belangrijk bericht voor alle toor den paus, de rooitplanting ran t geloof, de E. Kindsheid, het vleesch eten in den tasten, eu allerhande broederschap en congregatiën uitvinden om de beurs der sukkelaars le ledigen. Zij die van 't gouvernement een schoone jaarwedde genieten en liet geld dat i>un door dc burgers gegeven wordt, gebruiken om bet land 't onderst boven te keeren, dc revolutie aan'.le preekon, ten einde later in troebel water le kunnen vissollen. Zij die Delaat, Coreman, Langrand-Dumon- ceau en compagnie onder hunne vrienden en ondersteuners tellen. En eer zij die lafhartige beleedigingen naar hel hoofd werpen van eerlijke, verdienstvolle beambten, zouden die dappere helden niet goed doen zich eens le verzekeren of er hun geencn groene porte monnaie het zich belemmert D. L. Jnderrichtsbond De Brusselsche onderrichtsbond (ligue de l'enseignement) heeft een verdcdigingsconiilcil ingericht voor de gemeente-onderwijzers. Dit comiteil zal voornamelijk lot zending hebben de onderwijzers te beschermen tegen laster en eerrooverijfn, door hun de middelen te verschaffen de geestelijken voor de rechtban ken te dagen, die zich hieraan zouden schuldig maken. De benadeelde onderwijzers kunnen zich van heden schriftelijk wenden, tot den algemeenen sekretaris van den onderrichtsbond, le Brussel Grasmarkt, 103. Een goede maatregel waarvan zonder twijfel hel onderwijskorpszal w eten gebruik le maken. JA MAAR MIJN RUK IS VAN DEZE AARDE NIET: Aldus antw oordde Christus, de God-menseh de groote Meester, op de vraag of Hij koning w as. lu den mond zijner ware apostelen en dU cipelen zouden dus de volgende antwoorden zeer wel passen op de volgende vragen Priester gij zijl rechter Ja maar mijn tri bunaal is van deze aarde niet. Pastoor zijl gij Burgemeester Ja maar mijn meesterschap is van deze aarde niet. Bisschop zijt gij gouverneur? Ja maar mijn gouvernement is van deze aarde niet. Paus zijl gij Keizer Ja maar mijn Rijk is van deze aarde niet Hoe edel, hoe verheven, hoe goddelijk, zul len wij zeggen, waren niet zulk antwoord in den mond des opvolgers Christi Dat ware, in enkele zinsnede, al het sublie me hunner heilige zending afgeschels hel wa re de echte verloochening der wereld, de op rechte verwerping der wereldschc bemoei enissen, de trouwe waarneming van de eeuwige zaak des zielen zaligheid. Ja maar mijn rijk is van deze aarde niet-, die zoo spreken, en er naar handelen zou, ware voorzeker de vriend van God en van dc rnensehen Hij weid aanzien als een afgezant van peis en overeenkomst, als ern waren engel van vrede onder het twistzieke menschdom. (/kleine Gazel.) WAT VERSCHIL. Voorde wet van 1'Juli 1879, waren de ge meentescholen GOED... Omdat men er den Ca techismus ondzrwess. Nu zijn de gemeentescholen SLECHT.,, omdat men er den cathecismus onderw ijst. Voorde wel van 1 Juli 1879, waren de ge meenteonderwijzers de VRIENDEN der geeste lijkheid... omdat zij den hinderen de Cathecismus leerden. Nu zijn de gemeenteonderwijzers de VIJAN DEN der geestelijkheid... omdat zij den hinderen den Catechismus leeren. Nil jaagt de pastor den gemeente onderwijzer met GRAMSCHAP uit den bichtstoel en van den communie banfc. omdat hij in zijne school den Catechismus leert. Voorde wet van 1 Juli 1879, waren de ge meente onderwijzers VERPLICHT den Catechis mus te onderwijzen. Nu wordt het den onderwijzers VERBODEN den Catechismus te onderwijzen. Voor de wet van 1 Juli 1879, werden de ge meenteonderwijzers GEZEGEND, eu na hunne dood zouden zij in den Hemel geblonken hebben als sterren aar. het firmament... omdat zij aan de hinderen den Catechismus leerden. Nu worden do gemeenteonderwijzers GEBAN VLOEKT. en na hunne dood zullea zij als lood- klompen, nederploffen ter Helle... omdat stj aan de hinderen den Catechismuc leerden. Aardig, niet waar lezer ONTSLAG VAN TWEE PASTOORS. Het Journal de Liège meldde, eenigen tijd gele den, zonder dat het dorst gelogenstraft worden door de klerikale Gazette de Liège, dat twee pas toors uit dezelfde gemeente, in de nabijheid der s'ad Luik, twee achtbare en geachte priesters opvolgens hun ontslag gegeven hadden, daar zij verontwaardigd waren door het gedrag ten hunnen opzichte aan den dag gelegd door den bisschop van Luik. De tweede dezer priesters, aan eene oude en achtbare familie toehoorende. een geleerde en ver kleefde geestelijke, had zich niet willen aanslui ten bij den onrechtvaardigen oorlog dien men aan de gemeenteschool van zijn dorp verklaard had, eene school die volgens zijn oordeel uitmuu- In het vaarwel aan zijne parochianen, heeft de achtbare pastoor zijne gevoelens niet verborgen ten aanzien der ultram'ontaansche, kopstukken van de hedendaagsche Kerk. Het schijnt dat veel andere priesters in zijn go- voelen deelen doch allen bezitten geen fortuin genoeg om hun ontslag te geven. DE KATHOLIEKEN AAN 'T WERK. Duvast, een leerling die al zijn studie bij de jesuiïten te Chavagin had 'gedaan, oud 20 jaren, is tot drij maanden gevang veroordeeld voor aan slagen op de eerbaarheid van ten jongen van 10 en een meisje van 8 jaren. Het hof van assisen van Ariège, heeft bij ver stek, tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld, den oriester Jan Frederic Rouzaud, oud 36 jaren, wonende te Tourtal, overtuigd van aanslagen op de zeden, zonder geweld, op een jongmeisje min dan 13 jaren oud. De korrektionDeele rechtbank van Chalonsur- Saóne, heeft den genaamden Arrnet, tot drij maan den gevang veroordeeld, voor aanslagon op de eerbaarheid. t n Armet was een hevig klerikaal, die m alle processiën le zien was. De genaamde Besson, pastoor vati Sarras, (Ar- déche) is toi 40 fr. boet veroordeeld, om den op zichter der lagere scholen van Tournon te heb ben beleedigd. Bij vonnis der correktionneele rechtbank van Tonneren, van 12 maart, is de genaamde Cl. Pe ters, oud 28 jaar, katholijke onderwijzer te Gel- luk,' tot twee straffen van 2 maanden gevang en twee boeten van 26 fr. veroordeeld, voor open bare beleediging tegen de goede zeden. Men moet weten dat Peters uit de Normale- school van St Truien komt, dat hij koster te su- tendael en cher frire in een klooster te Maestricht is geweest. Oauoodig te zeggen dat die hatholijhe onder wijzers, die in dèn ban niet is geslagen, zich uit de voeten heeft gemaakt en dat hij nu waarschijn lijk in een vreemd land, het hatholijh onderwijs op zijne manier aan de kinderen geeft. AAKDIU Een vader, eene moeder, mogen ja moeten hunne kinders in zake van godsdienst onderwij zen, dat is een $ebod hun door God en de H. Kerk opgelegd .Vele. ja de groote meerderheid der onderwijzers zijn vaderen bijgevolg zijn zij f ERPLIC HT hunne kinders een gods dienstig onderricht te geven. Bijgevolg is liet verbod der bisschoppen zon dom als liet groot is men zegt aan eenen on derwijzer gij moogt NIET in uwe school het godsdiensiig onderwijs geven maar gij MOET hel aan uwe kinders leeren. In de school godsdienstig onderwijs geren is zonde aan uwe kinders geen godsdienstig onderwijs ge ven is ook zonde AARDIG Dus geraken mijn eigene hinderen met mijn godsdiensiig onderwijs in den Hemel en de kinders van anderen met hetzelfde onderwijs in de Hel AARDIG!! Of is liet misschien geen zonde in huis en zonde in de school AARDIG AANHOUDING. Een klerikaal dagblad le Petit Breton, kondig de dezer dagen, onderden titel Aanhouding tan eenen wereldlijken onderwijzerhet volgende feit af, dat door de beigische klerikale bladen met gretigheid werd overgenomen «Wij ontvangen een telegram ons meldende dat zekere Le Goff, gemeente-onderwijzer van Loemine, is aangehouden door de gendarmerie van Pontivy en in het gevang dier stad opgeslo- ten, onder erge beschuldiging. Maar na nader onderzoek, is het bevonden dat die gemeente-onderwijzer, niemand anders is dan een broederhen der christelijke leering, zoo als er overal tegenwoordig zijn. Ziehier wat een liberaal blad, de Finistire er van zegt Wij kunnen het telegram volledige» eu aan den Petit Breton bekend makenden aard van de erge beschuldiging, waarom Le Goff is aan- gehouden Die wereldlijhe gemeente onderwijzeris een broeder der chritelijko leering, die uit Quim- per is ontvluchl, na twee maanden geleden, de kap over de haag werpende, in de hoop. die nu verijdeld is, aan de vervolgingen te ont- snappen, voor aanslagen op leerlingen waar- van hij den onderwijzer was. Wij denken niet ons te bedriegen, door te zeggeD, als de Petit Breton deze inlichtingen zal mededeelen, hij geen gebruik zal maken van de groote letter, die hij gebezigd heeft om de aanhouding van eenen wereldlijke onderwij- i zer te melden.» Voor een enkelen keer dat de klerikale dag bladen meenden een wereldlijken onderwijzer vast te hebben, is het nu nog een vuil broederken. - Bij eene kwezel. - Eerlijk werkman, moest van wege zijnen baas gaan werken bij eene kwe zel, die altijd bij eenen ouden rijken heer had gewoond en nu ook van hare spaarpenningen leef de. Toen de werkman met zijnen leerlingjj binnen kwam, riep de kwezel hare meid - Barbara, zegde zij, de twee werklieden verdacht beziende, neem mijne juwelen en sluit ze in den koffer-fort. De werkman lachte niet, maar hij doet zijne horlogie en ketiing af en ze aan den leerjongen gevende zegt hij Fransken, draagt dat aan den baas, Tom het te bewaren, het schijnt dat men in dit huis niet veilig is.... Een klant. M. X... had zijue derde vrouw begraven. Hij gaat bij eenen marmerbewerker om een grafsteen voor haar te doen maken Het is de vrouw v«n den marmerkapper die

Den Yker | 1880 | | pagina 2