Het probleem der gemeentelijke financiën Kiesbeloften en stadspolitiek WEL EN WEE VOLKSGAZET over het Stadspark Onze gemeenteraadsleden op het kermisprogramma Lees dagelijks Toen we in 1952 tijdens de kies strijd in alle wijken onzer stad meetings organiseerden, was het niet uitzonderlijk dat we onze lan taarn moesten meenemen wegens de erbarmelijke verlichting en be strating. De socialisten beloofden in de eerste plaats, betere bestrating en verlichting. Vijf jaar gingen voorbij. En thans kan iedereen oordelen of het linkse bestuur deze belofte inloste. Maar kijk daarbij hoe links en rechts kromme straten werden rechtgetrokken, hoe leuke plant soentjes werden aangelegd en hoe hierdoor een gans stadsbeeld werd veranderd. Het was nodig ook, want die oude keizerüjke stede, bood zeker de vreemdeling en ook de rasechte ajuin, een weinig aangenaam beeld, met die oude afgewoonde sombere huizen, zonder kleur of zonder licht. De belofte de beruchte Academie te ontruimen en aan de Tlr nieuwe gezonde woningen op te richten, werd zelfs zo snel uitgevoerd dat er thans geen mens meer schijnt aan te denken. Hoewel echter ons linkse stads bestuur al het mogelijke deed in de strijd tegen de krotten en de wo ningnood, toch blijkt dat de open bare besturen alleen niet bij mach te zijn dit probleem een doeltref fende oplossing te geven, maar dat een gezonde, op sociale basis geves tigde. bouwpolitiek meer dan nood zakelijk is. gebouwen in de Molenstraat in de gemeenteraad moesten gestemd worden, piepten de C.V.P-kuituur- dragers neen en kweelde de ho mogene C.V.P bestendige deputatie in Gent in koor neenEn zo wacht de stad nog steeds op een schouwburg dank zij de... opbou wende oppositie der C.VJP. Ons langbeloofde sportstadion? Reeds maanden (om niet te zeg gen jaren) zijn de plannen klaar en wachten enkel op de mogelijkheid van uitvoering. Plans, die naast voetbalterreinen ook basket-ballvel- den, tenniscourts. miniatuurgolf en openluchtzwembad zouden behelzen De uitgekozen terreinen waren gelegen aan de Albrechtlaan. Zo de bergemeersen aan een normale prijs verkocht werden, zou de stad een sportstadion kunnen bouwen aan betrekkelijk lage prijs en op een plaats door iedereen gemakkelijk bereikbaar. Doch het stadsbestuur wikte en de C.V.P. beschikte, want de aan gelanden der Albrechtlaan kregen plots lucht van de koop die ze met de stad konden sluiten en en kele C.V.P.-getrouwen trachtten de waarde van hun gronden te ver vijfvoudigen. Resultaat: als goede beheerders van de centen der mede burgers aarzelde het stadsbestuur tot deze enorme uitgaven over te gaan. En de C.V.P. lacht in haar vuistje want. weer was haar oppositie op bouwend en de bevolking kan op haar sportstadion wachten. Dit is het vierde niet van wat diende verwezenlijkt, zult ge zeggen. Inderdaad, en ik denk b.v. aan de veelbesproken stadsschouwburg! Wel, deze had er reeds lang ge staan ware alles zo eenvoudig en goedkoop niet geweest. Want de aankoop van de gebou wen in de Molenstraat, dat vonden onze stedelijke C.V.P.-ers toch TE goedkoop, want het project dat zij hadden voorzien, zeer groots opge vat met inbegrip van arsenaal voor brandweer en politiecommissariaat, zou toch een slordige 100 millioen hebben gekost. - de aankoop van de Het zou ongetwijfeld de C.V.P. te veel eer bewijzen te betogen dat liaar remmend werk van overwe gend belang zou zijn. Zeker is, dat financiële aangele genheden een grote rol spelen in de uitvoer van grote en talrijke open bare werken. Een stad als Aalst, met enorme uitgaven voor personeel (politie, werklieden en bedienden! wier lo nen en wedden zeker de helft van haar begroting vertegenwoordigt, kan niet anders dan een begroting deficitair naar voren brengen. Maar als men dan op de milde medewerkingvan een bestendige deputatie mag rekenen die ofwel alles laat hangen tot het een baard krijgt, ofwel alles naar hartelust terugzendt met het liefdevol ver zoek alles van meet af aan te her beginnen, dan kan men zich min of meer een idee vormen hoe prettig het soms kan zijn onder het moe derlijk juk van genoemd bestuur te werken. Dit juk moet bij de volgende provinciale verkiezingen worden af geworpen. Wij willen vrij ademen om met de komende bestuurspe riode het roer weer in handen te kunnen nemen om Aalst werkelijk naar betere tijden te kunnen voe ren. Pol van Aelst Een hoofdinspecteur van het Mi nisterie van Volksgezondheid ver klaarde nnj onlangs Het Stads park van Aalst is één van de prach tigste parken van het land Helaas, hoe weinig Aalstenaars weten dit. Ons park wordt meer bezocht door mensen van de rand gemeenten dan door Aalstenaars zelf. Nochtans loont het de moeite om datgene te bezichtigen wat door het socialistisch-liberaal gemeente bestuur werd verwezenlijkt. In het jaar 1955 werd door hel gemeentebestuur overgegaan tot de inhuldiging van het prachtig melk- huisje met zijn miniatuurgolfter rein. Een gedeelte van de ballon vijver werd in hetzelfde jaar door tewerkgestelde werklozen grondig gereinigd. Deze werken lieten toe een groot aantal werklozen in dienst te houden Eveneens werden de zijkanten van de prachtige spiegel- vijver met breuksteen bezet. Door onze kd Laureys, schepen van Volksgezondheid, werd in het Stadspark .een dienst ingericht, die zich bezighoudt met de statistiek van het aantal bezoekers Hoe meer bezoekers men er telt. hoe meer subsidien onze stad van de Staat ontvangt. Met die toelagen is het onze kd Laureys mogelijk geweest nieuwe speeltuigen aan te kopen voor het speelplein. Langs de kant van de Erembode- gemstraat werd een ruime parkeer plaats voor auto's aangelegd. Men is ook bezig met het verwezenlijken van een miniatuurpark voor het aanleren van de wegcode. Schepen Laureys zorgt tevens ook voor de lijnvissers. Ieder jaar wor- i den er twee- a driemaal verschei dene honderden kilogram vis op de vijver gezet. Sinds door ons ge meentebestuur een nieuwe briga dier-hovenier aangesteld werd. zijn er prachtige bloemenperken aange legd geworden. Wat wij echter graag zouden zien. dat is. dat er eindelijk eens een aanvang zou ge maakt worden met de herstelling van de wandelpaden, vooral langs de spiegelvijver en in de omgeving ervan, want na iedere stortvlaag zijn zij in een ware modderpoel herschapen. Reeds lang werd be loofd dat er rond het speelplein en ook verder in het park. schuil plaatsen zouden gemaakt worden, waarin bij gebeurlijke regenneer slag de bezoekers een onderkomen zouden vinden. Wat ook nodig is: een behoorlij ke omheining rond gans het park, zodat, wanneer het sluitingsuur aangebroken is en de agenten alle hekkens gesloten hebben, er eigen lijk eens kan gezegd worden, het park is gesloten en er kan niemand meer in. Ook het politiehuisje be vindt zich in een erbarmelijke toe stand. Wat dient er te gebeuren bij een ongeval? Er is geen telefoon om een dokter te verwittigen en het is werkelijk geen plaats om er een gekwetste binnen te brengen ge zien de toestand van de vloer, de muren. enz. Kan er geen luidspre ker aangebracht worden, zodanig dat de politie in staat is elk politie bericht naar het speelplein uit te zenden? Wij zijn er van overtuigd dat ons gemeentebestuur die toestanden eens zal onderzoeken en ook op dit gebied verdere verbeteringen zal weten aan te brengen. Marcel De Neve Zo zouden wij kunnen verder gaan. waarde lezer en spreken over de sabotage der C.V.P. tegenover de opbouw van het gezondheidscen trum, het slachthuis en dergelijke dingen meer. Tegen twee zaken hebben ze zich vast niet verzet: de opbouw van de werfkapel en het herstel der oude kerk. Verre van ons te beweren dat we maar iets tegen dergelijke werken (al kosten ze dan circa 15 millioen zouden hebben, want het verrijkt enerzijds ons stadspatrimonium herstelt anderzijds een historisch monument. De liberaal-socialistische be- stuursmeerderheid van de stad Aalst, houdt regelmatig groeps vergaderingen, tijdens dewelke allerlei bestuurszaken worden besproken die voor de stad en haar bevolking hun belang heb ben. Die vergaderingen zijn steeds interessant en verlopen altijd in de beste verstandhouding. Een vaststelling die wij echter de Teneinde wat meer afwisseling te brengen in het kermisprogramma, hadden onze gemeenteraadsleden besloten onze stadsgenoten te ver gasten op allerlei guitigheden, kun sten en festijnen. Ten behoeve van de talrijke Aal stenaars die versmaad hebben onze gillegans complete gemeenteraad in actie te zien, daar zij liever hun centen elders gingen opdoen, bren gen wij hier een kort relaas van het programma dat de leden van de gemeenteraad op de Grote Markt aanboden. Ieder deed naar eigen inspiratie en kunnen om ter best, en al waren de nummers ook onge lijk, allen dienen om hun inspan ning gefeliciteerd te worden Benoni Ringoir zat als fakir ver kleed op een fluit te spelen om een pompierslans te doen rechtkomen. Gustaaf De Stobbeleir had een barak altijd prijs opgeslagen. Het stadsbestuur had zich echter niet verantwoordelijk voor gebeurlijke reclamaties verklaard. Albert Waegeman stond te mid den van een bewonderend publiek sabels te slikken. Het is echter on juist dat hij zijn sabel inslikte, want deze staat op zolder. Terwijl burgemeester Rlanckaert evenwichtsoefeningen hield op een kabel, die van rond de hals van Markus naar De Hesp gespannen was. ging het er lustig aan toe in de kelder van het Belfort, waar Eugeen Deprez een taveerne geopend had, genaamd Wij laten 't aan ons hart niet komen Hij had Sylvie- ken Petit als prontige waardin en Raymond De Smet en Stant Arijs als bui ten wippers aangeworven. AvekootClaus had zich verge noegd met een kraampje waaraan hij een wondermiddel tegen haar uitval, ontploffertjes, stinkbomme- tjes en witte muizen stond aan te prijzen. Nevens hem had Borreman zijn tent opgeslagen en bood haantjes te koop aan. Bert Van Hoo'rick gaf een demon stratie van tijdrijden tegen het uur werk. Ingevolge een platte band moest hij van rijwiel veranderen. Clemme Katjes stond voor een worsteltent haar forceballen te to nen en daagde iedereen uit tot de kamp. Bij gebrek aan amateurs of ferde zich doctoor Schelfaut op om met haar in het strijdperk te tre den. Clemme Katjes bediende zich echter onverwachts van haar para plu, zodat ex-inspecteur Van Hover proces-verbaal moest opmaken. De zaak kon gelukkig nog bijtijds af gewassen worden. Chalen Smekens verkocht als charmezanger het nieuwste liedje Ziede ge me geren Terwijl D'Haeseleer de geheimen ontsluierde om stemmen te vissen, smeet Georges Steeleman geld te grabbel, wat voor gevolg had dat menig Ajuin ten gronde rolde. De Haeck en Van Sinaey hadden een miniatuurtreintje ingelegd waarmee men zich rond de Markt kon laten rijden, maar het bleef alle minuten steken, zodat de hulp van de deken van d'Oude Kerk moest ingeroepen worden. Keymeulen liet het publiek grie zelen in een barak In de bloed- grachten van de IJzer terwijl Leon Laureys vislijnen voor de ballonvij ver uitdeelde. Cornells stond voor een gapend publiek asfalt te mengen. Verleysen probeerde tevergeefs, in clown verkleed, de mensen te doen lachen. Laurent De Wolf steeg tenslotte op met een ballon. Bij gebrek aan wind moest hij ballast uitwerpen die terecht kwam op het hoofd van Moyersoen. Het nummer van dokter Dufour moest afgelast worden daar hij te laat kwam. In een sociolistisch gezin hoort een socialistische kront laatste tijd herhaaldelijk heb ben kunnen doen, is dat de fi nanciële toestand van de stad steeds scherper wordt, en de bestendige deputatie ons het erk niet gemakkelijker maakt. De verslechting van de ge meentelijke financiën dateert niet van vandaag. Ze begon verscheidene jaren geleden en het gemeentebestuur heeft er niet de minste schuld aan. Het aantal gemeenten in ons land. dat geldelijke moeilijkheden heeft, neemt trouwens van jaar tot jaar uitbreiding. Wanneer wij ons nu afvragen hoe het komt, dat ondanks de verhoging van de fiscaliteit en de tussenkomst van het Fonds der Gemeente en van het Gemeentelijk Fonds van Open bare Onderstand de financië le toestand van onze stad, be stendig verslecht, moeten wij indachtig zijn dat het gemeen tebestuur tot in 1949 nog het genot had van aanzienlijke ach terstallen. Deze belangrijke in komsten kwamen voort van het aandeel in de opbrengst van de belastingen, geïnd ten gevolge van de uitzonderlijke winsten, dc oorlogswinsten, de 85 opcen tiemen op de bedrijfsbelasting, enz. Deze inkomsten werden geleidelijk verbruikt aan de uit voering van openbare werken die sociaal en economisch van groot nut zijn en beantwoorden aan gemeenschappelijke behoef ten van het allereerste belang, evenals aan gewone uitgaven. Deze bijzondere inkomsten bronnen zijn sedert lang opge droogd. en konden niet vervan gen worden. Maar voor degenen die de ge beurtenissen van dichtbij vol gen, is het duidelijk dat ook die pere oorzaken deze spanning in de kastoestand teweeg brach ten, onder andere de onvol maaktheden van het financieel statuut in het leven geroe pen door de wet van 24 Decem ber 1948 en de ontoereikend heid van de sommen die ter beschikking van ons gemeente bestuur worden gesteld om de gewone uitgaven te dekken, uit gaven die steeds aangroeien door de verhoging van prijzen en lonen. Zeker, niemand zal betwisten dat de Regering in de laatste jaren een ernstige inspanning heeft gedaan om de toestand te herstellen, maar het is een feit dat de afbrokkeling der ge meentelijke financiën van onze stad evenals die van honder den andere gemeenten steeds voortgaat. Hieruit kunnen we afleiden dat dringende sane ringsmaatregelen zich opdrin gen. Het ligt niet in onze bedoe ling, hier voor te stellen dat de wet van December 1948 zou wor den afgeschaft, want aan de basis van deze wet ligt een ge zond principe. Wij zijn in be ginsel voor het behoud van deze wet, omdat ze niettegen staande al het kwaad dat men er reeds over gezegd heeft ge had, namelijk aan alle gemeen ten. zonder onderscheid, een minimum van inkomsten te be zorgen. Maar als het waar is dat de wet van 1948 de Staat bevoordeligd heeft ten nadele van de gemeenten, en dat daar door de financiële toestand van onze stad en talloze andere ge meenten van ons land, iedere dag erger wordt, dan menen wij, dat het ogenblik gekomen is om onze stem te laten horen, en vragen dat recht zou geschie den. Wij willen besluiten met te zeggen, dat wij allen gehecht zijn aan ons land. België bestaat echter vooral uit een aantal gemeenten die vroeger hun voorrechten hebben verworven. Wij, Vlamingen, zijn gehecht aan onze overleveringen en onze vrijheden. Het is in onze stad dat wij het best deze overleve ringen kunnen verdedigen. Wij zijn gehecht aan onze gemeen telijke vrijheid. Deze vrijheid moet ons toelaten, onze stad vrij te laten ontplooien. Door gans de geschiedenis van ons land heen, heeft de stad Aalst steeds een belangrijke rol gespeeld. Ons gemeentebestuur heeft een belangrijke en mooie zending te vervullen en er blijft enorm veel te doen indien wij de vooruit gang willen volgen. Maar om dit mogelijk te maken moeten ons grotere financiële middelen verschaft worden. Charles Smekens

De Aalstenaar | 1957 | | pagina 2