23. JXTIEIL. TEX MILJOENEN UITGEVEN OM MILJABDEN TE BEDDEN. Als een bedrijf uit vrije wil jaarlijks vijftien miljoen neerteld voor een eigen brandweerkorps en daarnaast nog eens voor een slordige zes tig miljoen "speelgoed" voor die jongens koopt, dan is dat geen kwestie meer van public relations of prestige. Er zijn namelijk grenzen. Daarom is een degelijk getraind en modern geoutilleerd eigen brandweerkorps inte gendeel de "goedkoopste" beveiliging voor een miljardenbedrijf dat elk og enblik als een vulkaan uit elkaar kan spatten. Je kan een raffinaderij of een chemisch of petrochemisch bedrijf natuurlijk verschansen achter een bos bordjes met doodshoofden en waarschu wingen "streng verboden toegang voor onbevoegden-levensgevaar". Dat is allemaal heel verstandig en noodzakelijk, heel verstandig zelfs, maar daarmee is in feite geen enkel probleem opgelost. V7ant ook als dergelijke bedrijven en ook andere door bevoegden betreden worden, blijven se zonder meer gevaarlijk. De produkten die or bewerkt worden of gefrabriceerd zijn vaak even gevaarlijk als buskruit, of nog véél gevaarlijker. Den klein onschuldig genstertje en je hebt een knal. Waarop dan een tweede en een derde knal volgt, tot het hele bedrijf één spetterend vuurwerk is. Tenzij er tijdig wordt ingegrepen. En dat is de onvervangbare taak van de be- drijfsbrandweer. Motie van wantrouwen dus tegenover de officiële stede lijke brandweer Neen, want het hele '(dure) projekt kwam er in feite op dringend advies en met de medewerking van die stedelijke brandweer. Let als kerngezonde grondgedachte je kan de lont beter doven vóór ze het kruitvat bereikt heeft. Verder strekt de opdracht van die be drijfsbrandweer niet. Ze moet enkel in staat zijn om de eerste klap op te vangen, tot de stedelijke brandweer ter plaatsen is. Want in die kostbare minuten kan het lot van het bedrijf bezegeld worden, kan een lokaal brand je tot een catastrofe, kan het vuur het kruitvat bereiken. Soms moet die bedrijfsbrandweer niets anders doen dar. koelbloedig een toe voerkraan dicht draaien. ,7 at misschien niet zo sensationeel is, maar uit ermate efficiënt, want zonder toevoer van nieuwe brandstof dooft het be ginnend brandje dan vanzelf. In andere gevallen moeten soms allo reserves in de strijd geworpen worden en moet dc loeiende vuurhel met alle beschik bare manschappen on materiaal bestreden worden om nóg erger te voorkomen. - S35N DESEIiTEUTT - Een gemakkelijk baantje is het nooit. En dan maakt het helemaal geen verschil uit of die bedrijfsbrandweer uit beroepsmensen bestaat, uit vrijwilligers of uit zogenaamde "verplichte vrijwilligers". Want ook als is bij je aanwerving in het bedrijf te horen krijgt dat je naast je gewone job ook nog automatisch ingedeeld bent bij do bedrijfs brandweer, weet je dat het nog dat "het op een dag ernst kan worden. Terwijl je héél nauwkeurig weet hoe onvoorstelbaar gevaarlijk dat spul is. In het industriebekken van de Antwerpse haven, met het hele gamma van chemische en petrochemische bedrijven, zal zowat elk bedrijf nu een

De Aalsterse Spuiter | 1972 | | pagina 23