IETS O '7 E 'R APPARATEN en brandbestryding in de toekomst Het is nog niet zolang geleden dat wij in ons blad een uitleg gaven en e mogelijkheid besproken van het aanwenden der radio ontvangst- en uit- zendposton bij de brandweer. Wij besproken zelf welke grote rol deze posten zouden in de toekomst te vervullen bobben in het brandwozen»en op dit ogenblik zou niemand onder ons durven denken hebben dat deze toepas sing zo vlug zou geschied zijn. Heden ten dage hebben roods immers ver schillende korpsen deze apparaten aangewend» welke hun veel diensten be wezen hebben en nog zullen bewijzen, terwijl andere korpsen op het punt staan zich ook deze apparaten aan te schaffen. Vandaag hebben wij hot niet over radioontvangst of uitzending maar wel over oen geheel ander nieuw en moderne apparaat, namelijk de "Opacineter De "Opacimeter" op zijn beurt is geroepen heel wat dienst te bewijzen, zo bij de brandweer als in het privaat. Higi heeft voor doel de brand op te sporen en automatisch to alarmeren. Hot apparaat bezit tevens het voordeel zoor eenvoudig te zijn, hot zelfs zo eenvoudig dat wij zelf er een kunnen bouwen. De Opacimeter bestaat uit een elektrische lamp van een scherm (ïeflec- teur) voorzien om de warmte uitgestraald door de lamp te vergroten. Tegenover genoemde lamp, en op bepaalde afstand, staat een kleine ther mostat. Tussen lamp on thermostat is oen kleine injectour aangebracht welke met stoom of geperste lucht werkt, dit onder oen druk van ongeveer 1 Kgr»/Cm2. De drukking hangt of van do grote der plaats waarover de opacineter moot weken. Hoe werkt deze opacineter Zeer eenvoudig veronderstellen wij dat do opa.cir.ioter in werking is zonder brand in do pla.ats of lokaal waar hij word opgesteld. De warmte uitstraling der"1.lamp zal een zekere vaste temperatuur aan de thermostat geven en welke con stant blijft. Veronderstellen wij thans brand in de plaats. De injec tour zal de rook aanzuigen tussen de lamp en de thermostat zodat de warri te uitstraling zal gehinderd worden en do thermostat in werking brengen. Dc thermostat op zijne beurt brengt oen automatische schakelaar (relais) in werking welke het alarmsein doorgeeft langs "telefoon, bel, enregi streur of uitzendpo3t. Al deze opgesomde verschillende manieren van alarmering zullen opgevangen worden in de brandweerpost (een wijze van aangehaalde a.larmering is natuurlijk naar aangewend) Do brandweerpost geeft het a.larmsoin door aan de manschappon welke op een minimum tijd de bra.ndkun nen bereiken en veel kans hebben deze reedste kunnen bestrijden voor dc bewoners zelf ontwaakt zijn of' alarm konden'geven. Uit bovenstaande kan non opmaken dat dit apparaat geroepen is om ift de toekomst het afctomati sche stel sproeiers (Sprinklers) welke zeer koste lijk is on tevens veel onderhoud vraagt te verdringen. Dit apparaat heeft roods ook in verschillende bedrijven zijn toepassing gevonden. B.v. bij automatische ketels. Ook in Kinema's en andore open bare lokalen vond het roods zijn toepassing voor het tellen der aanwezi ge 'personen en do laatste tijd word hot ook aangepast in do tunnels on der dc Schelde te Antwerpen (dit ook om het aantal verleende doorgangen te .kontroleren) Het is vanzelf sprekend dat in do laatste toepassing dc rook hier door het lichaam van don persoon vervangen is. V.D.S.V.

De Aalsterse Spuiter | 1949 | | pagina 4