9 Sr worden geregeld werkbezoeken gebracht en bij eeen brand kont de officier dus nooit op totaal vreemd terrein. Dat is van enorm belang. Want bij elke brand is. steeds weer opnieuw een kritieke situatie. U kan nooit op voorhand een gedetailleerd plan uitwerken. Zo van als het daar brand, zullen we dat precies doen. Dike brand is iets nieuw steeds weer moet een ander aanvalsplan op gesteld worden en zelfs tijdens het blussen moet de taktiek meestal herhaaldelijk gewijzigd en aangepast worden. Vuur leeft en is altijd onberekenbaar. Brandbestrijding is bovendien een wedstrijd tegen het uurwerk, een zenuwslopend werk. U kan bij het begin van een brand echt niet vor melijk gaan kennismaken en dan uitgebreid de diverse mogelijkheden gaan zitten hespreken. De verantwoordelijke mensen moeten het grond plan en de hele situatie van het bedrijf in hun hoofd hebben en weten dat ze or iedereen kunnen rekenen. Gelukkig is met de nieuwe wetgeving de procedure erg vereenvoudigd. De brandweer kan nu zonder enig tijdverlies andere korpsen, de civiele bescherming en zelfs het leger ter hulp roepen. Dij een enorme ramp in het Antwerpse havengebied sou de bevelhebber van de stedelijke brandweer in principe alle brandweerkorpsen van het hele land kunnen opvorderen. - SCHEPEN ZIJN LEVENSG2VAA. .LIJK. Uiteraard bestaat in de dffrde grootste zeehaven van de wereld een reëel risico voor scheepsbranden. Net is een nachtmerrie voor elke brandweerman. Een schip is voor ons totaal onbekend terrein. Elk schip is een onoverzichtelijke doolhof van gangen en gangentjes En als U daar dan voor het eerst komt op een ogenblik dat alles onder de rook zit, dan wordt het helemaal een warboel. Bij scheepsbranden tracht de brandweerexficier allereerst de kapitein of de eerste stuur man te pakken te krijgen om te weten te komen wat er in de ruimen zxl en waar het precies zit. Want onder een laag katoen kan best een la ding scheikundig spul zitten. Net gevaar vooz" ongevallen is bij een scheepsbrand altijd groot. Jant als een ruim onder water wordt gezet, verschuift het zwaartepunt en kantelt het sdiin vroeg of laat. Iedereen weet dat het zal gebeuren, maar niemand weet wanneer. Sn bij dat kantelen vallen er doorgaans go- wonden onder de brandweerlieden. Eén enkele keer is het zelfs gebeurd,dat ze gewoon niet aan boord mochten. Verbod van de kapitein ja, een schip is nu eenmaal ex-ter- ritoriaal gebied. En dan kan je alleen maar machteloos staan toekijker- op de kaai - in vervolg miljoenen uitgeven om miljarden te redden. TEKST NJLi-Ë dokumentatie -gemeentelijke nrano-weer Antwerpen -Najoor Kombaut -Dasf-concem I'I.V.

De Aalsterse Spuiter | 1972 | | pagina 9