LIBERALE PRIETPRAAT VOOR VAN DUBBELE BETALING 12 DAGEN VERLOF OPROEP TOT DE OUDERS Niet een kwestie van geloof, maar een kwestie van toekomst In het liberaal parochieblad- je voor Aalst, „Blauw en Vrij", geeft een zekere Firver ons af en toe theoretische beschouwingen ten beste. Dat deze op een hoog peil staan, zouden wij niet dur ven beweren. In ieder geval blijkt duidelijk uit Firver's laatste artikel, getiteld „verwa terd socialisme", dat hij appe len voor citroenen verkoopt en de mensen tracht te bedotten. Volgens Firver vergiste Marx zich toen hij beweerde dat het kapitaal zich meer en meer in enkele handen ging concentre ren inderdaad, er zijn nu van langs om meer kapitalisten, te beginnen met de arbeiders zelf. die willen sparen... hoewel wij. boze socialisten, daartegen zijn Dat is nogal krasHet is door de strijd die wij steeds ge voerd hebben en nog voeren dat de arbeider nu ook kan sparen voor zijn huisje, of voor zijn moto, of om eens naar de zee 4e gaan: en het zouden wij zijn die hen willen beletten te spa ren Wij, en niet de liberalen, die nooit iets voor de arbeiders deden Wanneer nog onlangs de metaalbewerkers staakten voor het dubbel verlofgeld, wie verzette zich tegen die eis? Wie, tenzij de liberalen die aan de kant van de kapitalisten ston den Want het is nu geweten dat de liberale ministers met ontslag dreigden en bereid wa ren het land in een avontuur te storten als men de stakers vol doening schonk. Was het de liberalen dan misschien te doen om de spaarcentjes van de werkman Maar gelooft Firver werkelijk dat een arbeider die met moeite een paar centjes op zij legt daarom een kapitalist wordt Voor ons is een kapitalist nog altijd iemand die het verstaat, zonder te werken, millioenen op te strijken op het zweet, en soms ook op het bloed van de arbeiderszoals gebeurde te Marcinelle, waar de aandeel houders verleden jaar 32 mil- lioen winst boekten... maar 262 mijnwerkers omkwamen omdat er geen geld was om de veilig heidsinstallaties te modernise ren. De kapitalist, dat is de eeuwige vijand van de arbeider, omdat hij deze meedogenloos uilbuit. En dat het kapitaal zich meer en meer in de handen van en kele grootkapitalisten concen treert zou Firver ook moeten weten. Nagenoeg onze ganse in dustrie is inderdaad in handen van een paar families, van 212 personen die samen houd U vast 2.230 zetels bezetten in de beheerraden van maatschap pijen en jaarlijks 30 milliard winst in hun zak steken. Ge groepeerd in een paar trusts oefenen zij een ware dictatuur uil op ons economisch leven zij zijn niemand rekenschap ver schuldigd en kunnen, zoals dat onlangs te Aalst, te Gent en elders gebeurde naar wille keur fabrieken sluiten en arbei ders broodroven. Tegen die dictatuur van de trusts, van de 200 families, hebben wij, socialisten, de strijd aangebonden die ons, na de politieke, ook de economi sche democratie zal brengen dan zal niet meer een onverant woordelijke minderheid groot kapitalisten, maar wel ons volk zelf zijn economie beheren in het belang van allen. In die grote en rechtvaardige strijd zijn de liberalen onze ver woede tegenstanders. Want zij mogen zoveel sociaal dienstbe- 1 toon doen als zij willen, zij ver- Olirfer* dedigen de belangen niet van het volk, van de werkende klas se, maar wel van de trusts, van de kapitalisten. Dat mogen de lezers van „Blauw en Vrij" echter niet weten daarom ook tracht men door dergelijke artikelen bij hen verwarring te zaaien. Onze mensen hebben echter genoeg gezond verstand om te zien wie hun belangen verdedigt en om drogredenaars als Firver te ont maskeren. Af. Deneckere Ge wenst toch het beste voor de toekomst van uw zoons Dan kan er op dit ogenblik geen twijfel meer zijn, vermits DE RIJKSTECHN1SCHE SCHOOL NIEUWBEEKSTRAAT 3, AALST met haar talrijke afdelingen en specialiteiten, haar leer lingen opleidt tot knappe vakmannen, degelijke technici of eventueel voorbereidt tot ingenieur. Daarenboven is ze de enige technische school in het Aalsterse, die OFFICIËLE STAATSDIPLOMA'S aflevert. INSCHRIJVINGEN EN INLICHTINGEN alle Js Zondags, van 9 tot 12 u. 's namiddags vc De heer directeur ontvangt persoonlijk op Zondog, en op Donderdag, van 1 8 tot 20 uur. Meer dan ooit tevoren zijt gij bekommerd om de toekomst van uw kinderen. Meer dan ooit tevoren ver langt gij allen, dat uw kinderen een gepaste loopbaan zouden vinden, dat zij het later beter zouden hebben dan gij zelf. Het is uw droom, uw zoontjes of dochters te laten studeren, opdat zij een diploma zouden verwerven, in tijden waarin door de steeds verderdoorgedreven wetenschappelijkheid tot be hoorlijke levensstandaard ge worden is. Het is immers niet langer waar, dat enkel het hoger mid delbaar en universitair onder wijs mogelijkheden tot carrière bieden. Het technisch onderwijs neemt jaarlijks in belangrijkheid toe. omdat ook ons land tekort heeft aandegelijk geschoold vakper- soneel. Naast het aspect der beroeps oriëntering dient gij echter oog te hebben voor een ander, niet minder belangrijk probleem dat van de opvoeding uwer kin deren tot mensen, die in het le ven van morgen als volwaardige burgers hun verantwoordelijk heden weten op te nemen, men sen die mede de structuur der samenleving, haar politieke lei ding, haar sociaal-economische ontwikkeling in handen zullen nemen. De jongste gebeurtenissen tij dens de schoolstrijd, de oplei ding van kinderen tot fanatici en tot kiesvee van een enkele politieke partij, hebben aan ieder weldenkend mens geleerd, dat er een groot gevaar schuilt in de ontwikkeling van het Bel gisch katholiek onderwijs tot een kweekschool van klerikale onverdraagzaamheid, haat en geestelijke slavernij. Eerlijk heidshalve dient bekend, dat van de zuiver christelijke op voeding in dergelijke omstan digheden maar weinig is overge bleven. De katholieke school maakt een der ernstigste crisis sen door sinds haar ontstaan. Zij is met de tijdsontwikkeling niet mede opgegroeid zij is in haar fanatieke verdorring aan de ontwikkeling der ons omrin gende naties vreemd gebleven zij heeft het pedagogische naar het achterplan verdrongen en de inmenging in de politieke strijd als hoofdpunt harer me thode weerhouden. Het zuiver geloofsvraagstuk is trouwens het eerste om te lijden onder de ten dens naar politieke scholing en We hebben gedurende de voor bije maanden in ons land grote economische gevechten doorge maakt. We denken aan de sta king der 50 duizend bouwarbei ders, die in een bewonderens waardige eensgezindheid, voch ten voor betere loons- en ar beidsvoorwaarden. Na enkele weken werd het conflict beslecht dank zij de tussenkomst van Eerste-Minis- ter Van Acker en de kundige leiding van de vooraanstaan den van «De Algemene Cen trale waaronder Dore Smets en Miele Janssens. Er werd afgedwongen voor elke bouwarbeider loonsverho ging, verder allerlei verbeterin gen op de vroegere collectieve overeenkomst. Deze verbeterin gen zullen eerst gewaardeerd worden, als men na een zekere tijd, de weldaden dezer zal heb ben kunnen vaststellen. En ondertussen mobiliseerden zich 200 duizend metaalbewer kers, en na de gebruikelijke vooropzeg, werd door de gemo- biliseerden van de grote metaal bedrijven de riem afgelegd en naar buiten gestapt ter ver overing der betaling van het dubbel verlofgeld. Dit was op 1 Juli. In kalme eensgezindheid was een titanisch gevecht aan de gang Dit gevecht was van de grootste betekenis voor de gan se werkende bevolking van ons land. Na een paar weken van scher pe klassenstrijd werd op 12 Juli door de vertegenwoordigers van de metaalbewerkers en van de patroons een overeenkomst af gesloten. Werden de vooropgestelde eisen der metaalbewerkers vol ledig ingewilligd Hierop bevestigend antwoor den zou niet overeenstemmen met de werkelijkheid. De bekomen resultaten onder schatten zou er op neerkomen een niet te verantwoorden on wetendheid van de geschiedenis der syndicale beweging aan de dag te leggen. Noteren we vlug de bereikte resultaten De metaalbewerkers verkre gen, dat vanaf 1 Januari 1958 een loonsverhoging zal worden toegekend van 2 a 3 t.h. Een andere verovering, die de ganse werkende klasse moet ten goede komen, is de belofte van de regering en haar Eerste-Mi- nister, een herziening toe te kennen van de fiscale afhoudin gen op de lonen. Een dergelijke herziening moet vooral ten goe de komen aan de arbeiders met de kleinste verdiensten. De metaalbewerkers hebben nog bekomen, dat de socialis tische volksvertegenwoordigers, het wetsvoorstel van de kame raden Gally en Magé, wetsvoor stel dat voorziethet dubbel verlofgeld voor 12 dagen vacan- tie, zo gauw dit mogelijk blijkt, goed te keuren. In deze beide gevechten, die van de bouwarbeiders en die van de metaalbewerkers hebben de arbeiders een grootse macht gedemonstreerd. De werkers al ler bedrijven hebben kunnen nagaan, dat alleen het ganse A.B.V.V. onvoorwaardelijk haar volledige morele steun heeft verleend. De arbeiders aller be drijven moeten nu op htm beurt de juiste gevolgtrekkingen ma ken en de macht van het AJB.V.V. versterken door mas sale aansluitingen bij hun we derzijdse beroepsorganisaties. Een andere les is uit het ge beuren te trekken de voort brengers van alle welstand die rondom verspreid wordt, mogen zich verder niet laten verdelen op het politieke plan. Mochten ook hier, de arbeiders hun een heid demonstreren dan moet het in de naaste toekomst mo gelijk zijn, een arbeidersrege ring aan het bewind te brengen. Een arbeidersregering aan het hoofd van ons land, sluit in zich de milliarden meerwinst, thans door de kapitalisten onstolen aan de massavoortbrengers, te rug te hevelen naar de gemeen schap. Desgevallend zou het mogelijk zijn, het ganse sociale raderwerk opnieuw hoger op te voeren. Wanneer de arbeiders, zo de communistisch, zo de christen als de socialistisch denkenden elkaar in 't stemhokje en in de strijd terugvinden om, eensge zind, de enige partij van de ge organiseerde arbeiders, de Bel gische Socialistische Partij (B S. P.) haar vertrouwen te schen ken, dan gaan we een schonere en betere maatschappij tege moet. Vooruit, verder gestreefd voor het Socialisme Eug. DEPREZ kortzichtige onderdrukking van iedere vrije gedachte. In deze wereld waarin ieder een en alles snakt naar vrij making van de mens. opdat hij als mens het hoogste zou kun nen bereiken in het beleven van zijn eigen persoonlijkheid, vrij en rationeel, door eigen kennis, eigen ervaring, eigen wilsuiting, past de middeleeuwse onver draagzaamheid niet meer. Er is door" de mensheid, in weerwil van het katholieke onderwijs- standpunt in ons land. een heel eind weg afgelegd sedert de in quisitie en de middeleeuwse brandstapels. De Officiële School is de ENIGE, die uw kinderen de mo gelijkheid biedt zichzelf een oordeel te vormen over alle pro blemen van hun tijd en hun omgeving, NIET omdat zij een school is zonder God, want dat is ze nu eenmaal NIET. maar omdat men er niet verplicht is, in EEN bepaalde richting uit te kijken omdat men er niet GEDWONGEN wordt, aan poli tieke betogingen deel te nemen, noch geld voor bepaalde Heili gen of andere bepaalde semi- politieke organisaties of fondsen mede te brengen. De Officiële School is de ENIGE VRIJE SCHOOL. Zij is dan ook de enige om aan diepgelovige christene ouders de waarborgen te bieden, die het katholiek onderwijs hen niet meer kan geven, namelijk dat hun kinderen een degelijk godsdienstonderricht van pries ters zullen krijgen, maar dat ze nooit misbruikt zullen worden om een politiek vaandel op de straat te gaan verdedigen met stenen, andere projectielen en fluitjes. Ock is de Officiële School de enige om de overtui ging van niet-gelovige ouders te eerbiedigen, daar de eredienst er niet verplicht is. In deze verlofsperiode richten wij ons dan ook bijzonder tot alle ouders van Aalst, opdat zij een wijze beslissing zouden tref fen, en een Officiële School voor hun kinderen zouden kiezen. Immers, de keuze van inrichting is niet zo moeilijk meer te Aalst. Naast het Atheneum. De Rijks middelbare Meisjesschool, de Rijkshogere Handelsschool, de Rijkstechnische School zijn er nog stedelijke inrichtingen voor lager onderwijs, zijn er op de laagste trap de Fröbelinrichtin- gen die alle, zonder uitzondering hun leerlingenaantal zien stij gen, die alle wedijveren om vol gens de meest moderne metho des de beste zorgen aan de jeugd toe te dienen. En wij ves tigen tenslotte de aandacht der ouders op het belang van het diploma. Zorgt ervoor, dat uw kinderen bij het einde van hun studies een papier met waarde in hun handen krijgen. Ouders, overtuigt u zelf, brengt een bezoek aan de offi ciële scholen, vraagt inlichtin gen, vergelijkt de programma's, weest eerlijk tegenover uzelf en tegenover uw kinderen, het is GEEN kwestie van GELOOF, het is een kwestie van TOEKOMST. Stuurt uw kinderen naar de OFFICIËLE SCHOOL. Hector ROMBAUT

De Aalstenaar | 1957 | | pagina 3