Naar aanleiding van de onlangs gekantelde tankwagen in VXIEI1ZELS. Onze industriële beschaving eist iedere dag haar rantsoen aan brandstof en chemicaliën, Aangezien wegvervoer voordeliger uitkomt en tevens sneller is, doorkruisen dagelijks tankwagens ons hele land. De stookolie die het grootste deel van dit vervoer uitmaakt is gelukkig vrij ongevaarlijk en er is al een buitengewone sameloop van omstandigheden nodig om ongevallen op een ramp te doèn uitlopen. De benzine die veel vluchtiger is en ook sneller ontvlamt, kan ook de uitwerking van een zware hom verkregen als er vlammen aan de tank geraken. Een fleo stookgas die ontploft kan een heel gebouw in de lucht blazen. Lien kan zich dan ook voorstellen wat een explosieve kracht loskomt als een 20 tentank ontploft zoals in SAIIIT-ALAND-LES--EAUXBe berucht vliegende bommen van de laatste oorlog waren beslist veel minder krachtig aangezien ze maar 500 kg springstof vervoerden. liet is verbazend dat rampen zoals het drasne van Saint-Amand-Les-Eaux en Liartelange niet meer gebeuren nochtans volgens de huidige waarschijnlijk heidsberekening. Be publieke opinie komt telkens in beroering als dagbla den, radio en televisie melding maken van die menselijke tragedies. Laar belangstelling ebt vlug weg het gerechtelijk onderzoek, vertraagt door expertises, sleept aan, het schuldbegrip vervaagt. Sn er verandert niets tot het volgende ongeval... Dijdende bommen hebben ons nochtans reeds veel geleerd, dier dan enkele suggesties dien aangaande 1/ Tankwagenvervoer is gevaarlijk. Laar zouden'voertuigen met sterk ont vlambare, verstikkende of explosieve stoffen, geen seinlicht moeten voeren dat zowel vooraan a/is achteraan zichtbaar is 2/ Zouden niet onverwijld snelheids- en remregistreerapparaten verplicht gemaakt moeten worden, zodat de wij ze va:: rijden kan worden nagegaan. 3/ Ee administratief verantwoordelijke persoon van vervoerondememingen zou eventueel strafrechterlijk medeaansprakeiijk kunnen worden gestel:: wanneer voertuigen waarvoor hij verantwoordelijk is, geregeld het ver keersreglement overtreden wat hij moet kontroleren'door de dagelijkse registraties, voornamelijk wat de snelheid betreft, na te zien. 4/ Be selektie en de opleiding van bestuurder van bijzonder gevaarlijke voertuigen zouden alle kandidaten moeten uitschakelen die lichaamsge breken of karakterfouten vertonen. 5/ Alle bestuurders zouden moeten kennis en inzicht vertonen, van hetgeen zij vervoeren, en alzo weten wat. een verantwoordelijkheid zij hebben met zulke bommen on de wegen te toeren. 6/ Alle bestuurders een grondige kennis souden moeten hebben van brandblus- technielcen, om zodra een ongeval gebeurt zij moeten weten hoe de veilig heid van de omwonende mensen niet in het gedrang te brengen. Gespecialiseerde ingenieurs zookon al lang naar de faktc- ren die ontvlamming en ontploffing van brandstoffen veroorzaken. Een Belgisch onderzoeksteam met leden van verschillende takken van weten schap, voerden theoretisch en praktisch onderzoekswerk uit dat met sukses werd bekroond.

De Aalsterse Spuiter | 1973 | | pagina 17