DE HERDENKING der Gruweldaden van September 191b. J. VAN ÖPDEN80SCH Het is op het initiatief der onpar tijdige Maatschappij van Onderlin gen Bijstand. De Vereenigde Werk lieden, onder het Voorzitterschap van Camille Troch met Coen jean als Ondervoorzitter, Saeys Frans Schatbewaarder,Gits Evarist (afdee- ling Pensioenfonds), Geeroms René (afdeeling Ziekenfonds), Schutyzer Alfons (afdeeling Herverzekering- bond), Secretarissen en Van Cam- üat raijüe woorden weerklank vinden in Neen, de dankbare bevolking zal noch de alle harten, ze zijn de uitdrukking der helden, noch de martelaarsorergeten, hunne gevoelens van het dankbare volk, de ver- namen, de naam vau onzen Bondsvoorzitter tolking der gevoelens mijner collega's van Frans De Moor, de namen van allen zullen den Senaat,de echo der stem van de geheele gegrift worden in het marmer, om hun roem .Belgische natie. aan't nageslacht te verkonden en ze zullen «ij. vaders en Moeders, Echtgenoo- gegrift blijven in ons hart tot ook ons laat- ten en Kinderen der gevallen Martelaars, ste uur zal U bieden wij onze hartelijke betuigingen van deelneming in de ramp die U zoo bru taal heeft getroffen. Moge de algeraeene eerbewijzing U een troost wezen. De namen der Martelaars, die we verecren, staan ver- komen zijn. Deze rouwgarve leggen wij bier neder in naam vau den Bond, ter bevestiging der gevoelens welke ik in aller naam heb uitge drukt. penhaut Cornells Hlllpschrijver, dat me,cl in bet geschiedenisboek van Aalst, in de indrukwekkende plechtigheden (lc annalen van België ze zullen voor hei; welke de ganschebevolking van Aalst nase gebe: Heeft bijgewoond, en welke opge luisterd werden door het muziek van het 21c Linieregiment en de aanwe zigheid eener belangrijke afvaardi ging van het leger, hebben plaats ge had. Ter herinnering aan dien grooten Redevoering van M. De Brueker, heugelijken rouwdag, kondigen wij thans Voorzitter van den Arrondisse- hier de redevoeringen af welke 7s na- mentsbond gebeiteld zijn in het marmer, en een Sprankel van den luister die huunc marteldood omgloort zal ook om U zweven die hun dierbaar waart. Vaartwel, Gij Groote Helden en Marte laars, het dankbare Belgische Volk zal U nooit vergeten middags werden uitgesproken op het graf onzer vermoorde Bestuur leden Frans DE MOOR, Voorzitter en alsdan ook Voorzitter van den Mijne Ileeren en'Stadgenooten, Namens den Boud der Maatschappijen van Ouderlingen Bijstand van 't Arrendisse- Arrondissementsbond dervrïjc MaaF schappijen van Onderlingen Bijstand, rw»*» v.-sunWi u.. lainikehuiatWiiUo, onzen Schatbewaarder LouisSAEYS, en ons Bestuurlid Gustaaf AEL- BRECHT, door MM. De Büeck, Senator," Scheidsrechter van den Bond, J. De Brueker, Voorzitter van den Onderlingen Bijstand Eerbied en Recht voor Allen en door onzen huidigen Voorzitter Camille Troch. Redevoering van M. De Blieck, Senator Mijuheeren en Medeburgers, Op het graf der martelaars, die hun bloed hebben vergoten voor hef heil en de toekomst vau het geliefde Vaderland, weer klinken de stommen van allen, die hulde brengen aan de grootheid,aan de verheven heid der offers, vrelkc deze nederige men- schen voor ons allen hebben gebracht. Met het hart vol treurnis, vol rouw en eerbied, zijn de duizenden hier saam ge stroomd om bij hun stoffelijk overschot te verklaren hoe groot onze bewondering! en onze liefde is voor hen die vielen onder den stormloop der bloeddorstige barbaren, om hen te zeggen, dat ze geen droppel bloed nutteloos hebben vergoten,"dat hun marte laarschap het zaad is geweest waaruit het nieuwe België is herhoren. Ik ben er trotsch op hier als scheidsrech ter van den Bond der Vrijë Maatschappijen van Onderlingen Bijstand, yah het Arron dissement Aalst, eene bezondere hulde te kunnen brengen aan de nagedachtenis van den betreurden Voorzitter Frans De Moor, de brave man die zijn genoegen vond iu het verrichten van al het goede waartoe hij voor zijne medemenschen in staat was en aan zijn medebestuurlid Louis Saeys, edele menschen behoorende tot den werkzamen stand en die in zich de waarde, de goed heid, de degelijkheid van ons geheele volk verpersoonlijkten. In die bezondere eerbewijzing aan de mannen wier groote gaven ik heb leeren hoogschatten, omvat ik allen, die met eH nevens hem zyn gevallen ik ben overtuigd welke hier gebracht worden aan de slacht offers en tevens aan de familiën dergenen, die den 27 en 28 September 1914 den eer sten aanval der duitschors tegen onze duur bare stad doorstonden eu gevallen zijn als martelaars van bühne trouw en gehecht heid aan het Vaderland en den geboorte grond. Bij de bezondere hulde die we bewijzen aan onzen Bondsvoorzitter Frans De Moor, die door zijne werkzaamheid eu verkleefd heid aan de welvaart der werklieden, de genegenheid had verworven van alle Zie kenfondsvrienden van Valst en het Arron dissement, hij de betuigingen van erkente lijkheid eu dankbare nagedachtenis, die we 'I -li goeden Bondsvoorzitter wijden voor al het goede, dat hij als nederige werkman stichtte, voegen wi; onze betuigingen van sympathie en bewondering voor de moedige helden, die voet voor voet den geboorte grond tegen de overmachtige barbaren ver dedigden, zonder een enkel oogenblik te falen iu 't vervullen van hunnen boveumen- schelykeu plicht, en we kunnen eene huive ring van trei.- niet bedwingen telkens, als we er aan denken hoe langs deze zijde van de Dender do zoon vol dappërbeid deel nam aan don reuzenstrijd, terwijjaan de over zijde, de vader, de brave Frans I)e Moor en zijne geburen, door bloed- en roofgierige oumenscheu laf en wreed werden vermoord, terwijl hunne nederige woningen in vlam men opgingen. Want, in onze huldebetuigingen aan den diepbetreurdon Bondsvoorzitter begrijpen wij al de slachtoffers der ongelukkige "Wijk, die met hem zijn gevallen onder de slagen der razende, duitsche moordenaars, die op deze gebuurte hunne bloedwraak hebben gekoeld voor deu hardnekkigen tegenstand welken onze dappere helden hen boden. Gij allen, nederige inwoners dier volks wijk, hebt geleden en geboet voor de heele bevolking van Aalst, de hecle bevolking van Aalst zal ook nimmer uw martelaarschap vergeten, zoomin als de honderden die uit den kring hunner familie en vrienden mee- doogenloos werden weggerukt om in ellende Redevoering van onzen Voorzitter Camille Troch Mijnheeren en Vrienden, Als Voorzitter van het Ziekenfonds werd mij door het bestuur de droeve eu pijnlijke taak opgelegd, om hier in naam der maat schappij u De Vereenigde Werklieden een dankbare hulde to wijden aan de duur bare nagedachtenis van wijlen onzen diop- betreurden Voorzitter Frans De Moor en onzen zeer betreurden Schatbewaarder Louis Saeys, als martelaars gevallen den 27 September 1914, door de duitsche bar baren getroffen en als helden denzelfden dag overleden; ook aan Ü,acht baar Bestuur lid Albreeht Gustaaf, overleden iu 1914, aan U, opgeëischte medeleden en aan U helden, die gevallen zijt op het veld van eer, aan TJ, aan U allen onze ouvorgeetbare hulde en uw aller gedachtenis zullen wij in eer houden Het ware overbodig,Mijnhderen en Vrien den, hier al het goede, hier arde moeite en opoffering aan te halen van onze diepbe- treurde vrienden. Het zij mij alleenlijk toe gelaten, onder vele, eenige verdiensten en deugden aan te halen, inzonderheid van onzen te vroeg ontnomen Voorzitter Frans en Schatbewaarder Louis. Reeds van het begin 1890 waren beiden lid en bestuurders van ons geliefd Zieken fonds. Hel daaropvolgende jaar yn rdon onz dierbare overledenen, de Voorzitter eu de Schatbewaarder onzer Maatschappij. Van af dien stond da gteekent de strijd, de moed, de vastberadenheid en de opoffe ring van ons aller vrienden wanti.i 't jaar 1890 wierd'de Maai schappij pijnlijk getrof fen doorziekte en beurtelings afsterven van onzen eersten Voorzitter, Louis De Braban- tcr en een groot getal medeleden, 't Was alsdan dat. onze Frans vooreerst en Louis daaropvolgend het bewijs leverden van wijs heid en wilskracht, want ons bestuur eu leden weten zeer wel wat het is eene maat schappij van onderlingeu bijstand tot stand brengen, doen groeien en bloeien van een ledental van 35 op 23 jarig bestaan te bren gen tot een 600 tal, eu daar waren onze Frans en Ie ware helden van. propagandadoor rdrachten, van het 73c infanterie-regiment laffely k ver moord waren terwijl zij als helden nog genade vroegen voor vrouw en kind onbekommerd met hun eigen lot dat dooi- de barbaren wel dra beslist werd. Zoo elk weet als lafhartige barbaren die de duitschors waren, werden onze moedige helden zonder de minste misdaad of reden tot schietschijf gebruikt om hunnen ontee- renden aanval te doen lukken on hunne vernielingzucht on bloeddorst verzadigen. Ja, moedig zijn zij gevallen als helden, een laatste woordroependetotvrouwen kin dei en, een laatste zucht uitende en een allerlaatste wensch in hun stervende oogen lezende, te weten Vaarwel gij allen, teer geliefde weèzen, vaarwel duurbare vrouw feu kinderen, vaarwel geliefde zonen in bet Belgische Ieger.Ik weet dat gij uwe plichten kent en zult doen, verdedigt Vaderland en Haard en ik zal gewroken zijn. Aldus vermoord en stervend hebben wij met don rouw in onze harten, zeer naar den verlossingdag getracht, om onze schuld van dankbaarheid Jiier te komen vervullen op deze laatste rustplaats van onze Helden en martelaars, ons overleden bestuurlid, onze gestorven opgeëischte leden en onze dappe re soldaten, onzen dank, rouw eu vaarwel toe te spreken. Dat deze kroon hier neergelegd, het be wijs geve vau onze trouwen verkleefdheid aai: allen en woest vrzekerd, vrienden Frans, Louis en Gustaaf dat wij nooit de les sen eu goede voorbeelden zulleu vergeten eu indachtig zijn dat Gij ons steeds' den waren weg hebt getoond, om onze onpartij dige ziekenfonds - De Vereenigde "Werklie den in i er, groeien bloei te houden, ja wij zweren 1 op Uwe voetstappen te zullen volgen en zeggen Vriend Frans De Moor onzen onvergeetbaren Voorzitter vaarwel, aan onzen achtbaren Schatbewaarder, Louis Saeys vaarwel aan onzen vriend en raadslid Albreeht- Gustaaf. Vaarwel aan V allen binst den oorlog gesneuvelde, gevallen en overle dene leden. Vaarwel, rust zacht op dezen doodenakker onder de schaduw vau kruis eu kroon. Vaarwel Vrienden, vaarwel. Mef genoegen hebben w ij besta- tigd, dat ook onze Zustermaatschap pij De Foekoin.'-t van Geeraards- bergen, .vertegenwoordigd was. We danken de Overheden, de In richters de Maatschappijen en dui zenden deelnemers voor de grootste hulde aan de slachtoffers, ook aan onze martelaars gebracht. De tfereenisde Werklieden. iepbe <Jiep treurden, V Schatbewaarder Louis d Door aanhoudende gesprelckeu. uitleggi doorhun minzaam karakter en goed vooruit zicht wisten zij alle hinderpalen te overwin nen, wisten zij door voorbeeld en daden de overige bestuurleden aan te moedigen, te overtuigen eu luin den waren weg aan te tooneu. Zoo waar zijn ons gezegden, dat deu Belgischen staat het. moedig en heldhaftig gedrag van ons twee achtbare bestuurleden erkend heeft en in het jaar 1900 reeds het eereteeken van 2cen iii 1914 het eeretee- ken van l°klas heeft geschonken. Maar eilaas wat heeft ons dit alles gebaat toen wij op datum 27 September 1914 de droeve waarheid ontdekten en getroffen tot in het diepste onzer harten kwamen te en jammer voor den vyand te arbeiden en bcstatigen dat onzen teerbeminden Voor onder mishandeling en uitputting stervend zitter Frans en onzen betreurden schat- neer te zinken. bewaarder Louis door de Duitsche barbaren BOEKDRUKKERIJ DF. VOLsSGAZET STEEN- en KI.E UB ENDLIK. KAPELLESTRAAT, 13, AAI.ST, Papier- eu Boekhandel,School- en bureel- behoeften, allerlei schrijf- en teekengerief. Verzorgde en spoedige uitvoering van alle drukwerk Fakturen, brievenhoofden, enveloppen, prijscoerauten, omzendbrie ven, strooihrieven, doodbrieven doodbeel- dekens, visietkaarten, enz, enz. Boeken om Fransch te leeren, woorden boeken, allerlei wetenschappelijke werken en aangename lectuur. Te koop aan 1,50 jr. het Gedenkboek van de slachtoffers der duitsche moordenaars, 26, 27, 28, 29 September 1914, ten voordeele der weduwen en weezen der martelaars.

Christen Vlaamsch Verbond tegen de Zedeloosheid Afdeling Aalst | 1920 | | pagina 5