Kamer. Ziedaar wal de liedendaagschc samenleving van de vrouw vraagt, eischt. Zij zijn op de verkeerde baan, zij die denken liet is genoeg dal liet meisje, de vrouw emic babbelkous, ecne aangename sclioone zij. Dal kan voor een oogenblik de oogen verblinden, maar later ziet voelt de man van zijn roosje enkel de doornen!.. Wie kan u bel leed vertellen dat een ver standig man Ie verduren beeft van cenc dwaze, lichtzinnige, kwezelachtige vrouw, die hem niet alleen in politieke zaken dwarsboomt, maar in alles liet hooge. meesterachtige woord voert en hem met ontelbare dwaze spookjes en bijgeloovigheden lastig val. Dc vrouw moet de gezellin worden van den man, in lief en leed. Daarom is bet noodig dal ze verstandig en onderwezen zij, om een he- griip te hebben van bare edele zending Eene verstandige vrouw, van deze mag men verwach ten zij zonen van karakter, achtbare dochters, goede huisvrouwen zal opbrengen. Dc inrichting van voortreffelijke scholen voor de meisjes is eene dringendp noodzakelijkheid geworden. Daarom juichen wij het wetsont werp volmondig toe waarbij vijftig middelbare scholen voor dochters zullen gesticht worden. Hel strekt liet liberaal ministerie lot ecre niet le aarzelen in het volbrengen eerier vader landslievende taak die onwaardeerbare voor deden aan ons volk zal en moet verschaffen. Vooruit en laat de klerikale aderslagers schuifelen Sifflez serpents BEOORDEELING DER KIESZAKEN. De klerikale partij had een nieuw tactiek uitge- vouden, om uit de kiezerslijsten een groot getal li beralen te doen verdwijnen. Die berekening is mislukt, Het gouvernement had een wetsontwerp nedergelegd.om aan de recht banken van eersten aanleg, even als aan de hoven van beroep, de macht te geven de reklamen na te zien die op vastgestelden tijd moesten beoordeeld worden. Dit maatregel was grootelijks noodig, want ver scheidene deputatiën vertraagden zooveel mogelijk hun we-k, om de hoven van beroep den lijd met meer te laten de kiesroklamen die hun mossten toegezondi n worden, na te zien. Daarom zuilen de rechtbanken van eersten aar- leg des noodseen handje kunnen bij steken. PQm een voorbeeld te geven d' r traagh >id van zekere, katholieke deputatie, zeggen wij slechts hetgeen te Antwerpen is voorgevallen. Op 2530 reklamen, heeft de Antwerpsche depu tatie slechts oyer 500 zaken in twee maanden en half tijds uitspraak gedaan. En er blijft nauwe lijks twee maanden over om te beslissen aangaan de de 2000 overblijvende reklamen. De liberalen hebben zich door de Sussen niet laten foppen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 62 stemmen legen 44 (linkerzijde tegen rech terzijde.) KIESKRON1JK. De kiezers van Waremme, zijn opgeroepen op dijnsdag 25 maan, om over te gaan lol de kiezing van een lid der Kamer, in vervanging van M. De Lexhy, overleden De Journal de Liéye meldt dat de liberale associatie van Waremme in bare vergadering ▼au zondag. M. Hallet, arrondissementscom missaris, aangeduid heeft als kandidaat voor de wrigcveude kiezing in vervanging van den be- ireurden M. De Lexhy. M. Hallet, is zeer gekend in bel arrondisse ment, waar bij door zijne groole kennissen ea door zijn karakter ieders achting verworven beeft. De liberale associatie van Waremme beeft eenen goeden keus gedaan en alles doé* voor onze politieke vrienden cenen zegenpraal tegemoet zien. i i mnnTTïir"*"'FM"" Een pasloor cn twee pachters. De pastoor. Zegt eens pachters, waar gaat g'henen, Elk een zoontje bij de band r Tist en Jan. Beiden staan ze daar aan 'l wcenen Maar er is veel werk op 't land, En op school gaan w ij ben zetten. De Pastoor. Welke school Tist en Jan. Kan u dat letten De Pastoor. Denkt aan 't redden hunner ziel. Zoo er hun iets kwaad voorviel... Tist en Jan. Die der gemeente. De Pasloor. Lucifer kraak uwe gebeente Slechte school School zonder God Zijt ge, drommels zal of zot Kom geeft mij uw kinderen beiden, Kaar ?mjne school zal ik ze leiden. Jan. Neen, ik niel I... 'k zend naar begccren, Waar mijn kindje 'l best zal leeren, VIJF MAANDEN LATER. De Pastoor. Welnu, pachters en uwe kinderen Jan. Niels kan mijn geluk nog hinderen Mijn zoon word een eerste bol Hij kan schrijven, cijferen, lezen, Leerzucht houdt zijn hartje vol, En hij'bid het opperwezen. De pastoorlol Tist. En uw zoon Tist Mijnheer pastoor, Ach mijn zoon blijft een domoor Mij leert niets dan lilaniën Die hij rnompeld op zijn kniën Zegt geheêkens, maakt een kruis, Kent geen letter als een I nis Zoo groot Ach bij uwe kwezels Kweekt men toch maar niets dan ezels De Pasloor. Ja, maar 't zieltje wordt gered Tist. Daarmee is mijn kindje vet 'K wil niijii zoonlc goed doen leeren, Daarbij kan hij God vereeren. 'K zal zelf zorgen voor zijn ziel. 'K \aag uw school aan mijnen hiel... Voort Jan. glimlachende, Met eerbied ziet g'ons huigen. De Pastoorheengaande. Och heer mijn school val in duigen SENAAT. De Senaat heeft geheel de zitting besteed aan het wetsontwerp, betrekkelijk dc kicszaken, welke door dc rechtbanken van eersten aanleg kunnen onderzocht worden, indien de besten dige deputatie ze niet in tijds hebben afgedaan. Dit ontwerp is bestreden door de heeren Van Vreekhem, Orban de Xevry en Solvyns en werd verdedigd door den heer minister van finaniiën. in afwezigheid van M. Bara, die in Kamer opgehouden was. Het ontwerp is aanveerd met 32 stemmen legen 23. Hel wetsontwerp op de militaire pensioenen is na eene korte woordenwisseling met eenpa righeid aangenomen. Donderdag heeft men hij hel openen der zit ting. het overlijden aangekondigd van den lieer Gohet, knlholijkf n volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Namen. Heden zal de Kamer niet zelilen, om de be graving hij le wonen van den voorzitter des scnaats M. de Tornaco, die met groote plech tigheid, zooals men de ministers bewijst, zal begraven worden. Geheel de zitting van donderdag is besteed geweest aan eene ondervraging van den heer Pirmez. over liet gebrek aan spoorwegmateriaal. Hel zijn vooral de koolmaatschappijen die er over beklagen. De heer Sainctelelte, minister van openbare werken, heeft met levendigheid geantwoord op de ondervraging en heeft het personeel van zijn department verdedigd, legen die onrechtvaar dige aanvallen De strenge winter, de onderbre king van de scheepvaart, de ziekte der bedien den. de schade aan liet materieel, door den sneeuw voortgebracht, dit zijn de oorzaken waarom sommige diensten te wenseaen lieten, en ondanks dit alles, zijn er meer kolen ver voerd dan in de vorige jaren. Dc heeren NVillequel. van Gent De Wad, van Antwerpen en Peluer. van Nervier, heb ben hulde gebracht aan de bcdrij* iglieid van den heer Sainctelelte en aan den ijver zijner agenten. IHjnsdag zal de discussie van de parlemen taire enk westen voortgezet worden hél is te hopen dat de klerikalen dan den tijd zullen ge had hebben de wel te bestuderen. Aankomst der keizerin ran Oostenrijk te Brussel. De keizerin is Donderdag morgend, om 7 ure 45 m. te Brussel aangekomen, met een liijzonderen trein, samengesteld uit rijtuigen van den Oostenrijksehen spoorweg. In de statie bevonden zich, om haar te ontvan gen de koning, de koningin, princes Stefanie, aartshertog Rodolf, de graaf en gravin van Vlaan deren, de gezant van Oostenrijk ta Brussel en Mev de gravin Chotek al de ministers, de leden van bet hurgeilijk eri militair huis des komngs, de gemeente-overheden, enz. enz. De koning droeg den uniform van kolonel het 27" Oosterrijksch linieregiment, waarvan hij den eigenaar is hij had een Imogen shako aan, die rob-el nu goudeng.don was afgel gd. De koningin roëg ero zeer rijk toilette in gepingleerd fluv eel met gouden grond door werkt. Prinses Sü-pi nie zeer eenvoudig gekleed m l e n bruin sa ijn ;a ktued. De koning, de koningin, prinses Stefanie en de andere hooge persoonandjea zijn bij de aan komst van den trein de keizerlijke beriine ge naderd en H K. M. is uitgestapt. Zij naderde den koning, wien zij de hand drukte, vervolgens omhelsde zij de koningin, keerde zich vervolgens tot haren zoon, den hertog Rodolf, met wien zij ook een gulle handdruk wisselde zij heeft ook de hand gedrukt van prinses Stefanie, die zij zeer lang bezien heeft. Daarna heeft de koning, de keizerin een arm aangeboden en haar de verschillige offieieële per- soonaadjes voorgesteld. De keizerin Elisabeth is nog maar 43 jaren oud; zij is nog zeer schoon en droeg een rijk toilet van zwrart zijden fluweel met langen sleep. De koning, de koningin en de twee verloofden, hebben zich vervolgens in eenen salon de statie begeven, waar HU. MM. hunne dochter aan de keizerin, hare toekomende schoonmoeder, heb ben aangeboden. De jonge prinses is tot de handkus toegelaten, De keizerin was zeer verrukt over dc jonge ver loofde. De keizerin, met de koninklijke familie zijn —gaas——

Den Yker | 1880 | | pagina 2