beslaat. Gij weet ook wat helsch lawijt de klerikalen tegen onze nationale officieele scholen te werk brachten, om deze te vernederen en hunne pa ters eu zusterscholen op te hemelen. Volgens hun gezwets, werden de broeders en nonnekensscholen, onder het uitsluitelijk toezicht der geestelijken, ten prijze der bewon- derweerdigste opofferingen opgericht. Zij spre-

Den Yker | 1880 | | pagina 2