VRIJE TRIBUUN. Ons groot Winterfeest van Zondag 30 October. Vragen en antwoorden. INLICHTINGSBUREEL. Burgerlijk recht van de personen. AAN DE FABRIKANTEN Aan De Liberaal ALLERLEI NIEUWS. Hieronder volgen de antwoorden der vragen gesteld aan den heer Raoul Gyselynck. Wij trekken de aandacht van de belanghebbend den op deze uiterst belangrijke Tribuun, waarvan door de leden van Burgersbelang in de toe' komst nog kosteloos zal gebruik gemaakt worden. 1® Vraag'. Ik heb een handschoenfabriek en een verkoophuis in de stad. Wanneer ik hand schoenen naar mijn verkoophuis stuur en hierbij eene zendingsnota voeg, zegt de ontvanger mij dat ik 2 °/oo moet toepassen. Is dit juist Sommige personen komen in mijn fabriek een paar handschoenen koopen. - Wat moet ik toepassen Antwoord- De ontvanger heeft gelijk. Uwe verzendingsnota's naar uw verkoophuis in de stad moeten den zegel van 2 %o dragen, en dit volgens artikel 2, 51 en 54 der samengeordende wetten op den zegel. Nu het geval van personen die somtijds een paar handschoenen in de fabriek koopen. Indien deze personen voor eigen gebruik koopen, dus niets om te verkoopen, geen overdrachttaks en geschiedt de verkoop comptant of op 30 dagen, dan moet gij geen faktuur afleverendus geen sprake van zegelrecht. Levert gij eene faktuur dan 2 "Ioo (per duizend) toepassen. Verlies niet uit het oog dat verkoopen aan bijzonderen, voor persoonlijk gebruik, nooit aan overdrachttaks onderworpen zijn, welke nu ook het bedrag van den verkoop weze, maar dat 2 %o (per duizend) moet worden geplakt, van zoohaast men faktuur aflevert. 2® Vraag1. M. K. Aalst. - Eene samen werkende maatschappij, gesticht in 1924, zou, bij aanvaarding van nieuwe leden een inschrijvings recht willen doen storten. De standregelen spreken niet van inschrijvingsrecht. Mag men volgens de wet inschrijvingsrecht eischen en het bedrag vaststellen bij enkel besluit van den beheerraad of moet men eene buitenge wone algemeen vergadering beleggen en in den Moniteur doen verschijnen Antwoord. Indien de statuten aan den beheerraad het recht verleenen de voorwaarden tot aanvaarding te bepalen, mag deze een inschrij vings- recht of aanvaardingsrecht instellen. Indien de statuten de voorwaarden tot aanvaar ding regelen zonder dit recht aan den beheerraad te verleenen of wanneer de statuten geene melding hiervan bevatten dan is het de algemeene vergade ring alleen die mag besluiten, want uit de stilzwij gendheid der statuten dient men af te leiden dat de beheerraad geen mandaat hiertoe heeft ontvangen. Dé vergadering mag ook in princiep tot een inschrijvingsrecht of aanvaardingsrecht besluiten en aan den beheerraad opdragen het bedrag van dit recht vast te stellen volgens de omstandighe den en de toestand der vennootschap. 3® Vraag K. L. A. - Hoe moet men faktuur- taks berekenen Antwoord. Voor overdrachttaks, van 10 tot 10 frank en iedere breuk van 10 fr. wordt voor 10 fr. gerekend, welke nu ook het bedrag van den taks weze (1 2 °/o, 4%). Integendeel, wanneer geen sprake is van over drachttaks maar van faktuurzegel, dan rekent men van 100 tot 100 frank, en iedere breuk van 100 fr. wordt voor 100 fr. gerekend. Nochtans, wanneer de faktuurzegel 2 per cent bedraagt, moet men rekenen zooals voor den overdrachtzegel, dus van Ï0 tot 10 frank. Men weet dat faktuurzegel aan 2 per cent moet toegepast worden op fakturen betrekking hebbende óp contracten van werkondernemingen. Wanneer de faktuurzegel 2 per duizend is, rekent men dus van 100 tot 100 frank (art. 7, 60, 61, 67 der wet van 2 Maart 1927). R. Gyselynck, Kraanlei, 31, Gent. In ons vorig nummer riepen wij de aandacht van de leden op de rubriek waarin de Heer Gyselynck Zou handelen over Burgerlijk RechtReeds gaven we dé inleiding van de reeks artikelen die zouden volgen over dit onderwerp. In dit nummer zet onze geleerde medewerker Zijn uiteenzetting voort. Men verstaat door persoon een mensch in zijne maatschappelijke betrekking beschouwd, met al de rechten en plichten daaraan ver bonden. De burgerlijke rechten zijn die, welke de bur gers opzichtens elkander genieten, en welke hun door de burgerlijke wet worden opgedra gen of gewaarborgd zoodanige zijn eigendoms recht, vaderlijke macht, voogdijrecht. recht om te erven, om beschikkingen onder levenden of bij uitersten wil te doen of te aanvaarden, enz. Men verwarre niet het genot met de uitoefening der rechten. Bezit men genot en uitoefening der rechten, dan is men bekwaam. Wanneer men enkel het genot der rechten bezit, zonder deze te mogen uitoefenen, dan is men onbekwaam. Zijn onbekwaam le de minderjarigen, 2e de 'ontzegden, en 3e de gehuwde vrouwen. I, minderjarigen. Minderjarig is elke persoon, die den ouderdom van 21 jaar niet bereikt heeft. De voogdij ontstaat door het afsterven van een 'der ouders van eenen minderjarige. Zoolang het huwelijk duurt is de vader beheerder der eigen goederen zijner minderjarige kinderen hij heeft zelfs het genot dier goederen tot het kind 18 jaar oud is of mondig verklaard wordt. De voogdij is een wettelijke last opgedragen aan een persoon om kosteloos den persoon en de goederen van onbekwamen te besturen. A. De voogdij over eenvoudige minderja rigen behoort van rechtswege aan den langst levenden ouder. De vader kan evenwel de gebeurlijke voogdij der moeder begrenzen, door een bijzonderen raadsman te benoemen, zonder wien zij geen akte betrekkelijk de voogdij zou kunnen plegen. De moeder kan weigeren de voogdij waar te nemen. B. De langstlevende vader of moeder mag voor 't geval van zijn of haar afsterven, een voogd in zijn of hare plaats aanduiden, bloed verwant of vreemde. C. Indien de laatstgestorven ouder geen voogd heeft aangeduid, is een der grootouders voogd van rechtswege. D. Indien er geen grootouders meer be staan. dan wordt een voogd aangeduid door den familieraad. De familieraad, bijeengeroepen, wordt voorge zeten door den vrederechter. Hij telt buiten dezen laatste, drie bloedverwanten van vaders en drie bloedverwanten van moeders zijde, zoo nauw verwant mogelijk. Zijn er geen zes bloed verwanten te vinden, dan wordt de familieraad aangevuld door vrienden en kennissen. Naast eiken voogd is er altijd een toeziende voogd, door den familieraad aangeduid. Zijn ambt bestaat in het nazien der hande lingen van den voogd, telkens de belangen van den voogd strijdig zijn met deze der minderja rigen. Personen, tot de voogdij geroepen, kunnen niet weigeren zonder wettige redenen. De voogd treedt op als beheerder der belangen van zijn pleegkind, maar voor gewichtige zaken zal hij somtijds de bijzondere toestemming van den familieraad moeten inroepen, voor nog be langrijker, de machtiging der rechtbank en ein delijk om een vergelijk te treffen, zal hij het advies van die rechtsgeleerden door den Procu reur des Konings aangeduid, moeten inwinnen. Elke voogd dus ook vader en moeder is rekenplichtig over zijn beheer, wanneer het zelve eindigt. Indien de voogd weigert rekening te geven, kan hij vervolgd worden. Alle rechtsvordering van den minderjarige tegen zijnen voogd betrekkelijk de verrichtin gen der voogdij, verjaart met tien jaar, te reke nen van de meerderjarig wording. De mondigverklaring is een werkelijke akte, waardoor de minderjarige van de vaderlijke macht of van de voogdij ontheven wordt. Zij wordt ingesteld door de volgende ge vallen A. De minderjarige wordt van rechtswege mondig door het huwelijk. B. De minderjarige, den ouderdom van 15 iaar bereikt hebbende, kan mondig verklaard worden, door zijnen vader, en bij ontstentenis, door zijne moeder. Zulks gebeurt door eene eenvoudige verklaring afgelegd voor den vre derechter, bijgestaan door den griffier. C. De ouderlooze minderjarige, die 18 jaar oud geworden is, kan mondig verklaard worden door den familieraad, voorgezeten door den vrederechter. De bekwaamheid van den mondigverklaarde is niet dezelfde als die van den meerderjarige in belangrijke gevallen moet hij den raad inwin nen van een curator daartoe door den familie raad aangesteld. De mondigverklaring kan immer ingetrokken worden zoo lang de mondigverklaarde niet meerderjarig geworden is, indien hij zich zelf niet besturen kan. II. Ontzegden. Gepeebtelijke raad. De ontzegging is de staat van een persoon, die door gerechtelijke uitspraak onbekwaam ver klaard wordt tot de akten van het burgerlijk leven. De persoon, die zich gewoonlijk in staat van onnoozelheid, zinneloosheid of razenden waan zin bevindt, moet ontzegd worden zelfs dan, wanneer deze staat tusschenpoozen van gezond verstand oplevert. De vraag tot ontzegging wordt door een bloedverwant of desnoods door den Procureur des Konings bij de rechtbank van eersten aan leg ingediend. De familieraad moet over de vraag tot ontzegging oordeelen vervolgens wordt de persoon, wiens ontzegging aange vraagd is. onderhoord. De rechtbank doet dan uitspraak bij vonnis, waartegen hooger beroep mag worden ingeslagen, De ontzegde krijgt een voogd evenals een minderjarige hij is volko men onbekwaam, het is de onbekwaamste der onbekwamen. De gerechtelijke raad is eene instelling, waar- door aan zwakzinnigen en verkwisters verboden wordt, sommige akten van 't burgerlijk leven aan te gaap, jzonder bijstand van een gerech* telijken raadsman Deze raadsman wordt dooj de rechtbank van eersten aanleg benoemd. Voor een tamelijk wel gevulde zaal opende het orkest van het Hotel de Ia Paix onder leiding van den heer Maurits Pietzier het kunst concert met het openingstuk L'Italienne k Alger Van af de uitvoering van dit nummer was het publiek voor de kunstenaars gewonnen. De groote fantazij voor orkest Les Pècheurs de Perles dat zoo ons geheugen ons niet in den steek laat, reeds voor dezen hier uitgevoerd, kende nooit zoo'n bijval lijk nu. Een bewijs dat de uitvoering ervan in de puntjes verzorgd was. Mevrouw Pletsier-De Groot hebben we reeds meermalen in 't Burgershuis op de planken gezien. Toch blijft ze een even gegeerde artiste voor ons publiek. Het warm applaus waarmee de aanwezigen 't zingen van Slaaplied van G. Pape en Hemelhuis van E. Hullebroeck haar dankten, zijn een bewijs dat onze Aalster- sche kunstliefhebbers het talent van deze kunstenares weten te waardeeren. M. Maurits Pietsier vergastte ons op een solo voor viool Thais (Meditation). Deze orkestleider is hier meer dan eens om zijn kunstuitvoeiingen geciteerd. Nu, evenals vroeger kregen we iets van de bovenste plank te genieten. Een voor ons publiek nog onbekend basse- Chantante M, J. De Mulder wist dadelijk door zijn heerlijke basstem de harten der toehoorders te veroveren bij de uitvoering van Le Chalet en Le Barbier de Seville (La Calomnie) Vlaanderen van Vereman en Op mijn Klompen van Moeremans, liederen werden even keurig door den zanger vertolkt. We kregen nog te genieten La Favorite fantazij voor orkest en Samson et Dalila uitgevoerd door het volledig orkest. Het aangename van het Winterfeest zouden we niet vernoemen, zoo we den heer Antoine Van den Broeck, in dit kort relaas vergaten. Bij 't slot van elke uitvoering mocht de fijne, schalksche humorist een open doekje in ont vangst nemen, 't Was meer dan verdiend. Na een korte tusschenpoos, de tijd om de zaal op te ruimen, zette het orkest, versterkt door een Jazz de onafgebroken dansdeuntjes in, die al wat beenen had, willen of niet ten dans voerden tot in de klein uurtjes. Dit Winterfeest dat voor wat Kunst en nadien Vermaak voor geen der voorgaande hoefde onder te doen liet bij al de aanwezigen den besten indruk. Het Bestuur van den Middenstandbond dat dit Groot Winterfeest op touw zette dient daar voor van harte gefeliciteerd. Een die er was. van mineraal of aan vergassing onderworpen water-limonade, enz. Hartelijken dank, confrater, voor uw gepeperd verwijt. Wel eens waren wij blauwe soldaten van Mussolini, kruipende kelderslekken. Na kiesperiode was het blauwsel te bleek, en nu volgens U, werpen wij zand in de oogen van de menschen. Voorzeker Gebuur, hadt Ge L'w blauwen, politieken bril op en 't is daarmee dat Gij in ons laatsten nummer onzen oproep gericht tot de Herbergiers niet hebt gevonden. Wij zijn geen nieuwbakken verdedigers der herbergiers. Sedert jaren, ja zelfs van af 't ont staan van den Neringsbond,, richten wij oproepen tot vereeniging van drankslijters, hotelhouders, enz. Er zijn er bij U, die dat kunnen getuigen, ze waren er toen bij. Zelfs, op zeker oogenblik waren wij er toe gekomen een Syndikaat te stichten. En de zelfden avond werd het bestuur benoemd. Ongelukkig bleef het daarbij, want politieke hansworsten vischten in troebel water. Over een paar jaren deed onze bond. op ver zoek van het hoofdbestuur der Brusselsche Federatie nogmaals het onmogelijke om de Aalstersche herbergiers te vereenigen, 't Was al verloren moeite. De belanghebbenden vonden het niet noodig zich te vereenigen, waren zelfs onverschillig om onze Algemeene Vergadering bij te wonen. Niet een nam een werkend deel aan ons streven tot welzijn der Burgerij. Dit neemt niet weg, beste confrater, dat wij nog altijd bereid zijn intresten ter harte te nemen. Wel le verslaan, zonder politiek doel. Nu ter zake, die betooging was op touw gezet door de Confédération des Cafetiers Beiges et de l'Hótelerie' Beige. Dus uitsluitend voor hun aangesloten bonden. 't Was slechts op 4 November, 3 dagen voor de betooging dat we een uitnoodiging ontvin gen van "La Federation Nationales des Associa tions Commerciales, om deel te nemen aan de Manifestatie. Is het dan nog wel de tijd om een Algemeen Vergadering te beleggen en daarop de leden uit te noodigen deel te nemen aan een betooging. met een verplaatsing naar Brussel. Was misschien Aalst van de landkaart, of liever was de Middenstandbond doodge bloed, dat de inrichters der betooging ons niet eens een uitnoodiging, ja, een plakbrief zon den Doch het steentje dat Ge ons gooit, wer pen we terug in uwen hof Gij die zoo hoog op loopt met de verdediging der burgerij in het algemeen Gij die voor 't minste feit ,t zij inhaling van een regiementje, 't besteken van een Jubilaris, gansch 't liberaal Arsenaal bijeen* trommelt, met Oude Garde en Damenbond aan 't hoofd, en wetende dat al uwe groote Liberale Cheffen aan 't hoofd stapten der groote Mani festatie. Gij had het niet moeilijk gehad een paar dozijn muziekkanten bijeen te trommelen om met die 50 k 60 Aalstersche Liberale Her bergiers mee te manifesteeren. Zoodoende zoudt Ge getoond hebben, dat Uw partij wer kelijk hunne belangen verdedigd. Ge ziet het wel Gebuur, dat ge het mis op hebt, zoo Gij op onzen rug een Middenstandskies- plakkaat wilt smeden. Zoo Gij den Middenstand wilt verdedigen, komt dan in onze rangen, maaf zondpr politjek doel, hoor I Burgersbelang. Alle vervoer van mineraal water, limonade, moet vergezeld zijn van een begeleidingsbrief getrokken uit een stamregister, welke moet gestem peld en geviseerd worden door den ontvanger, hulpsontvanger of sektieoverste der accijnsen. Tijdens zijne reis moet de waar vergezeld zijij van den beleidingsbrief en beiden moeten op aan vraag vertoond worden aan de agent van het beheer Zullen in overtreding gestejd worden, de ver voerder van uit het fabriek herkomstig mineraal water of limonade en niet in 't bezit van een bege leidingsbrief. Handelaars, voortverkoopers, depositarissen.enz. van voornoemde artikelen zullen altijd de her komst moeten bewijzen ten einde de taxe te kunnen kontroleeren. OPGEPAST Geen mineraal water, noch limonade bestemd tot wederverkoop aanvaarden, zonder bewijs en dees bewaren tot volledige kon sommatie. Hij die in gerechtelij ken raad is gesteld is niet volkomen onbekwaam in princiep is hij zelfs bekwaam. Slechts voor de akten van belang, door het wetboek opgesomd, moet de raadsman tusschenkomen. III, Gebucude vrouuten. De meerderjarige niet gehuwde vroujy dus u jonge dochter weduwe, gescheiden is volkomen bekwaam, wanneer zij niet ont zegd is. Zoohaast zij gehuwd is, wordt zij onbe kwaam tot het uitoefenen van bijna al de akten van het burgerlijk leven, zonder machti ging van haren echtgenoot of van de rechtbank van eersten aanleg. Wij zeggen bijna want in sommige geval len is de toestemming van haren man over bodig. Bijvoorbeeld de vrouw kan, zonder machtiging van haren mpn bij uitersten wil beschikken. Wij zullen ook verder zien dat wanneer de echtgenooten gescheiden van goe deren zijn (hetzij bij hun huwelijkscontract, hetzij door uitspraak der rechtbank), de vrouw het volle beheer harer roerende en onroerende goederen behoudt, enz. Merken wij ook op dat de gehuwde vrouw een spaarboekje der algemeene spaar- en lijf- rentkas persoonlijk mag bezitten, gelden neer leggen en terugtrekken zonder machtiging van haren echtgenoot. R. Ghyselynck. Burgersbelang verschijnt maandelijks op een groot getal exemplaren, wordt als neutraal orgaan door iedereen gelezen, eene annonce daarin laten verschijnen, is een papieren frank omzetten in een goudfrank. Proficiat l vlecschkeurders een kommissie op den overdrachttaks wordt U toegelegd, 't Is maar billijk, alle werk moet betaald worden, bekonjmer U niet over de mindere inkomsten, het taksen fabriek zal er wel voor zorgen. Opgepast l per 20 spoorwegkoepons is er eene vermindering van 35 per 150 40" per 400 50 °/o waarom die verschillende reeksen Is het omdat men gemakkelijker eene massa vergaard bij den arbeid dan bij den middenstand? Waarom voert men het kilometerboekje niet in, dan ware alleman gelijk aan den dijk. Onverschilligheid, ikzucht, nijd versperrende baan aan het middenstandsideaal. Posttarieven, Met J5 December 0,60 fr. voor een brief en 0,35 fr. voor eene postkaart, 't Zal volgende week n plaats van te vriezen, surtaks regenen voor onvoldoende frankeering. Rekord-Gemeenteraardsleden. O I die vindt men in Gilly, nabij Charleroi 1 Daar zetelen Burge meester, schepenen en gemeenteraadsleden in voor niemendalBravo dat zijn mannen I dat isdemokra- tisch. Wie gaat dit hier in Aalst voorstellen Zijn naam zal in een groote manchette in ons blad- verschijnen. 7 Is Recht, - Iedereen weet dat de kontrooi van overdrachten en weeldetaks, bij wijlen wordt uit geoefend door ambtenaars belast zelf aan koopen te doen in winkels of magazijnen. Daar is niets tegen te morren, 't Is recht. Moest het gebeuren, dat de man, ziende dat faktuur en zegels volgen, den koop zou willen vernietigen onder voorwendsel dat het enkel tot proef gold. Laat U niet vangen, gekocht blijft gekocht, de man moet betalen, en zoo hij niet wil en koopwaar weigert, span een geding in voor verbreking van aankoop, daar zal hij het al verliezen, 't Is recht. Sommige mijnen zijn opgepropt met steen kolen, moeten hun wekelijksche voortbrengst met een zesde verminderen. Wat een verlies in goud voor het land, en wat laat dan de zomer verhopen? De werkzaamheid van een volk is bij het Oos- tersch ras evenredig met de lengte van een pijpsteel, verschillend van enkele centimeters tot tien meters; de spaarzaamheid is proportionneel met de grootte van den pijpbak welke bij sommigen van twee tot drie decimeters hoogte heeft. Rookers oordeelt rel*. Een Middenstander.

Burgersbelang | 1927 | | pagina 2