De op te voeren werken onzer le vertooning 1923-1924. Landjuweelprijs kend worden aan personen, 't zij leden ofgeene leden van de Kamer die buitengewone dien sten aan de maatschappij hebben bewezen. Eereleden betalen dezelfde bijdrage als de ge wone leden;ze hebben al de rechten dezer laatste doch moeten hunne verplichtingen niet naleven. Ze kunnen nooit bestuursleden verkozen worden. Art. 11. - Begunstigers bevorderen den bloei der maatschappij door eene jaarlijksche bij drage van tien frank. Ze hebben het recht met hun huisgezin alle feestelijkheden bij te wonen, die door de Kamer ingericht worden. Dit recht wordt echter in sommige gevallen - door het be stuur nader te bepalen - beperkt op (een bepaald aantal personen per huiskring (b. v. voor de ver tooningen slechts twee personen.) Art. 12. - Beschermleden steunen de maat schappij door eene jaarlijksche bijdrage van 35 fr Deze leden hebben recht op 2 voorbehouden ze gels bij iedere vertooning, 't zij 's Zondags of s Maandags naar keus de kaarten worden ge nummerd ten hunnen huize besteld Als gewone leden van dezelfde voorrechten willen genieten betalen ze 25 fr voor 2 'plaatsen en 30 fr voor 3 plaatsen. Al gaat de leugen nog zoo snel, De waarheid achterhaalt ze wel. ALS DE KERSEN BLOEIEN Tooneelspel in 3 bedrijven Door Dr J. Van Epen Johan Kramer, lanbouw-consulent, bewoont een land goed op de Vcluwe. De Sireek heeft veel aan hem te danken enkele Jaren geleden was alles onafzienbare heidevlakten, en nu korenvelden tot aan den horizontvijfhonderd hectaren heidegrond heeft hij in bewerking. Johan Kramer is een zeer werkzaam man, doch iemand, die geen slaaf van zijn werk wit zijn- Alhoewel 54 jaar oud heeft hij een open oog gehonden voor alles wat om hem heen gebeurt, en is daardoor jong gebleven. Hij is een man, die zich in een stad diep ongelukkig zou voelen de bloemen- vogels- bosschen zijn z'n wereld. Hij heeft een poëtische natuur- neigt daardoor naar het ar tistieke- zonder iets op kunstgebied te produceeren. Zijn verschillende karaktereigenschappen maken, dat hij die ieder voorjaar weer in bewondering staat voor 't ontwaken van het leven een nog veel innniger bewonderaar is van het ont waken van het liefdeleven in de vrouw. Hij bekijkt dat op zijne poëtische wijze op gevaar af van door «degelijke» en -fatsoenlijke» menschen voor een lichtzinnigen ouden gek te worden gehouden- Op zijn landgoed leeft hij met zijn huishoudster Anna Bos een flinke knappe vrouw van 40 jaar, die hij kortelings zal huwen. Anna is zeer bezorgd voor Johan en maakt zich zelf een beetje ongerust in zijn gezondheidstoestand, daar hij nu al wel vijf keer een duizeligheid heeft gehad, daarom juist ont bood zij den dokter Er is echter niet de minste reden om on gerust te zijn maar Johan moet alle emoties vermijden. Tom, Johans zoon, heeft gisteren doktoraal in de sterren kunde gedaan en komt vandaag thuis. Hij is een Jonge man, ernstig maar toch geen suffer, een echte studieman. Heel erg handig in de liefde is hij niet, maar een beetje benul heeft bij er toch wel van want het allerlaatste nieuws is dat hij ver loofd is met Rosette Bonpré. Deze loopt nog een einde om en komt straks hier- Rosette is een zeer elegant jong meisje, sprekend gelaat, zielvolle oogen. Zij is een persoonlijkheid en toch echt vrou welijk. Zij heeft den eleganten loop van een Fran^aise. Vrou wen zouden haar koket noemen doch dan bewijzen zij daar mede hunne minderwaardigheid. Zij is innemend, vriendelijk, heeft een neiging de dingen poëtisch te beschouwen en dringt graag dieper in het leven door dan de meesten. Bij haar aankomst op de Veluwe is zij wat verlegen zij was heusch een beetje zenuwachtig Johan te ontmoeten, maar, nauwelijks heefi zij met den levenslustigen vader van Tom kennis gemaakl of zij voelt zich heelemaal thuis. Da wandelingetje alléén was overfwdig. De eerste dagen van hun verblijf op het landgoed is Tom erg lief voor Rosette, maar dan komt een pak tijdschriften, nare lamme tijdschriften, en die gaat hij zitten doorvossen. Den heelen dag houdt hij het uit met formules, artikelen over dubbelsterren en allerlei ingewikkelde berekeningen. Middelerwijl zijn Johan en Rosette echte goede vrienden geworden, ze kunnen samen zou heerlijk praten- Tom is daarover ontstemd. Hij verwijt Rosette troost te gaan zoeken bij z'n vader. Anna, van haren kant is jaloersch. Zij wil Tom opmerk zaam maken, doch deze durft zich niet bekennen, dat Anna 't zelfde voelt als hij. Een telegram roept Tom naar Leiden. Anna legt het er op aan Rosette insgelijks te doen vertrekken, maar dat is niet I Rosette's hartewensch, ook is deze heel opgelucht wanneer Toni haar voorstelt maar hier te blijven. Rosette zal Tom even met de auto naar 't Station brengen. Anna, jaloersch als zij is, meent Johan te mogen verwijten, haar, een diepvoelende vrouw, op te offeren aan zijn grillen. Johan kan niet aannemen dat dit gezegde ernstig gemeend is, maar wanneer hij beseft dat het toch zoo is, wordt hij driftig Je jaloersche vrouwenoogen hebben dingen gezien die niet bestaan, snauwt hij haar toe, denk je dat ik razend ben, dat ik gedachten van liefde heb voor een meisje van 26 jaar 't meisje van Tom nog wel Als Tom zat te werken dan is'de lust wel in mij gekomen, te laten zien dat er nog jeugd in mij is, maar dan voelde ik weer, dat ik geen rechten meer heb op jeugd; zoo heb ik me gevoeld tegenover Rosette Dèt is bedrog Johan, zegt Anna besloten, Ik ga heen, hier weg Dat zal je niet doen, roept Johan Hij loopt haar drif tig na, grijpt plotseling met de handen naar het hoofd en loopt wankelend naar een stoel. Weer zoo'n duizeling Rosette komt terug.Tom maakte haar onderweg verwijten. Johan ziet haar verlegenheid. Er is dan iets gebeurd Kan zij het helpen dat haar gevoel verandert Hier is zij gaan leven. Hier heeft zij iets nieuws gev oeld- Hier heeft zij gezien dat Tom als een geleerde naast bet mooie warme le ven staat. Haar levenslust stoot tegen zijn kalme rust. Zij hooren niet bij elkaar, dat heeft zij hier gevoeld. Johan staat bij die verklaring met gebogen hoofd, dat doet hem verdriet voor z'n jongen. Anna nog onder den indruk van Johan's duizeling brengt bent een kop bouillon- Zij bemerkt Rosette bij hem. Opge wonden van jaloerschheid lokt zij een hevige woordenwisse ling uit. Rosette verklaard luid hare liefde tot Johan- Deze kan zich niet meer beheerschen en sluit haar in zijn armen maar de emotie was hem te 5terk. Een nieuwe duizeling o- vervalt hem en hij zakt bewusteloos op een stoel. Dat was de storm Rosette heeft Johan tijdens zijne ziekte met buitengewone verkleefdheid en behendigheid verzorgd. Nu is hij aan de be terhand en komt straks beneden Tom reeds eenige dagen verwittigd van de ziekte zijns vaders, had het zoo druk dat hij eerst zooeven uit Leiden op de Veluwe is aangekomen. Aldoor moest hij aan zijn afscheid met Rosette denken. Hij houdt zooveel van haar maar begrijpt haar minder dan ooit te voren. In stomme verbazing hoort hij haar uiteenzetten. Hoe zij hem lief had omdat hij haar geluk wou geven en hoe ze nu z'n vader lief heeft om dat ze hem geluk kan geven. Schamper en heftig noemt hij zijn vader en haar twee onverantwoordelijke gekken, die juf vrouw Anna en hem ongelukkig maken. Spijtig gestemd verlaat hij snel de kamer. Rosette poogt Anna den verwezenlijken toestand te doen vatten, doch te vergeefs. Na een pijnlijk onderhoud met zijn vader verlaat Tom het landgoed. Johan wil Rosette doen inzien dat zij medelijden met liefde verwart. Rosette wil bij hem blijven, maar Johan wil niet dat Rosette zichopoflert indien hij dat aannam zou hij een groote egoïst zijn daarom moet Rosette gaan. Zij zal gaan maar zij weet best dat Johan de grootste opoffering doet. «Als de kersen bloeien» behoort tot de goede werken der N'oord-Nederlandsche tooneellitteratuur. De dialoog, ge- geschreven in een mooie letterkundige taal, is vlot en boei end Is de actie misschien niet heel groot, toch wisselen he vig spannende toestanden voldoende af met innig gevoelde tooneelen. De drie slotscènen, alhoewel heel van elkander verschil lend, zijn oprecht prachtig. De karakters zijn flink geteekend Wij mogen dus verwachten dat Als de kersen bloeien» door onsAalstersch publiek wel zal v/orden genoten en gesmaakt. DE COURANT PERSONAGES VAN WEELDE. Redacteur van het dagblad lederendag» bekwam vakman nauwgezet van geweten doordrongen van eerlijke en onwrikbare beginse en woord gepondereerd in zijn o POST Onderredacteur vol ijver v en onberedeneerd; staat niet zoo chef DE GROOT Type van een behen VAN WOENSEL. Directeur van h zen draait steeds naar den kant v TERLOOP. Meesterknecht van tesgenoot van Van Weelde. MEESTER VAN DER ZEEUW, met veel advokatenknepen in zi PLAATS &TIJD. Het stuk speelt i in den huidigen tijd- ONDERWERP Een zekere Var gemeenteraad, is de leider van eer zich aanstellen als kampioenen in loosheid. Als dusdanig weet dit Ik vertrouwen van zijn medeburgers niet zoo erg nauwgezet op zeden persoon betreft, en wat meer is, tot schild om zijn zwendelarijen t trekking met eene maatschappij speculeert in bouwgronden. Misb tiek mandaat heeft hij weten te bi hoogen prijs, een minderwaardig Scharwou. van die bouwmaatsch; voor zijn oneerlijke bemoeiingen prijzen sommetje als commissiek Hoofdredacteur Van Weelde r heeft een prescampagne zonder g den huichelaar Van Drummeien, r man onmogelijk en onschadelijk Van Drummeien in zake Noord S een eenige kans om zijn prooi t openbare schande prijs te geven. Hier begint het eigenlijke stuk al het bewijsmateriaal bijeengeza offer in het nauw te brengen en handigen. Van Drummeien echte de wereld is, heeft zijn batterijcr positie opgesteid- Hij heeft nam derheid van de aandeelen van «I dat hij ten slotte de sterkste posi in zijn greep houdt. Hij zendt zij de bureelen van «Iederendag», t te bewegen zijn persveldtocht te minnelijke schikking te treffen n blad- Van Weelde, die niet schip tiek, delft het onderpit. Du tooneel tusschen Meester Van Weelde is het zwaartepunt DUEL De auteur trekt te velt schappelijke euvelshuichelarij vens een lans voor gezonde, eet SOORT VAN STUK. Er on veel tragische bestanddeelen on noemen de auteur heeft zijn st en terecht, een zedenspel genoe TAAL EN STIJL. De taal is rig de dialoog is vlot, natuurli Vele menschen kritiseeren tend te schijnenZe we oordeel het teeken is der I In onderlinge verstandl tooneelmaatschappijen de data's onzer vertooninge leden gelegenheid hebben ringen van dezen belang wonen. ORDE VAN DEN LAN Zondag 9 Dec Willem Ogierskring, loos, drama in 3 hedrijvc huys, en De glimlach van M. Sabbe. Donderdag 13 L Broedermin, Brussel, tooneelspel in 3 bedrijve

Amor Vincit | 1923 | | pagina 2