BINNENLANDS NIEUWS Dagj es-mensen BISDOM GENT BUITENLANDS NIEUWS Nog Marokko LENINGEN IN.M.B.S. BKTERDAG SEPT. 1955 In aansluiting met wat wij bier verleden week schreven aangaande het vraagstuk der werkloosheid, vernemen wij nog dat de Rijkdient voor Ar beidsbemiddeling en werk loosheid thans heeft laten we ten dal er in de maand Juni alleen al 3500 werklozen van de steun werden uitgesloten. Akkoord dat men de misbrui ken uitschakelt, maar het ligt haast voor de hand, dat wan neer men tot zulke massale Uitsluitingen overgaat, er ook een hele reeks sukkelaars hel slachtoffer van die maatregel Worden. Men weet maar al te r-d hoe al die administraties werk gaan. Zij kennen te weinig nuances het behandel de geval is voor hen een num mer en een dossier, toepas- ring van reglementen en regiementjes, en menselijke kant. van de mens wordt daar bij maar al te vaak uit het oog verloren. Onze achtbare regering schijnt in elk geval een mach tige strijd tegen het werklo- senci j fer te voeren. Samen met het aantal werklozen wel ke thans tijdelijk door de ge meenten aan het werk gehou den worden, zijn die uitslui tingen verantwoordelijk voor de vermindering van het offi cieel getal werklozen. Met de cijfers kan men dus altijd aan tonen dat de werkloosheid verminderd is, en wij mogen er gerust in zijn dat er mei deze cijfers zal gejongleerd worden wanneer de verkie zingscampagne in het zich komt. Maefr met een werkelij ke politiek van te werkstel ling heeft dat natuurlijk niets te maken. Het zijn lapmidde len die voorlopig het werklo- zencijfer naar beneden druk ken. zonder dat er aan de be trokkenen blijyend werk ver schaft is. Dat is trouwens een euvel dat in ons land tegenwoordig zeer sterk verbreidt is de lap middelen Al te veel essentiele vraagstukken blijven in on: land onopgelost. Men arran geert de problemen zodat zij er weer een tijdj tegen kunnen en bii dit arrangeren wordt bij voorkeur het partijpolitiek be lang in het oog gehouden Zal men er de volgende ver kiezineen mee kunnen uitpak ken Dat schijnt de enige vraag te zijn die gesteld wordt Men ziet van hier waar dat dit uiteindelijk rnoet toeleiden de problemen blijven bestaan maar zij worden hoe langer hoe meer ingewikkeld. De za ken worden nog erger, wan neer nu ook een regering zich door partijgeest laat leiden. Van deze linkse regering hoe ven wij hier werkelijk geen staaltjes meer te voorschijn te halen. Dit gebrek aan een goed en wijs doordachte politiek is een zware hypotheek die op ons land drukt. Langs de ene kant worden maatregelen getroffen die zo ondoordacht zijn, dat zij het verwezenlijken van gedane beloften compromitteren. De financiële en fiscale maatrege len welke door deze regering sinds haar ontstaan reeds ge troffen werden, hebben niet nagelaten in brede kringlen ontstemming te verwekken. De stijgende fiscale en sociale lasten welke op onze bedrijven gelegd worden louter door de gemakkelijkheidsoplossingen van de regering, zullen voor gevolg hebben, dat ervan de zo geroemde aangekondigde eco nomische expansie niets kan in huis komen. Het is heel gemak kelijk ronkende wachtwoorden te lanceren, iets waarin de Heer Van Acker uitblinkt maar het is veel moeilijker de gecoördineerde maatregelen te treffen die er voor nodig zijn Daar is bekwaamheid en na tionale zin voor nodig. M. S STERFGEVAL Mgr. O. Van den Gheyn, Ph S.T.D., geboren te Gent op 4 Februari 1862, priester gewijd te Gent op 20 December 1884, leraar aan het H. Maagdcolle ge te Dendermonde (27 Sep tember 1888), directeur van het S. Lievenscollege te Gent (19 April 1889), superior al daar en eie-kanunnik van St. Baafskathedraal (15 Augustus 1894). visitator der kloosterge meenten en directeur van de Eucharistische Werken van het Bisdom Gent (6 Septem ber 1907), titulaire kanunnik (11 April 1908). groot peniten- cier (10 Juni 1908), groot can tor (15 September 1917). ar chivaris van het Bisdom (24 October 1917). lid van de Bis schoppelijke Raad en Synoda le Examinator (3 Juni 1919). Groot Cantor emeritus (8 Fe bruari 1927). Huisprelaat van Zijne Heilieheid de Paus 15 De Marokkaanse kwestie is nog uit de wereld. De pala vers welke daarover liepen te Aix-les Bains tussen de Franse regering en enkele hoogge plaatste Marokkaanse afge- vardigden, laten doorscheme ren dat er eindelijke enkele verregaande beslissingen zul len getroffen worden. Premier Faure heeft een reeks naatregelen aan de goedkeu ring van de Franse minister raad voorgelegd Ben Ara- fa, de huidige sultan moet af stand doen van de troon. Hij zal vervangen worden door een Raad. Dan zal een nieuwe re gering gevormd worden, waar in alle politieke strekkingen, - dus ook de ballingschap van Ben Joesser, de vorige sultan herroeDen worden. Tenslotte wordt Grandval aan de deur gezet. Dat laatste is nogal sterk. Grandval had altijd de oplos sing voorgesteld zoals die nu door Faure is uitgestippeld. Nu wordt hij als het zwarte schaap doodgeverfd. en aan de dijk gezet. De man is nochtans met verantwoordelijk vooi bloedige gevolgen van de 20ste Augustus. Alleen het dralen en aa i-zelen van de Franse gering is hiervoor aansprake lijk. Nu hebben zij een zonde bok gevonden. Daarmee hebben de Fransen hun schulden niet afgedaan. Het lijkt er meer op dat zij de definitieve uitbarsting nog maar wat uitgesteld hebben in de hoop wat tijd te winnen die zij dan met aarzelen en treuzelen kunnen verspelen. Zij zullen toch zeker niet ho pen dat hun onsamenhangende maatregelen die zich voor het ogenblik beperken tot afzet tingen-, hun prestige in Noord Afrika opgekalfaterd hebben. Daarmee kunnen zij het bloed niet uitwissen dat zij de laat ste weken in die landen vergo ten hebben. Afzettingen ter spijt, het is in hoofdzaak de Franse regering die daarvoor aansprakelijk is. Naar schijnt is de repressie zeer sterk geweest. Duizenden Ber bers hebben het met hun leven mogen betalen. Nog al te zeer krijgen wij de indruk dat er in Frankrijk nog al te vee mensen rondlopen met de men taliteit van een negentiende eeuwse sabelsloper. Met dat wapengekletter en het bloedig onderdrukken moet men niet hopen de verhoudingen tussen Fransen en Marokkanen verbeteren, en Frankrijk is te ak geworden, dat het daar door zijn positie kan verste vigen. Het wordt hoogtijd dat men de oude kolonialische pa den verlaat en de wegen der samenwerking opgaat. Alles wat men nu doet schijnt die samenwerking alleen maar problematisch te maken Het hoogtijd dat men aan de rede lijke verlangens van de Marok kaanse bevolking tegemoet komt. Dat doet men niet door een reeks personaliteiten aan de dijk te zetten, Daar moet een positieve politiek uitge werkt worden, en rap ook. Ondertussen zou het goed kunnen gebeuren dat de Ma rokkaanse kwestie voor dc UNO wordt gebracht. Wij mo gen niet vergeten dal de Ame rikanen in Noord Afrika be langrijke strategische steun punten hebben ontwikkeld De Amerikanen zijn niet zinnens de Fransen hun aarzelend gan getje le laten gaan. met het ge vaar dat hun strategische be langen in de knel komen. Dal zal voor Frankrijk maar een triestig zaakje zijn. wanneer dan hun wapenfeiten aan de openbaarheid worden prijs ge geven. M. S. Februari 1947), Apostolisch® Protonotaris a.i.p. (18 Augus tus 1954), nam ontslag als vi- isitator der ikloostergemeenten (17 September 1954), overle den te Gent op 29 Augustus 1955. REQUIESCAT IN PACE. VRIJDAG 2 SEPTEMBER GEEN HEILIG VORMSEL OP HET BISDOM. Ter herinnering. Op Vrijdagavond, 2 Sep tember. zal bij uitzondering het Heilig Vormsel niet toege diend worden in de kapel van het Bisdom. Z.H. Exc. Mgr. de Bisschop zal, bij gelegenheid van het Congres van het Christelijk Onderwijs te Brussel, Zater dag, 3 September, in de na middag. de academische zitting bijwonen, Zondag, 4 Septem ber, aan de Nationale Basiliek van het H. Hart te Koekelberg, de Pontificale Mis van dank zegging bijwonen, en er het Nederlands sermoen prediken: Maandag. 5 September, te Doornzele-Evergem. de paro chiale kerk en het hoogaltaar wijden, alsook er het Heilig Vormsel toedienen: Donder dag. 8 September, te 10.30 uur te Oostakker-Lourdes. de Hei lige Mis bijwonen en prediken bij gelegenheid van de Bede vaart van de Ouderdomsge- pensioneerden van «Het Volk»: Zondag 11 September, te 9.30 uur. te Adegem, de Heilige Mis bijwonen ter nagedachte van de gesneuvelde Cana- soldaten: te 11 uur. te Gent. in de S. Antoniuskerk (Heimisse), de plechtige dank mis bijwonen, ter gelegenheid van het zestigjarig priesterju bileum van Z. E. H. Alb. Van Brabandt. pastoor emeritus van L. V. S. Pieters. GISTING non, Syrië. Turkije. Grieken land, Zuid-Slavië, Zuid-Duits- land. De route wordt tweemaal maandelijks vice-versa gere- gereden Een retourbiljet onge veer 7500 fr B. FRANKRIJK Vanuit de haven van Cama- ret zijn twee Parijzenaars voor een reis om de wereld vertrok ken Hun bootje «Tohu Bohu» werd totaal nieuw opgevat, be staat uit twee metalen nobe- dopjes die aan elkaar gekop peld zijn. Daarboven staat een metalen kompashut. Het ge heel is negen meter lang en is uitgerust met een zeil van 100 vierkante meter en een negen- paarden hulpmotor. De eerste tocht gaat naar Lissabon, van daar naar dc Canarische ei landen en de Autillen. Op de Aulillcn zullen zij een tijdje verblijven om met werken wa geld te verdienen. KENYA Honderden personen en ban ken zijn in een hevige strijd gewikkeld om een vergunning te krijgen voor een heuvel er gens in Kenya, waar naar men zegt onschatbare rijkdommen aan delfstoffen in verborgen rijn. De «DuiveJsheuvel» werd Jarenlang geschuwd door de inboorlingen en door de Euro pese vliegtuigpiloten, maar nu wil iedereen hem bemachtigen. De heuvel is slechts 265 meter hoog en ligt vijftig mijl van Mombassa vandaan. De geolo gen hebben reeds een kleine schacht geboord en naar ruwe schatting zouden niet minder dan dertig mülioen ton worden gevonden met de zeldzaamste delfstoffen in verband met de atoomplitsing, zoals monazite niobium en Mangaan.. Slechts één firma zal het recht van exploitatie krijgen Het werk zal niet bijster ge makkelijk zijn. Steeds hangt er een blauwe gloed boven de heuvel, en als de piloten met hun vliegtuig boven de plaats vliegen gaan hun kompassen overstuur. BELGIE. Sedert het begin van het jaar tot 13 Augustus zijn m België 157 gevallen van kin derverlamming vastgesteld te gen 90 tijdens 1954, zelfde ter mijn. De uitbreiding is te wij ten aan de Zomerwarmte, maar is niet overdreven. In 1952 en 1953 telde men respectievelijk 848 en 852 gevallen. MUNCHEN De eertse bus kwam Muenchen aan, van de nieuwe autobuslijn Beiroet-Munchen. Het is de langste en interes santste van al de autobuslijnen De rit duurt tien dagen en gaat 4000 km lang via Liba- OOSTENRIJK De 15.000 dokters en tand artsen die Oostenrijk telt, zijn in staking gegaan, en 300 art sen hebben in hun witte jassen een protestdemonstratie in We nen gehouden. Slechts in spoedgevallen worden de patiënten behan deld. De staking is door het ge neeskundig genootschap uit geroepen als protest tegen een wetsontwerp, waarin de dok ters een bedreiging van hun particuliere praktijk en onaf hankelijk zien. De dokters der riekteverz*_ keringsmaatschappij, die n»et mochten staken, werden in hun ziekenhuis belegerd, «n de eerst® chirurg werd ontvoerd in een auto, maar kon ontsnap pen. FRANKRIJK Deze Zomer werd in Fran krijk het reizen op afbetaling- ingevoerd. De Fransen nemen dus vacantie op krediet, dank zij het systeem dat ontworpen werd door een paar reiskanto- ren en een internationale zee vaartmaatschappij. Bij het ver trek betaalt men 30 t.h. van het totale bedrag en de rest door drie, zes, negen of twaalt- maandelijkse betalingen. CHINA In een nauwe vallei van het dorp Taipokan waar verschil lende kinderen aan het Pl(Jk- nicken waren, deed een wolk breuk voor, waardoor 26 hun ner verdronken of verpletterd werden. Zij werden tegen de rotsen gesleurd of mee in de zee geworpen. De kinderen waren in het water aan het spelen toen het begon te regenen. Velen zoch ten een schuilplaats onder een kleine brug. toen plotseling een oorverdovend lawaai los brak en tonnen water over de brug heendonderden. Onder ae kinderen brak paniek uit. Men is nog steeds op zoek naar vermisten daar men niet juist hoevelen er in de vallei waren. aan 4 en vooi alle doeleinden. 100.000 fr. terug te betalen door 148.000 fr op 20 jaar (terug betaling kapitaal en intrest in- oegrepen). 3 eerste jaren 3.075 fr. per 3 maand. 7 vol gende jaren 2.075 fr. per 3 maand. 10 laatste jaren 1.325 fr. per 3 maand. Ook mogelijk op 10 of 15 jaar. Heivé GOEBEERT J.B. Dekeyseistraat, 7, RONSE. Tel. 544.93 Ook leningen met de wet De Taeye. kabouter. AANWERVING VAN INGENIEURS De N.M B.S. zal in de loop va» de maand October e.k. een wed strijd inrichten voor de indienst neming als ingenieur bij de Di rectie van het Materieel en da Aankopen. De postulanten moeten houdir zijn van het wettelijk diploma van burgerlijk clectrotechnisch inge nieur of burgerlijk werktuigkun dige ingenieur. Deze diploma's moeten afgele verd en bekrachtigd overeen komstig de wet van 21 Mei 1929 De candidaten worden verzocht da berichten, die in alle spoor wegstations 'aangeplakt zijn, ta raadplegen.

De Beiaard | 1955 | | pagina 3